Nowy "Tygodnik Solidarność" Paweł Adamowicz: Dobry, zły, czy brzydki?

W całej Polsce trwa pre-kampania przed wyborami samorządowymi. W najnowszym numerze naszego tygodnika opisujemy problemy Gdańska, kolebki „Solidarności”.
 Nowy "Tygodnik Solidarność" Paweł Adamowicz: Dobry, zły, czy brzydki?
/ ts
– To specyficzne, że w Gdańsku umierała wolność II RP, ale niespełna pół wieku później rodziła się wolność III RP. To również w Gdańsku jak przez  soczewkę skupiały się wszystkie problemy okrągłostołowej Polski. W portowym mieście przecinały się wpływy agentur sąsiednich wywiadów, powstały niebezpieczne organizacje przestępcze, często z tymi agenturami i postkomunistycznymi służbami bezpieczeństwa powiązane. To w Gdańsku wybuchła jedna z największych afer poprzedniego rządu – do tej pory nierozwiązana sprawa Amber Gold.  Zresztą również w Gdańsku zakładana była sama Platforma Obywatelska. Z Gdańskiem wiązali się politycy, którzy zapisali się w historii (chlubie lub nie) – Lech Kaczyński, Lech Wałęsa, Donald Tusk
– pisze we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”.

Prezydent Gdańska z pewnością nie boi się budzić kontrowersji. Zaciekle występuje przeciwko obecnej władzy – broni sądów, trybunałów i chętnie reprezentuje postulaty liberalnej lewicy. Jedni nazywają go pogardliwe „Budyniem”, dla innych jest obrońcą demokracji i krzewicielem postępowych „europejskich wartości”. Wielu gdańszczan wciąż go popiera; w ciągu prawie dwóch dekad rządzenia grzechów popełnił jednak sporo, dostarczając swoim przeciwnikom narzędzi do bolesnego grillowania go. Czy jesienią Paweł Adamowicz przedłuży swój mandat o kolejne 4 lata?

– w artykule „Paweł Adamowicz: dobry, zły czy brzydki?” sylwetkę aktualnego włodarza Gdańska kreśli Robert Wąsik.

Największym kontrkandydatem Adamowicza jest Kacper Płażyński, który w rozmowie z TS zdradza:
 
– Trzeba przywrócić zaufanie do władzy publicznej. Pochylić się nad tymi, którzy przez okres 28 lat III RP nie byli uczestnikami rozwoju, który przeżywa Polska i również Gdańsk. Przywrócić sprawiedliwość w traktowaniu przedsiębiorców, dać szansę młodym ludziom na dostęp do wynajęcia taniego mieszkania np. za pomocą takich projektów rządowych, jak Mieszkanie Plus, z którego Gdańsk rezygnuje. A jeśli chodzi o przemysł: wykorzystać potencjał, który drzemie w Gdańsku za sprawą jego położenia. Rozbudowywać, a właściwie wrócić do przemysłu stoczniowego. Wspierać rozbudowę Portu Gdańsk, ale taką rozbudowę, która nie będzie naruszać interesu okolicznych mieszkańców, a jest to możliwe.
Z kolei Przemysław Jarasz w artykule „Pokusy lokalnych notabli” przedstawia lokalne problemy Śląska.
Były lewicowy prezydent Zabrza Jerzy Gołubowicz odsiaduje właśnie prawomocny wyrok 25 lat więzienia za zabójstwo, a jego ówczesny zastępca, onegdaj prominentny działacz SLD w województwie – Jerzy Wereta usiłuje wykazać swój bardzo zły stan zdrowia, by tylko nie trafić za kraty na ponad 2 lata za korupcję i płatną protekcję w samorządzie. Z kolei były prezydent Świętochłowic Eugeniusz Moś od września ubiegłego roku odbywa karę blisko 3 lat pozbawienia wolności, również za korupcję. Z tego samego powodu Sąd Rejonowy w Myszkowie zdecydował przed miesiącem – na razie nieprawomocnie – o wysłaniu za kraty na 4 lata Ryszarda M. – byłego prezydenta Zawiercia, eksstarostę zawierciańskiego i byłego wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Ręcznej w jednej osobie.
 
Zeszły tydzień był bardzo ważny dla „Tygodnika Solidarność”, wręczyliśmy bowiem abp Markowi Jędraszewskiemu nagrodę człowieka roku naszego tygodnika.
 
Człowiek, który zawsze serdecznie i życzliwie patrzy na działania Solidarności. Ten, na którego wsparcie zawsze może ona liczyć. Kapłan, który stoi na straży prawa Bożego i poszanowania godności ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci – taki jest ks. abp Marek Jędraszewski, któremu uroczyście wręczono tytuł „Człowieka Roku 2017 »Tygodnika Solidarność«”. Uroczystość, w trakcie której wyróżniono metropolitę krakowskiego, odbyła się w ośrodku Hyrny w sercu Zakopanego. Uświetniła ona pierwszy dzień posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
Uczestniczyli w niej członkowie Komisji Krajowej z przewodniczącym Piotrem Dudą i prezydium na czele. Z okolic Zakopanego przybyli członkowie związku. Nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych, duchowieństwa oraz świata nauki i biznesu.
„Dość stagnacji w budżetówce” pisze Barbara Michałowska.
 
Obradująca w Zakopanem Komisja Krajowa Solidarności określiła dobitnie postulaty dotyczące ustawy budżetowej. W swoim stanowisku żąda 8,5 proc. wzrostu płacy minimalnej (co stanowi kwotę 2278 zł), 12 proc. wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz odmrożenia kwoty naliczania funduszu socjalnego, co dałoby wzrost na jednego pracownika o ok. 300 zł.
Ponadto:

Jakub Pacan „Przed referendum – pytania śmieszne czy ważne”?
„Więźniowie to ludzie i zasługują na szacunek” z Dagmarą Marią Boruc, specjalistą z zakresu psychologii klinicznej i pedagogiki resocjalizacyjnej rozmawia Marcin Koziestański.
Ścianka nie jest moim żywiołem” mówi w wywiadzie z Bartoszem Boruciakiem Krzysztof Kiljański.

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Sowieckie bestialstwo na Kresach II RP tylko u nas
Tadeusz Płużański: Sowieckie bestialstwo na Kresach II RP

W nocy z 21 na 22 września 1939 r. sowieci zajęli Grodno, które przez dwa dni stawiało im opór. Bo na odparcie napastnika kresy II RP nie były gotowe. Walczyły, bo jedyną alternatywą była niewola. Walczyły z regularnymi jednostkami Armii Czerwonej, ale też z bandami przestępców, które na sygnał komitetów rewolucyjnych i na podstawie list proskrypcyjnych mordowały bezbronną ludność polską.

Fałszywe zbiórki dla powodzian. Jest apel policji z ostatniej chwili
Fałszywe zbiórki dla powodzian. Jest apel policji

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wykryło dotychczas 63 fałszywe zbiórki dla powodzian - poinformowała w piątek rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Katarzyna Nowak.

To był szok. Znana aktorka podzieliła się bolesnym wspomnieniem z ostatniej chwili
"To był szok". Znana aktorka podzieliła się bolesnym wspomnieniem

Znana aktorka Zofia Zborowska wróciła pamięcią do bolesnego wspomnienia. Za sprawą Instagrama, na którym często rozmawia z fanami podzieliła się przemyśleniami w związku ze stratą, jakiej doświadczyła. 

Co z zaplanowanym kongresem PiS? Jarosław Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Co z zaplanowanym kongresem PiS? Jarosław Kaczyński zabrał głos

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że zaplanowany na następną sobotę, 28 września, kongres partii w Przysusze odbędzie się, bo - jak ocenił - nie ma danych, że wydarzenie to mogłoby ograniczyć pomoc dla powodzian. Pytany o finanse PiS, przekazał, że zadłużenie partii zostało zredukowane.

Niemcy bardzo chcą się pozbyć imigrantów z ostatniej chwili
Niemcy bardzo chcą się pozbyć imigrantów

Niemcy zawierają od 2023 roku tzn. umowy migracyjne, które maje wspierać i regulować prawnie ich politykę migracyjną. Pierwszym państwem, z którym podpisano taka umowę były Indie. Kolejnym krajem była Gruzja.

