Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: "Co dalej, panie Morawiecki?"

– Unia Europejska, żeby przetrwać, musi przejść trzy rewolucje: przemysłową, instytucjonalną i mentalną. Będę starał się robić wszystko, żeby w tym kierunku popychać UE. Jesteśmy krok od katastrofy gospodarczej. Wstrząsy, które przyjdą już w krótce, będą tak potężne, że zmuszą do refleksji również tę ociężałą strukturę brukselską – alarmuje Mateusz Morawiecki, były premier, a obecnie poseł i przewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. To właśnie wywiad Igora Zalewskiego z wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości otwiera najnowszy numer Tygodnika Solidarność.
Wywiad z Mateuszem Morawieckim w Tygodniku Solidarność Najnowszy numer Tygodnika Solidarność:
Wywiad z Mateuszem Morawieckim w Tygodniku Solidarność / fot. Marcin Żegliński

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Make Europe Great Again

W rozmowie z Igorem Zalewskim, były premier wskazywał na energetykę, jako ten obszar, gdzie nowa administracja amerykańska może rozwijać współpracę z państwami Unii Europejskiej.

– Poprzez rewolucję przemysłową rozumiem odejście od Zielonego Ładu. To on uniemożliwia produkcję i skazuje nas na zależność od Chin. Oczywiście należy zrezygnować z węglowodorów rosyjskich i arabskich tak szybko, jak to możliwe. W USA prezydent Trump będzie wydobywał gaz i ropę na potęgę i współpraca europejsko-amerykańska na tym polu może nas scementować i może być ważnym elementem okresu przejściowego w polityce gospodarczej i klimatycznej – stwierdził w wywiadzie Mateusz Morawiecki.

W ocenie nowego lidera frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Unia Europejska powinna "niejako cofnąć się do epoki Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, kiedy wolny handel, walka o podniesienie konkurencyjności, o innowacyjność były priorytetami".

– Dzisiaj zamiast tego wspólnego rynku mamy projekt ideologiczny: pakt migracyjny, mamy Zielony Ład, obsesyjne zainteresowanie tematyką LGBT. Na drugi plan spychane są kwestie modernizacyjne i gospodarcze, czego efektem może być obniżenie poziomu życia w krajach europejskich – podkreślił.

"Zlecenie na Morawieckiego"

– Mateusz Morawiecki przeżywa ostatnio bardzo intensywny czas w polityce krajowej i międzynarodowej. Każdy wizerunkowy i polityczny sukces odniesiony przez niego poza Polską, lecz przecież na polską politykę promieniujący, kontrowany jest przez nasze władze działaniami wymierzonymi w poprzedniego szefa rządu. Pretekstem są wybory korespondencyjne zaplanowane na maj 2020 roku, do których – jak wiemy – nigdy nie doszło – pisze w sowim tekście Krzysztof Karnkowski.

Nad tym, czy Mateusz Morawiecki po sześciu latach spędzonych na stanowisku szefa rządu jest jeszcze w stanie zostać liderem obozu niepodległościowego zastanawia się Ludwik Pęzioł: – Po wieloletnich rządach, wbrew pozorom, Morawiecki okazuje się politykiem stosunkowo odpornym na czarną propagandę. Pomimo obciążeń wciąż utrzymuje się – może nie na fali, ale „na powierzchni” już tak. Czy w razie powrotu PiS do władzy ponownie obejmie stery? – pyta dziennikarz.

Skrzynka piwa dla Morawieckiego

O mocnych i słabych stronach "premierowania" Mateusza Morawieckiego pisze również Rafał Woś: – Morawiecki w swojej karierze wiele razy pokazał, że umie dowozić założone cele. Nawet jak to dowożenie trzeba rozpisać na lata. To czyni go postacią, której przekreślenie byłoby wyrazem wyjątkowej głupoty przekreślającego – zaznaczył.

Co jeszcze w numerze?

O rekordowej grzywnie za łamanie ustawy o handlu w niedziele w wysokości 40 tysięcy złotych mówił w wywiadzie z Michałem Ossowskim okręgowy inspektor pracy w Katowicach Piotr Kalbron. Jeden ze sklepów wielkopowierzchniowych próbował obejść przepisy otwierając się w niedziele pod pretekstem "Klubu Czytelnika".

Czy polska prawica złapie falę? – Wiatr zmian wieje w świecie zachodnim i coraz wyraźniej widać nie tylko to, że konserwatyści zyskują na politycznej sile, ale przede wszystkim zwykli ludzie mają dość lewicowego szaleństwa. Jednak to jeszcze za mało, by przejąć władzę – tekst Mariusza Staniszewskiego.

Koniec III RP: nie ma co rozpaczać, ale trochę strach – Im wcześniej uzmysłowimy sobie, że III Rzeczpospolita Polska dożywa swych dni, tym lepiej. Szansa ustrojowa, a co za tym idzie, i rozwojowa, tkwi w szerokiej świadomości i dyskusji o potrzebie nowego państwa – pisze Marek Wróbel.

Z Berlinem trzeba inaczej – Nasze PKB może w tym roku przekroczyć bilion dolarów. To jakby nie patrzeć wejście do ekstraklasy – musimy myśleć i zachowywać się jak ona. Nasze stosunki z Niemcami są oparte na układzie świata, który już nie istnieje. Podpisany ponad 30 lat temu traktat o dobrym sąsiedztwie jest już nieaktualny. Polska urosła i musi sobie uszyć nowy garnitur, na nową miarę, i tak ubrana rozmawiać z Berlinem – twierdzi dr Piotr Andrzejewski, ekspert ds. Niemiec Instytutu Zachodniego, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Na ratunek RAFAKO – W działającej nieprzerwanie od 76 lat spółce RAFAKO rozpoczęły się zwolnienia grupowe. Zatrudnienie może stracić niemal cała 700-osobowa załoga. Jak doszło do tego, że firma, która dostarczała kotły dla prawie wszystkich polskich elektrowni zawodowych, znalazła się w stanie upadłości? Czy państwo może i powinno ją ocalić? – o tym pisze w swoim tekście Marcin Krzeszowiec.

"Stawiam muzykę ponad social mediami" – Przemierzyłam całą Polskę, żeby móc uczestniczyć w konkursach wokalnych. Czasami zdarzały się dwa jednego dnia w odległych miejscowościach. Rodzice od zawsze mnie wspierali w realizacji marzeń, dzięki czemu mogliśmy jeździć do różnych miast, żebym mogła się zaprezentować – mówi Sandra Michalak, wokalistka, autorka tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

A także liczne felietony naszych współpracowników: Magdaleny Okraski, Karola Gaca, Jana Wróbla, Moniki Małkowskiej, Tadeusza Płużańskiego.

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
Wybory parlamentarne na Grenlandii. Premier zaproponował datę polityka
Wybory parlamentarne na Grenlandii. Premier zaproponował datę

Premier Grenlandii Mute Egede zaproponował, aby wybory parlamentarne na wyspie, która ma status autonomicznego terytorium Danii, odbyły się 11 marca. Zaznaczył, że Grenlandia przechodzi “trudny czas”.

Prezes ChSRO: Możemy pochwalić się dużym i unikalnym dorobkiem tylko u nas
Prezes ChSRO: Możemy pochwalić się dużym i unikalnym dorobkiem

W imieniu Zarządu Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich (ChSRO) czuję się w obowiązku sprostować niektóre opinie dotyczące naszego stowarzyszenia, sformułowane przez Panią Barbarę Wojnarowską-Gautier, w trakcie wywiadu przeprowadzonego przez Cezarego Krysztopę dla (Tysol, 26.01.2025).

Nieakceptowalny poziom ryzyka. Australia podjęła decyzję ws. Deepseek Wiadomości
"Nieakceptowalny poziom ryzyka". Australia podjęła decyzję ws. Deepseek

Australijskie ministerstwo spraw wewnętrznych zakazało instalowania czatbotów chińskiej firmy DeepSeek na sprzęcie administracji rządowej. Decyzję resort uzasadnił “nieakceptowalnym poziomem ryzyka dla bezpieczeństwa”.

Wojny Trumpa. Za każdym razem chodzi o Chiny tylko u nas
Wojny Trumpa. Za każdym razem chodzi o Chiny

– Chiny zarządzają Kanałem Panamskim – te słowa Donalda Trumpa najlepiej oddają prawdziwe intencje USA stojące za ostatnimi konfliktami z Panamą, Kanadą, Meksykiem, ale też Danią. Mówią, że Trump atakuje sojuszników i partnerów. Tyle że tak naprawdę w każdym wypadku chodzi o postawienie tamy rosnącym wpływom Państwa Środka.

Meksyk wzmocni ochronę granicy z USA. Jest komunikat prezydent Sheinbaum Wiadomości
Meksyk wzmocni ochronę granicy z USA. Jest komunikat prezydent Sheinbaum

Meksyk rozpoczął operację rozmieszczania żołnierzy przy granicy z USA, którzy zgodnie z umową pomiędzy obu krajami mają powstrzymać przemyt fentanylu i nielegalną migrację.

Amerykańska agencja USAID finansuje brytyjskie BBC. Burza w sieci gorące
Amerykańska agencja USAID finansuje brytyjskie BBC. Burza w sieci

Niegdyś brytyjska BBC była uważana za wzór obiektywnego dziennikarstwa i wzór mediów publicznych. Od lat jednak coraz więcej ludzi uważa ją za mechanizm implementacji lewicowych ideologii. Teraz znalazła się na celowniku ze względu na finansowanie przez USAID

To rola członków rządu. Krzysztof Bosak odpowiedział szefowi MSZ Wiadomości
"To rola członków rządu". Krzysztof Bosak odpowiedział szefowi MSZ

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w mediach społecznościowych poinformował, że spotkał się we wtorek z szefem węgierskiego MSZ Peterem Szijjarto. Wpis Bosaka skomentował polski szef MSZ Radosław Sikorski. - To rola członków rządu. Nie chcę wchodzić w ich kompetencje - napisał Krzysztof Bosak pod komentarzem Sikorskiego, zamieszczając jednocześnie zdjęcie ministra Krzysztofa Paszyka ze spotkania z szefem MSZ Węgier.

Ukraińskie surowce w zamian za wsparcie od Amerykanów. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Ukraińskie surowce w zamian za wsparcie od Amerykanów. Jest odpowiedź Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek, że jednym z punktów Planu Zwycięstwa w wojnie z Rosją są inwestycje partnerów w wykorzystanie surowców mineralnych w jego kraju. Zapewnił, że Ukraina jest otwarta na współpracę w tym zakresie i dodał, że są już terminy roboczej wizyty delegacji USA.

Nowy ruch właściciela TVN. Chodzi o największą stację informacyjną Warner Bros. Discovery gorące
Nowy ruch właściciela TVN. Chodzi o największą stację informacyjną Warner Bros. Discovery

Nie ustają spekulacje na temat sprzedaży jednej z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie stacji telewizyjnych w Polsce – TVN. Jednym z powodów jest sytuacja właściciela stacji, koncernu Warner Bros. Discovery. A tymczasem największa stacja informacyjna należąca do koncernu, otwiera nowy oddział.

Szwecja: Strzelanina w szkole. Wzrosła liczba ofiar Wiadomości
Szwecja: Strzelanina w szkole. Wzrosła liczba ofiar

We wtorek w szwedzkiej szkole w Orebro doszło do strzelaniny. Służby poinformowały o 10 ofiarach śmiertelnych. Sprawca zdarzenia, który zginął miał zdaniem służb działać w pojedynkę.

REKLAMA

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: "Co dalej, panie Morawiecki?"

– Unia Europejska, żeby przetrwać, musi przejść trzy rewolucje: przemysłową, instytucjonalną i mentalną. Będę starał się robić wszystko, żeby w tym kierunku popychać UE. Jesteśmy krok od katastrofy gospodarczej. Wstrząsy, które przyjdą już w krótce, będą tak potężne, że zmuszą do refleksji również tę ociężałą strukturę brukselską – alarmuje Mateusz Morawiecki, były premier, a obecnie poseł i przewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. To właśnie wywiad Igora Zalewskiego z wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości otwiera najnowszy numer Tygodnika Solidarność.
Wywiad z Mateuszem Morawieckim w Tygodniku Solidarność Najnowszy numer Tygodnika Solidarność:
Wywiad z Mateuszem Morawieckim w Tygodniku Solidarność / fot. Marcin Żegliński

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Make Europe Great Again

W rozmowie z Igorem Zalewskim, były premier wskazywał na energetykę, jako ten obszar, gdzie nowa administracja amerykańska może rozwijać współpracę z państwami Unii Europejskiej.

– Poprzez rewolucję przemysłową rozumiem odejście od Zielonego Ładu. To on uniemożliwia produkcję i skazuje nas na zależność od Chin. Oczywiście należy zrezygnować z węglowodorów rosyjskich i arabskich tak szybko, jak to możliwe. W USA prezydent Trump będzie wydobywał gaz i ropę na potęgę i współpraca europejsko-amerykańska na tym polu może nas scementować i może być ważnym elementem okresu przejściowego w polityce gospodarczej i klimatycznej – stwierdził w wywiadzie Mateusz Morawiecki.

W ocenie nowego lidera frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Unia Europejska powinna "niejako cofnąć się do epoki Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, kiedy wolny handel, walka o podniesienie konkurencyjności, o innowacyjność były priorytetami".

– Dzisiaj zamiast tego wspólnego rynku mamy projekt ideologiczny: pakt migracyjny, mamy Zielony Ład, obsesyjne zainteresowanie tematyką LGBT. Na drugi plan spychane są kwestie modernizacyjne i gospodarcze, czego efektem może być obniżenie poziomu życia w krajach europejskich – podkreślił.

"Zlecenie na Morawieckiego"

– Mateusz Morawiecki przeżywa ostatnio bardzo intensywny czas w polityce krajowej i międzynarodowej. Każdy wizerunkowy i polityczny sukces odniesiony przez niego poza Polską, lecz przecież na polską politykę promieniujący, kontrowany jest przez nasze władze działaniami wymierzonymi w poprzedniego szefa rządu. Pretekstem są wybory korespondencyjne zaplanowane na maj 2020 roku, do których – jak wiemy – nigdy nie doszło – pisze w sowim tekście Krzysztof Karnkowski.

Nad tym, czy Mateusz Morawiecki po sześciu latach spędzonych na stanowisku szefa rządu jest jeszcze w stanie zostać liderem obozu niepodległościowego zastanawia się Ludwik Pęzioł: – Po wieloletnich rządach, wbrew pozorom, Morawiecki okazuje się politykiem stosunkowo odpornym na czarną propagandę. Pomimo obciążeń wciąż utrzymuje się – może nie na fali, ale „na powierzchni” już tak. Czy w razie powrotu PiS do władzy ponownie obejmie stery? – pyta dziennikarz.

Skrzynka piwa dla Morawieckiego

O mocnych i słabych stronach "premierowania" Mateusza Morawieckiego pisze również Rafał Woś: – Morawiecki w swojej karierze wiele razy pokazał, że umie dowozić założone cele. Nawet jak to dowożenie trzeba rozpisać na lata. To czyni go postacią, której przekreślenie byłoby wyrazem wyjątkowej głupoty przekreślającego – zaznaczył.

Co jeszcze w numerze?

O rekordowej grzywnie za łamanie ustawy o handlu w niedziele w wysokości 40 tysięcy złotych mówił w wywiadzie z Michałem Ossowskim okręgowy inspektor pracy w Katowicach Piotr Kalbron. Jeden ze sklepów wielkopowierzchniowych próbował obejść przepisy otwierając się w niedziele pod pretekstem "Klubu Czytelnika".

Czy polska prawica złapie falę? – Wiatr zmian wieje w świecie zachodnim i coraz wyraźniej widać nie tylko to, że konserwatyści zyskują na politycznej sile, ale przede wszystkim zwykli ludzie mają dość lewicowego szaleństwa. Jednak to jeszcze za mało, by przejąć władzę – tekst Mariusza Staniszewskiego.

Koniec III RP: nie ma co rozpaczać, ale trochę strach – Im wcześniej uzmysłowimy sobie, że III Rzeczpospolita Polska dożywa swych dni, tym lepiej. Szansa ustrojowa, a co za tym idzie, i rozwojowa, tkwi w szerokiej świadomości i dyskusji o potrzebie nowego państwa – pisze Marek Wróbel.

Z Berlinem trzeba inaczej – Nasze PKB może w tym roku przekroczyć bilion dolarów. To jakby nie patrzeć wejście do ekstraklasy – musimy myśleć i zachowywać się jak ona. Nasze stosunki z Niemcami są oparte na układzie świata, który już nie istnieje. Podpisany ponad 30 lat temu traktat o dobrym sąsiedztwie jest już nieaktualny. Polska urosła i musi sobie uszyć nowy garnitur, na nową miarę, i tak ubrana rozmawiać z Berlinem – twierdzi dr Piotr Andrzejewski, ekspert ds. Niemiec Instytutu Zachodniego, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Na ratunek RAFAKO – W działającej nieprzerwanie od 76 lat spółce RAFAKO rozpoczęły się zwolnienia grupowe. Zatrudnienie może stracić niemal cała 700-osobowa załoga. Jak doszło do tego, że firma, która dostarczała kotły dla prawie wszystkich polskich elektrowni zawodowych, znalazła się w stanie upadłości? Czy państwo może i powinno ją ocalić? – o tym pisze w swoim tekście Marcin Krzeszowiec.

"Stawiam muzykę ponad social mediami" – Przemierzyłam całą Polskę, żeby móc uczestniczyć w konkursach wokalnych. Czasami zdarzały się dwa jednego dnia w odległych miejscowościach. Rodzice od zawsze mnie wspierali w realizacji marzeń, dzięki czemu mogliśmy jeździć do różnych miast, żebym mogła się zaprezentować – mówi Sandra Michalak, wokalistka, autorka tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

A także liczne felietony naszych współpracowników: Magdaleny Okraski, Karola Gaca, Jana Wróbla, Moniki Małkowskiej, Tadeusza Płużańskiego.

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe