Najnowszy "Tygodnik Solidarność": Kto niszczy polskie rolnictwo?

– Kto niszczy polskie rolnictwo? – to pytanie przewodnie #32 numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy "Tygodnik Solidarność": Kto niszczy polskie rolnictwo?
/ Tygodnik Solidarność
W poprzednim numerze tygodnika „Do Rzeczy” Łukasz Warzecha zaatakował „Solidarność”. Na łamach wstępniaka odpowiada mu Michał Ossowski, redaktor naczelny naszego tygodnika. 

Poglądy red. Warzechy są mi znane od dawna. Z oczywistych względów jego światopogląd jest daleki od mojego, ale przecież każdy ma prawo do swoich przekonań. Można być liberałem czy konserwatystą, można też być przeciwnikiem ruchu związkowego. Można swoje poglądy głosić i przekonywać do nich innych. Ważne jest jednak, aby w tych swoich poglądach i przekonaniach, zwłaszcza głoszonych publicznie, trzymać się faktów. Przynajmniej tych elementarnych.

O społecznej pozycji polskich rolników w wywiadzie p.t.” Polscy rolnicy przestali być chłopskim balastem” Jakub Pacan rozmawia z socjolog prof. Barbarą Fedyszak-Radziejowską, doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. 

Tradycja pogardy dla chłopa i rolnika – prawdopodobnie nieuświadomiona – ma swoje korzenie w marksizmie. F. Engels pisał, że „trzeba wyrwać ludność wiejską z izolacji i ogłupienia”, że „chłopi to apatia i potęga bierności”. Ten szczególny ton diagnozy nie zniknął po 1989 roku. (…) Francuski polityk, i nie tylko francuski, nie odważyłby się zlekceważyć swoich rolników, formułując opinie podobne do tych, które krążą wśród naszych elit opiniotwórczych. I nie dlatego, że rolników jest tak wielu, że liczą się jako wyborcy, lecz dlatego, że lekceważenie chłopów byłoby uderzeniem w tożsamość Francuzów i „markę” Francji, którą buduje zarówno francuska kuchnia, jak i francuskie rolnictwo. 

– zaznacza socjolog. 

O bieżących problemach polskiej wsi z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim rozmawiał Cezary Krysztopa

Program rolny Prawa i Sprawiedliwości realizowany od dwóch lat zawiera wszystkie elementy, które mają pomóc polskiemu rolnictwu. Natomiast pojawia się pytanie, czy narzędzia, które zostały do tego programu wcześniej dostosowane, są skuteczne. Jestem współautorem tego programu, więc proszę mi wierzyć: takiej prochłopskiej, prowiejskiej, prospołecznej orientacji w Polsce jeszcze nie było. (…)Oczywiście chcemy, by ludzie mieli pozytywną opinię o programie PiS-u. O tym, że my się troszczymy, staramy, według najlepszych intencji próbujemy doprowadzić do tego, żeby wieś była traktowana nie jako balast i margines, kłopot dla państwa, ale wręcz jako szansa, także w obszarze produkcyjnym. 


– stwierdza minister rolnictwa. 

O złej sytuacji rolników w artykule „Owocowa zapaść” informuje Barbara Michałowska

Wegetacja roślin w tym roku zaczęła się nadspodziewanie szybko. Szacuje się, że zboża wzeszły od tygodnia do aż miesiąca wcześniej niż zwykle. Szybciej też trzeba było przeprowadzić żniwa. Niestety, z powodu suszy zbiory będą, jak się szacuje, o ok. 25 proc. mniejsze niż przed rokiem. Rolnicy twierdzą, że z tego powody zanotują milionowe straty. Szczególnie ci, którzy mają mniejsze gospodarstwa.

Czy odpowiedzialność za suszę może może spaść na szkodliwą działalność człowieka. W tekście „Polska na wodzie stoi” wyjaśnia to Marcin Koziestański

– Jest bardzo prawdopodobne, że to działalność człowieka w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia częstości występowania zjawiska suszy. Prognozy mówią, że w przyszłości nasz klimat będzie się charakteryzował zwiększonymi temperaturami, zwłaszcza w okresie zimowym, i zwiększoną ilością opadów, zwłaszcza o charakterze nawalnym. Możemy więc przyjąć, że lata suche lub skrajnie suche będą nam towarzyszyły także w przyszłości

– mówi prof. dr. hab. Tomasz Okruszko z Zakładu Hydrologii i Zasobów Wodnych SGGW.

O roli kościoła w dzisiejszej polityce z dr hab. Sławomirem Sowińskim z Instytutu Politologii UKSW rozmawia Jakub Pacan. 

– Bez względu na to, kto rządził po 1989 roku, ze strony Kościoła zawsze była gotowość współpracy, zaangażowania, stawiania na polską rację stanu. Dziś, gdy mamy do czynienia z rozdarciem samych podstaw naszej wspólnoty politycznej, Kościół powinien znowu zabrać głos 

– ocenia politolog. 

Jednym z najważniejszych założeń modernizacji armii w planach Prawa i Sprawiedliwości było stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnych. 

Obrona Terytorialna ma docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy, być dobrze wyszkolonym i wyposażonym wojskiem. Jak w praktyce wygląda szkolenie na „terytorialsa”? Czy taki żołnierz ma szansę stać się użyteczny na polu bitwy? Czy w dobie zaawansowanych militarnie technologii taka formacja potrzebna jest polskiej armii?

– odpowiedzi na te pytania w artykule „WOT – amatorzy z karabinami czy realna siła odstraszająca?” stara się udzielić Robert Wąsik

Andrzej Berezowski w tekście „Już nie będzie promocji zatrudnienia, będzie rynek pracy” przedstawia planowane zmiany w ustawie o rynku pracy. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o rynku pracy. Ustawa ma zastąpić Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Solidarność właśnie przedłożyła na ręce Stanisława Szweda swoje uwagi do projektu

Informuje Berezowski. 

Ponadto m.in.: 

- "Rodzina Lechów" – obrońcy Reduty PWPW, pisze Mateusz Kosiński. 
- „Ciemna strona tanich linii” raportuje Piotr Wójcik.
- „Zawsze wyprzedzam trendy” rozmowa Bartosza Boruciaka z Żabsonem.
- „S” skarży do Komisji Europejskiej ustawę o parob ku – pisze Andrzej Berezowski.



 

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Sowieckie bestialstwo na Kresach II RP tylko u nas
Tadeusz Płużański: Sowieckie bestialstwo na Kresach II RP

W nocy z 21 na 22 września 1939 r. sowieci zajęli Grodno, które przez dwa dni stawiało im opór. Bo na odparcie napastnika kresy II RP nie były gotowe. Walczyły, bo jedyną alternatywą była niewola. Walczyły z regularnymi jednostkami Armii Czerwonej, ale też z bandami przestępców, które na sygnał komitetów rewolucyjnych i na podstawie list proskrypcyjnych mordowały bezbronną ludność polską.

Fałszywe zbiórki dla powodzian. Jest apel policji z ostatniej chwili
Fałszywe zbiórki dla powodzian. Jest apel policji

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wykryło dotychczas 63 fałszywe zbiórki dla powodzian - poinformowała w piątek rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Katarzyna Nowak.

To był szok. Znana aktorka podzieliła się bolesnym wspomnieniem z ostatniej chwili
"To był szok". Znana aktorka podzieliła się bolesnym wspomnieniem

Znana aktorka Zofia Zborowska wróciła pamięcią do bolesnego wspomnienia. Za sprawą Instagrama, na którym często rozmawia z fanami podzieliła się przemyśleniami w związku ze stratą, jakiej doświadczyła. 

Co z zaplanowanym kongresem PiS? Jarosław Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Co z zaplanowanym kongresem PiS? Jarosław Kaczyński zabrał głos

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że zaplanowany na następną sobotę, 28 września, kongres partii w Przysusze odbędzie się, bo - jak ocenił - nie ma danych, że wydarzenie to mogłoby ograniczyć pomoc dla powodzian. Pytany o finanse PiS, przekazał, że zadłużenie partii zostało zredukowane.

Niemcy bardzo chcą się pozbyć imigrantów z ostatniej chwili
Niemcy bardzo chcą się pozbyć imigrantów

Niemcy zawierają od 2023 roku tzn. umowy migracyjne, które maje wspierać i regulować prawnie ich politykę migracyjną. Pierwszym państwem, z którym podpisano taka umowę były Indie. Kolejnym krajem była Gruzja.

Burza w Tańcu z gwiazdami. Jedna z uczestniczek wyjechała z ostatniej chwili
Burza w "Tańcu z gwiazdami". Jedna z uczestniczek wyjechała

Natalia Nykiel, która jest jedną z uczestniczek nowej edycji "Tańca z gwiazdami" wyjechała z Polski. Tym samym musiała przerwać intensywne treningi do tanecznego show.

Lewandowski odrzucił intratną ofertę. Kwota przyprawia o zawrót głowy z ostatniej chwili
Lewandowski odrzucił intratną ofertę. Kwota przyprawia o zawrót głowy

Robert Lewandowski, który latem 2022 roku dołączył do klubu FC Barcelona odchodząc z Bayernu Monachium, miał okazję skorzystać z jednej z najbardziej lukratywnych propozycji w swojej karierze. Hiszpańskie media informują, że Polak otrzymał gigantyczną ofertę z jednego z czołowych klubów Arabii Saudyjskiej, jednak zdecydował się ją odrzucić, pozostając wiernym Barcelonie.

Znany polski malarz nie żyje z ostatniej chwili
Znany polski malarz nie żyje

Profesor Antoni Fałat zmarł 9 września w wieku 81 lat - poinformowała w piątek PAP Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Antoni Fałat był jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych. Za swoją twórczość i działalność pedagogiczną otrzymał m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - .

Pędził jak szalony ulicami Gdańska. Sieć obiegło niepokojące nagranie z ostatniej chwili
Pędził jak szalony ulicami Gdańska. Sieć obiegło niepokojące nagranie

Media obiegło niepokojące nagranie z Gdańska. Młody mężczyzna pędził z ogromną prędkością na motocyklu, nie zważając na innych uczestników ruchu drogowego.

Sensacyjne odkrycie naukowców. Zagadka rozwiązana po 50 latach z ostatniej chwili
Sensacyjne odkrycie naukowców. Zagadka rozwiązana po 50 latach

Po latach intensywnych badań, naukowcy z NHS Blood and Transplant, wspólnie z International Blood Group Reference Laboratory oraz Uniwersytetem w Bristolu, ogłosili przełom w transfuzjologii.

REKLAMA

Najnowszy "Tygodnik Solidarność": Kto niszczy polskie rolnictwo?

– Kto niszczy polskie rolnictwo? – to pytanie przewodnie #32 numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy "Tygodnik Solidarność": Kto niszczy polskie rolnictwo?
/ Tygodnik Solidarność
W poprzednim numerze tygodnika „Do Rzeczy” Łukasz Warzecha zaatakował „Solidarność”. Na łamach wstępniaka odpowiada mu Michał Ossowski, redaktor naczelny naszego tygodnika. 

Poglądy red. Warzechy są mi znane od dawna. Z oczywistych względów jego światopogląd jest daleki od mojego, ale przecież każdy ma prawo do swoich przekonań. Można być liberałem czy konserwatystą, można też być przeciwnikiem ruchu związkowego. Można swoje poglądy głosić i przekonywać do nich innych. Ważne jest jednak, aby w tych swoich poglądach i przekonaniach, zwłaszcza głoszonych publicznie, trzymać się faktów. Przynajmniej tych elementarnych.

O społecznej pozycji polskich rolników w wywiadzie p.t.” Polscy rolnicy przestali być chłopskim balastem” Jakub Pacan rozmawia z socjolog prof. Barbarą Fedyszak-Radziejowską, doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. 

Tradycja pogardy dla chłopa i rolnika – prawdopodobnie nieuświadomiona – ma swoje korzenie w marksizmie. F. Engels pisał, że „trzeba wyrwać ludność wiejską z izolacji i ogłupienia”, że „chłopi to apatia i potęga bierności”. Ten szczególny ton diagnozy nie zniknął po 1989 roku. (…) Francuski polityk, i nie tylko francuski, nie odważyłby się zlekceważyć swoich rolników, formułując opinie podobne do tych, które krążą wśród naszych elit opiniotwórczych. I nie dlatego, że rolników jest tak wielu, że liczą się jako wyborcy, lecz dlatego, że lekceważenie chłopów byłoby uderzeniem w tożsamość Francuzów i „markę” Francji, którą buduje zarówno francuska kuchnia, jak i francuskie rolnictwo. 

– zaznacza socjolog. 

O bieżących problemach polskiej wsi z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim rozmawiał Cezary Krysztopa

Program rolny Prawa i Sprawiedliwości realizowany od dwóch lat zawiera wszystkie elementy, które mają pomóc polskiemu rolnictwu. Natomiast pojawia się pytanie, czy narzędzia, które zostały do tego programu wcześniej dostosowane, są skuteczne. Jestem współautorem tego programu, więc proszę mi wierzyć: takiej prochłopskiej, prowiejskiej, prospołecznej orientacji w Polsce jeszcze nie było. (…)Oczywiście chcemy, by ludzie mieli pozytywną opinię o programie PiS-u. O tym, że my się troszczymy, staramy, według najlepszych intencji próbujemy doprowadzić do tego, żeby wieś była traktowana nie jako balast i margines, kłopot dla państwa, ale wręcz jako szansa, także w obszarze produkcyjnym. 


– stwierdza minister rolnictwa. 

O złej sytuacji rolników w artykule „Owocowa zapaść” informuje Barbara Michałowska

Wegetacja roślin w tym roku zaczęła się nadspodziewanie szybko. Szacuje się, że zboża wzeszły od tygodnia do aż miesiąca wcześniej niż zwykle. Szybciej też trzeba było przeprowadzić żniwa. Niestety, z powodu suszy zbiory będą, jak się szacuje, o ok. 25 proc. mniejsze niż przed rokiem. Rolnicy twierdzą, że z tego powody zanotują milionowe straty. Szczególnie ci, którzy mają mniejsze gospodarstwa.

Czy odpowiedzialność za suszę może może spaść na szkodliwą działalność człowieka. W tekście „Polska na wodzie stoi” wyjaśnia to Marcin Koziestański

– Jest bardzo prawdopodobne, że to działalność człowieka w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia częstości występowania zjawiska suszy. Prognozy mówią, że w przyszłości nasz klimat będzie się charakteryzował zwiększonymi temperaturami, zwłaszcza w okresie zimowym, i zwiększoną ilością opadów, zwłaszcza o charakterze nawalnym. Możemy więc przyjąć, że lata suche lub skrajnie suche będą nam towarzyszyły także w przyszłości

– mówi prof. dr. hab. Tomasz Okruszko z Zakładu Hydrologii i Zasobów Wodnych SGGW.

O roli kościoła w dzisiejszej polityce z dr hab. Sławomirem Sowińskim z Instytutu Politologii UKSW rozmawia Jakub Pacan. 

– Bez względu na to, kto rządził po 1989 roku, ze strony Kościoła zawsze była gotowość współpracy, zaangażowania, stawiania na polską rację stanu. Dziś, gdy mamy do czynienia z rozdarciem samych podstaw naszej wspólnoty politycznej, Kościół powinien znowu zabrać głos 

– ocenia politolog. 

Jednym z najważniejszych założeń modernizacji armii w planach Prawa i Sprawiedliwości było stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnych. 

Obrona Terytorialna ma docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy, być dobrze wyszkolonym i wyposażonym wojskiem. Jak w praktyce wygląda szkolenie na „terytorialsa”? Czy taki żołnierz ma szansę stać się użyteczny na polu bitwy? Czy w dobie zaawansowanych militarnie technologii taka formacja potrzebna jest polskiej armii?

– odpowiedzi na te pytania w artykule „WOT – amatorzy z karabinami czy realna siła odstraszająca?” stara się udzielić Robert Wąsik

Andrzej Berezowski w tekście „Już nie będzie promocji zatrudnienia, będzie rynek pracy” przedstawia planowane zmiany w ustawie o rynku pracy. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o rynku pracy. Ustawa ma zastąpić Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Solidarność właśnie przedłożyła na ręce Stanisława Szweda swoje uwagi do projektu

Informuje Berezowski. 

Ponadto m.in.: 

- "Rodzina Lechów" – obrońcy Reduty PWPW, pisze Mateusz Kosiński. 
- „Ciemna strona tanich linii” raportuje Piotr Wójcik.
- „Zawsze wyprzedzam trendy” rozmowa Bartosza Boruciaka z Żabsonem.
- „S” skarży do Komisji Europejskiej ustawę o parob ku – pisze Andrzej Berezowski.



 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe