Milowy krok w procesie beatyfikacyjnym argentyńskiego biznesmena

Nabiera tempa proces beatyfikacyjny argentyńskiego biznesmena Enrique Shawa (1921-1962). Cud przypisywany jego wstawiennictwu przeszedł etap medyczny i będzie go obecnie oceniać komisja teologów Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Wicepostulator procesu, biskup polowy Argentyny Santiago Olivera poinformował o tym z Rzymu 9 stycznia argentyńską agencję katolicką AICA.
kard. Marcelllo Semeraro Milowy krok w procesie beatyfikacyjnym argentyńskiego biznesmena
kard. Marcelllo Semeraro / YT print screen/ChiesadiMilano

Cudowne uzdrowienie

Wyjaśnił, że cudowne uzdrowienie „potwierdziły wprawdzie konsultacje lekarskie, ale musimy być bardzo ostrożni, ponieważ sprawę bada komisja teologów, a następnie zajmą się nią biskupi i kardynałowie”. Hierarcha zaznaczył, że „jeśli wszystko pójdzie dobrze, prefekt Dykasterii kard. Marcello Semeraro przedstawi Ojcu Świętemu zezwolenie na ogłoszenie dekretu beatyfikacyjnego”.

Młodość

Enrique Shaw Tornquist był człowiekiem świeckim, biznesmenem, mężem i ojcem. Urodził się jako najmłodszy z 8 dzieci 26 lutego 1921 roku w Paryżu, gdzie jego ojciec przebywał służbowo. Dwa lata później cała rodzina powróciła do Argentyny. Gdy chłopiec miał 4 lata, zmarła jego matka Sara Tornquist. Ojciec Alejandro ożenił się po raz drugi, a formację syna powierzył znajomemu kapłanowi. Za swoją nową matkę Enrique uznał Maryję.

Po nauce w kolegium, prowadzonym przez braci szkolnych, w którym pielęgnował i pogłębiał swoją pobożność, w wieku 14 lat wstąpił do Szkoły Marynarki Wojennej, gdzie również dawał niezwykłe świadectwo wiary, a podczas rejsów po morzach południowych odkrył w sobie zaangażowanie do pracy apostolskiej.

Rodzina

W 1943 ożenił się z Cecilią Bunge, z którą miał dziewięcioro dzieci. Była to przykładna, wzorowa rodzina, pełna radości życia i otwarta na potrzeby bliźnich. W 1945 Enrique poprosił o zwolnienie z Argentyńskich Sił Zbrojnych, aby odpowiedzieć na powołanie Boże do prowadzenia szczególnej misji. Początkowo chciał zostać zwykłym robotnikiem, ale za radą jednego z księży wybrał inną drogę działania – jako przedsiębiorca. Szybko awansował na jednego z dyrektorów firmy Cristalerías Rigolleau SA, stając się przykładem przełożonego troszczącego się o pracowników, traktującego ich jak braci, starającego się pomagać wszystkim potrzebującym.

Działalność

Jednocześnie aktywnie działał w Akcji Katolickiej, której gałęzi męskiej od 1961 przewodniczył i w Chrześcijańskim Ruchu Rodzinnym, którego był współtwórcą. W 1952, idąc za wskazówkami i korzystając z pomocy belgijskiego kapłana, późniejszego kardynała, Josepha Cardijna (1882-1967), wybitnego znawcy katolickiej nauki społecznej, współzałożył Chrześcijańskie Stowarzyszenie Liderów Biznesu. Był płodnym pisarzem i wydał wiele książek, głosił wykłady, uczestniczył w licznych konferencjach i kongresach.

W 1946, na wezwanie Piusa XII i episkopatu swego kraju, wraz z grupą innych przedsiębiorców organizował pomoc dla powojennej Europy. Zamierzał także stworzyć instytucję, mającą za zadanie uczynienie biznesmenów „bardziej chrześcijańskimi”. Ustanowił też fundusz emerytalny i plan opieki zdrowotnej, aby zapewnić pracownikom usługi medyczne i finansowe w takich okolicznościach, jak choroba i nowe porody.

Prześladowanie

W 1955 padł ofiarą antykatolickich prześladowań ze strony administracji ówczesnego prezydenta Juana Perona (1895-1974) i trafił do więzienia. Pomagał tam swym towarzyszom niedoli, dostarczając im materace, które przynosili mu krewni, a także żywność.

W 1961 jego firmę sprzedano amerykańskiemu funduszowi powierniczemu, który zamierzał zwolnić ponad tysiąc osób. Shaw sprzeciwiał się temu i opracował plan zatrzymania wszystkich pracowników.

Jedną z jego inicjatyw było stosowanie  katolickiej nauki społecznej w zakładach pracy.

Śmierć i proces beatyfikacyjny

W 1957 wykryto u niego raka. Mimo pogarszającego się stanu zdrowia do końca życia starał się być aktywny. 9 lipca 1962 spotkał się ze swymi współpracownikami i załogą firmy, aby im podziękować za ofiarowane za niego modlitwy i za dar krwi, który przedłużył mu życie. Enrique Shaw zmarł 27 sierpnia 1962 w wieku 41 lat.

Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 25 września 2001 za pontyfikatu św. Jana Pawła II pod przewodnictwem ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio, który później – już jak papież Franciszek – 24 kwietnia 2021 zatwierdził dekret, uznający heroiczność cnót Shawa i ogłaszający go „Sługą Bożym”.

AICA, o. jj, kg


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka tylko u nas
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka

Tragedia kielecka – tak zatytułowaną informację autorstwa Tadeusza Szturm de Sztrema, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość, można znaleźć w aktach powojennego mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim. Antysowiecka grupa Pileckiego dzięki kurierom przekazała ją do sztabu II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech.

Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mam problem. Artur Barciś zwrócił się do fanów Wiadomości
"Mam problem". Artur Barciś zwrócił się do fanów

Znany polski aktor Artur Barciś, niespodziewanie zwrócił się do fanów za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. W krótkim, ale szczerym wpisie wyjaśnił, dlaczego nie jest w stanie odpowiedzieć każdemu, kto zaprasza go do znajomych.

REKLAMA

Milowy krok w procesie beatyfikacyjnym argentyńskiego biznesmena

Nabiera tempa proces beatyfikacyjny argentyńskiego biznesmena Enrique Shawa (1921-1962). Cud przypisywany jego wstawiennictwu przeszedł etap medyczny i będzie go obecnie oceniać komisja teologów Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Wicepostulator procesu, biskup polowy Argentyny Santiago Olivera poinformował o tym z Rzymu 9 stycznia argentyńską agencję katolicką AICA.
kard. Marcelllo Semeraro Milowy krok w procesie beatyfikacyjnym argentyńskiego biznesmena
kard. Marcelllo Semeraro / YT print screen/ChiesadiMilano

Cudowne uzdrowienie

Wyjaśnił, że cudowne uzdrowienie „potwierdziły wprawdzie konsultacje lekarskie, ale musimy być bardzo ostrożni, ponieważ sprawę bada komisja teologów, a następnie zajmą się nią biskupi i kardynałowie”. Hierarcha zaznaczył, że „jeśli wszystko pójdzie dobrze, prefekt Dykasterii kard. Marcello Semeraro przedstawi Ojcu Świętemu zezwolenie na ogłoszenie dekretu beatyfikacyjnego”.

Młodość

Enrique Shaw Tornquist był człowiekiem świeckim, biznesmenem, mężem i ojcem. Urodził się jako najmłodszy z 8 dzieci 26 lutego 1921 roku w Paryżu, gdzie jego ojciec przebywał służbowo. Dwa lata później cała rodzina powróciła do Argentyny. Gdy chłopiec miał 4 lata, zmarła jego matka Sara Tornquist. Ojciec Alejandro ożenił się po raz drugi, a formację syna powierzył znajomemu kapłanowi. Za swoją nową matkę Enrique uznał Maryję.

Po nauce w kolegium, prowadzonym przez braci szkolnych, w którym pielęgnował i pogłębiał swoją pobożność, w wieku 14 lat wstąpił do Szkoły Marynarki Wojennej, gdzie również dawał niezwykłe świadectwo wiary, a podczas rejsów po morzach południowych odkrył w sobie zaangażowanie do pracy apostolskiej.

Rodzina

W 1943 ożenił się z Cecilią Bunge, z którą miał dziewięcioro dzieci. Była to przykładna, wzorowa rodzina, pełna radości życia i otwarta na potrzeby bliźnich. W 1945 Enrique poprosił o zwolnienie z Argentyńskich Sił Zbrojnych, aby odpowiedzieć na powołanie Boże do prowadzenia szczególnej misji. Początkowo chciał zostać zwykłym robotnikiem, ale za radą jednego z księży wybrał inną drogę działania – jako przedsiębiorca. Szybko awansował na jednego z dyrektorów firmy Cristalerías Rigolleau SA, stając się przykładem przełożonego troszczącego się o pracowników, traktującego ich jak braci, starającego się pomagać wszystkim potrzebującym.

Działalność

Jednocześnie aktywnie działał w Akcji Katolickiej, której gałęzi męskiej od 1961 przewodniczył i w Chrześcijańskim Ruchu Rodzinnym, którego był współtwórcą. W 1952, idąc za wskazówkami i korzystając z pomocy belgijskiego kapłana, późniejszego kardynała, Josepha Cardijna (1882-1967), wybitnego znawcy katolickiej nauki społecznej, współzałożył Chrześcijańskie Stowarzyszenie Liderów Biznesu. Był płodnym pisarzem i wydał wiele książek, głosił wykłady, uczestniczył w licznych konferencjach i kongresach.

W 1946, na wezwanie Piusa XII i episkopatu swego kraju, wraz z grupą innych przedsiębiorców organizował pomoc dla powojennej Europy. Zamierzał także stworzyć instytucję, mającą za zadanie uczynienie biznesmenów „bardziej chrześcijańskimi”. Ustanowił też fundusz emerytalny i plan opieki zdrowotnej, aby zapewnić pracownikom usługi medyczne i finansowe w takich okolicznościach, jak choroba i nowe porody.

Prześladowanie

W 1955 padł ofiarą antykatolickich prześladowań ze strony administracji ówczesnego prezydenta Juana Perona (1895-1974) i trafił do więzienia. Pomagał tam swym towarzyszom niedoli, dostarczając im materace, które przynosili mu krewni, a także żywność.

W 1961 jego firmę sprzedano amerykańskiemu funduszowi powierniczemu, który zamierzał zwolnić ponad tysiąc osób. Shaw sprzeciwiał się temu i opracował plan zatrzymania wszystkich pracowników.

Jedną z jego inicjatyw było stosowanie  katolickiej nauki społecznej w zakładach pracy.

Śmierć i proces beatyfikacyjny

W 1957 wykryto u niego raka. Mimo pogarszającego się stanu zdrowia do końca życia starał się być aktywny. 9 lipca 1962 spotkał się ze swymi współpracownikami i załogą firmy, aby im podziękować za ofiarowane za niego modlitwy i za dar krwi, który przedłużył mu życie. Enrique Shaw zmarł 27 sierpnia 1962 w wieku 41 lat.

Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 25 września 2001 za pontyfikatu św. Jana Pawła II pod przewodnictwem ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio, który później – już jak papież Franciszek – 24 kwietnia 2021 zatwierdził dekret, uznający heroiczność cnót Shawa i ogłaszający go „Sługą Bożym”.

AICA, o. jj, kg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe