Kultowy projektant mody ofiarą wyborczego hejtu? W dniu zaprzysiężenia Trumpa w Ameryce zawrzało
Już niedługo Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Główne uroczystości zaplanowane na 20 stycznia (wg czasu lokalnego) poprzedził wiec poparcia prezydenta elekta i uroczysta kolacja przy świecach.
- Ważne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- "Księżna Kate opuszcza Wielką Brytanię". Wyciekł sekret Pałacu Buckingham
- Solidarność w Waszyngtonie. Piotr Duda odwiedził Muzeum Holokaustu
- Muzyk kultowego zespołu w ciężkim stanie. Koncerty przełożone
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- To on chce kupić Nord Stream. Nikt nie wie, co z nim zrobi
- Powstał syntetyczny człowiek. "To jest absolutny geniusz inżynierii" [WIDEO]
Kultowy projektant mody ofiarą wyborczego hejtu?
Okazało się, że na te wyjątkowe okazje kreacje dla Ivanki Trump, córki Donalda Trumpa, i Ushy Vance, żony przyszłego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych J.D. Vance'a, zaprojektował domy mody Oscara de la Renty.
Suknia Ivanki została opisana jako "typu empire z odkrytymi ramionami i haftowanymi kwiatami z pereł", a stylizacja wkrótce drugiej damy to "aksamitna suknia w stylu noir z asymetrycznymi kwiatowymi akcentami i dekoltem w kształcie serca".
I choć kreacje były olśniewające, a panie wyglądały w nich zjawiskowo, na projektanta wylała się fala hejtu. Przeciwnicy Donalda Trumpa nawoływali wręcz do bojkotu domu mody Oscara de la Renty. W gorących komentarzach w internecie padały m.in. takie opinie:
Żegnaj, Oscar de la Renta. Wiem, że nie zostaniesz odwołany, ale dla mnie tak, za brak p*********j moralności
Piękna suknia, ale nie dla tej kobiety
Gdzie tu moralność?
– można przeczytać w mediach społecznościowych.
Oscar de la Renta – projektant pierwszych dam
Oscar de la Renta (ur. 22 lipca 1932 w Santo Domingo, zm. 20 października 2014 w Kent) własną markę założył w 1965 roku, debiutując z kolekcją tzw. ready-to-wear. Wśród klientek domu mody Oscara de la Renty były pierwsze damy USA: Nancy Reagan, Laura Bush i Hillary Clinton oraz gwiazdy jak Oprah Winfrey, Ann Hathaway Amy Adams czy Sarah Jessica Parker.
To on w latach 60. i 70. zdefiniował styl Stanów Zjednoczonych, sprawiając, że na twórców zza oceanu w Europie zaczęło się patrzeć z większym szacunkiem. Jego kunszt doceniono nawet we Francji. De la Renta jako pierwszy amerykański projektant otrzymał propozycję współpracy z paryskim domem mody. Jednak artysta nie chciał na dłuższą metę tworzyć dla marki powołanej do życia przez Christiana Diora. Postanowił zapracować na własne nazwisko.
For the Inaugural Candlelight Dinner, @IvankaTrump wears a custom off-shoulder crystal and pearl floral-embroidered empire waist gown with silver stole. pic.twitter.com/2fcsob7sSo
— Oscar de la Renta (@OscardelaRenta) January 20, 2025
Incoming Second Lady, Usha Vance, wears a custom noir velvet gown with asymmetric floral accents and a sweetheart neckline for the Vice President’s Dinner.
— Oscar de la Renta (@OscardelaRenta) January 19, 2025
Photographed by Emily J. Higgins pic.twitter.com/nM5V9qgusV