"Tragiczny koniec niezwykłej historii". Smutny komunikat poznańskiego zoo

Nowe Zoo w Poznaniu – drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce – zostało założone w 1974 roku. Zajmuje ono obszar 120,68 ha usytuowanych na pagórkowatym terenie leśnym z sześcioma rozległymi stawami o łącznej powierzchni ponad 13 ha. Nowe Zoo słynie z kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów, która należy do jednej z najbogatszych w Europie. Ogród otwarto w setną rocznicę powstania Starego Zoo przy ul. Zwierzynieckiej, z którym tworzy integralną całość jako Ogród Zoologiczny w Poznaniu.
- "Tak wyssane z palca informacje". Burza w sieci po emisji programu TVN
- Onet opublikował wywiad z opiekunką Pana Jerzego. Zapomniał o ważnej informacji
- Portugalia rozpoczyna deportacje. Na liście 18 tysięcy nielegalnych imigrantów
- Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen
- "Zostały odłowione". Ważny komunikat poznańskiego zoo
- IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka
- Karol Nawrocki opublikował swoje oświadczenie majątkowe
- "Ucierpiał funkcjonariusz". Straż Graniczna wydała komunikat
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- "Czy wam nie wstyd?". Burza w sieci po emisji programu TVN
Smutny komunikat poznańskiego zoo
Teraz poznańskie zoo podzieliło się w mediach społecznościowych bardzo smutnymi wieściami. Nie żyje bowiem Rei del Causse – "majestatyczny orłosęp, który przemierzał Europę, wzbudzał zachwyt swoją wolnością i niezłomnym duchem". W poznańskim ogrodzie bywał gościem po tym, jak pewnego razu – osłabiony – został zauważony przez mieszkańców Poznania i otoczony tymczasową opieką przez Zoo Poznań. "Jego historia poruszyła wielu" – napisało poznańskie zoo.
Dziś żegnamy go ze smutkiem. Choć przyczyna śmierci pozostaje nieznana, brak śladów zatrucia czy celowego działania człowieka przynosi pewną ulgę
– podało zoo w komunikacie w mediach społecznościowych.
Na zawsze pozostanie symbolem wolnego, ciekawego, wytrwałego ptaka – i nadzieją na powrót tych majestatycznych lotników w europejskie góry. Los Rei del Causse przypomina, jak kruche są te dostojne ptaki i jak ogromne znaczenie mają działania reintrodukcyjne i monitorujące ich populacje
– dodał poznański ogród.
Tragiczny koniec orłosępa o niezwykłej historii… Żegnaj, Rei del Causse – lataj wysoko
– pożegnało zoo swojego tymczasowego podopiecznego.
"Tragiczny koniec niezwykłej historii"
Przypomnijmy, że pod koniec maja ubiegłego roku orłosęp wzbudził ogromne zainteresowanie nie tylko w Poznaniu – obecność orłosępów w Polsce to wyjątkowa rzadkość – lecz także na całym świecie. Podczas ulewy i burzy z piorunami ptak przysiadł bowiem na parapecie jednego z bloków mieszkalnych w mieście.
Wkrótce ustalono, że nosi nadajnik – dzięki temu wiadomo było, że został wypuszczony we Francji w ramach programu reintrodukcji gatunku. Okazało się też, że ptak nosił imię Rei del Causse.
Rei del Causse na kilka miesięcy trafił do poznańskiego zoo, gdzie wracał do sił. Został wypuszczony na wolność w lipcu ubiegłego roku w narodowym parku des Grands Causses na południu Francji.