Polski geniusz dał sztucznej inteligencji wzrok

Co musisz wiedzieć?
- Trwa szybki rozwój technologii sztucznej inteligencji
- Zespół Piotra Bojanowskiego stworzył model rozumienia głębi i interpretacji przestrzeni na zdjęciach i wideo.
- Piotr Bojanowski jest jednym z najczęściej cytowanych polskich naukowców
Przełom
To laboratorium Meta, którego celem jest rozwijanie zaawansowanej sztucznej inteligencji (AMI) wykorzystywanej później m.in. na potrzeby produktów firmy. To miejsce, które rozwiązuje fundamentalne problemy AI. Dr Piotr Bojanowski i jego zespół dokonali tam przełomu. Stworzyli najlepszy na Ziemi model, pod kątem rozumienia głębi i interpretacji przestrzeni na zdjęciach i wideo.
Piotr Bojanowski
Piotr ukończył doktorat z zakresu wizji komputerowej i uczenia maszynowego w Ecole Normale Superieure pod kierunkiem geniuszy – Jeana Ponce'a, Cordelii Schmid, Ivana Lapteva i Josefa Sivica. Jego prace były cytowane w 60 000 artykułach naukowych. Według mojej wiedzy czyni go to jednym z kilku najlepiej cytowanych polskich naukowców w historii. Zamknął swój dorobek w 70 publikacjach, z których niektóre stały się filarem rozwoju wizyjnego AI. To jego zespół po 7 latach prac naukowo-badawczych dokonał przełomu w naukach informatycznych. Opracowany przez nich model otwarty DINO stał się najnowocześniejszym, wielkoskalowym modelem widzenia komputerowego, który osiągnął wydajność bez żadnego nadzoru człowieka, rozumiejąc głębię obrazu i niejako samodzielnie fizykę rzeczywistości. Rozmowa, którą odbyliśmy w jego laboratorium w Paryżu, w pewnym sensie otwiera nowy rozdział rozmów na naszym kanale. Dziś Piotr pracuje również z Laureatem Nagrody Turinga, Yannem LeCunem.
Sztuczne sieci neuronowe się uczą
Rozmowa, na którą Was zapraszam, to rozmowa o tym, czemu Meta decyduje się otwierać swoje systemy. O tym, jak model może tak dobrze rozumieć fizyczne własności świata. O tym, jak modele mogą intuicyjnie odkrywać prawa fizyki. O tym, jak to możliwe, że zrozumienie praw fizyki przez model było możliwe bez wglądu modeli w podręczniki od fizyki. O tym, jak sztuczne sieci neuronowe, trenowane na obrazach z mikroskopów fluorescencyjnych, stworzyły cechy, które układają się podobnie do ludzkiego genotypu. To rozmowa pokazująca niezwykle skromny, genialny umysł Piotra. Jego drogę do jednego z największych laboratoriów w Europie. Absolutnie każdemu polecam tę rozmowę.
[Materiał powstał dzięki współpracy z Meta]