"Zostały odłowione". Ważny komunikat poznańskiego zoo

Nowe Zoo w Poznaniu – drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce – zostało założone w 1974 roku. Zajmuje ono obszar 120,68 ha usytuowanych na pagórkowatym terenie leśnym z sześcioma rozległymi stawami o łącznej powierzchni ponad 13 ha. Nowe Zoo słynie z kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów, która należy do jednej z najbogatszych w Europie. Ogród otwarto w setną rocznicę powstania Starego Zoo przy ul. Zwierzynieckiej, z którym tworzy integralną całość jako Ogród Zoologiczny w Poznaniu.
- Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka
- "Mogą być stresujące". Policja wydała komunikat
- Niepokojące informacje z granicy polsko-białoruskiej. Porażający komunikat Straży Granicznej
- Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka
- "Nie chcę psuć zabawy, ale...". Co kryje oświadczenie majątkowe Trzaskowskiego?
- "Ostateczna i podlegająca natychmiastowej wykonalności". Komunikat dla mieszkańców Warszawy
"Zostały odłowione". Ważny komunikat poznańskiego zoo
Poznańskie zoo poinformowało o podjętych działaniach, które pozwolą zachować krytycznie zagrożony gatunek.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu całego zespołu specjalistek i specjalistów, odłowione zostały zdrowe i silne osobniki, które – mamy nadzieję – jeszcze w tym roku dadzą początek nowym pokoleniom tego krytycznie zagrożonego gatunku
– napisał poznański ogród w komunikacie.
Każdy nowo narodzony chomik to nadzieja – nie tylko na przetrwanie gatunku, ale też na realne wzmocnienie populacji na wolności, m.in. w rejonie Jaworzna
– podkreślili pracownicy zoo.
Jak dodali, "hodowla zachowawcza w instytucjach takich jak nasze zoo to nie fanaberia ani chęć posiadania zagrożonego gatunku – to ostatnia linia obrony. Dzięki niej możemy bezpiecznie chronić cenną pulę genetyczną, by w przyszłości zasiedlić odpowiednie, bezpieczne środowiska naturalne".
Akcja była możliwa dzięki współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a szczególne podziękowania zoo skierowało do prof. Ziomek i dr Eichert, "które od lat badają i wspierają ochronę chomika europejskiego w Polsce". "Serdecznie dziękujemy także Polskiemu Towarzystwu Ochrony Przyrody «Salamandra» oraz wszystkim osobom, które walczą o przyszłość tego niezwykłego zwierzęcia'' – dodali pracownicy.
"Wyginie w ciągu najbliższych 10 lat"
O dramatycznej sytuacji gatunku informował niedawno ogród zoologiczny we Wrocławiu.
Szacuje się, że chomik europejski wyginie w ciągu najbliższych 10 lat
– alarmowało wrocławskie zoo.
Jak podkreśliło, chomik europejski zamieszkuje niemal wyłącznie tereny użytkowane rolniczo na południu i południowym wschodzie Polski. Ma niezwykle kontrastowe ubarwienie, odznacza się odwagą i walecznością. Jest jedynym gatunkiem chomika, który w Europie Centralnej występuje w stanie dzikim.
Głównym powodem ginięcia gatunku jest traktowanie chomika jako szkodnika, ale także niekorzystnie wpływają na niego zmiany w strukturze upraw, mechanizacja rolnictwa, zanik miedz czy zmiany klimatu.
Ogrody przypominają też, że nie wolno tego gatunku przetrzymywać w domu.
Pamiętajcie! Chomik europejski to nie zwierzę do trzymania w domu. W Polsce jego odłów i hodowla są dozwolone wyłącznie przez instytucje posiadające zgodę GDOŚ i działające na rzecz ochrony gatunku
– ostrzegł poznański ogród.