Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego – procedura budżetowa i ochrona zdrowia

Na posiedzenie Rady, które odbyło się 28 czerwca 2018 r. zaplanowano trzy główne tematy: założenia projektu budżetu państwa, dyskusję na temat wzrostu wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2019 rok oraz dyskusję na temat sytuacji w ochronie zdrowia. 
 Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego – procedura budżetowa i ochrona zdrowia
/ tysol
Posiedzenie rozpoczęło się od przedstawienia przez Wiceministra Finansów, Tomasza Robaczyńskiego, głównych założeń budżetowych, w  tym podstawowych wskaźników makroekonomicznych, które determinują możliwości budżetu państwa. 

Ze strony NSZZ „Solidarność” głos w debacie zabrali Pan Henryk Nakonieczny, który poinformował o pracach Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady, któremu przewodniczy. Ponadto, w imieniu „Solidarności” głos zabrała także Katarzyna Zimmer-Drabczyk. Ekspertka poinformowała o stanowisku Związku w zakresie kontynuacji mrożenia wynagrodzeń w sferze budżetowej. Ponadto, mówiła o utrzymaniu wysokich stawek VAT, coraz niższej jakości projektu założeń ustawy budżetowej oraz o potrzebie urealnienia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. 

Strona rządowa, w odpowiedzi, poinformowała, że kwota bazowa w sferze budżetowej nie wzrośnie. Jednak zdaniem przedstawiciela rządu dojdzie do wzrostu funduszu wynagrodzeń o 2,3%. Zdaniem Ministerstwa podniesienie kwoty bazowej będzie „niezarządzalne”, natomiast zwiększenie funduszu płac pozwala na kształtowanie wynagrodzeń przez osoby zarządzające według potrzeb. Zdaniem Wiceministra, daje to większą elastyczność. W odniesieniu do ZFŚS, zaproponowano waloryzację kroczącą, czyli przyjęcie roku 2014 jako poziomu odniesienia.

Głos zabrał także Minister Jerzy Kwieciński. Mówił o poziomie inwestycji, który ma rosnąć w związku z dynamicznym wzrostem liczby realizowanych projektów unijnych. Pokreślił również, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest dobra, co wynika m.in. ze skutecznej realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Henryk Nakonieczny zwrócił uwagę, że przenoszenie uprawnień do kształtowania wynagrodzeń na osoby kierujące w sferze budżetowej czyni ustawę o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej martwą. Jak stwierdził, taki mechanizm służy zapewnianiu sobie lojalności pracowników.

Następnie poinformowano Radę o tym, że Zespół ds. ubezpieczeń społecznych nie wypracował stanowiska ws. waloryzacji rent i emerytur w 2019 roku. Zwrócono uwagę, że przedstawiciele strony rządowej nie posiadali mandatu do prowadzenia negocjacji. Tym samym uniemożliwiło to prowadzenie skutecznych negocjacji. Tym samym Zespół nie rekomenduje przyjęcia stanowiska w tym temacie. Strona rządowa podtrzymała swoje stanowisko, informując, że waloryzacja jest ograniczona regułą budżetową. 

W dalszej części posiedzenia dyskutowano o sytuacji w ochronie zdrowia. Minister Szumowski przedstawił informację na temat zadłużenia szpitali w związku z niewłaściwie wycenionymi świadczeniami. W związku z tym zaprezentowano nowy model wyceny świadczeń i usług medycznych. Ma je to docelowo urealnić. Informował także o realizacji podwyżek dla pielęgniarek „4x400”. Realizowana jest także ustawa o państwowym ratownictwie medycznym.  Minister mówił o sytuacji w kadrach medycznych. By zaradzić problemowi braku lekarzy oraz pielęgniarek i położnych, zdecydowano o zwiększeniu limitów przyjęć na studia. Ponadto, Minister zaprezentował działania na rzecz uatrakcyjnienia zawodu pielęgniarki i położnej. Przeznaczano dodatkowe środki na studia podyplomowe dla pielęgniarek. Zaproponowano stypendium (800 zł) i wynagrodzenie (1000 zł), które ma ułatwiać wchodzenie na rynek dla studentów ostatnich dwóch lat studiów oraz dwóch lat po zakończeniu studiów. Ma to zwiększyć odsetek osób, które kończą studia i wchodzą do zawodu (obecnie, jest około 60%). Uruchomiony ma zostać program „wizyt pielęgniarskich” , które mają ułatwiać wchodzenie do zawodu, a jednocześnie poprawiać dostęp do opieki zdrowotnej. Ponadto, zapowiedziano utworzenie stanowiska asystenta lekarza, który ma otrzymać uprawnienie do podpisywania w imieniu lekarza, zwolnień lekarskich i zaświadczeń opartych o dokumentację medyczną. Wprowadzany jest program e-zaświadczeń oraz zintegrowane elektroniczne konto pacjenta. 
    
W tym punkcie posiedzenia, NSZZ „Solidarność” reprezentowała Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia Maria Ochman. Podkreśliła potrzebę przedstawienia terminów realizacji propozycji Ministerstwa.  Zwróciła także uwagę na zatrzymanie prac nad nowelizacją ustawy  o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że należy także zwrócić uwagę na brak podwyżek w Narodowym Funduszu Zdrowia.

W dalszej części debaty głos zabrał Henryk Nakonieczny, który wskazał na potrzebę wprowadzenia rozwiązań systemowych w obszarze kształtowania wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Zwrócił uwagę, że obecnie dzieje się to wycinkowo, za pomocą różnego rodzaju porozumień. 

Odpowiadając na liczne pytania i uwagi partnerów społecznych, Minister Szumowski mówił m.in. o tym, że wkrótce na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów odbędzie się dyskusja na temat ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, o wydzieleniu wybranych usług związanych z ratownictwem medycznym dla podmiotów prywatnych, o kolejkach w służbie zdrowia i pozytywnym trendzie związanym z powrotem do zawodu pielęgniarek i położnych. 

W sprawach różnych, m.in. zwrócono uwagę na niską jakość konsultacji społecznych w Polsce. Zaprezentowana została tzw. „Biała Księga” konsultacji społecznych w Polsce przygotowana przez Biuro Eksperckie, Dialogu i Polityki Społecznej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Dokument został przekazany Przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, Minister Elżbiecie Rafalskiej. 

 

POLECANE
Poradnik prawny dla obrońców granic z ostatniej chwili
Poradnik prawny dla obrońców granic

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej staje się coraz bardziej napięta z powodu zwiększającej się liczby przybywających do Polski z tego kierunku imigrantów. Nowy poradnik Ordo Iuris podpowiada, jak działać bezpiecznie w czasie przywróconych kontroli.

Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw Wiadomości
Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw

Ktoś podszywał się pod sekretarza stanu USA Marka Rubio, i zmieniając głos oraz styl pisania przy użyciu sztucznej inteligencji, kontaktował się z wysokiej rangi urzędnikami, w tym co najmniej trzema ministrami spraw zagranicznych - podał we wtorek dziennik „Washington Post”.

Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: Dostała jasny sygnał z ostatniej chwili
Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: "Dostała jasny sygnał"

Polska 2050 ostro zareagowała na odejście poseł Izabeli Bodnar. "Izabela dostała jasny sygnał: wyczyszczenie wątpliwości wokół jej rodzinnej działalności biznesowej albo koniec kariery w Polsce 2050. Wybrała koniec kariery" – czytamy w oświadczeniu partii.

Zabójstwo w Nowem. Wypłynęły dwa nagrania z ostatniej chwili
Zabójstwo w Nowem. Wypłynęły dwa nagrania

Z soboty na niedzielę w Nowem zamordowany został 41-latek. Mężczyzna został pchnięty nożem. Kanał Zero dotarł we wtorek do dwóch nagrań ukazujących te dramatyczne wydarzenia.

Niemców mają dosyć nawet na Majorce Wiadomości
Niemców mają dosyć nawet na Majorce

Rośnie niezadowolenie Hiszpanów z masowej turystyki. Jak donosi portal welt.de szczególnie jest to widoczne na Majorce. Mieszkańcy są źli na Niemców, którzy czują się tam jak u siebie.  

Komunikat dla mieszkańców Lubelszczyzny z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lubelszczyzny

Lubelskie służby miały już 400 interwencji jeszcze przed zapowiadaną ulewą. We wtorek od godz. 20 obowiązuje alert IMGW 2. stopnia.

Nowe informacje ws. nożownika z Kolumbii i jego kolegów. Jest decyzja sądu z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. nożownika z Kolumbii i jego kolegów. Jest decyzja sądu

29-letni Kolumbijczyk, który w poniedziałek usłyszał zarzut zabójstwa 41-latka w Nowem (Kujawsko-Pomorskie), został we wtorek aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu dożywotnie więzienie. Trwają posiedzenia aresztowe dwunastu innych uczestników bójki z zarzutami. Sześciu zostało już aresztowanych.

14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego z ostatniej chwili
14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego

Mieszkańcy województwa śląskiego muszą przygotować się na kilkunastogodzinne przerwy w dostawie prądu. Od 8 do 11 lipca 2025 roku planowane są szerokie wyłączenia energii elektrycznej w wielu miastach regionu. Niektóre przerwy potrwają aż 14 godzin!

Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii z ostatniej chwili
Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii

Poseł Polski 2050 Izabela Bodnar przekazała we wtorek, że zrezygnowała z członkostwa w partii Polska 2050. "Zamierzam pracować jako posłanka niezrzeszona, w ścisłej współpracy z koalicją" – przekazała.

Nie będzie śledztwa ws. słynnej kawalerki pana Jerzego. Prokuratura: Brak podstaw z ostatniej chwili
Nie będzie śledztwa ws. słynnej "kawalerki pana Jerzego". Prokuratura: Brak podstaw

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w zakresie siedmiu wątków przejęcia kawalerki Jerzego Ż. przez prezydenta elekta Karola Nawrockiego i jego małżonkę. Śledczy nie zbadają m.in. doprowadzenia gminy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i oświadczeń przed notariuszem.

REKLAMA

Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego – procedura budżetowa i ochrona zdrowia

Na posiedzenie Rady, które odbyło się 28 czerwca 2018 r. zaplanowano trzy główne tematy: założenia projektu budżetu państwa, dyskusję na temat wzrostu wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2019 rok oraz dyskusję na temat sytuacji w ochronie zdrowia. 
 Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego – procedura budżetowa i ochrona zdrowia
/ tysol
Posiedzenie rozpoczęło się od przedstawienia przez Wiceministra Finansów, Tomasza Robaczyńskiego, głównych założeń budżetowych, w  tym podstawowych wskaźników makroekonomicznych, które determinują możliwości budżetu państwa. 

Ze strony NSZZ „Solidarność” głos w debacie zabrali Pan Henryk Nakonieczny, który poinformował o pracach Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady, któremu przewodniczy. Ponadto, w imieniu „Solidarności” głos zabrała także Katarzyna Zimmer-Drabczyk. Ekspertka poinformowała o stanowisku Związku w zakresie kontynuacji mrożenia wynagrodzeń w sferze budżetowej. Ponadto, mówiła o utrzymaniu wysokich stawek VAT, coraz niższej jakości projektu założeń ustawy budżetowej oraz o potrzebie urealnienia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. 

Strona rządowa, w odpowiedzi, poinformowała, że kwota bazowa w sferze budżetowej nie wzrośnie. Jednak zdaniem przedstawiciela rządu dojdzie do wzrostu funduszu wynagrodzeń o 2,3%. Zdaniem Ministerstwa podniesienie kwoty bazowej będzie „niezarządzalne”, natomiast zwiększenie funduszu płac pozwala na kształtowanie wynagrodzeń przez osoby zarządzające według potrzeb. Zdaniem Wiceministra, daje to większą elastyczność. W odniesieniu do ZFŚS, zaproponowano waloryzację kroczącą, czyli przyjęcie roku 2014 jako poziomu odniesienia.

Głos zabrał także Minister Jerzy Kwieciński. Mówił o poziomie inwestycji, który ma rosnąć w związku z dynamicznym wzrostem liczby realizowanych projektów unijnych. Pokreślił również, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest dobra, co wynika m.in. ze skutecznej realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Henryk Nakonieczny zwrócił uwagę, że przenoszenie uprawnień do kształtowania wynagrodzeń na osoby kierujące w sferze budżetowej czyni ustawę o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej martwą. Jak stwierdził, taki mechanizm służy zapewnianiu sobie lojalności pracowników.

Następnie poinformowano Radę o tym, że Zespół ds. ubezpieczeń społecznych nie wypracował stanowiska ws. waloryzacji rent i emerytur w 2019 roku. Zwrócono uwagę, że przedstawiciele strony rządowej nie posiadali mandatu do prowadzenia negocjacji. Tym samym uniemożliwiło to prowadzenie skutecznych negocjacji. Tym samym Zespół nie rekomenduje przyjęcia stanowiska w tym temacie. Strona rządowa podtrzymała swoje stanowisko, informując, że waloryzacja jest ograniczona regułą budżetową. 

W dalszej części posiedzenia dyskutowano o sytuacji w ochronie zdrowia. Minister Szumowski przedstawił informację na temat zadłużenia szpitali w związku z niewłaściwie wycenionymi świadczeniami. W związku z tym zaprezentowano nowy model wyceny świadczeń i usług medycznych. Ma je to docelowo urealnić. Informował także o realizacji podwyżek dla pielęgniarek „4x400”. Realizowana jest także ustawa o państwowym ratownictwie medycznym.  Minister mówił o sytuacji w kadrach medycznych. By zaradzić problemowi braku lekarzy oraz pielęgniarek i położnych, zdecydowano o zwiększeniu limitów przyjęć na studia. Ponadto, Minister zaprezentował działania na rzecz uatrakcyjnienia zawodu pielęgniarki i położnej. Przeznaczano dodatkowe środki na studia podyplomowe dla pielęgniarek. Zaproponowano stypendium (800 zł) i wynagrodzenie (1000 zł), które ma ułatwiać wchodzenie na rynek dla studentów ostatnich dwóch lat studiów oraz dwóch lat po zakończeniu studiów. Ma to zwiększyć odsetek osób, które kończą studia i wchodzą do zawodu (obecnie, jest około 60%). Uruchomiony ma zostać program „wizyt pielęgniarskich” , które mają ułatwiać wchodzenie do zawodu, a jednocześnie poprawiać dostęp do opieki zdrowotnej. Ponadto, zapowiedziano utworzenie stanowiska asystenta lekarza, który ma otrzymać uprawnienie do podpisywania w imieniu lekarza, zwolnień lekarskich i zaświadczeń opartych o dokumentację medyczną. Wprowadzany jest program e-zaświadczeń oraz zintegrowane elektroniczne konto pacjenta. 
    
W tym punkcie posiedzenia, NSZZ „Solidarność” reprezentowała Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia Maria Ochman. Podkreśliła potrzebę przedstawienia terminów realizacji propozycji Ministerstwa.  Zwróciła także uwagę na zatrzymanie prac nad nowelizacją ustawy  o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że należy także zwrócić uwagę na brak podwyżek w Narodowym Funduszu Zdrowia.

W dalszej części debaty głos zabrał Henryk Nakonieczny, który wskazał na potrzebę wprowadzenia rozwiązań systemowych w obszarze kształtowania wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Zwrócił uwagę, że obecnie dzieje się to wycinkowo, za pomocą różnego rodzaju porozumień. 

Odpowiadając na liczne pytania i uwagi partnerów społecznych, Minister Szumowski mówił m.in. o tym, że wkrótce na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów odbędzie się dyskusja na temat ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, o wydzieleniu wybranych usług związanych z ratownictwem medycznym dla podmiotów prywatnych, o kolejkach w służbie zdrowia i pozytywnym trendzie związanym z powrotem do zawodu pielęgniarek i położnych. 

W sprawach różnych, m.in. zwrócono uwagę na niską jakość konsultacji społecznych w Polsce. Zaprezentowana została tzw. „Biała Księga” konsultacji społecznych w Polsce przygotowana przez Biuro Eksperckie, Dialogu i Polityki Społecznej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Dokument został przekazany Przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, Minister Elżbiecie Rafalskiej. 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe