Niemcy mają problem. Tapinoma magnum powodują przerwy w dostawie prądu

Co musisz wiedzieć?
- W Niemczech szybko rozprzestrzenia się śródziemnomorski gatunek mrówek Tapinoma magnum.
- Owady tworzą ogromne superkolonie pod chodnikami i budynkami, niszcząc infrastrukturę.
- Ich obecność prowadzi do przerw w dostawie prądu i internetu.
- Mrówki nie są oficjalnie uznane za inwazyjne, ale eksperci mówią o nich jako o szkodnikach.
- W walce z nimi stosuje się gorącą wodę (ok. 35°C) zmiękczoną, bez użycia pestycydów.
- Po zgnieceniu owady wydzielają zapach zjełczałego masła.
Niemcy w kłopocie
W Niemczech coraz częściej pojawia się problem z nietypowymi gośćmi - małymi czarnymi mrówkami z południa Europy. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają jak nasze rodzime gatunki, to Tapinoma magnum, czyli tzw. duża mrówka gruczołowa, potrafi wyrządzić poważne szkody - od zniszczonych chodników po... przerwy w dostawie prądu i internetu.
Choć owady nie przenoszą chorób i nie są uznawane za inwazyjne, mogą wywoływać alergie i silny stres u mieszkańców. Szczególnie dotkliwy problem wystąpił ostatnio w Kehl, gdzie mrówki powodowały awarie prądu i zakłócenia w działaniu sieci.
W ramach nowego projektu władze lokalne i eksperci zaczęli testować nietypową metodę walki z owadami. Gniazda mrówek są niszczone przy pomocy ciepłej wody o temperaturze 35°C.
- „To czysta woda, z dodatkiem zmiękczacza. Nie stosuje się pestycydów”
- wyjaśnił Gregor Koschate z urzędu w Kehl.
Oficjalnie Tapinoma magnum nie jest uznana za inwazyjny gatunek - znajduje się jedynie na liście obserwacyjnej. Jednak zdaniem lokalnych władz, problem staje się coraz poważniejszy.
- „Nie ma cudownego środka na Tapinomę”
- przyznał Lars Krogmann z Muzeum Historii Naturalnej w Stuttgarcie.
- Komunikat dla mieszkańców Gdyni
- Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie
- "Żegnamy się". Smutny komunikat wrocławskiego zoo
- Awantura w szpitalu. Pacjent uderzył lekarza i chciał podpalić prześcieradło
Zasięg i rozprzestrzenianie się Tapinoma magnum
Gatunek Tapinoma magnum, pierwszy raz zauważony w Niemczech w 2009 roku w Nadrenii-Palatynacie, rozprzestrzenił się dziś na obszarze Baden-Württemberg, Rheinland-Pfalz i Hessen, a także w dużych aglomeracjach, takich jak Köln i Hannover. Tworzone przez te owady "superkolonie" mogą liczyć nawet miliony osobników, co sprawia, że ich gniazda rozciągają się pod chodnikami, budynkami i liniami energetycznymi.Metody zwalczania Tapinoma magnum
Według informacji podanych przez Frankfurter Rundschau, aby zlikwidować mrówki, należy zalać podziemne gniazda 95 °C gorącą wodą bez żadnych pestycydów. Metoda ta pozwala na fizyczne zniszczenie korytarzy, a jednocześnie jest bezpieczna dla mieszkańców i środowiska.
Mrówki Tapinoma magnum
Tapinoma magnum to 2-3 mm długości ciemnobrązowa mrówka z podrodziny Dolicoderinae. Tworzy gniazda pod kamieniami i korzeniami, z rozległymi korytarzami. Monoginijna, agresywnie broni kolonii, odżywia się mszycami i drobnymi owadami. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego.