Trump złoży przysięgę na dwóch Bibliach

W poniedziałek Donald Trump złoży przysięgę jako 47. prezydent USA w Kapitolu na dwóch Bibliach jednocześnie. Podobnie jak podczas inauguracji w 2017 r. będzie on wspierany przez katolickiego arcybiskupa Nowego Jorku, kardynała Timothy'ego Dolana.
Donald Trump Trump złoży przysięgę na dwóch Bibliach
Donald Trump / EPA/TRUMP VANCE TRANSITION TEAM HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Arcybiskup Nowego Jorku, kardynał Timothy Dolan, również i tym razem będzie się modlił za Donalda Trumpa. Wzbudziło to zdziwienie wielu obserwatorów podobnie jak przed ośmiu laty podczas pierwszej inauguracji Trumpa. Ale kardynał nie zraża się krytyką i podtrzymuje dobre stosunki z Trumpem, który w poniedziałek złoży swoją drugą przysięgę  prezydencką. Z powodu panującego mrozu ceremonię, która zwykle odbywa się na świeżym powietrzu, 78-latek przeniósł do Kapitolu – podobnie jak zrobił to Ronald Reagan w 1985 r. 

Podczas gdy inni zwierzchnicy Kościołów zachowują krytyczny dystans wobec Trumpa, kard. Dolan od lat zachowuje pragmatyczne podejście do tego kontrowersyjnego polityka. „Prezydent był tak miły, że poprosił mnie o wygłoszenie modlitwy na otwarcie jego kadencji” – powiedział kard. Dolan jednej z lokalnych stacji telewizyjnych w Nowym Jorku. 

Zobowiązani do wzajemnych podziękowań 

Ich wzajemne relacje są oparte na zasadzie symbiozy. Będąc prezydentem, Trump otworzył kasę państwową, aby ratować dotknięte pandemią szkoły katolickie. Kardynał zrewanżował się czyniąc Trumpa akceptowalnym dla wyborców katolickich. Kalkulacje się powiodły. Jak pokazują powyborcze analizy, w wyborach prezydenckich w 2024 roku na kandydata Partii Republikańskiej zagłosowało ponad 60 procent praktykujących katolików.  

Odmówienie modlitwy podczas inauguracji prezydentury można rozumieć jako formę podziękowań dla kardynała. Dolan jest jednym z kilku duchownych zaproszonych przez Trumpa. 47. prezydent kontynuuje tradycję, zgodnie z którą o powodzenie jego kadencji modlą się przedstawiciele różnych wyznań. Wśród nich jest rabin Marvin Hier, założyciel Centrum Szymona Wiesenthala. Obecni będą również przedstawiciele sikhów i muzułmanów.

Na chwałę Abrahama Lincolna

Podczas ceremonii zaprzysiężenia Trump położy rękę jednocześnie na dwóch Bibliach. Wybierając Biblię Lincolna, oddaje hołd pierwszemu republikańskiemu prezydentowi USA. Abolicjonista Abraham Lincoln korzystał z tego wydania podczas swojej inauguracji w 1861 roku. Druga jest własnością Trumpa, podarowaną mu przez matkę w 1955 roku. W ten sposób polityk, który nie jest uważany za osobę zbyt przywiązaną do Biblii, chce podkreślić historyczne powiązania z jednym z  największych w historii prezydentów USA, a także osobiste powiązania ze swoją rodziną.

Zaprzysiężenie Trumpa i jego wiceprezydenta J.D. Vance'a 20 stycznia o godzinie 12:00 (czasu lokalnego) oraz parada kończąca uroczystość,  będą przebiegać  z zachowaniem ścisłych środków bezpieczeństwa. Rozmieszczono prawie 8000 żołnierzy Gwardii Narodowej. Ponadto porządku pilnować będzie tysiące agentów federalnych i funkcjonariuszy policji. 

Nowy rekord darowizn 

Bilety na uroczystości inauguracyjne cieszą się dużym zainteresowaniem. Nawet najwięksi darczyńcy, którzy przekazują sześciocyfrowe kwoty, nie mają gwarancji na zajęcie upragnionego miejsca VIP podczas ceremonii.  Walkę o miejsca prawdopodobnie jeszcze bardziej zaostrzy przełożenie uroczystości na Kapitol. Według amerykańskiego dziennika „New York Times”, dochód z darowizn w kwocie przekraczającej 170 milionów dolarów, pobił wszelkie dotychczasowe rekordy.

To za mało dla biznesmena Trumpa, którego ekipa również czerpie zyski z ekumenicznego spotkania modlitewnego przed inauguracją. Każdy, kto chce modlić się z Donaldem i Melanią Trump, będzie musiał sięgnąć głęboko do kieszeni. „Za  uczestnictwo wymagana jest minimalna darowizna w wysokości 100 000 USD lub 200 000 USD ” – czytamy w siedmiostronicowej broszurze informacyjnej, do której dotarł portal informacyjny Axios. Krytycy widzą w tym „bezprecedensową komercjalizację modlitwy”.

Piosenkarz gospel z Nigerii

Kontrastem dla tej kontrowersji jest znaczenie udziału Nathaniela Basseya. Nigeryjski artysta gospel ma być pierwszym afrykańskim muzykiem, który wystąpi na śniadaniu modlitewnym z okazji inauguracji prezydentury Trumpa. „To kamień milowy dla afrykańskiej muzyki kościelnej” – powiedział piosenkarz.  

W ramowym programie uroczystości jest wymieniona także gwiazda muzyki country Carrie Underwood. 41-letnia piosenkarka zaśpiewa podczas inauguracji utwór „America the Beautiful”. Wielokrotna laureatka nagrody Grammy, która zyskała sławę dzięki udziałowi w programie castingowym „American Idol”, zaskoczyła wielu swoich fanów. Kilka lat temu naśmiewała się z Trumpa w skeczu muzycznym na rozdaniu nagród Country Music Awards.  

KNA, ts


 

POLECANE
Senat przyjął ustawę incydentalną. Głos zabrała szefowa kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy polityka
Senat przyjął ustawę incydentalną. Głos zabrała szefowa kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka powiedziała w Polsat News, że trudno przypuszczać, aby prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę incydentalną, którą w środę przyjął Senat.

Tusk z niemieckim nożem w plecach tylko u nas
Tusk z niemieckim nożem w plecach

Każdego dnia pojawia się kolejne potwierdzenie tego, że przed polską opinią publiczną celowo ukrywane są istotne informacje dotyczące przyszłości polityki migracyjnej. Powód jest prosty – trwa kampania wyborcza, a koalicja rządząca w Polsce chce za wszelką cenę „domknąć system” za pomocą swojego prezydenta i wtedy wszystko to, o czym dziś mówić wyborcom nie chce, będzie mogło zostać bez problemów wprowadzone w życie.

Prezydent Ukrainy po spotkaniu z sekretarzem finansów USA: Musimy działać razem Wiadomości
Prezydent Ukrainy po spotkaniu z sekretarzem finansów USA: Musimy działać razem

- Nie można pozwolić Moskwie i jej sojusznikom przejąć kontroli nad Ukrainą. Oznacza to, że musimy działać razem - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu w Kijowie z ministrem finansów USA Scottem Bessentem.

Rabka-Zdrój: Napaść na 14-latkę. Policja zatrzymała podejrzanego Wiadomości
Rabka-Zdrój: Napaść na 14-latkę. Policja zatrzymała podejrzanego

Policja zatrzymała mężczyznę, który zaatakował w Rabce-Zdrój 14-letnią dziewczynkę. Wcześniej funkcjonariusze zabezpieczyli nagrania z monitoringu, które pomogły w poszukiwaniach. 

Leży na podłodze. Karol Nawrocki o sytuacji wokół wymiaru sprawiedliwości polityka
"Leży na podłodze". Karol Nawrocki o sytuacji wokół wymiaru sprawiedliwości

- Nie zawaham się skorzystać z instytucji referendum, jeśli stan polskiego wymiaru sprawiedliwości będzie taki, jaki jest; tej sytuacji nie można dalej tolerować - powiedział kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podczas spotkania z wyborcami w Mogilnie (woj. kujawsko-pomorskie).

Jestem wdzięczny. Prezydent Ukrainy rozmawiał z Donaldem Trumpem polityka
"Jestem wdzięczny". Prezydent Ukrainy rozmawiał z Donaldem Trumpem

- Wołodymyr Zełenski przez ponad godzinę rozmawiał w środę telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem – poinformował rzecznik prezydenta Ukrainy, Serhij Nykyforow. Wkrótce wiadomość tę potwierdził sam Zełenski.

Niemieckie MSW: 47 000 wydaleń w ścisłej koordynacji z sąsiadami. Skutecznie przeciwdziałamy nielegalnej imigracji tylko u nas
Niemieckie MSW: "47 000 wydaleń w ścisłej koordynacji z sąsiadami. Skutecznie przeciwdziałamy nielegalnej imigracji"

Niemiecka Minister Spraw Wewnętrznych Nancy Faeser jest cytowana na stronie niemieckiego MSW wraz z informacją, że policja federalna, która pełni w Niemczech obowiązki służby granicznej, będzie po marcu dalej przeprowadzać kontrole na wszystkich granicach Niemiec, wstępnie do września 2025 roku.

Prezes Jarosław Kaczyński miał jasny przekaz dotyczący kampanii Karola Nawrockiego polityka
"Prezes Jarosław Kaczyński miał jasny przekaz dotyczący kampanii Karola Nawrockiego"

Według doniesień wPolityce.pl, prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas ostatniego posiedzenia klubu parlamentarnego, zaapelował do swoich posłów o organizowanie spotkań w każdej gminie. W ten sposób działacze mieliby wesprzeć kampanię Karola Nawrockiego.

Donald Trump rozmawiał z prezydentem Rosji. Jest decyzja ws. negocjacji pokojowych gorące
Donald Trump rozmawiał z prezydentem Rosji. Jest decyzja ws. negocjacji pokojowych

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał w środę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wśród tematów znalazły się m.in. wojna na Ukrainie, a także kwestia negocjacji pokojowych.

Sejmowa komisja odrzuciła projekt ustawy ws. CPK. Doradcy Prezydenta Andrzeja Dudy zabrali głos gorące
Sejmowa komisja odrzuciła projekt ustawy ws. CPK. Doradcy Prezydenta Andrzeja Dudy zabrali głos

W środę sejmowa komisja infrastruktury odrzuciła obywatelski projekt ustawy, który zobowiązałby rząd do realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Głos w tej sprawie zabrali członkowie prezydenckiej Rady ds. Strategicznych Projektów Rozwojowych - Mikołaj Wild i Rafał Milczarski.

REKLAMA

Trump złoży przysięgę na dwóch Bibliach

W poniedziałek Donald Trump złoży przysięgę jako 47. prezydent USA w Kapitolu na dwóch Bibliach jednocześnie. Podobnie jak podczas inauguracji w 2017 r. będzie on wspierany przez katolickiego arcybiskupa Nowego Jorku, kardynała Timothy'ego Dolana.
Donald Trump Trump złoży przysięgę na dwóch Bibliach
Donald Trump / EPA/TRUMP VANCE TRANSITION TEAM HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Arcybiskup Nowego Jorku, kardynał Timothy Dolan, również i tym razem będzie się modlił za Donalda Trumpa. Wzbudziło to zdziwienie wielu obserwatorów podobnie jak przed ośmiu laty podczas pierwszej inauguracji Trumpa. Ale kardynał nie zraża się krytyką i podtrzymuje dobre stosunki z Trumpem, który w poniedziałek złoży swoją drugą przysięgę  prezydencką. Z powodu panującego mrozu ceremonię, która zwykle odbywa się na świeżym powietrzu, 78-latek przeniósł do Kapitolu – podobnie jak zrobił to Ronald Reagan w 1985 r. 

Podczas gdy inni zwierzchnicy Kościołów zachowują krytyczny dystans wobec Trumpa, kard. Dolan od lat zachowuje pragmatyczne podejście do tego kontrowersyjnego polityka. „Prezydent był tak miły, że poprosił mnie o wygłoszenie modlitwy na otwarcie jego kadencji” – powiedział kard. Dolan jednej z lokalnych stacji telewizyjnych w Nowym Jorku. 

Zobowiązani do wzajemnych podziękowań 

Ich wzajemne relacje są oparte na zasadzie symbiozy. Będąc prezydentem, Trump otworzył kasę państwową, aby ratować dotknięte pandemią szkoły katolickie. Kardynał zrewanżował się czyniąc Trumpa akceptowalnym dla wyborców katolickich. Kalkulacje się powiodły. Jak pokazują powyborcze analizy, w wyborach prezydenckich w 2024 roku na kandydata Partii Republikańskiej zagłosowało ponad 60 procent praktykujących katolików.  

Odmówienie modlitwy podczas inauguracji prezydentury można rozumieć jako formę podziękowań dla kardynała. Dolan jest jednym z kilku duchownych zaproszonych przez Trumpa. 47. prezydent kontynuuje tradycję, zgodnie z którą o powodzenie jego kadencji modlą się przedstawiciele różnych wyznań. Wśród nich jest rabin Marvin Hier, założyciel Centrum Szymona Wiesenthala. Obecni będą również przedstawiciele sikhów i muzułmanów.

Na chwałę Abrahama Lincolna

Podczas ceremonii zaprzysiężenia Trump położy rękę jednocześnie na dwóch Bibliach. Wybierając Biblię Lincolna, oddaje hołd pierwszemu republikańskiemu prezydentowi USA. Abolicjonista Abraham Lincoln korzystał z tego wydania podczas swojej inauguracji w 1861 roku. Druga jest własnością Trumpa, podarowaną mu przez matkę w 1955 roku. W ten sposób polityk, który nie jest uważany za osobę zbyt przywiązaną do Biblii, chce podkreślić historyczne powiązania z jednym z  największych w historii prezydentów USA, a także osobiste powiązania ze swoją rodziną.

Zaprzysiężenie Trumpa i jego wiceprezydenta J.D. Vance'a 20 stycznia o godzinie 12:00 (czasu lokalnego) oraz parada kończąca uroczystość,  będą przebiegać  z zachowaniem ścisłych środków bezpieczeństwa. Rozmieszczono prawie 8000 żołnierzy Gwardii Narodowej. Ponadto porządku pilnować będzie tysiące agentów federalnych i funkcjonariuszy policji. 

Nowy rekord darowizn 

Bilety na uroczystości inauguracyjne cieszą się dużym zainteresowaniem. Nawet najwięksi darczyńcy, którzy przekazują sześciocyfrowe kwoty, nie mają gwarancji na zajęcie upragnionego miejsca VIP podczas ceremonii.  Walkę o miejsca prawdopodobnie jeszcze bardziej zaostrzy przełożenie uroczystości na Kapitol. Według amerykańskiego dziennika „New York Times”, dochód z darowizn w kwocie przekraczającej 170 milionów dolarów, pobił wszelkie dotychczasowe rekordy.

To za mało dla biznesmena Trumpa, którego ekipa również czerpie zyski z ekumenicznego spotkania modlitewnego przed inauguracją. Każdy, kto chce modlić się z Donaldem i Melanią Trump, będzie musiał sięgnąć głęboko do kieszeni. „Za  uczestnictwo wymagana jest minimalna darowizna w wysokości 100 000 USD lub 200 000 USD ” – czytamy w siedmiostronicowej broszurze informacyjnej, do której dotarł portal informacyjny Axios. Krytycy widzą w tym „bezprecedensową komercjalizację modlitwy”.

Piosenkarz gospel z Nigerii

Kontrastem dla tej kontrowersji jest znaczenie udziału Nathaniela Basseya. Nigeryjski artysta gospel ma być pierwszym afrykańskim muzykiem, który wystąpi na śniadaniu modlitewnym z okazji inauguracji prezydentury Trumpa. „To kamień milowy dla afrykańskiej muzyki kościelnej” – powiedział piosenkarz.  

W ramowym programie uroczystości jest wymieniona także gwiazda muzyki country Carrie Underwood. 41-letnia piosenkarka zaśpiewa podczas inauguracji utwór „America the Beautiful”. Wielokrotna laureatka nagrody Grammy, która zyskała sławę dzięki udziałowi w programie castingowym „American Idol”, zaskoczyła wielu swoich fanów. Kilka lat temu naśmiewała się z Trumpa w skeczu muzycznym na rozdaniu nagród Country Music Awards.  

KNA, ts



 

Polecane
Emerytury
Stażowe
-->