Szwecja zaostrza politykę migracyjną. ‘Musimy przejąć kontrolę’”

Szwecja chce większej kontroli nad migracją
- Obecnie około 80 proc. osób, które otrzymały negatywną decyzję w sprawie azylu, wciąż pozostaje w Europie. To po prostu niedopuszczalne. W Szwecji udało nam się to ograniczyć - teraz tylko około 20 proc. z tych, którzy nie dostali azylu, nadal tu przebywa, choć nie powinni. Musimy więc zdecydowanie przejąć kontrolę nad migracją
- powiedział Kristersson.
Szwedzki premier zaznaczył, że choć jest zwolennikiem uporządkowanej i solidarnej polityki migracyjnej, to priorytetem powinna być skuteczność. Poparł przy tym unijny pakt migracyjny, który ma ujednolicić podejście państw członkowskich do sprawy azylu, deportacji i relokacji migrantów.
- Wyraźna zmiana nastawienia europejskiej opinii publicznej do kwestii migracji ułatwia podejmowanie formalnych decyzji dotyczących polityki migracyjnej na poziomie unijnym
- dodał Kristersson.
Jednym z nowych elementów polityki migracyjnej Szwecji jest plan znacznego zwiększenia kwoty wypłacanej migrantom, którzy zdecydują się dobrowolnie opuścić kraj. Dotychczasowe 900 euro nie przyniosło oczekiwanych rezultatów - w 2023 roku zatwierdzono jedynie 1 z 70 wniosków o wypłatę.
Dlatego od 1 stycznia 2026 roku rząd planuje wypłacać migrantom nawet 32 tysiące euro (około 140 tysięcy złotych), jeśli zdecydują się na powrót do ojczyzny. - Nie sądzę, aby była to metoda skuteczna dla bardzo wielu osób, ale mamy problem z integracją - stwierdził premier Kristersson.
Presja migracyjna narasta
W ostatnich latach presja migracyjna znacznie wzrosła. Zgodnie z raportem Frontex z grudnia 2023 roku, liczba nielegalnych przekroczeń granic Unii Europejskiej w pierwszych 11 miesiącach 2023 roku wzrosła o 17% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając ponad 355 300 przypadków. To najwyższy poziom od 2016 roku. Szczególnie narażone na migracyjne wyzwania są państwa takie jak Włochy, Francja, Niemcy czy Szwecja. W tych krajach rosną zarówno koszty utrzymania systemów azylowych, jak i napięcia społeczne wokół integracji przybyszów.
W odpowiedzi na to wiele europejskich państw zaczęło zaostrzać przepisy dotyczące przyjmowania uchodźców, zwiększając liczbę deportacji i kontrolując przepływy migracyjne.
Rada UE zatwierdziła pakt migracyjny
14 maja 2024 r. ministrowie finansów państw unijnych ostatecznie zatwierdzili pakt migracyjny. Przeciwko głosowały trzy kraje: Polska, Słowacja i Węgry. Pakt ma kompleksowo regulować sprawy migracji w Unii Europejskiej, w tym kwestie związane z pomocą udzielaną krajom pod presją migracyjną.
Nowe przepisy mają też rozłożyć odpowiedzialność za zarządzanie migracją w Unii pomiędzy wszystkie kraje członkowskie. Ma temu służyć mechanizm obowiązkowej solidarności, który zakłada rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób. Ma on polegać na udzielaniu wsparcia krajom znajdującym się pod presją migracyjną przez pozostałe państwa członkowskie. Alternatywnie państwa unijne będą mogły zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych UE.