Burza w Tańcu z gwiazdami. Jedna z uczestniczek wyjechała z ostatniej chwili
Burza w "Tańcu z gwiazdami". Jedna z uczestniczek wyjechała

Natalia Nykiel, która jest jedną z uczestniczek nowej edycji "Tańca z gwiazdami" wyjechała z Polski. Tym samym musiała przerwać intensywne treningi do tanecznego show.

Lewandowski odrzucił intratną ofertę. Kwota przyprawia o zawrót głowy z ostatniej chwili
Lewandowski odrzucił intratną ofertę. Kwota przyprawia o zawrót głowy

Robert Lewandowski, który latem 2022 roku dołączył do klubu FC Barcelona odchodząc z Bayernu Monachium, miał okazję skorzystać z jednej z najbardziej lukratywnych propozycji w swojej karierze. Hiszpańskie media informują, że Polak otrzymał gigantyczną ofertę z jednego z czołowych klubów Arabii Saudyjskiej, jednak zdecydował się ją odrzucić, pozostając wiernym Barcelonie.

Znany polski malarz nie żyje z ostatniej chwili
Znany polski malarz nie żyje

Profesor Antoni Fałat zmarł 9 września w wieku 81 lat - poinformowała w piątek PAP Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Antoni Fałat był jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych. Za swoją twórczość i działalność pedagogiczną otrzymał m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - .

Pędził jak szalony ulicami Gdańska. Sieć obiegło niepokojące nagranie z ostatniej chwili
Pędził jak szalony ulicami Gdańska. Sieć obiegło niepokojące nagranie

Media obiegło niepokojące nagranie z Gdańska. Młody mężczyzna pędził z ogromną prędkością na motocyklu, nie zważając na innych uczestników ruchu drogowego.

Sensacyjne odkrycie naukowców. Zagadka rozwiązana po 50 latach z ostatniej chwili
Sensacyjne odkrycie naukowców. Zagadka rozwiązana po 50 latach

Po latach intensywnych badań, naukowcy z NHS Blood and Transplant, wspólnie z International Blood Group Reference Laboratory oraz Uniwersytetem w Bristolu, ogłosili przełom w transfuzjologii.

REKLAMA

Nowy "Tygodnik Solidarność" Paweł Adamowicz: Dobry, zły, czy brzydki?

W całej Polsce trwa pre-kampania przed wyborami samorządowymi. W najnowszym numerze naszego tygodnika opisujemy problemy Gdańska, kolebki „Solidarności”.
 Nowy "Tygodnik Solidarność" Paweł Adamowicz: Dobry, zły, czy brzydki?
/ ts
– To specyficzne, że w Gdańsku umierała wolność II RP, ale niespełna pół wieku później rodziła się wolność III RP. To również w Gdańsku jak przez  soczewkę skupiały się wszystkie problemy okrągłostołowej Polski. W portowym mieście przecinały się wpływy agentur sąsiednich wywiadów, powstały niebezpieczne organizacje przestępcze, często z tymi agenturami i postkomunistycznymi służbami bezpieczeństwa powiązane. To w Gdańsku wybuchła jedna z największych afer poprzedniego rządu – do tej pory nierozwiązana sprawa Amber Gold.  Zresztą również w Gdańsku zakładana była sama Platforma Obywatelska. Z Gdańskiem wiązali się politycy, którzy zapisali się w historii (chlubie lub nie) – Lech Kaczyński, Lech Wałęsa, Donald Tusk
– pisze we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”.

Prezydent Gdańska z pewnością nie boi się budzić kontrowersji. Zaciekle występuje przeciwko obecnej władzy – broni sądów, trybunałów i chętnie reprezentuje postulaty liberalnej lewicy. Jedni nazywają go pogardliwe „Budyniem”, dla innych jest obrońcą demokracji i krzewicielem postępowych „europejskich wartości”. Wielu gdańszczan wciąż go popiera; w ciągu prawie dwóch dekad rządzenia grzechów popełnił jednak sporo, dostarczając swoim przeciwnikom narzędzi do bolesnego grillowania go. Czy jesienią Paweł Adamowicz przedłuży swój mandat o kolejne 4 lata?

– w artykule „Paweł Adamowicz: dobry, zły czy brzydki?” sylwetkę aktualnego włodarza Gdańska kreśli Robert Wąsik.

Największym kontrkandydatem Adamowicza jest Kacper Płażyński, który w rozmowie z TS zdradza:
 
– Trzeba przywrócić zaufanie do władzy publicznej. Pochylić się nad tymi, którzy przez okres 28 lat III RP nie byli uczestnikami rozwoju, który przeżywa Polska i również Gdańsk. Przywrócić sprawiedliwość w traktowaniu przedsiębiorców, dać szansę młodym ludziom na dostęp do wynajęcia taniego mieszkania np. za pomocą takich projektów rządowych, jak Mieszkanie Plus, z którego Gdańsk rezygnuje. A jeśli chodzi o przemysł: wykorzystać potencjał, który drzemie w Gdańsku za sprawą jego położenia. Rozbudowywać, a właściwie wrócić do przemysłu stoczniowego. Wspierać rozbudowę Portu Gdańsk, ale taką rozbudowę, która nie będzie naruszać interesu okolicznych mieszkańców, a jest to możliwe.
Z kolei Przemysław Jarasz w artykule „Pokusy lokalnych notabli” przedstawia lokalne problemy Śląska.
Były lewicowy prezydent Zabrza Jerzy Gołubowicz odsiaduje właśnie prawomocny wyrok 25 lat więzienia za zabójstwo, a jego ówczesny zastępca, onegdaj prominentny działacz SLD w województwie – Jerzy Wereta usiłuje wykazać swój bardzo zły stan zdrowia, by tylko nie trafić za kraty na ponad 2 lata za korupcję i płatną protekcję w samorządzie. Z kolei były prezydent Świętochłowic Eugeniusz Moś od września ubiegłego roku odbywa karę blisko 3 lat pozbawienia wolności, również za korupcję. Z tego samego powodu Sąd Rejonowy w Myszkowie zdecydował przed miesiącem – na razie nieprawomocnie – o wysłaniu za kraty na 4 lata Ryszarda M. – byłego prezydenta Zawiercia, eksstarostę zawierciańskiego i byłego wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Ręcznej w jednej osobie.
 
Zeszły tydzień był bardzo ważny dla „Tygodnika Solidarność”, wręczyliśmy bowiem abp Markowi Jędraszewskiemu nagrodę człowieka roku naszego tygodnika.
 
Człowiek, który zawsze serdecznie i życzliwie patrzy na działania Solidarności. Ten, na którego wsparcie zawsze może ona liczyć. Kapłan, który stoi na straży prawa Bożego i poszanowania godności ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci – taki jest ks. abp Marek Jędraszewski, któremu uroczyście wręczono tytuł „Człowieka Roku 2017 »Tygodnika Solidarność«”. Uroczystość, w trakcie której wyróżniono metropolitę krakowskiego, odbyła się w ośrodku Hyrny w sercu Zakopanego. Uświetniła ona pierwszy dzień posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
Uczestniczyli w niej członkowie Komisji Krajowej z przewodniczącym Piotrem Dudą i prezydium na czele. Z okolic Zakopanego przybyli członkowie związku. Nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych, duchowieństwa oraz świata nauki i biznesu.
„Dość stagnacji w budżetówce” pisze Barbara Michałowska.
 
Obradująca w Zakopanem Komisja Krajowa Solidarności określiła dobitnie postulaty dotyczące ustawy budżetowej. W swoim stanowisku żąda 8,5 proc. wzrostu płacy minimalnej (co stanowi kwotę 2278 zł), 12 proc. wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz odmrożenia kwoty naliczania funduszu socjalnego, co dałoby wzrost na jednego pracownika o ok. 300 zł.
Ponadto:

Jakub Pacan „Przed referendum – pytania śmieszne czy ważne”?
„Więźniowie to ludzie i zasługują na szacunek” z Dagmarą Marią Boruc, specjalistą z zakresu psychologii klinicznej i pedagogiki resocjalizacyjnej rozmawia Marcin Koziestański.
Ścianka nie jest moim żywiołem” mówi w wywiadzie z Bartoszem Boruciakiem Krzysztof Kiljański.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe