Europejski filar praw socjalnych – Solidarność popiera, ale nie można zapomnieć o jego niedoskonałościach

– Europejski filar praw socjalnych jest popierany przez „S”, czemu dała wyraz m.in. w decyzji i stanowisku Prezydium – przypomniał Mateusz Szymański, ekspert Solidarności. – Solidarność popiera ten akt, ale nie można zapomnieć o jego niedoskonałościach - dodał.
 Europejski filar praw socjalnych – Solidarność popiera, ale nie można zapomnieć o jego niedoskonałościach
/ Tygodnik Solidarność
Andrzej Berezowski

Te niedoskonałości przedstawiła m.in. dr hab. Joanna Unterschuetz z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni w czasie czerwcowego seminarium zorganizowanego przez Solidarność i Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Wskazała, że Filar w swojej sferze deklaratywnej co prawda podnosi wartość dialogu i partnerów społecznych, ale konkretne jego zapisy nie wzmacniają ich pozycji w porównaniu z innymi dokumentami UE. – Już sam sposób ujęcia zasady 8. Filaru może budzić wątpliwości. Zwłaszcza tam, gdzie mowa jedynie o „zachęcaniu” partnerów społecznych do negocjowania i zawierania układów zbiorowych oraz do „wspierania zwiększonej zdolności partnerów społecznych do propagowania dialogu społecznego”, pomija się jednocześnie prawo do prowadzenia sporów zbiorowych i strajku – mówiła prelegentka. Wskazała, że w dokumencie brak jest wskaźników, które pozwoliłyby monitorować poziom dialogu i stanu spraw społecznych w poszczególnych krajach UE. – Pozycja partnerów społecznych nie jest zbyt silna, to od nich samych zależy, w jaki sposób Filar wykorzystają – reasumowała Joanna Unterschuetz. W dyskusji, jaka wywiązała się po prezentacji, jej uczestnicy podkreślili, że z założenia dokument miał charakter deklaratywny. Barbara Surdykowska, ekspert Solidarności, wskazała też, że nie zapadła ostateczna decyzja w kwestii wskaźników. 

Warto też zauważyć, że 13 marca 2018 r. Komisja Europejska wydała komunikat dotyczący monitorowania realizacji Europejskiego filaru praw socjalnych. Wskazała w nim, że większość kompetencji i narzędzi niezbędnych do realizacji Filaru posiadają organy lokalne, regionalne i krajowe.

Jaka Wspólnota?
Dyskusja towarzysząca seminarium ukazała potrzebę pilnej odpowiedzi na pytanie, jaka Unia Europejska jest potrzebna jej obywatelom. Sławomir Adamczyk, szef Działu Branżowo-Konsultacyjnego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, zauważył, że Unia Europejska kojarzy nam się wyłącznie z integracją ekonomiczną, tymczasem zacieśnianie więzi powinno mieć także wymiar społeczny. – Widać, że na skutek ostatniego kryzysu i problemów związanych ze zniwelowaniem jego następstw, spada zaufanie obywateli dla instytucji unijnych. W odpowiedzi Unia chce wzmocnić wymiar społeczny swoich działań i przez to zwiększyć zaufanie obywateli do jej instytucji – powiedział Sławomir Adamczyk. Zauważył jednak, że rzeczywista realizacja polityki społecznej UE wymagałaby zmiany traktatów, a na to obecnie nikt się nie zgodzi. – Zachodzi znacząca asymetria między wymiarem ekonomicznym a społecznym w UE – podkreślił. 

„S” motywuje rząd do podpisania Filaru
Europejski filar praw socjalnych został przyjęty 17 listopada 2017 r. na szczycie Unii Europejskiej w Goeteborgu. Niemal do ostatniego dnia nie wiadomo było, jak polski rząd podchodzi do tej inicjatywy. W tej sprawie Prezydium „S” podjęło decyzję i przyjęło stanowisko zalecające przyjęcie Filaru. 23 maja 2017 r. Prezydium KK wydało decyzję nr 64/17. Wyraziło w nim zadowolenie z powodu działań Komisji Europejskiej. „W naszej ocenie inicjatywa ta pozwala żywić nadzieję na uzupełnienie istniejących traktatowych swobód gospodarczych o działania zmierzające do nadania procesowi integracji europejskiej jednoznacznego wymiaru społecznego, co pozwoli wzmóc konwergencję w obszarze standardów socjalnych”. Prezydium wskazało też na potrzebę działań polskiego rządu. „Ponieważ filar jest koncepcją kompleksową i długofalową, składającą się zarówno z działań miękkich, jak i propozycji działań legislacyjnych, uważamy, że kluczowe jest przystąpienie polskiego rządu do tej inicjatywy tak, aby pełnoprawnie móc oddziaływać na jej funkcjonowanie, a nie tylko być «biernym» odbiorcą działań legislacyjnych, które będą jej efektem” – napisano. W październiku Prezydium KK wyraziło stanowisko, w którym napisano m.in.: „Prezydium KK wzywa rząd RP do podjęcia działań mających na celu pełne włączenie się Polski w działania na rzecz Europejskiego filaru praw społecznych”. Również inne centrale związkowe z Europy Środkowej popierają Filar. 

Europejski filar praw socjalnych
Europejski filar praw socjalnych w założeniu wytycza „mapę drogową” dojścia do równowagi między działaniami ekonomicznymi a tymi z obszaru socjalnego na poziomie Wspólnoty Europejskiej. Zawiera zalecenia, których realizacja mogłaby przyczynić się do podniesienia jakości życia i pracy obywateli UE. Na stronie „S” Barbara Surdykowska przedstawiła „Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych”. 

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (25/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

 

POLECANE
14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego z ostatniej chwili
14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego

Mieszkańcy województwa śląskiego muszą przygotować się na kilkunastogodzinne przerwy w dostawie prądu. Od 8 do 11 lipca 2025 roku planowane są szerokie wyłączenia energii elektrycznej w wielu miastach regionu. Niektóre przerwy potrwają aż 14 godzin!

Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii z ostatniej chwili
Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii

Poseł Polski 2050 Izabela Bodnar przekazała we wtorek, że zrezygnowała z członkostwa w partii Polska 2050. "Zamierzam pracować jako posłanka niezrzeszona, w ścisłej współpracy z koalicją" – przekazała.

Nie będzie śledztwa ws. słynnej kawalerki pana Jerzego. Prokuratura: Brak podstaw z ostatniej chwili
Nie będzie śledztwa ws. słynnej "kawalerki pana Jerzego". Prokuratura: Brak podstaw

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w zakresie siedmiu wątków przejęcia kawalerki Jerzego Ż. przez prezydenta elekta Karola Nawrockiego i jego małżonkę. Śledczy nie zbadają m.in. doprowadzenia gminy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i oświadczeń przed notariuszem.

Interia w żałobie. Nagła śmierć wydawcy z ostatniej chwili
Interia w żałobie. Nagła śmierć wydawcy

Nie żyje Rafał Cieniek, 37-letni wydawca strony głównej Interii i doktor nauk o mediach, ceniony profesjonalista i serdeczny kolega – poinformowała we wtorek Interia.

Mec. Wąsowski został oskarżony przez prokuraturę. Dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta z ostatniej chwili
Mec. Wąsowski został oskarżony przez prokuraturę. "Dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta"

Mec. Krzysztof A Wąsowski broniący w sprawie nieprawidłowości dot. Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych we wtorek sam usłyszał zarzuty. - Nie mogę jeszcze dokładnie powiedzieć, w jaki sposób zarzuty są sformułowane. Powiem tylko, że dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta. To złamanie Konstytucji i praw człowieka. Nie spotkałem się z czymś takim w swojej karierze - powiedział w rozmowie z portalem tysol.pl mec. Wąsowski.

Bundeswehra musi być gotowa do wojny”. Plan niemieckich zbrojeń pilne
"Bundeswehra musi być gotowa do wojny”. Plan niemieckich zbrojeń

Niemieckie ministerstwo obrony planuje zakup tysiąca czołgów Leopard 2 oraz 2,5 tys. kołowych transporterów opancerzonych Boxer. Za ich produkcję będą odpowiadać europejskie konsorcjum KDNS oraz niemiecki gigant zbrojeniowy Rheinmetall.

Sztuczna inteligencja Grok pozamiatała Romana Giertycha i Platformę Obywatelską gorące
Sztuczna inteligencja "Grok" pozamiatała Romana Giertycha i Platformę Obywatelską

"Grok" to sztuczna inteligencja zintegrowana z platformą "X" Elona Muska. Tym razem "Grok" wdał się w dyskusję z internautami nt. Romana Giertycha. Efekty były dla "mecenasa Platformy" opłakane.

PiS z pomysłem dla firm na granicy. Tarcza na zachodzie i wschodzie z ostatniej chwili
PiS z pomysłem dla firm na granicy. Tarcza na zachodzie i wschodzie

Posłowie PiS ocenili we wtorek, że wprowadzone przez rząd tymczasowe kontrole na granicy z Niemcami i Litwą są niewystarczające. Ich zdaniem trzeba wydać czasowy zakaz wjazdu do Polski obywateli określonych krajów, a także wprowadzić "tarcze osłonowe" dla przygranicznych firm, które ponoszą straty.

Dr Duniec: Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się najbliższej nocy z ostatniej chwili
Dr Duniec: Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się najbliższej nocy

Kluczowa będzie najbliższa noc – powiedział podczas konferencji dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju (CMOK) dr Grzegorz Duniec. W ciągu 12 godzin na połowie Polski opady wyniosą do 100 milimetrów – dodał.

Droższe wakacje w Grecji. Weszły nowe opłaty klimatyczne gorące
Droższe wakacje w Grecji. Weszły nowe opłaty klimatyczne

Grecja od 1 lipca wprowadziła nowe obciążenie dla turystów – opłatę klimatyczną, która wyniesie nawet 20 euro za dzień.

REKLAMA

Europejski filar praw socjalnych – Solidarność popiera, ale nie można zapomnieć o jego niedoskonałościach

– Europejski filar praw socjalnych jest popierany przez „S”, czemu dała wyraz m.in. w decyzji i stanowisku Prezydium – przypomniał Mateusz Szymański, ekspert Solidarności. – Solidarność popiera ten akt, ale nie można zapomnieć o jego niedoskonałościach - dodał.
 Europejski filar praw socjalnych – Solidarność popiera, ale nie można zapomnieć o jego niedoskonałościach
/ Tygodnik Solidarność
Andrzej Berezowski

Te niedoskonałości przedstawiła m.in. dr hab. Joanna Unterschuetz z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni w czasie czerwcowego seminarium zorganizowanego przez Solidarność i Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Wskazała, że Filar w swojej sferze deklaratywnej co prawda podnosi wartość dialogu i partnerów społecznych, ale konkretne jego zapisy nie wzmacniają ich pozycji w porównaniu z innymi dokumentami UE. – Już sam sposób ujęcia zasady 8. Filaru może budzić wątpliwości. Zwłaszcza tam, gdzie mowa jedynie o „zachęcaniu” partnerów społecznych do negocjowania i zawierania układów zbiorowych oraz do „wspierania zwiększonej zdolności partnerów społecznych do propagowania dialogu społecznego”, pomija się jednocześnie prawo do prowadzenia sporów zbiorowych i strajku – mówiła prelegentka. Wskazała, że w dokumencie brak jest wskaźników, które pozwoliłyby monitorować poziom dialogu i stanu spraw społecznych w poszczególnych krajach UE. – Pozycja partnerów społecznych nie jest zbyt silna, to od nich samych zależy, w jaki sposób Filar wykorzystają – reasumowała Joanna Unterschuetz. W dyskusji, jaka wywiązała się po prezentacji, jej uczestnicy podkreślili, że z założenia dokument miał charakter deklaratywny. Barbara Surdykowska, ekspert Solidarności, wskazała też, że nie zapadła ostateczna decyzja w kwestii wskaźników. 

Warto też zauważyć, że 13 marca 2018 r. Komisja Europejska wydała komunikat dotyczący monitorowania realizacji Europejskiego filaru praw socjalnych. Wskazała w nim, że większość kompetencji i narzędzi niezbędnych do realizacji Filaru posiadają organy lokalne, regionalne i krajowe.

Jaka Wspólnota?
Dyskusja towarzysząca seminarium ukazała potrzebę pilnej odpowiedzi na pytanie, jaka Unia Europejska jest potrzebna jej obywatelom. Sławomir Adamczyk, szef Działu Branżowo-Konsultacyjnego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, zauważył, że Unia Europejska kojarzy nam się wyłącznie z integracją ekonomiczną, tymczasem zacieśnianie więzi powinno mieć także wymiar społeczny. – Widać, że na skutek ostatniego kryzysu i problemów związanych ze zniwelowaniem jego następstw, spada zaufanie obywateli dla instytucji unijnych. W odpowiedzi Unia chce wzmocnić wymiar społeczny swoich działań i przez to zwiększyć zaufanie obywateli do jej instytucji – powiedział Sławomir Adamczyk. Zauważył jednak, że rzeczywista realizacja polityki społecznej UE wymagałaby zmiany traktatów, a na to obecnie nikt się nie zgodzi. – Zachodzi znacząca asymetria między wymiarem ekonomicznym a społecznym w UE – podkreślił. 

„S” motywuje rząd do podpisania Filaru
Europejski filar praw socjalnych został przyjęty 17 listopada 2017 r. na szczycie Unii Europejskiej w Goeteborgu. Niemal do ostatniego dnia nie wiadomo było, jak polski rząd podchodzi do tej inicjatywy. W tej sprawie Prezydium „S” podjęło decyzję i przyjęło stanowisko zalecające przyjęcie Filaru. 23 maja 2017 r. Prezydium KK wydało decyzję nr 64/17. Wyraziło w nim zadowolenie z powodu działań Komisji Europejskiej. „W naszej ocenie inicjatywa ta pozwala żywić nadzieję na uzupełnienie istniejących traktatowych swobód gospodarczych o działania zmierzające do nadania procesowi integracji europejskiej jednoznacznego wymiaru społecznego, co pozwoli wzmóc konwergencję w obszarze standardów socjalnych”. Prezydium wskazało też na potrzebę działań polskiego rządu. „Ponieważ filar jest koncepcją kompleksową i długofalową, składającą się zarówno z działań miękkich, jak i propozycji działań legislacyjnych, uważamy, że kluczowe jest przystąpienie polskiego rządu do tej inicjatywy tak, aby pełnoprawnie móc oddziaływać na jej funkcjonowanie, a nie tylko być «biernym» odbiorcą działań legislacyjnych, które będą jej efektem” – napisano. W październiku Prezydium KK wyraziło stanowisko, w którym napisano m.in.: „Prezydium KK wzywa rząd RP do podjęcia działań mających na celu pełne włączenie się Polski w działania na rzecz Europejskiego filaru praw społecznych”. Również inne centrale związkowe z Europy Środkowej popierają Filar. 

Europejski filar praw socjalnych
Europejski filar praw socjalnych w założeniu wytycza „mapę drogową” dojścia do równowagi między działaniami ekonomicznymi a tymi z obszaru socjalnego na poziomie Wspólnoty Europejskiej. Zawiera zalecenia, których realizacja mogłaby przyczynić się do podniesienia jakości życia i pracy obywateli UE. Na stronie „S” Barbara Surdykowska przedstawiła „Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych”. 

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (25/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe