Konferencja "Zamówienia Publiczne Okiem Partnerów Społecznych"

29 listopada w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. Andrzeja Bączkowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja "Zamówienia Publiczne Okiem Partnerów Społecznych".
 Konferencja "Zamówienia Publiczne Okiem Partnerów Społecznych"
/ RDS
Uprzejmie zapraszamy wszystkich członków naszego Związku. Udział w konferencji jest bezpłatny. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 26 listopada br. na adres [email protected]


Program konferencji:

PANEL I
Tytuł: Rola partnerów społecznych w kreowaniu polityki zamówień publicznych – dotychczasowe doświadczenia
Opis: Celem dyskusji będzie przedstawienie roli partnerów społecznych w pracach nad rozwiązaniami ułatwiającymi funkcjonowanie zamówień publicznych, ze wskazaniem zebranych doświadczeń, oraz dalszych rekomendacji do prac.

PANEL II
Tytuł: Klauzule społeczne – jak zwiększyć rolę aspektów społecznych i środowiskowych w zamówieniach publicznych
Opis: Instytucje publiczne powinny poprzez zamówienia publiczne nie tylko dokonywać zakupów, ale także realizować politykę społeczną i środowiskową. Wymagają tego wyzwania związane m.in. z potrzebą aktywizacji grup defaworyzowanych na rynku pracy oraz zwiększenia innowacyjności gospodarki, jak również konieczność przekształcenia jej w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Jednym z narzędzi, które instytucje publiczne mogą zastosować w celu realizacji ww. polityk są klauzule społeczne. Czy nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych z 2016 r. spowodowała zmianę praktyk zamawiających i zwiększenie skali wykorzystania klauzul społecznych oraz kryteriów prośrodowiskowych w zamówieniach publicznych? Jaka jest jakość realizacji tych klauzul? Czy nadal istnieją bariery stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych i jakie działania należy podjąć aby je przezwyciężyć? Czy do nowego prawa zamówień publicznych należy wprowadzić nowe klauzule społeczne?

PANEL III
Tytuł: Jakość realizacji wymogu zatrudnienia w zamówieniach publicznych
Analiza dokumentacji na rynku zamówień publicznych przeprowadzona pod kątem obecności i właściwego zastosowania wymogu zatrudnienia wykazała wiele błędów. Zamawiający nieprawidłowo określają zakres osób objętych wymogiem zatrudnienia, natomiast wykonawcy stosują niezgodne z prawem praktyki w celu ominięcia wymogu. Jaki jest zakres tych nieprawidłowości? Czy naprawa tego stanu rzeczy wymaga zmian legislacyjnych, czy też wystarczą skuteczne i aktywne działania pozalegislacyjne?

PANEL IV
Tytuł: Funkcja in-house w realizacji zadań publicznych
Opis: Uprawnienia zamawiających publicznych do kształtowania rynku w kontekście podstawowych celów regulacji dotyczących zamówień publicznych – konkurencyjność, innowacyjność, realizacja zadań publicznych. Dotychczasowe doświadczenia i wynikające z nich wnioski w kontekście ewentualnej potrzeby nowej regulacji.

Prezentacja raportu dot. MŚP
Rada Dialogu Społecznego zleciła wykonanie ekspertyzy na potrzeby prac doraźnego Zespołu problemowego ds. zamówień publicznych RDS w zakresie zabezpieczenia interesu pracowników i pracodawców w nowej ustawie prawo zamówień publicznych. Ekspertyza zostanie zaprezentowana przez Franciszka Łapeckiego i Grzegorza Wicika.

Ekspertyza obejmowała następujący zakres tematyczny:
1) bariery dostępu do zamówień publicznych MŚP w Polsce (ekspertyza obejmująca badanie ankietowe);
2) rekomendacja promowania MŚP w zamówieniach publicznych – przegląd praktyk oraz regulacji w innych krajach;
3) udzielanie zamówień publicznych poniżej tzw. progów unijnych w innych krajach Unii Europejskiej – analiza prawno-porównawcza;
4) stosowanie negocjacyjnych trybów udzielania zamówień publicznych oraz dialogu technicznego w wybranych państwach Unii Europejskiej (Niemcy, Austria, Francja, Wielka Brytania) – analiza prawno-porównawcza.

PANEL V
Tytuł: Rola mediacji w zamówieniach publicznych
Opis: W trakcie panelu omówione zostaną kwestie związane z celowością wprowadzenia do przepisów Ustawy Prawo zamówień publicznych obowiązku podjęcia przedsądowej mediacji we wstępnej fazie zidentyfikowania powstałego sporu. Ustawodawca polski wprowadził mediacje do kpc już w 2006. Później nowelą z 2016 gruntownie ją zmodyfikował i w obecnym kształcie można stosować ją w zasadzie w każdym postępowaniu, które może zakończyć się ugodą. Natomiast wydaje się, że zarówno Zamawiający jak i Oferenci/Wykonawcy nie będą stosować polubownych rozwiązań dobrowolnie przede wszystkim z uwagi na fakt, że ich nie znają. Ustawodawca mógłby wprowadzić do przepisów obowiązek podjęcia próby mediacji, co z pewnością wpłynęłoby korzystnie na rozwiązywanie sporów na gruncie realizacji zamówień z zakresu prawa zamówień publicznych. Możliwość taka współgra idealnie ze zmianami, które wprowadzone zostały do Ustawy o dyscyplinie finansów publicznych i o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych z 2017 r. Dodatkowo mediacja wpłynęłaby na obniżenie wysokich kosztów postępowań sądowych zarówno po stronie powodów i pozwanych jak i bardzo wysokich kosztów samego wymiaru sprawiedliwości. Nie do przeoczenia jest również fakt, iż współpraca pomiędzy Zamawiającym a Oferentem trwa i dla wszystkich byłoby korzystne, aby spory dotyczące wykonywania łączącej ich umowy, były rozwiązywane w drodze polubownej ułatwiającej ich współpracę w przyszłości.
 

pm


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Matura 2024. Rozpoczął się egzamin z języka polskiego z ostatniej chwili
Matura 2024. Rozpoczął się egzamin z języka polskiego

Dziś o godz. 9.00 rozpoczął się pierwszy egzamin maturalny. Maturzyści otrzymali arkusz z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego dnia nie będzie żadnego egzaminu po południu.

Oszukaliście nas wszystkich. Burza po emisji popularnego programu Polsatu z ostatniej chwili
"Oszukaliście nas wszystkich". Burza po emisji popularnego programu Polsatu

Po ostatnim odcinku popularnego programu Polsatu w sieci zawrzało. Widzowie nie kryją rozczarowania.

Szefowa KE: Chcę budować z Tuskiem koalicję na rzecz silnej Europy z ostatniej chwili
Szefowa KE: Chcę budować z Tuskiem koalicję na rzecz silnej Europy

– Chcę budować z Donaldem Tuskiem koalicję na rzecz silnej Europy – powiedziała PAP szefowa KE Ursula von der Leyen, która we wtorek będzie gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W rozmowie z PAP polityk odniosła się m.in. do zakończenia postępowania z art. 7 TUE oraz wypłaty Polsce pierwszych unijnych funduszy.

Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie? z ostatniej chwili
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie?

Zdaniem hiszpańskich mediów sprawa pozostania Xaviego na stanowisku trenera Barcelony nie jest jeszcze przesądzona. Zdaniem „AS” wszystko zależy od tego, czy Blaugranie uda się odzyskać drugie miejsce w tabeli.

Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm

Zaatakowanie synagogi Nożyków w Warszawie przez szesnastolatka koniecznie trzeba postrzegać w szerszym kontekście. Poprzedziły je dwa wydarzenia, dość mocno nagłośnione przez media. Rok temu 14-latek i 15-latek namalowali swastykę na ścianie synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu. W roku 2018, także w Gdańsku-Wrzeszczu, chory psychicznie rzucił kamieniem w szybę tej samej synagogi. Były także sporadyczne przypadki umieszczania antyżydowskich napisów na synagogach (np. we Wrocławiu). Czyli w ciągu prawie sześciu lat w Polsce miało miejsce kilka przypadków wandalizmu i dwa ataki - jeden popełniony przez małoletniego, jeden przez chorego psychicznie. Mało? Tak - na całe szczęście, bardzo mało.

Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci z ostatniej chwili
Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci

Luna reprezentująca Polskę podczas tegorocznej Eurowizji postanowiła pojawić się podczas konkursu nie tylko z biało-czerwoną, ale także tęczową flagą.

Nie żyje znany polski muzyk z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski muzyk

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi z ostatniej chwili
Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi

– Decyzje, które zapadają na forum europejskim, przekładają się na życie mieszkańców jako ograniczenia, podatki, drożyzna. Dlatego wybieram się na marsz 10 maja – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Tysol.pl.

Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie z ostatniej chwili
Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie

Pełeszenko zajął czwarte miejsce w kategorii 85 kg podczas igrzysk olimpijskich w 2016 roku. W tym samym roku został mistrzem Europy, ponownie zdobywając złoto rok później. W 2018 roku został zawieszony po tym, jak nie przeszedł testu antydopingowego. "Z wielkim smutkiem informujemy, że serce zasłużonego mistrza sportu Ukrainy Ołeksandra Pełeszenki przestało dziś bić. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i wszystkim, którzy go znali" – można przeczytać w komunikacie UWF na Facebooku. Hołd sztangiście złożył także Ukraiński Komitet Olimpijski, dodając, że wstąpił do sił zbrojnych już w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę. "Wojna zabiera tych najlepszych... Bohaterowie nie umierają" – powiedział trener sztangistów i członek zarządu UWF Wiktor Słobodianiuk.

Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS z ostatniej chwili
Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS

– Uruchomienie procedury art. 7. za rządów PiS miało wyłączenie charakter politycznej presji; stan prawny jest dokładnie taki sam, co znaczy, że byliśmy oskarżani niesłusznie o łamanie praworządności – powiedzieli PAP politycy PiS pytani o zapowiedź zakończenia tej procedury.

REKLAMA

Konferencja "Zamówienia Publiczne Okiem Partnerów Społecznych"

29 listopada w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. Andrzeja Bączkowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja "Zamówienia Publiczne Okiem Partnerów Społecznych".
 Konferencja "Zamówienia Publiczne Okiem Partnerów Społecznych"
/ RDS
Uprzejmie zapraszamy wszystkich członków naszego Związku. Udział w konferencji jest bezpłatny. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 26 listopada br. na adres [email protected]


Program konferencji:

PANEL I
Tytuł: Rola partnerów społecznych w kreowaniu polityki zamówień publicznych – dotychczasowe doświadczenia
Opis: Celem dyskusji będzie przedstawienie roli partnerów społecznych w pracach nad rozwiązaniami ułatwiającymi funkcjonowanie zamówień publicznych, ze wskazaniem zebranych doświadczeń, oraz dalszych rekomendacji do prac.

PANEL II
Tytuł: Klauzule społeczne – jak zwiększyć rolę aspektów społecznych i środowiskowych w zamówieniach publicznych
Opis: Instytucje publiczne powinny poprzez zamówienia publiczne nie tylko dokonywać zakupów, ale także realizować politykę społeczną i środowiskową. Wymagają tego wyzwania związane m.in. z potrzebą aktywizacji grup defaworyzowanych na rynku pracy oraz zwiększenia innowacyjności gospodarki, jak również konieczność przekształcenia jej w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Jednym z narzędzi, które instytucje publiczne mogą zastosować w celu realizacji ww. polityk są klauzule społeczne. Czy nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych z 2016 r. spowodowała zmianę praktyk zamawiających i zwiększenie skali wykorzystania klauzul społecznych oraz kryteriów prośrodowiskowych w zamówieniach publicznych? Jaka jest jakość realizacji tych klauzul? Czy nadal istnieją bariery stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych i jakie działania należy podjąć aby je przezwyciężyć? Czy do nowego prawa zamówień publicznych należy wprowadzić nowe klauzule społeczne?

PANEL III
Tytuł: Jakość realizacji wymogu zatrudnienia w zamówieniach publicznych
Analiza dokumentacji na rynku zamówień publicznych przeprowadzona pod kątem obecności i właściwego zastosowania wymogu zatrudnienia wykazała wiele błędów. Zamawiający nieprawidłowo określają zakres osób objętych wymogiem zatrudnienia, natomiast wykonawcy stosują niezgodne z prawem praktyki w celu ominięcia wymogu. Jaki jest zakres tych nieprawidłowości? Czy naprawa tego stanu rzeczy wymaga zmian legislacyjnych, czy też wystarczą skuteczne i aktywne działania pozalegislacyjne?

PANEL IV
Tytuł: Funkcja in-house w realizacji zadań publicznych
Opis: Uprawnienia zamawiających publicznych do kształtowania rynku w kontekście podstawowych celów regulacji dotyczących zamówień publicznych – konkurencyjność, innowacyjność, realizacja zadań publicznych. Dotychczasowe doświadczenia i wynikające z nich wnioski w kontekście ewentualnej potrzeby nowej regulacji.

Prezentacja raportu dot. MŚP
Rada Dialogu Społecznego zleciła wykonanie ekspertyzy na potrzeby prac doraźnego Zespołu problemowego ds. zamówień publicznych RDS w zakresie zabezpieczenia interesu pracowników i pracodawców w nowej ustawie prawo zamówień publicznych. Ekspertyza zostanie zaprezentowana przez Franciszka Łapeckiego i Grzegorza Wicika.

Ekspertyza obejmowała następujący zakres tematyczny:
1) bariery dostępu do zamówień publicznych MŚP w Polsce (ekspertyza obejmująca badanie ankietowe);
2) rekomendacja promowania MŚP w zamówieniach publicznych – przegląd praktyk oraz regulacji w innych krajach;
3) udzielanie zamówień publicznych poniżej tzw. progów unijnych w innych krajach Unii Europejskiej – analiza prawno-porównawcza;
4) stosowanie negocjacyjnych trybów udzielania zamówień publicznych oraz dialogu technicznego w wybranych państwach Unii Europejskiej (Niemcy, Austria, Francja, Wielka Brytania) – analiza prawno-porównawcza.

PANEL V
Tytuł: Rola mediacji w zamówieniach publicznych
Opis: W trakcie panelu omówione zostaną kwestie związane z celowością wprowadzenia do przepisów Ustawy Prawo zamówień publicznych obowiązku podjęcia przedsądowej mediacji we wstępnej fazie zidentyfikowania powstałego sporu. Ustawodawca polski wprowadził mediacje do kpc już w 2006. Później nowelą z 2016 gruntownie ją zmodyfikował i w obecnym kształcie można stosować ją w zasadzie w każdym postępowaniu, które może zakończyć się ugodą. Natomiast wydaje się, że zarówno Zamawiający jak i Oferenci/Wykonawcy nie będą stosować polubownych rozwiązań dobrowolnie przede wszystkim z uwagi na fakt, że ich nie znają. Ustawodawca mógłby wprowadzić do przepisów obowiązek podjęcia próby mediacji, co z pewnością wpłynęłoby korzystnie na rozwiązywanie sporów na gruncie realizacji zamówień z zakresu prawa zamówień publicznych. Możliwość taka współgra idealnie ze zmianami, które wprowadzone zostały do Ustawy o dyscyplinie finansów publicznych i o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych z 2017 r. Dodatkowo mediacja wpłynęłaby na obniżenie wysokich kosztów postępowań sądowych zarówno po stronie powodów i pozwanych jak i bardzo wysokich kosztów samego wymiaru sprawiedliwości. Nie do przeoczenia jest również fakt, iż współpraca pomiędzy Zamawiającym a Oferentem trwa i dla wszystkich byłoby korzystne, aby spory dotyczące wykonywania łączącej ich umowy, były rozwiązywane w drodze polubownej ułatwiającej ich współpracę w przyszłości.
 

pm



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe