Najnowszy Tygodnik Solidarność: Po drogach i bezdrożach z PIS

W styczniu, na łamach „Tygodnika Solidarność” Piotr Duda podkreślał, że Solidarność nigdy nie była apolityczna. W roku 1989 wspierała w wyborach prezydenckich Lecha Wałęsę, przedstawiciele związku sami też próbowali wejść do parlamentu. Potem związek zaangażował się w AWS. Solidarność nie jest natomiast związkiem partyjnym, czyli nie podlega i nie jest przybudówka żadnej partii. Te dwa stwierdzenia: brak apolityczności i apartyjność kondensują postawę „S” wobec obecnie rządzących. Dwa lata rządów Zjednoczonej Prawicy to dobry czas na podsumowanie relacji jakie łączą a często dzielą Solidarność z polityką. O tym w najnowszym numerze.
 Najnowszy Tygodnik Solidarność: Po drogach i bezdrożach z PIS
/ TS
W ramach tematu numeru:
Patrzymy PiS na ręce

- Uchwała programowa NSZZ Solidarność jasno mówi, że mamy zakaz współpracy z partiami postkomunistycznymi i liberalnymi. Mamy współpracować z partiami, które są wyczulone na sprawy społeczne i pracownicze. Dzisiaj taką partią jest Prawo i Sprawiedliwość. Celowo nie mówię Zjednoczona Prawica, ponieważ Partia Republikańska Jarosława Gowina do ugrupowań wyczulonych na sprawy społeczne się nie zalicza. Jeżeli rządzący podejmują prospołeczne rozwiązania, to będziemy ich wspierać i dotychczas to robiliśmy. Przez ostatnie dwa lata wiele udało się zrealizować i wprowadzić korzystne dla pracowników i społeczeństwa rozwiązania, które wspólnie wypracowaliśmy. Nie oznacza to, że przymykamy oczy na niekorzystne projekty zmian dla pracowników w naszym kraju. Jeśli takie są podejmowane, to wytykamy je rządzącym. Tak jest w przypadku demontażu powszechnego systemu emerytalnego, o czym na początku rozmowy mówiliśmy. Głośno argumentujemy, że nie są to dobre rozwiązania dla naszego rynku pracy i przyszłych emerytów. Złośliwi zawsze będą starali się nam zaszkodzić i wytykać, że jesteśmy blisko PiS. Nie. My jesteśmy blisko partii, która widzi potrzebę poprawy życia społecznego, pracowniczego. Jako Solidarność staramy się współpracować po to, aby jak najlepsze dla społeczeństwa rozwiązania były realizowane. Jeśli jest potrzeba, wyraźnie krytykujemy rządzących, bo Solidarność jest niezależnym i samorządnym związkiem zawodowym - mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.

Rozczarowanie w ochronie zdrowia
- Minister zdrowia stracił już dawno zaufanie Solidarności. Teraz traci poparcie innych środowisk – deklaruje Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność.

Ponadto w numerze:
Będą wolne niedziele

Sukces Solidarności! Dzięki twardej postawie związku udało się doprowadzić do zapisu, w którym od 2020 r. wszystkie niedziele w handlu będą wolne od pracy. Więcej w artykule Macieja Chudkiewicza. 

Chodakiewicz: Dokąd maszeruje narodówka?
„Pisałem kilka lat temu, że narodówka na razie potrafi jedynie maszerować. To bardzo ważne na płaszczyźnie formowania młodych patriotów i tworzenia zrębów organizacyjnych, lecz wpływy polityczne pozostają  na razie poza jej możliwościami” – uważa Marek Jan Chodakiewicz. 

Demokracja liberalna, czyli nowe logo Wielkiego Brata
„Istotą tak zwanej demokracji liberalnej jest atomizacja społeczeństwa wynikająca z absurdalnego rozszerzania praw niewielkich grup interesu pod hasłem ochrony praw mniejszości. Oczywisty chaos wynikający z umiejętnego podsycania naturalnych czy też wyimaginowanych sprzeczności jest narzędziem zarządzania społeczeństwami” - uważa Krzysztof Swat.

Gorzki chleb Biedronki
Poniżające uwagi, krzyki, poganianie do szybszej pracy, grożenie zwolnieniem. Takie zachowania kierownictwa wobec pracowników to tylko jedno z wielu naruszeń prawa, jakie stwierdzono podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w kilkunastu sklepach „Biedronka” w różnych częściach kraju. PIP uważa, że nieprawidłowości nie mają dużej skali. Co innego mówią związkowcy. Ich zdaniem Biedronka notorycznie łamie prawa pracownicze. Więcej w artykule Barbary Michałowskiej. 

Ostatni z wielkich
W angielskim Worthing zmarł 16 listopada podpułkownik pilot Franciszek Kornicki – ostatni z dowódców polskich dywizjonów myśliwskich w latach II wojny światowej. Było to grono ludzi niezwykłych, których umiejętności podziwiał cały świat. Więcej w artykule Leszka Masieraka. n
 
Tygodnika Solidarność szukajcie w salonach prasowych lub pobierzcie wersję mobilną w wygodnej aplikacji dostępnej TUTAJ

 

 

POLECANE
Interia w żałobie. Nagła śmierć wydawcy z ostatniej chwili
Interia w żałobie. Nagła śmierć wydawcy

Nie żyje Rafał Cieniek, 37-letni wydawca strony głównej Interii i doktor nauk o mediach, ceniony profesjonalista i serdeczny kolega – poinformowała we wtorek Interia.

Mec. Wąsowski został oskarżony przez prokuraturę. Dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta z ostatniej chwili
Mec. Wąsowski został oskarżony przez prokuraturę. "Dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta"

Mec. Krzysztof A Wąsowski broniący w sprawie nieprawidłowości dot. Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych we wtorek sam usłyszał zarzuty. - Nie mogę jeszcze dokładnie powiedzieć, w jaki sposób zarzuty są sformułowane. Powiem tylko, że dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta. To złamanie Konstytucji i praw człowieka. Nie spotkałem się z czymś takim w swojej karierze - powiedział w rozmowie z portalem tysol.pl mec. Wąsowski.

Bundeswehra musi być gotowa do wojny”. Plan niemieckich zbrojeń pilne
"Bundeswehra musi być gotowa do wojny”. Plan niemieckich zbrojeń

Niemieckie ministerstwo obrony planuje zakup tysiąca czołgów Leopard 2 oraz 2,5 tys. kołowych transporterów opancerzonych Boxer. Za ich produkcję będą odpowiadać europejskie konsorcjum KDNS oraz niemiecki gigant zbrojeniowy Rheinmetall.

Sztuczna inteligencja Grok pozamiatała Romana Giertycha i Platformę Obywatelską gorące
Sztuczna inteligencja "Grok" pozamiatała Romana Giertycha i Platformę Obywatelską

"Grok" to sztuczna inteligencja zintegrowana z platformą "X" Elona Muska. Tym razem "Grok" wdał się w dyskusję z internautami nt. Romana Giertycha. Efekty były dla "mecenasa Platformy" opłakane.

PiS z pomysłem dla firm na granicy. Tarcza na zachodzie i wschodzie z ostatniej chwili
PiS z pomysłem dla firm na granicy. Tarcza na zachodzie i wschodzie

Posłowie PiS ocenili we wtorek, że wprowadzone przez rząd tymczasowe kontrole na granicy z Niemcami i Litwą są niewystarczające. Ich zdaniem trzeba wydać czasowy zakaz wjazdu do Polski obywateli określonych krajów, a także wprowadzić "tarcze osłonowe" dla przygranicznych firm, które ponoszą straty.

Dr Duniec: Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się najbliższej nocy z ostatniej chwili
Dr Duniec: Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się najbliższej nocy

Kluczowa będzie najbliższa noc – powiedział podczas konferencji dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju (CMOK) dr Grzegorz Duniec. W ciągu 12 godzin na połowie Polski opady wyniosą do 100 milimetrów – dodał.

Droższe wakacje w Grecji. Weszły nowe opłaty klimatyczne gorące
Droższe wakacje w Grecji. Weszły nowe opłaty klimatyczne

Grecja od 1 lipca wprowadziła nowe obciążenie dla turystów – opłatę klimatyczną, która wyniesie nawet 20 euro za dzień.

Chorwacja w szoku: Potężna burza spustoszyła znany kurort, zatonął wycieczkowy statek   z ostatniej chwili
Chorwacja w szoku: Potężna burza spustoszyła znany kurort, zatonął wycieczkowy statek

Chorwackie miasto Split, odwiedzane chętnie przez tłumy między innymi polskich turystów, przeżyło najgroźniejszą burzę od lat. We wtorek w mieście szalał wiatr, który według świadków porywał motocykle i łamał drzewa jak zapałki. W porcie prom, rzucany podmuchami wiatru, zatopił statek wycieczkowy. 

Element współwiny Polaków za Holocaust ma być częścią tzw. Domu Niemiecko-Polskiego w Berlinie z ostatniej chwili
"Element współwiny Polaków za Holocaust" ma być częścią tzw. Domu Niemiecko-Polskiego w Berlinie

W powstającym w Berlinie tzw. Domu Niemiecko-Polskim ma się znaleźć miejsce na narrację o "współwinie Polaków za Holocaust". – Niemiecki plan rozmywania swoich zbrodni w czasie II wojny światowej poprzez obarczanie ''współwiną'' innych narodów dzieje się na naszych oczach – komentuje mec. Bartosz Lewandowski.

Dominik Tarczyński wywołał wściekłość w PE: Damy wam niedługo nowego króla Sobieskiego gorące
Dominik Tarczyński wywołał wściekłość w PE: Damy wam niedługo nowego króla Sobieskiego

W Strasburgu trwa drugi dzień sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Parlament Europejski debatuje nad stosunkami UE–Chiny i na temat propozycji nowego celu klimatycznego UE – redukcji gazów cieplarnianych do 2040 r. o 90 proc. w porównaniu z 1990 r. Podczas obrad głos zabrał europoseł PiS Dominik Tarczyński.

REKLAMA

Najnowszy Tygodnik Solidarność: Po drogach i bezdrożach z PIS

W styczniu, na łamach „Tygodnika Solidarność” Piotr Duda podkreślał, że Solidarność nigdy nie była apolityczna. W roku 1989 wspierała w wyborach prezydenckich Lecha Wałęsę, przedstawiciele związku sami też próbowali wejść do parlamentu. Potem związek zaangażował się w AWS. Solidarność nie jest natomiast związkiem partyjnym, czyli nie podlega i nie jest przybudówka żadnej partii. Te dwa stwierdzenia: brak apolityczności i apartyjność kondensują postawę „S” wobec obecnie rządzących. Dwa lata rządów Zjednoczonej Prawicy to dobry czas na podsumowanie relacji jakie łączą a często dzielą Solidarność z polityką. O tym w najnowszym numerze.
 Najnowszy Tygodnik Solidarność: Po drogach i bezdrożach z PIS
/ TS
W ramach tematu numeru:
Patrzymy PiS na ręce

- Uchwała programowa NSZZ Solidarność jasno mówi, że mamy zakaz współpracy z partiami postkomunistycznymi i liberalnymi. Mamy współpracować z partiami, które są wyczulone na sprawy społeczne i pracownicze. Dzisiaj taką partią jest Prawo i Sprawiedliwość. Celowo nie mówię Zjednoczona Prawica, ponieważ Partia Republikańska Jarosława Gowina do ugrupowań wyczulonych na sprawy społeczne się nie zalicza. Jeżeli rządzący podejmują prospołeczne rozwiązania, to będziemy ich wspierać i dotychczas to robiliśmy. Przez ostatnie dwa lata wiele udało się zrealizować i wprowadzić korzystne dla pracowników i społeczeństwa rozwiązania, które wspólnie wypracowaliśmy. Nie oznacza to, że przymykamy oczy na niekorzystne projekty zmian dla pracowników w naszym kraju. Jeśli takie są podejmowane, to wytykamy je rządzącym. Tak jest w przypadku demontażu powszechnego systemu emerytalnego, o czym na początku rozmowy mówiliśmy. Głośno argumentujemy, że nie są to dobre rozwiązania dla naszego rynku pracy i przyszłych emerytów. Złośliwi zawsze będą starali się nam zaszkodzić i wytykać, że jesteśmy blisko PiS. Nie. My jesteśmy blisko partii, która widzi potrzebę poprawy życia społecznego, pracowniczego. Jako Solidarność staramy się współpracować po to, aby jak najlepsze dla społeczeństwa rozwiązania były realizowane. Jeśli jest potrzeba, wyraźnie krytykujemy rządzących, bo Solidarność jest niezależnym i samorządnym związkiem zawodowym - mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.

Rozczarowanie w ochronie zdrowia
- Minister zdrowia stracił już dawno zaufanie Solidarności. Teraz traci poparcie innych środowisk – deklaruje Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność.

Ponadto w numerze:
Będą wolne niedziele

Sukces Solidarności! Dzięki twardej postawie związku udało się doprowadzić do zapisu, w którym od 2020 r. wszystkie niedziele w handlu będą wolne od pracy. Więcej w artykule Macieja Chudkiewicza. 

Chodakiewicz: Dokąd maszeruje narodówka?
„Pisałem kilka lat temu, że narodówka na razie potrafi jedynie maszerować. To bardzo ważne na płaszczyźnie formowania młodych patriotów i tworzenia zrębów organizacyjnych, lecz wpływy polityczne pozostają  na razie poza jej możliwościami” – uważa Marek Jan Chodakiewicz. 

Demokracja liberalna, czyli nowe logo Wielkiego Brata
„Istotą tak zwanej demokracji liberalnej jest atomizacja społeczeństwa wynikająca z absurdalnego rozszerzania praw niewielkich grup interesu pod hasłem ochrony praw mniejszości. Oczywisty chaos wynikający z umiejętnego podsycania naturalnych czy też wyimaginowanych sprzeczności jest narzędziem zarządzania społeczeństwami” - uważa Krzysztof Swat.

Gorzki chleb Biedronki
Poniżające uwagi, krzyki, poganianie do szybszej pracy, grożenie zwolnieniem. Takie zachowania kierownictwa wobec pracowników to tylko jedno z wielu naruszeń prawa, jakie stwierdzono podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w kilkunastu sklepach „Biedronka” w różnych częściach kraju. PIP uważa, że nieprawidłowości nie mają dużej skali. Co innego mówią związkowcy. Ich zdaniem Biedronka notorycznie łamie prawa pracownicze. Więcej w artykule Barbary Michałowskiej. 

Ostatni z wielkich
W angielskim Worthing zmarł 16 listopada podpułkownik pilot Franciszek Kornicki – ostatni z dowódców polskich dywizjonów myśliwskich w latach II wojny światowej. Było to grono ludzi niezwykłych, których umiejętności podziwiał cały świat. Więcej w artykule Leszka Masieraka. n
 
Tygodnika Solidarność szukajcie w salonach prasowych lub pobierzcie wersję mobilną w wygodnej aplikacji dostępnej TUTAJ

 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe