Człowiek Roku 2017 "Tygodnika Solidarność": Abp Marek Jędraszewski

Na początku roku Tygodnik Solidarność wybrał osobistość roku 2017, którą został abp Marek Jędraszewski. Ci, którzy osobiście znają ks. arcybiskupa podkreślają, że potrafi dotrzeć swoją nauką zarówno do uczonych, jak i do prostych ludzi. Często staje w obronie podstawowych wartości chrześcijańskich. Za to szanują go ludzie. I za to ceni go Solidarność. Dzisiaj nadszedł czas na uroczyste wręczenie Jego Ekscelencji Nagrody.
 Człowiek Roku 2017 "Tygodnika Solidarność": Abp Marek Jędraszewski
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
 

Ekscelencjo, Czcigodny Księże Arcybiskupie
Szanowny Panie Przewodniczący, Prezydium oraz cała Komisjo Krajowa NSZZ Solidarność
Szanowni Państwo
 
Całkiem niedawno, bo 2 czerwca br., obchodziliśmy 29. rocznicę wznowienia wydawania „Tygodnika Solidarność”. Pisma, które ukazywało się od kwietnia 1981 roku przez 37 numerów. Od początku stało na straży wolności, niezależności i solidarności tej międzyludzkiej, jak i Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego. Za to było tak znienawidzone przez komunistów.

„Tygodnik” nigdy nie zatracił tego, co było jego fundamentem i największą siłą. I doceniał ludzi oddanych ideałom Solidarności poprzez przyznawanie im tytułu „Człowieka Roku »Tygodnika Solidarność«”.
 
Spotykamy się dzisiaj w szczególnym, wyjątkowym dla nas dniu. Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że uroczyście mogę wręczyć tytuł „Człowieka Roku 2017 »Tygodnika Solidarność«” Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.
 
Wybór był dla nas oczywisty. Od lat ksiądz arcybiskup jest przyjacielem Solidarności, o czym wielokrotnie mówił jej przewodniczący Piotr Duda. Przyjacielem, który w godzinie próby nie zostawił związkowców, ludzi pracy, lecz wspierał i dodawał otuchy, że warto walczyć do samego końca, że nie można się poddać mimo wielu przeciwności.
 
Tak było w czasie kilkuletniej walki o wolne niedziele. O to, aby setki tysięcy pracowników handlu, a co za tym idzie, także ich rodziny, mogły wspólnie świętować, spędzać czas i odpoczywać. Dziś z ulgą możemy powiedzieć: „Udało się”.
 
Ksiądz Arcybiskup nieraz upominał się o poszanowanie godności pracowników, obywateli. Widząc niesprawiedliwość społeczną, napominał, wskazując właściwy kierunek działania.
 
W swoim nauczaniu, a także pełniąc funkcję m.in. metropolity łódzkiego, a teraz krakowskiego, jest Ksiądz Arcybiskup prawdziwym świadkiem Chrystusa. Od 45 lat już jako kapłan nie tylko głosi Słowo Boże, ale poprzez swoje życie i postawę jest przykładem dla innych.
 
Ekscelencjo, drodzy Państwo, nie mam wątpliwości, że tytuł „Człowieka Roku 2017 »Tygodnika Solidarność«” trafia we właściwe ręce. W imieniu własnym oraz całej redakcji serdecznie gratuluję i dziękuję Księdzu Arcybiskupowi za przyjęcie naszego wyróżnienia.


- powiedział redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność", Michał Ossowski.
 

Panie przewodniczący, szanowny panie redaktorze naczelny „TS”, bracia w kapłaństwie, drodzy państwo
 
Chciałbym podziękować. Za wyróżnienie, które mnie całkowicie zaskoczyło, gdy zostałem zapytany kilka miesięcy temu, czy zechcę to wyróżnienie przyjąć? Pytałem: dlaczego? Dlaczego taki zaszczyt? Padły dwa argumenty: upominałem się publicznie do prawo wolnych niedzieli. Jest to prawda. A dalej: stawałem wyraźnie w obronie życia każdego człowieka, od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. To też jest prawdą...


- mówił ksiądz abp Marek Jędraszewski.

Czytaj więcej: Abp Jędraszewski na #CzłowiekRokuTS: Solidarność będzie znakiem sprzeciwu dla jednych, znakiem nadziei dla drugich


Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski urodził się dnia 24 lipca 1949 r. w Poznaniu. W rodzinie Melanii i Aurelego Jędraszewskich.

W latach 1967-1973 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1973 r. z rąk ks. abp. Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego. W 1977 r. uzyskał licencjat z filozofii na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Dwa lata później, w 1979 r., zdobył tytuł doktora. Habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1996 r. mianowany visiting professor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. 2 stycznia 2002 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.

Sakrę biskupią otrzymał 29 czerwca 1997 r. Jego dewizą biskupią są słowa „Scire Christum”, co oznacza „Znać Chrystusa”. Od 2014 r. jest wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. 8 grudnia 2016 r. papież Franciszek mianował arcybiskupa Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim.
 

„Głęboko wierzę w ludzką solidarność, która w 1980 roku pokazała swoje piękno i była wielką inspiracją nie tylko dla Polaków. Solidarność, która, jak ufam, zatriumfuje w zbiorowym proteście przeciwko temu wszystkiemu, co chciałoby nas pozbawić wolności, osobistej godności, a także tożsamości nakreślonych przez Pana Boga dla kobiety i mężczyzny”.


- Ks. abp Marek Jędraszewski [„Tygodnik Solidarność” nr 8/2018]

raw/k

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Sowieckie bestialstwo na Kresach II RP tylko u nas
Tadeusz Płużański: Sowieckie bestialstwo na Kresach II RP

W nocy z 21 na 22 września 1939 r. sowieci zajęli Grodno, które przez dwa dni stawiało im opór. Bo na odparcie napastnika kresy II RP nie były gotowe. Walczyły, bo jedyną alternatywą była niewola. Walczyły z regularnymi jednostkami Armii Czerwonej, ale też z bandami przestępców, które na sygnał komitetów rewolucyjnych i na podstawie list proskrypcyjnych mordowały bezbronną ludność polską.

Fałszywe zbiórki dla powodzian. Jest apel policji z ostatniej chwili
Fałszywe zbiórki dla powodzian. Jest apel policji

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wykryło dotychczas 63 fałszywe zbiórki dla powodzian - poinformowała w piątek rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Katarzyna Nowak.

To był szok. Znana aktorka podzieliła się bolesnym wspomnieniem z ostatniej chwili
"To był szok". Znana aktorka podzieliła się bolesnym wspomnieniem

Znana aktorka Zofia Zborowska wróciła pamięcią do bolesnego wspomnienia. Za sprawą Instagrama, na którym często rozmawia z fanami podzieliła się przemyśleniami w związku ze stratą, jakiej doświadczyła. 

Co z zaplanowanym kongresem PiS? Jarosław Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Co z zaplanowanym kongresem PiS? Jarosław Kaczyński zabrał głos

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że zaplanowany na następną sobotę, 28 września, kongres partii w Przysusze odbędzie się, bo - jak ocenił - nie ma danych, że wydarzenie to mogłoby ograniczyć pomoc dla powodzian. Pytany o finanse PiS, przekazał, że zadłużenie partii zostało zredukowane.

Niemcy bardzo chcą się pozbyć imigrantów z ostatniej chwili
Niemcy bardzo chcą się pozbyć imigrantów

Niemcy zawierają od 2023 roku tzn. umowy migracyjne, które maje wspierać i regulować prawnie ich politykę migracyjną. Pierwszym państwem, z którym podpisano taka umowę były Indie. Kolejnym krajem była Gruzja.

Burza w Tańcu z gwiazdami. Jedna z uczestniczek wyjechała z ostatniej chwili
Burza w "Tańcu z gwiazdami". Jedna z uczestniczek wyjechała

Natalia Nykiel, która jest jedną z uczestniczek nowej edycji "Tańca z gwiazdami" wyjechała z Polski. Tym samym musiała przerwać intensywne treningi do tanecznego show.

Lewandowski odrzucił intratną ofertę. Kwota przyprawia o zawrót głowy z ostatniej chwili
Lewandowski odrzucił intratną ofertę. Kwota przyprawia o zawrót głowy

Robert Lewandowski, który latem 2022 roku dołączył do klubu FC Barcelona odchodząc z Bayernu Monachium, miał okazję skorzystać z jednej z najbardziej lukratywnych propozycji w swojej karierze. Hiszpańskie media informują, że Polak otrzymał gigantyczną ofertę z jednego z czołowych klubów Arabii Saudyjskiej, jednak zdecydował się ją odrzucić, pozostając wiernym Barcelonie.

Znany polski malarz nie żyje z ostatniej chwili
Znany polski malarz nie żyje

Profesor Antoni Fałat zmarł 9 września w wieku 81 lat - poinformowała w piątek PAP Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Antoni Fałat był jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych. Za swoją twórczość i działalność pedagogiczną otrzymał m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - .

Pędził jak szalony ulicami Gdańska. Sieć obiegło niepokojące nagranie z ostatniej chwili
Pędził jak szalony ulicami Gdańska. Sieć obiegło niepokojące nagranie

Media obiegło niepokojące nagranie z Gdańska. Młody mężczyzna pędził z ogromną prędkością na motocyklu, nie zważając na innych uczestników ruchu drogowego.

Sensacyjne odkrycie naukowców. Zagadka rozwiązana po 50 latach z ostatniej chwili
Sensacyjne odkrycie naukowców. Zagadka rozwiązana po 50 latach

Po latach intensywnych badań, naukowcy z NHS Blood and Transplant, wspólnie z International Blood Group Reference Laboratory oraz Uniwersytetem w Bristolu, ogłosili przełom w transfuzjologii.

REKLAMA

Człowiek Roku 2017 "Tygodnika Solidarność": Abp Marek Jędraszewski

Na początku roku Tygodnik Solidarność wybrał osobistość roku 2017, którą został abp Marek Jędraszewski. Ci, którzy osobiście znają ks. arcybiskupa podkreślają, że potrafi dotrzeć swoją nauką zarówno do uczonych, jak i do prostych ludzi. Często staje w obronie podstawowych wartości chrześcijańskich. Za to szanują go ludzie. I za to ceni go Solidarność. Dzisiaj nadszedł czas na uroczyste wręczenie Jego Ekscelencji Nagrody.
 Człowiek Roku 2017 "Tygodnika Solidarność": Abp Marek Jędraszewski
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
 

Ekscelencjo, Czcigodny Księże Arcybiskupie
Szanowny Panie Przewodniczący, Prezydium oraz cała Komisjo Krajowa NSZZ Solidarność
Szanowni Państwo
 
Całkiem niedawno, bo 2 czerwca br., obchodziliśmy 29. rocznicę wznowienia wydawania „Tygodnika Solidarność”. Pisma, które ukazywało się od kwietnia 1981 roku przez 37 numerów. Od początku stało na straży wolności, niezależności i solidarności tej międzyludzkiej, jak i Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego. Za to było tak znienawidzone przez komunistów.

„Tygodnik” nigdy nie zatracił tego, co było jego fundamentem i największą siłą. I doceniał ludzi oddanych ideałom Solidarności poprzez przyznawanie im tytułu „Człowieka Roku »Tygodnika Solidarność«”.
 
Spotykamy się dzisiaj w szczególnym, wyjątkowym dla nas dniu. Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że uroczyście mogę wręczyć tytuł „Człowieka Roku 2017 »Tygodnika Solidarność«” Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.
 
Wybór był dla nas oczywisty. Od lat ksiądz arcybiskup jest przyjacielem Solidarności, o czym wielokrotnie mówił jej przewodniczący Piotr Duda. Przyjacielem, który w godzinie próby nie zostawił związkowców, ludzi pracy, lecz wspierał i dodawał otuchy, że warto walczyć do samego końca, że nie można się poddać mimo wielu przeciwności.
 
Tak było w czasie kilkuletniej walki o wolne niedziele. O to, aby setki tysięcy pracowników handlu, a co za tym idzie, także ich rodziny, mogły wspólnie świętować, spędzać czas i odpoczywać. Dziś z ulgą możemy powiedzieć: „Udało się”.
 
Ksiądz Arcybiskup nieraz upominał się o poszanowanie godności pracowników, obywateli. Widząc niesprawiedliwość społeczną, napominał, wskazując właściwy kierunek działania.
 
W swoim nauczaniu, a także pełniąc funkcję m.in. metropolity łódzkiego, a teraz krakowskiego, jest Ksiądz Arcybiskup prawdziwym świadkiem Chrystusa. Od 45 lat już jako kapłan nie tylko głosi Słowo Boże, ale poprzez swoje życie i postawę jest przykładem dla innych.
 
Ekscelencjo, drodzy Państwo, nie mam wątpliwości, że tytuł „Człowieka Roku 2017 »Tygodnika Solidarność«” trafia we właściwe ręce. W imieniu własnym oraz całej redakcji serdecznie gratuluję i dziękuję Księdzu Arcybiskupowi za przyjęcie naszego wyróżnienia.


- powiedział redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność", Michał Ossowski.
 

Panie przewodniczący, szanowny panie redaktorze naczelny „TS”, bracia w kapłaństwie, drodzy państwo
 
Chciałbym podziękować. Za wyróżnienie, które mnie całkowicie zaskoczyło, gdy zostałem zapytany kilka miesięcy temu, czy zechcę to wyróżnienie przyjąć? Pytałem: dlaczego? Dlaczego taki zaszczyt? Padły dwa argumenty: upominałem się publicznie do prawo wolnych niedzieli. Jest to prawda. A dalej: stawałem wyraźnie w obronie życia każdego człowieka, od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. To też jest prawdą...


- mówił ksiądz abp Marek Jędraszewski.

Czytaj więcej: Abp Jędraszewski na #CzłowiekRokuTS: Solidarność będzie znakiem sprzeciwu dla jednych, znakiem nadziei dla drugich


Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski urodził się dnia 24 lipca 1949 r. w Poznaniu. W rodzinie Melanii i Aurelego Jędraszewskich.

W latach 1967-1973 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1973 r. z rąk ks. abp. Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego. W 1977 r. uzyskał licencjat z filozofii na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Dwa lata później, w 1979 r., zdobył tytuł doktora. Habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1996 r. mianowany visiting professor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. 2 stycznia 2002 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.

Sakrę biskupią otrzymał 29 czerwca 1997 r. Jego dewizą biskupią są słowa „Scire Christum”, co oznacza „Znać Chrystusa”. Od 2014 r. jest wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. 8 grudnia 2016 r. papież Franciszek mianował arcybiskupa Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim.
 

„Głęboko wierzę w ludzką solidarność, która w 1980 roku pokazała swoje piękno i była wielką inspiracją nie tylko dla Polaków. Solidarność, która, jak ufam, zatriumfuje w zbiorowym proteście przeciwko temu wszystkiemu, co chciałoby nas pozbawić wolności, osobistej godności, a także tożsamości nakreślonych przez Pana Boga dla kobiety i mężczyzny”.


- Ks. abp Marek Jędraszewski [„Tygodnik Solidarność” nr 8/2018]

raw/k

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe