37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – obchody w Rzeszowie

W 37 rocznicę wprowadzenia przez komunistów stanu wojennego w rzeszowskim kościele farnym odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny i tych, którzy oddali za nią życie. Uroczystej eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski, ks. bp Jan Wątroba, a kazanie wygłosił ks. dr Sławomir Jeziorski.
 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – obchody w Rzeszowie
/ fot. arch. ZR Rzeszowskiego NSZZ "S"
W uroczystości uczestniczyli liczni członkowie i sympatycy NSZZ Solidarność oraz  13 pocztów sztandarowych wystawionych przez organizacje zakładowe Solidarności z całego regionu.
W kazaniu, ks. Sławomir Jeziorski porównał postawę osób, które 13 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego, stanęły do walki w obronie wolności i godności człowieka do postawy św. Jana Chrzciciela, uznając ich za bohaterów, gdyż podobnie jak on gotowi byli złożyć ofiarę ze swojego życia w obronie ładu moralnego. – Mieli  ducha Jana Chrzciciela, bo gotowi byli wyjść poza swój własny interes i walczyć o Królestwo Boże – mówił. – Królestwo Boże jest owocem walki ducha, która toczy się w sercu każdego z nas. Walki między królestwem Boga a królestwem człowieka. Rozpoczęta za Jana Chrzciciela walka nadal trwa, a 13 grudnia 1981 roku objawiła się ona z nowa mocą. Bohaterowie, którzy wtedy stanęli do walki w obronie prawdy, sprawiedliwości, ładu i pokoju, nie dali sobie wykraść nadziei. Jesteśmy starsi o te 37 lat, ale przed nami staje wyzwanie jak obronić to dziedzictwo. Każdy z nas jest wezwany by wejść w Ducha Jana Chrzciciela, może jeszcze nawet bardziej niż kiedyś. Głównym zagrożeniem jest lęk o siebie. Dlatego może nam grozić, zaparcie się Chrystusa za kilka chwil spokoju. Naszą odpowiedzią na obejmujący świat globalizm musi byś solidarność. Każdy z nas musi się czuć wezwany do walki o ideały, o które walczyli bohaterowie z 13 grudnia 1981 roku. Nie bójmy się stać gwałtownikami Królestwa Bożego i walczyć o to, by solidarność, wspólnota stały się stylem naszego życia…
Druga część uroczystości rocznicowych odbyła się na dziedzińcu kościoła pod krzyżem misyjnym, w miejscu gdzie przez cały okres stanu wojennego gromadzili się działacze zdelegalizowanej Solidarności i skąd kilkakrotnie wyruszały nielegalne manifestacje, rozbijane przez oddziały ZOMO. Wokół krzyża stanęły Poczty Sztandarowe Solidarności. Uroczystość rozpoczęto  odśpiewaniem Hymnu Narodowego, po którym zgromadzeni pod przewodnictwem ks. bpa Jana Wątroby odmówili modlitwę Anioł Pański za ofiary stanu wojennego. Następnie kilka słów do zebranych wygłosił Roman Jakim – przewodniczący Solidarności Regionu Rzeszowskiego.
– Mówił do nas św. Jan Paweł II, że wolność jest nam zadana, a nie dana raz na zawsze. – Ile mamy dziś zagrożeń i zakrętów? Ile niebezpieczeństwa czyha na naszą Ojczyznę? W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, rocznicę zamachu na demokrację, chciałbym Was prosić, abyśmy pilnowali tej wolności! Abyśmy o nią zabiegali! Abyśmy się o nią modlili! Abyśmy Polsce służyli i służyli dobrze, tak, jak to robimy dzisiaj! Aby przyszłe pokolenia mogły kolejne sto, sto pierwsze, sto pięćdziesiąte i kolejne rocznice obchodzić w wolnym, niepodległym kraju. Cieszę się, że pamiętamy o tych wartościach i że je kultywujemy. Miejmy nadzieję, że przyszłe pokolenia będą pamiętały komu tą wolność zawdzięczają – począwszy od ojców niepodległości, poprzez tych, co oddali za nią życie w okresie stanu wojennego, poprzez tych którzy działają dzisiaj i będą nadal działać, by tą wolność kultywować i Ojczyźnie służyć!
Następnie pod krzyżem misyjnym delegacje Solidarności oraz różnych instytucji i organizacji złożyły wieńce.
Uroczystość zakończyło odśpiewanie popularnej w okresie stanu wojennego pieśni „Ojczyzno ma” i błogosławieństwo ks. Biskupa dla  uczestników uroczystości.

Źródło: www.solidarnosc.rzeszow.org.pl

 

POLECANE
Na początku było źle. Legendarny trener przerwał milczenie Wiadomości
"Na początku było źle". Legendarny trener przerwał milczenie

Louis van Gaal, były trener Manchesteru United i reprezentacji Holandii, opowiedział o swoim stanie zdrowia po walce z rakiem prostaty.

Niemcy zakazują tęczowych flag nad Reichstagiem. Bundestag to nie namiot cyrkowy” gorące
Niemcy zakazują tęczowych flag nad Reichstagiem. "Bundestag to nie namiot cyrkowy”

Przewodnicząca Bundestagu, Julia Klöckner (CDU), nakazała usunięcie tęczowych flag z biur poselskich i zdecydowała, że nad Reichstagiem nie powiewa flaga LGBTQ w Dzień Równości. Według administracji każdy polityk powinien zachować neutralność w miejscu pracy, a parlament lepiej reprezentuje flaga państwowa i unijna.

Pałac Buckingham. Pilne doniesienia ws. księżnej Kate z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Pilne doniesienia ws. księżnej Kate

Księżna Kate nie pojawiła się na tegorocznym charytatywnym meczu polo. Na miejscu nie towarzyszyła księciu Williamowi, który musiał liczyć na wsparcie kuzyna - Petera Phillipsa i jego partnerki. 

Seniorzy mogą tankować paliwo ze zniżką. Jest jeden warunek pilne
Seniorzy mogą tankować paliwo ze zniżką. Jest jeden warunek

Seniorzy w Polsce mogą znacznie zaoszczędzić na paliwie – wystarczy, że posiadają Kartę Dużej Rodziny. Choć program KDR kojarzy się przede wszystkim z rodzicami wychowującymi troje lub więcej dzieci, od 2019 roku uprawnieni do niej są również emeryci, którzy kiedyś wychowywali przynajmniej trójkę potomstwa.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy. Utrudnienia dla kierowców Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy. Utrudnienia dla kierowców

W sobotę 12 lipca na Stadionie Narodowym zagra zespół Guns N’Roses. Przed koncertem ograniczony zostanie wjazd na Saską Kępę – poinformował stołeczny ratusz.

Żona prezesa Lufthansy śmiertelnie potrąciła kobietę na pasach Wiadomości
Żona prezesa Lufthansy śmiertelnie potrąciła kobietę na pasach

W centrum ekskluzywnego kurortu na Sardynii, doszło do wypadku, który odbił się szerokim echem w całej Europie. Za kierownicą auta, które potrąciło 24-latkę na przejściu dla pieszych, siedziała Vivian Spohr — żona prezesa Lufthansy.

Katastrofa samolotu Air India. Ujawniono ostatnie słowa pilotów pilne
Katastrofa samolotu Air India. Ujawniono ostatnie słowa pilotów

Wstępny raport dotyczący katastrofy samolotu Boeing 787 Dreamliner linii Air India, do której doszło 12 czerwca i w której zginęło 260 osób, wskazuje, że oba silniki maszyny zostały odcięte od dopływu paliwa krótko po starcie. Dokument opublikowany w sobotę nie zawiera jeszcze ostatecznych ustaleń ani nie wskazuje osób odpowiedzialnych za tragedię.

Rosyjski nalot blisko polskiej granicy. Lwów i Łuck pod ostrzałem Wiadomości
Rosyjski nalot blisko polskiej granicy. Lwów i Łuck pod ostrzałem

W nocy z piątku na sobotę wojska rosyjskie przeprowadziły ataki na kilka regionów Ukrainy, w tym na obwód lwowski, który graniczy z Polską – przekazały ukraińskie władze lokalne. W odpowiedzi na działania Rosji, nad ranem w sobotę w polskiej przestrzeni powietrznej pojawiły się samoloty polskich i sojuszniczych sił powietrznych.

Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany z ostatniej chwili
Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany

W nocy z 11 na 12 lipca, w samym centrum Tarnowa, doszło do dramatycznego zdarzenia – 17-latek został ugodzony nożem podczas kłótni przy ulicy Katedralnej. Jak przekazał mł. asp. Kamil Wójcik z tarnowskiej komendy policji, między sześcioma osobami doszło do awantury, w wyniku której jeden z uczestników o około 30 lat sięgnął po ostre narzędzie i zadał cios rozmówcy.

Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej pilne
Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej

11 lipca w Chełmie, w trakcie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA, Karol Nawrocki – prezydent-elekt Rzeczypospolitej Polskiej – wygłosił mocne i jednoznaczne wystąpienie. Oddając hołd 120 tysiącom Polaków bestialsko zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939–1945, przypomniał, że polskie ofiary czekają do dziś na godny pochówek, a ich bliscy – na prawdę i sprawiedliwość.

REKLAMA

37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – obchody w Rzeszowie

W 37 rocznicę wprowadzenia przez komunistów stanu wojennego w rzeszowskim kościele farnym odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny i tych, którzy oddali za nią życie. Uroczystej eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski, ks. bp Jan Wątroba, a kazanie wygłosił ks. dr Sławomir Jeziorski.
 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – obchody w Rzeszowie
/ fot. arch. ZR Rzeszowskiego NSZZ "S"
W uroczystości uczestniczyli liczni członkowie i sympatycy NSZZ Solidarność oraz  13 pocztów sztandarowych wystawionych przez organizacje zakładowe Solidarności z całego regionu.
W kazaniu, ks. Sławomir Jeziorski porównał postawę osób, które 13 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego, stanęły do walki w obronie wolności i godności człowieka do postawy św. Jana Chrzciciela, uznając ich za bohaterów, gdyż podobnie jak on gotowi byli złożyć ofiarę ze swojego życia w obronie ładu moralnego. – Mieli  ducha Jana Chrzciciela, bo gotowi byli wyjść poza swój własny interes i walczyć o Królestwo Boże – mówił. – Królestwo Boże jest owocem walki ducha, która toczy się w sercu każdego z nas. Walki między królestwem Boga a królestwem człowieka. Rozpoczęta za Jana Chrzciciela walka nadal trwa, a 13 grudnia 1981 roku objawiła się ona z nowa mocą. Bohaterowie, którzy wtedy stanęli do walki w obronie prawdy, sprawiedliwości, ładu i pokoju, nie dali sobie wykraść nadziei. Jesteśmy starsi o te 37 lat, ale przed nami staje wyzwanie jak obronić to dziedzictwo. Każdy z nas jest wezwany by wejść w Ducha Jana Chrzciciela, może jeszcze nawet bardziej niż kiedyś. Głównym zagrożeniem jest lęk o siebie. Dlatego może nam grozić, zaparcie się Chrystusa za kilka chwil spokoju. Naszą odpowiedzią na obejmujący świat globalizm musi byś solidarność. Każdy z nas musi się czuć wezwany do walki o ideały, o które walczyli bohaterowie z 13 grudnia 1981 roku. Nie bójmy się stać gwałtownikami Królestwa Bożego i walczyć o to, by solidarność, wspólnota stały się stylem naszego życia…
Druga część uroczystości rocznicowych odbyła się na dziedzińcu kościoła pod krzyżem misyjnym, w miejscu gdzie przez cały okres stanu wojennego gromadzili się działacze zdelegalizowanej Solidarności i skąd kilkakrotnie wyruszały nielegalne manifestacje, rozbijane przez oddziały ZOMO. Wokół krzyża stanęły Poczty Sztandarowe Solidarności. Uroczystość rozpoczęto  odśpiewaniem Hymnu Narodowego, po którym zgromadzeni pod przewodnictwem ks. bpa Jana Wątroby odmówili modlitwę Anioł Pański za ofiary stanu wojennego. Następnie kilka słów do zebranych wygłosił Roman Jakim – przewodniczący Solidarności Regionu Rzeszowskiego.
– Mówił do nas św. Jan Paweł II, że wolność jest nam zadana, a nie dana raz na zawsze. – Ile mamy dziś zagrożeń i zakrętów? Ile niebezpieczeństwa czyha na naszą Ojczyznę? W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, rocznicę zamachu na demokrację, chciałbym Was prosić, abyśmy pilnowali tej wolności! Abyśmy o nią zabiegali! Abyśmy się o nią modlili! Abyśmy Polsce służyli i służyli dobrze, tak, jak to robimy dzisiaj! Aby przyszłe pokolenia mogły kolejne sto, sto pierwsze, sto pięćdziesiąte i kolejne rocznice obchodzić w wolnym, niepodległym kraju. Cieszę się, że pamiętamy o tych wartościach i że je kultywujemy. Miejmy nadzieję, że przyszłe pokolenia będą pamiętały komu tą wolność zawdzięczają – począwszy od ojców niepodległości, poprzez tych, co oddali za nią życie w okresie stanu wojennego, poprzez tych którzy działają dzisiaj i będą nadal działać, by tą wolność kultywować i Ojczyźnie służyć!
Następnie pod krzyżem misyjnym delegacje Solidarności oraz różnych instytucji i organizacji złożyły wieńce.
Uroczystość zakończyło odśpiewanie popularnej w okresie stanu wojennego pieśni „Ojczyzno ma” i błogosławieństwo ks. Biskupa dla  uczestników uroczystości.

Źródło: www.solidarnosc.rzeszow.org.pl


 

Polecane
Emerytury
Stażowe