Podlaski odcinek polsko-białoruskiej granicy z pełnym monitoringiem

"Straż Graniczna odebrała zaporę elektroniczną zbudowaną na rzekach granicznych Świsłocz i Istoczanka. Zakończyła się także modernizacja bariery elektronicznej wzdłuż istniejącej zapory technicznej"
- przekazał resort na platformie X.
Rośnie liczba nielegalnych przekroczeń
W sobotę rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński poinformował, że ostatnio zwiększyła się liczba cudzoziemców próbujących nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Zapewnił jednocześnie, że podejścia pod zaporę, a tym bardziej próby nielegalnego przekraczania granicy, natychmiast są wykrywane.
Donald Tusk zapowiedział w piątek, że w niedługim czasie rząd rozpocznie kampanię informacyjną w siedmiu państwach, z których pochodzi największa liczba migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć polską granicę.
Nasz przekaz będzie prosty: Polska granica jest szczelna
- oświadczył.
Instalacja czekała na odbiór od lutego
Budowa zapory związana była z próbami przekraczania granicy polsko-białoruskiej przez graniczne rzeki. SG umowę na budowę tzw. bariery elektronicznej, czyli system kamer i czujników na rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem podpisała pod koniec lutego ubiegłego roku.
Montaż poszczególnych elementów zakończył się w lutym bieżącego roku, a cała instalacja czekała na tzw. odbiór.
"Wybudowano już wszystkie podsystemy, przyłącza energetyczne i światłowodowe łącza transmisyjne. Posadowiono ponad 500 słupów kamerowych i zainstalowano przeszło 1300 kamer. Wykonawca zgłosił gotowość inwestycji do odbioru, obecnie trwają prace weryfikacyjne komisji Straży Granicznej"
- mówił w lutym rzecznik SG, ppłk Andrzej Juźwiak..
Inwestycja kosztowała ponad 85 mln zł. Bariera na rzekach granicznych w Podlaskiem powstała na odcinku łącznie ok. 47 km. To dodatkowe zabezpieczenie, dzięki któremu monitorowany jest cały podlaski odcinek granicy z Białorusią.
Stalowa zapora
Na długości 186 km granicy stoi stalowa zapora o wysokości 5,5 m, której budowa zakończyła się w 2022 roku. To główny element ochrony przed nielegalną migracją. Dodatkowo na 206 km funkcjonuje tzw. bariera elektroniczna, składająca się z kamer i czujników.
W ramach rozbudowy systemu zabezpieczeń na 47-kilometrowym odcinku zainstalowano około 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, a także sieć czujników. Wprowadzono również mechanizm wykorzystujący sztuczną inteligencję do analizy alarmów z detekcyjnych kabli światłowodowych.
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Niepublikowana dotąd rozmowa z Ryszardem Cybą: "Wyjdę, to będę bogatym człowiekiem"
- Odziedziczenie domu po rodzicach i zniesienie współwłasności
- Niezwykły skarb w Lubuskiem. Fascynujące znalezisko
- Polska prezydencja została uczczona w Berlinie pokazem filmu Agnieszki Holland "Zielona granica”
Strefa buforowa
Od 13 czerwca 2024 r. na podlaskim odcinku polsko-białoruskiej granicy działa strefa buforowa, którą wprowadzono na podstawie rozporządzenia MSWiA. Po raz trzeci (od 10 marca tego roku) została przedłużona na kolejne 90 dni, a także rozszerzona i obejmuje obecnie długość granicy na odcinku 78,29 km w powiecie hajnowskim oraz części powiatu białostockiego, chodzi o teren działania placówek SG w Michałowie, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze. Na blisko 60 km granicy nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na odcinku ponad 15 kilometrów położonym w rejonie rezerwatów przyrody pas ma ok. 2 km szerokości, a na odcinku blisko 3,8 km szerokość strefy to ok. 4 km.
‼ Pełen nadzór elektroniczny nad podlaskim odcinkiem granicy z Białorusią.
🟢 @Straz_Graniczna odebrała zaporę elektroniczną zbudowaną na rzekach granicznych Świsłocz i Istoczanka. Zakończyła się także modernizacja bariery elektronicznej wzdłuż istniejącej zapory technicznej.… pic.twitter.com/Rqv0gSuHW3— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) April 6, 2025