Ekspert: jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości

Dzień 3 lutego 2025 r. to data przełomowa w historii sądownictwa, jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości jak Komisja Kodyfikacyjna Prawa o Ustroju Sądów Powszechnych.
Sędzia. Ilustracja poglądowa Ekspert: jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości
Sędzia. Ilustracja poglądowa / Screen YT Magazyn Śledczy Anity Gargas

Ogłoszone urocze  projekty ustaw w sprawie weryfikacji sędziów powołanych po 2018 r. są już na pierwszy rzut oka niekonstytucyjne. Pierwszy projekt przewidujący automatyczną utratę status sędziego, z mocy prawa z dniem wejścia w życie ustawy. To nic innego jak „Zemsta Kasty”, nawet Komisja Wenecka stwierdziła, że niedopuszczalny jest automatyzm i pozbawienie statusu sędziego.  Drugi zakłada, że postępowania przed Krajową Radą Sądownictwa z dniem wejścia w życie ustawy zostają wznowione . Wykluczenie z weryfikacji grupy tzw. młodych sędziów narusza zasadę równości wobec prawa art.32 Konstytucji.

Zasada nieusuwalności sędziów

Niekonstytucyjność polega przede wszystkim  na przełamaniu zasady nieusuwalności sędziów art.180 Konstytucji,  która jest jednym z fundamentów demokratycznego  państwa prawa, którym zgodnie z art.2 Konstytucji chcemy pozostać. Tylko nieusuwalny sędzia może bez nacisków ze strony jakiejkolwiek innej władzy skutecznie sprawować wymiar sprawiedliwości.

Oba projekty pomijają oczywistą kwestię, że Krajowa Rada Sądownictwa nie bierze udziału w powołaniu sędziego, a jedynie inicjuje proces. który należy do organu konstytucyjnego jakim jest Prezydent. W momencie powołania danej osoby prze Prezydenta na konkretne stanowisko sędziowskie uchwała KRS nie ma już kompletnie znaczenia zostaje  skonsumowana. Tym bardziej, że  przepisy ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa  w brzmieniu obowiązującym przed kwestionowaną nowelizacją,  kilkakrotnie były uznawane za niekonstytucyjne również przez niekwestionowany skład Trybunału Konstytucyjnego i nigdy nikt nie kwestionował powołań sędziowskich. Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa w obecnym kształcie była badana prze TK i została uznana za zgodną z Konstytucją.

Prace przymusowe

Pozbawienie statusu sędziego to za mało, musi być kara. Oba projekty przewidują przymusową delegację na dotychczas zajmowane stanowisko na okres 2 lat z możliwością ustąpienia z delegacji za 12 miesięcznym uprzedzeniem. Praca w Polsce, co jest standardem międzynarodowym jest dobrowolna. Przepis art.11 kodeksu pracy stanowi, że nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Ponadto Konstytucja RP (art. 65 ust. 1 i 2) określają zasadę wolności pracy. Pracownik nie może być zmuszony do wykonywania pracy. Pracodawca nie ma roszczenia o faktyczne wykonywanie przez niego pracy.

Pracy przymusowej zabraniają także akty prawa międzynarodowego, w szczególności Konwencja MOP nr 105 o zniesieniu pracy przymusowej, przyjęta w Genewie 25.06.1957 r. przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy (Dz.U. z 1959 r. Nr 39, poz. 240) i art. 4 ust. 2 EKPC.

Mając na względzie wskazane fundamentalne zasady prawa pracy i wynikające z nich prawa człowieka ustawa wprowadza nakaz pracy, który stanowi karę za awans w latach 2018-2025. W obecnym stanie prawnym praca przymusowa jest formą kary ograniczenia wolności, którą można orzec za popełnienie przestępstwa! Oczywiście ten przymus pracy ma zapobiec zawaleniu się systemu sądownictwa.

Twórcy projektu zadbali również o kobiety ciężarne, którym w dniu wejścia w życie ustawy, albo w dniu podjęci uchwał o wznowienia upłynął 3 miesiąc ciąży zachowują prawo do niezmienionego wynagrodzenia do dnia porodu i czasu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Przepis art.177 kodeksu pracy  przewiduje szczególną ochronę trwałości i stosunku pracy ciężarnej i  polega na ustanowieniu zakazu prowadzenia przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia oraz zakazu wypowiadania oraz rozwiązywania stosunku pracy bez wypowiedzenia, za wyjątkiem sytuacji, gdy zachodzą okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy lub pracownika, a zakładowa organizacja związkowa reprezentująca pracownika lub pracownicę wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy w tym trybie (M.Gersdorf komentarz do kodeksu pracy). Sędziowie są na mocy art. 179 Konstytucji powoływani na czas nieoznaczony, zatem w oczywisty sposób podlegają analogicznej ochronie. Twórcy projektu potraktowali ciężarne jak osoby zatrudnione na czas określony!. Ponadto nie zauważyłam w projekcie wyłączenia dla takich kobiet obowiązku delegacji, co narusza z kolei przepis art. 178 kodeksu pracy.

Cuda

Na koniec pierwszej  krótkiej analizy projektów najlepsze! UWAGA, w chwili wejścia w życie ustawy oraz ogłoszenia uchwały o wznowieniu wszyscy wspomniani sędziowie  w cudowny sposób odzyskują przymiot niezależności i niezawisłości sędziowskiej, bo przez okres kolejnych 2 lat, a nawet dłużej, bo do czasu zakończenia spraw, będą przecież orzekali  w sądach do których uzyskali awans, dając już gwarancję rzetelnego procesu.

Jak to mówią cuda Panie cuda……, jestem pod wrażeniem mocy uzdrawiającej projektów.

Na zakończenie małe zastrzeżenie, praca przymusowa jest dopuszczalna w sytuacji  ogłoszenia stanu nadzwyczajnego w rozumieniu Konstytucji!

[Autorka - Kamila Borszowska-Moszowska, zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego wykładowca KSSiP i Akademii Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa]


 

POLECANE
Obywatelski projekt ustawy #TakDlaCPK odrzucony z ostatniej chwili
Obywatelski projekt ustawy #TakDlaCPK odrzucony

Sejmowa komisja infrastruktury odrzuciła w środę obywatelski projekt ustawy zobowiązującej rząd do realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego w wersji z pierwotnego programu wieloletniego CPK.

Zastępca Prokuratora Generalnego wszczął śledztwo ws. podejrzenia o zamach stanu pilne
Zastępca Prokuratora Generalnego wszczął śledztwo ws. podejrzenia o zamach stanu

Prokurator Michał Ostrowski wszczął śledztwo z zawiadomienia prezesa Trybunału Konstytucyjnego O tej decyzji powiadomił prokuratora generalnego Adama Bodnara – informuje serwis niezalezna.pl.

Argentyna wycofuje się z WHO. Jest decyzja Wiadomości
Argentyna wycofuje się z WHO. Jest decyzja

– Prezydent Argentyny Javier Milei wycofa ten kraj ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – poinformował w środę rzecznik prezydenta Manuel Adorni, tłumacząc to "głębokimi różnicami w sferze zarządzania opieką zdrowotną" oraz "wpływami politycznymi niektórych państw".

Znany sportowiec ogłosił radosną nowinę. Lawina komentarzy Wiadomości
Znany sportowiec ogłosił radosną nowinę. Lawina komentarzy

Jerzy Janowicz podzielił się z fanami wyjątkowym momentem w swoim życiu. 4 lutego tenisista poinformował o narodzinach córki, publikując na swoim profilu w mediach społecznościowych wzruszające zdjęcie ze szpitala.

Prezes TK oskarżył Donalda Tuska o zamach stanu. Jest zawiadomienie pilne
Prezes TK oskarżył Donalda Tuska o zamach stanu. Jest zawiadomienie

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu stanu przez m.in. Donalda Tuska. – To nie jest zamach stanu polegający na wyprowadzeniu wojska na ulice, jest to pełzający, ustrojowy zamach stanu – powiedział w oświadczeniu wygłoszonym w środę.

Rewolucja w Familiadzie. Kultowy element znika po 30 latach Wiadomości
Rewolucja w "Familiadzie". Kultowy element znika po 30 latach

"Familiada", jeden z najbardziej rozpoznawalnych teleturniejów w Polsce, przechodzi istotne zmiany. Po 30 latach emisji program czeka nowa odsłona - i to nie tylko pod względem wizualnym.

Specjalny salonik VIP na dworcu dla Hennig-Kloski. Konsternacja w PKP Wiadomości
Specjalny "salonik VIP" na dworcu dla Hennig-Kloski. Konsternacja w PKP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska żądało od PKP wydzielenia ekskluzywnego miejsca dla minister Hennig-Kloski, podczas gdy ta będzie oczekiwać na pociąg – wynika z ustaleń Radia ZET.

Ogromny pożar w Gdańsku. Jest nagranie z lotu ptaka z ostatniej chwili
Ogromny pożar w Gdańsku. Jest nagranie z lotu ptaka

W dawnych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego na gdańskiej Przeróbce wybuchł pożar. Przed przyjazdem służb z budynku ewakuowało się ok. 60 osób. Media społecznościowe obiegło dramatyczne nagranie, na którym widać skalę zdarzenia.

Nowe ostrzeżenie GIS. Chodzi o popularny produkt Wiadomości
Nowe ostrzeżenie GIS. Chodzi o popularny produkt

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące odżywki białkowej "Whey Protein". Doszło do ponownego wprowadzenia do obrotu wycofanej partii produktu, w której wcześniej wykryto obecność metalicznego ciała obcego.

Zaginął samorządowiec i muzyk disco polo. Policja prosi o pomoc z ostatniej chwili
Zaginął samorządowiec i muzyk disco polo. Policja prosi o pomoc

Policja apeluje do osób, które w ostatnim czasie mogły spotkać zaginionego samorządowca i muzyka disco polo z pow. zwoleńskiego (Mazowieckie). 38-letni Łukasz Wnuk wyszedł z domu w niedzielę po południu i do tej pory nie skontaktował się z rodziną. Dotychczasowe poszukiwania nie przyniosły rezultatu.

REKLAMA

Ekspert: jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości

Dzień 3 lutego 2025 r. to data przełomowa w historii sądownictwa, jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości jak Komisja Kodyfikacyjna Prawa o Ustroju Sądów Powszechnych.
Sędzia. Ilustracja poglądowa Ekspert: jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości
Sędzia. Ilustracja poglądowa / Screen YT Magazyn Śledczy Anity Gargas

Ogłoszone urocze  projekty ustaw w sprawie weryfikacji sędziów powołanych po 2018 r. są już na pierwszy rzut oka niekonstytucyjne. Pierwszy projekt przewidujący automatyczną utratę status sędziego, z mocy prawa z dniem wejścia w życie ustawy. To nic innego jak „Zemsta Kasty”, nawet Komisja Wenecka stwierdziła, że niedopuszczalny jest automatyzm i pozbawienie statusu sędziego.  Drugi zakłada, że postępowania przed Krajową Radą Sądownictwa z dniem wejścia w życie ustawy zostają wznowione . Wykluczenie z weryfikacji grupy tzw. młodych sędziów narusza zasadę równości wobec prawa art.32 Konstytucji.

Zasada nieusuwalności sędziów

Niekonstytucyjność polega przede wszystkim  na przełamaniu zasady nieusuwalności sędziów art.180 Konstytucji,  która jest jednym z fundamentów demokratycznego  państwa prawa, którym zgodnie z art.2 Konstytucji chcemy pozostać. Tylko nieusuwalny sędzia może bez nacisków ze strony jakiejkolwiek innej władzy skutecznie sprawować wymiar sprawiedliwości.

Oba projekty pomijają oczywistą kwestię, że Krajowa Rada Sądownictwa nie bierze udziału w powołaniu sędziego, a jedynie inicjuje proces. który należy do organu konstytucyjnego jakim jest Prezydent. W momencie powołania danej osoby prze Prezydenta na konkretne stanowisko sędziowskie uchwała KRS nie ma już kompletnie znaczenia zostaje  skonsumowana. Tym bardziej, że  przepisy ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa  w brzmieniu obowiązującym przed kwestionowaną nowelizacją,  kilkakrotnie były uznawane za niekonstytucyjne również przez niekwestionowany skład Trybunału Konstytucyjnego i nigdy nikt nie kwestionował powołań sędziowskich. Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa w obecnym kształcie była badana prze TK i została uznana za zgodną z Konstytucją.

Prace przymusowe

Pozbawienie statusu sędziego to za mało, musi być kara. Oba projekty przewidują przymusową delegację na dotychczas zajmowane stanowisko na okres 2 lat z możliwością ustąpienia z delegacji za 12 miesięcznym uprzedzeniem. Praca w Polsce, co jest standardem międzynarodowym jest dobrowolna. Przepis art.11 kodeksu pracy stanowi, że nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Ponadto Konstytucja RP (art. 65 ust. 1 i 2) określają zasadę wolności pracy. Pracownik nie może być zmuszony do wykonywania pracy. Pracodawca nie ma roszczenia o faktyczne wykonywanie przez niego pracy.

Pracy przymusowej zabraniają także akty prawa międzynarodowego, w szczególności Konwencja MOP nr 105 o zniesieniu pracy przymusowej, przyjęta w Genewie 25.06.1957 r. przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy (Dz.U. z 1959 r. Nr 39, poz. 240) i art. 4 ust. 2 EKPC.

Mając na względzie wskazane fundamentalne zasady prawa pracy i wynikające z nich prawa człowieka ustawa wprowadza nakaz pracy, który stanowi karę za awans w latach 2018-2025. W obecnym stanie prawnym praca przymusowa jest formą kary ograniczenia wolności, którą można orzec za popełnienie przestępstwa! Oczywiście ten przymus pracy ma zapobiec zawaleniu się systemu sądownictwa.

Twórcy projektu zadbali również o kobiety ciężarne, którym w dniu wejścia w życie ustawy, albo w dniu podjęci uchwał o wznowienia upłynął 3 miesiąc ciąży zachowują prawo do niezmienionego wynagrodzenia do dnia porodu i czasu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Przepis art.177 kodeksu pracy  przewiduje szczególną ochronę trwałości i stosunku pracy ciężarnej i  polega na ustanowieniu zakazu prowadzenia przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia oraz zakazu wypowiadania oraz rozwiązywania stosunku pracy bez wypowiedzenia, za wyjątkiem sytuacji, gdy zachodzą okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy lub pracownika, a zakładowa organizacja związkowa reprezentująca pracownika lub pracownicę wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy w tym trybie (M.Gersdorf komentarz do kodeksu pracy). Sędziowie są na mocy art. 179 Konstytucji powoływani na czas nieoznaczony, zatem w oczywisty sposób podlegają analogicznej ochronie. Twórcy projektu potraktowali ciężarne jak osoby zatrudnione na czas określony!. Ponadto nie zauważyłam w projekcie wyłączenia dla takich kobiet obowiązku delegacji, co narusza z kolei przepis art. 178 kodeksu pracy.

Cuda

Na koniec pierwszej  krótkiej analizy projektów najlepsze! UWAGA, w chwili wejścia w życie ustawy oraz ogłoszenia uchwały o wznowieniu wszyscy wspomniani sędziowie  w cudowny sposób odzyskują przymiot niezależności i niezawisłości sędziowskiej, bo przez okres kolejnych 2 lat, a nawet dłużej, bo do czasu zakończenia spraw, będą przecież orzekali  w sądach do których uzyskali awans, dając już gwarancję rzetelnego procesu.

Jak to mówią cuda Panie cuda……, jestem pod wrażeniem mocy uzdrawiającej projektów.

Na zakończenie małe zastrzeżenie, praca przymusowa jest dopuszczalna w sytuacji  ogłoszenia stanu nadzwyczajnego w rozumieniu Konstytucji!

[Autorka - Kamila Borszowska-Moszowska, zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego wykładowca KSSiP i Akademii Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa]



 

Polecane
Emerytury
Stażowe