Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana

Małopolska kultura, Sekcja Muzeów i instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność Region Małopolska nareszcie wypracowała przełom w postrzeganie kultury, a właściwie pracowników instytucji kultury przez władze wojewódzkie - pisze Andrzej Rybicki, Przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność.
 Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana
/ fot. arch.

Na ostatnim posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego pierwszym tematem spotkania był problem niskich wynagrodzeń w małopolskich instytucjach kultury. W posiedzeniu uczestniczył Piotr Ćwik, przewodniczący Rady, wojewoda małopolski i Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego oraz m. in. przedstawiciele Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek, przewodniczący i Jerzy Smoła, wiceprzewodniczący Zarządu.

Na wstępie Andrzej Rybicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność skrótowo przedstawił sytuację pracowników małopolskich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Marszałek woj. Małopolskiego. Podkreślił, że na niskie wynagrodzenia pracowników muzeów, bibliotek czy domów kultury wpływ miał nie tylko brak środków w budżecie ale i błędna polityka poprzedniego Zarządu Województwa, która prawie zupełnie nie zauważała ludzi – pracowników tych instytucji. Kierowanie znacznych środków budżetowych na nowe inwestycje i nie do końca trafione projekty spowodowało daleko posuniętą pauperyzację: muzealników, bibliotekarzy, filharmoników i innych pracowników małopolskiej kultury. „Kultura musi być, a ludzie kultury muszą za coś żyć” to tytuł wystąpienia A. Rybickiego, który najtrafniej odzwierciedla sytuację w jakiej znaleźli się pracownicy. Przypomniał również szereg akcji protestacyjnych, przy wsparciu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” prowadzonych od 2015 roku pod hasłem Dziady Kultury, miały one unaocznić ówczesnym decydentom trudną sytuację tej grupy zawodowej. Zwrócił również uwagę, że dotychczasowe regulacje wynagrodzeń, nominalnie nie wyglądające dramatycznie, w rzeczywistości tylko w niewielkim stopniu poprawiły sytuację muzealników, bibliotekarzy, animatorów kultury, czy filharmoników, gdzyż ich zarobki plasowały się na samym dnie. Głębokie niedofinansowanie tej grupy pracowników, przez nich samych określane jako dyskryminacja finansowa ludzi kultury, nie została zniwelowana.

W odpowiedzi na wystąpienie Andrzeja Rybickiego Przewodniczący Piotr Ćwik zauważył, że sytuacja ta jest mu znana, a kwestia zaniżonych wynagrodzeń musi być rozwiązana w sposób systemowy. Następnie Marszałek Witold Kozłowski, podkreślił, że ze względu na koniec roku i właściwie dobiegające końca prace nad budżetem na 2019 rok, w obecnej chwili Zarząd Województwa Małopolskiego może podjąć doraźne decyzję, która jedynie tymczasowo poprawi sytuację. Przekazał informację, że Zarząd Województwa małopolskiego postanowił o przekazaniu dotacji w wysokości 3 2. mln (trzy miliony dwieście) zł na nagrody dla pracowników małopolskich instytucji kultury. Dotacje zostaną przekazane jeszcze w bieżącym roku, tak, aby wypłaty mogły być dokonane w grudniu br. Jednocześnie, od początku przyszłego roku zostaną podjęte prac nad systemowym rozwiązaniem kwestii płacowych w tych instytucjach, co było jednym z dwóch postulatów „Dziadów kultury” artykułowanym od początku protestu tj. od 2015 r. Marszałek poprosił również o czas na analizy i znalezienie najwłaściwszych rozwiązań. Strona związkowa oczywiście wyraziła zrozumienie dla prośby Marszałka i uznała, że jest to ważny, pozytywnie odczytywany element dialogu. „Wykonano właśnie pierwszy krok mający na celu poprawę sytuacji płacowej w naszych instytucjach” stwierdził A. Rybicki. Głos w dyskusji zabrali również Jacek Szczęsnowicz, wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Anna Wiśniewska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Danuta Płatek i dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Rada postanowiła przyjąć stanowisko w podsumowaniu którego czytamy:

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego stoi na stanowisku konieczności zwiększenia nakładów na kulturę, które skutkowałyby istotnym wzrostem wynagrodzeń w instytucjach dla których organizatorem jest Marszałek województwa Małopolskiego. Realizacja musi odbyć się poprzez:

Wyasygnowanie jeszcze w bieżącym roku dodatkowych środków na wynagrodzenia
w instytucjach o najniższych średnich.

Zróżnicowanie wielkości środków w oparciu o średnie wynagrodzenie w danej instytucji oraz niwelacja różnic w zarobkach pracowników na takich samych stanowiskach w różnych instytucjach.

Ustalenie budżetu województwa małopolskiego na 2019 r. z uwzględnienie progresji wynagrodzeń w instytucjach kultury.

Ustanowienie harmonogramu stałych - cyklicznych konsultacji w sprawie wynagrodzeń pomiędzy: organizatorem, kadrą zarządcą poszczególnymi instytucjami i czynnikiem społecznym (związki zawodowe) w celu monitorowania wynagrodzeń.

Powiązania wzrostu wynagrodzeń z oceną aktywności instytucji i jej pracowników.

Przewodniczący Rady Piotr Ćwik, wojewoda małopolski zaproponował przyjęcie Stanowiska Rady w sprawie wynagrodzeń. Zostało przyjęte bez głosów sprzeciwu.



Andrzej Rybicki


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń tylko u nas
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń

W kontekście kolejnej rocznicy zbrodni w Jedwabnem (10 lipca 1941 r.) lewacy lansują tezę, że tak znienawidzone przez nich środowiska patriotyczne celowo pomijają tę rzekomo polską akcję eksponując ludobójstwo wołyńskie. „Wołyń dla Polaków to przykrywka, za którą chcą schować Jedwabne” – twierdzi wprost dziennikarz Tomasz Lis. Tylko co ma piernik do wiatraka?

Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem. Polska prokuratura reaguje z ostatniej chwili
Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem. Polska prokuratura reaguje

W Jedwabnem, kilkadziesiąt metrów od oficjalnego pomnika ofiar z 1941 r., ustawiono siedem granitowych głazów z tablicami, które kwestionują udział miejscowych Polaków w zbrodni. Jad Waszem wzywa władze o usunięcie "obraźliwej instalacji", a polska prokuratura bada, czy szerzy ona nienawiść.

Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli Pieśń o podrzynaniu gardeł tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli "Pieśń o podrzynaniu gardeł"

Pamiętacie Państwo western z Johnem Waynem, zatytułowany „Rio Bravo", prawda? Klasyk nad klasyki, na którego ścieżce dźwiękowej wybrzmiewają dźwięki tradycyjnego hiszpańskiego utworu „El Deguello” – "Pieśni o podrzynaniu gardeł".

Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał od premiera Donalda Tuska "bardzo wyraźną propozycję, ofertę albo sugestię, żeby jednak odłożyć zaprzysiężenie Karola Nawrockiego – twierdzą dziennikarze Interii.

Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos

Wypowiedzi Grzegorza Brauna w sprawie Holokaustu tylko potwierdzają, że działa on z obcej inspiracji na szkodę - bardzo poważną szkodę - naszego kraju – stwierdził w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic z ostatniej chwili
Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic

Z mostu granicznego Słubice / Frankfurt nad Odrą zdjęto banery Ruchu Obrony Granic. Robert Bąkiewicz oskarża wiceburmistrza Tomasza Stefańskiego o realizowanie niemieckich poleceń.

Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy Wiadomości
Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy

Według nieoficjalnych doniesień pasażerowie i załoga Boeinga 737-800 lecącego z Mińska do Moskwy zostali namierzeni i ostrzelani przez rosyjski system obrony powietrznej. Wojsko miało wziąć rejsową maszynę za ukraiński dron.   

Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź z ostatniej chwili
Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź

Adam Szłapka wzywa do zatrzymania Roberta Bąkiewicza. Narodowiec odpowiada ostro, nazywając atak rzecznika rządu oznaką słabości władzy.

Kierowca wjechał w grupę ludzi. Dramat w Chełmnie z ostatniej chwili
Kierowca wjechał w grupę ludzi. Dramat w Chełmnie

W piątek w Chełmnie w woj. kujawsko-pomorskim kierowca auta osobowego wjechał w grupę ludzi. Są ranni.

Robert Bąkiewicz:  Planujemy podjąć działania również na granicy polsko-słowackiej tylko u nas
Robert Bąkiewicz: Planujemy podjąć działania również na granicy polsko-słowackiej

Nie występujemy przeciwko polskiej Straży Granicznej czy policji. Wiemy o tym, że o sytuacji decyduje wola polityczne, a wygląda ona następująco: trzeba dobrze robić Niemcom, trzeba robić grę pozorów i trzeba medialnie ograć tę sytuację - mówił Robert Bąkiewicz w rozmowie z Cezarym Krysztopą. Lider Ruchu Obrony Granic poinformował, że obywatelskie patrole będą się równiez organizować na granicy ze Słowacją, gdzie przebiega bałkański szlak przemytniczy migrantów.

REKLAMA

Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana

Małopolska kultura, Sekcja Muzeów i instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność Region Małopolska nareszcie wypracowała przełom w postrzeganie kultury, a właściwie pracowników instytucji kultury przez władze wojewódzkie - pisze Andrzej Rybicki, Przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność.
 Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana
/ fot. arch.

Na ostatnim posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego pierwszym tematem spotkania był problem niskich wynagrodzeń w małopolskich instytucjach kultury. W posiedzeniu uczestniczył Piotr Ćwik, przewodniczący Rady, wojewoda małopolski i Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego oraz m. in. przedstawiciele Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek, przewodniczący i Jerzy Smoła, wiceprzewodniczący Zarządu.

Na wstępie Andrzej Rybicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność skrótowo przedstawił sytuację pracowników małopolskich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Marszałek woj. Małopolskiego. Podkreślił, że na niskie wynagrodzenia pracowników muzeów, bibliotek czy domów kultury wpływ miał nie tylko brak środków w budżecie ale i błędna polityka poprzedniego Zarządu Województwa, która prawie zupełnie nie zauważała ludzi – pracowników tych instytucji. Kierowanie znacznych środków budżetowych na nowe inwestycje i nie do końca trafione projekty spowodowało daleko posuniętą pauperyzację: muzealników, bibliotekarzy, filharmoników i innych pracowników małopolskiej kultury. „Kultura musi być, a ludzie kultury muszą za coś żyć” to tytuł wystąpienia A. Rybickiego, który najtrafniej odzwierciedla sytuację w jakiej znaleźli się pracownicy. Przypomniał również szereg akcji protestacyjnych, przy wsparciu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” prowadzonych od 2015 roku pod hasłem Dziady Kultury, miały one unaocznić ówczesnym decydentom trudną sytuację tej grupy zawodowej. Zwrócił również uwagę, że dotychczasowe regulacje wynagrodzeń, nominalnie nie wyglądające dramatycznie, w rzeczywistości tylko w niewielkim stopniu poprawiły sytuację muzealników, bibliotekarzy, animatorów kultury, czy filharmoników, gdzyż ich zarobki plasowały się na samym dnie. Głębokie niedofinansowanie tej grupy pracowników, przez nich samych określane jako dyskryminacja finansowa ludzi kultury, nie została zniwelowana.

W odpowiedzi na wystąpienie Andrzeja Rybickiego Przewodniczący Piotr Ćwik zauważył, że sytuacja ta jest mu znana, a kwestia zaniżonych wynagrodzeń musi być rozwiązana w sposób systemowy. Następnie Marszałek Witold Kozłowski, podkreślił, że ze względu na koniec roku i właściwie dobiegające końca prace nad budżetem na 2019 rok, w obecnej chwili Zarząd Województwa Małopolskiego może podjąć doraźne decyzję, która jedynie tymczasowo poprawi sytuację. Przekazał informację, że Zarząd Województwa małopolskiego postanowił o przekazaniu dotacji w wysokości 3 2. mln (trzy miliony dwieście) zł na nagrody dla pracowników małopolskich instytucji kultury. Dotacje zostaną przekazane jeszcze w bieżącym roku, tak, aby wypłaty mogły być dokonane w grudniu br. Jednocześnie, od początku przyszłego roku zostaną podjęte prac nad systemowym rozwiązaniem kwestii płacowych w tych instytucjach, co było jednym z dwóch postulatów „Dziadów kultury” artykułowanym od początku protestu tj. od 2015 r. Marszałek poprosił również o czas na analizy i znalezienie najwłaściwszych rozwiązań. Strona związkowa oczywiście wyraziła zrozumienie dla prośby Marszałka i uznała, że jest to ważny, pozytywnie odczytywany element dialogu. „Wykonano właśnie pierwszy krok mający na celu poprawę sytuacji płacowej w naszych instytucjach” stwierdził A. Rybicki. Głos w dyskusji zabrali również Jacek Szczęsnowicz, wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Anna Wiśniewska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Danuta Płatek i dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Rada postanowiła przyjąć stanowisko w podsumowaniu którego czytamy:

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego stoi na stanowisku konieczności zwiększenia nakładów na kulturę, które skutkowałyby istotnym wzrostem wynagrodzeń w instytucjach dla których organizatorem jest Marszałek województwa Małopolskiego. Realizacja musi odbyć się poprzez:

Wyasygnowanie jeszcze w bieżącym roku dodatkowych środków na wynagrodzenia
w instytucjach o najniższych średnich.

Zróżnicowanie wielkości środków w oparciu o średnie wynagrodzenie w danej instytucji oraz niwelacja różnic w zarobkach pracowników na takich samych stanowiskach w różnych instytucjach.

Ustalenie budżetu województwa małopolskiego na 2019 r. z uwzględnienie progresji wynagrodzeń w instytucjach kultury.

Ustanowienie harmonogramu stałych - cyklicznych konsultacji w sprawie wynagrodzeń pomiędzy: organizatorem, kadrą zarządcą poszczególnymi instytucjami i czynnikiem społecznym (związki zawodowe) w celu monitorowania wynagrodzeń.

Powiązania wzrostu wynagrodzeń z oceną aktywności instytucji i jej pracowników.

Przewodniczący Rady Piotr Ćwik, wojewoda małopolski zaproponował przyjęcie Stanowiska Rady w sprawie wynagrodzeń. Zostało przyjęte bez głosów sprzeciwu.



Andrzej Rybicki



 

Polecane
Emerytury
Stażowe