Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Polski minister: "To akt wandalizmu"

Zmiany na pomniku i zbiorowej mogile żołnierzy organizacji UPA w Monasterzu koło wsi Werchrata zauważyli funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy niezwłocznie powiadomili policję.
Informację otrzymaliśmy w poniedziałek przed godz. 10. W miejscu pamięci umieszczono nową tablicę i krzyż. Wysłani na miejsce policjanci wykonali wszystkie czynności procesowe, m.in. zrobili oględziny i sporządzili dokumentację fotograficzną
— poinformowała oficer prasowa komendy powiatowej w Lubaczowie mł. asp. Marzena Mroczkowska.
- Skandal w Płocku. Straż miejska zatrzymała protest przeciw migrantom
- Potężny skandal wokół Światowego Forum Ekonomicznego. Poważne zarzuty wobec Klausa Schwaba
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Komunikat dla mieszkańców Kielc
Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Polski minister: "To akt wandalizmu"
Stanowczo potępiamy akt wandalizmu dokonany wobec jednego z ukraińskich miejsc pamięci w Polsce
- napisali we wspólnym oświadczeniu ministrowie kultury Polski i Ukrainy w reakcji na zamianę tablicy na pomniku banderowców w Monasterzu.
Mamy do czynienia ze świadomą prowokacją, która służy m.in. interesom państwa-agresora – Rosji
- napisano w polsko-ukraińskim oświadczeniu resortów kultury.
Potwierdzamy nasze zdecydowane zaangażowanie w dalsze umacnianie strategicznego partnerstwa oraz rozwiązywanie istniejących kwestii spornych w duchu dialogu i wzajemnego zrozumienia. Wszelkie akty wandalizmu miejsc pamięci i pochówku są objęte działaniami właściwych służb
— napisali ministrowie.
Sprawę zgłoszono do prokuratury
Na poprzedniej dwujęzycznej tablicy po polsku i ukraińsku znajdował się napis:
„Zbiorowa mogiła Ukraińców, którzy zginęli w walce z sowieckim NKWD w lasach monasterskich w nocy z 2 na 3 marca 1945 roku”.
Na nowej tablicy umieszczonej na pomniku napisano:
„Zbiorowa mogiła Ukraińców, członków UPA odpowiedzialnych za terror i ludobójstwo na bezbronnej ludności polskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Panie Boże, miej miłosierdzie dla nich i nie poczytaj im ich strasznych czynów, jakich się dopuścili na swoich braciach. Przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale uzdrowienie bólu”.
Dochodzenie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lubaczowie, która ma ustalić, kto podmienił tablicę i zamiast tryzuba umieścił krzyż.
Historia miejsca
Monasterz to osada na pograniczu województw podkarpackiego i lubelskiego. Pochowane zostały tam ciała partyzantów UPA, którzy zginęli 2 marca 1945 r. w bitwie pod Mrzygłodami. Wojska pograniczne NKWD we współpracy z oddziałami Wojska Polskiego i uzbrojonymi jednostkami Milicji Obywatelskiej rozbiły kureń UPA „Mesnyky-2”. Ogółem w bitwie zginęło 62 upowców.