Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" Ks. Bogdan Bartołd: Usuwa się nas z przestrzeni publicznej

– Prawdy objawionej się nie głosuje. Dlatego nie jestem demokratą. Człowiek jest istotą omylną i nie może zmieniać fundamentów prawdy poprzez chwilowy kaprys. Ja się na to nie godzę – mówi Jakubowi Pacanowi ks. Bogdan Bartołd, proboszcz bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie i to właśnie podważanie fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej stanowi temat #12 numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" Ks. Bogdan Bartołd: Usuwa się nas z przestrzeni publicznej
/ Tygodnik Solidarność

– Kiedy studiowałem filozofię, zapadła mi w pamięć nauka Platona, którą teraz sparafrazuję: „demokracja to sytuacja, gdzie mądrzejszą mniejszością rządzi głupsza większość”. Mówię to w sposób przekorny, lecz im dłużej żyję, tym bardziej dochodzę do wniosku, że Platon miał rację. W demokracji mamy ciągle jakieś wybory, a nie możemy demokratycznie redefiniować pewnych prawd, jak np. małżeństwo, poszanowanie życia ludzkiego. Tego się nie da w sposób demokratyczny określać. W tej chwili niektórzy uważają, że nic lepszego nie wymyślono. Rządy monarchiczne i autorytarne się nie sprawdziły, więc uznano, że jak najwięcej osób powinno uczestniczyć we władzy. Ten system ma swoje wady, o czym przypominał Jan Paweł II, że demokracja, jeżeli nie będzie oparta na wartościach, czyli Dekalogu, to stanie się systemem totalitarnym 

- kontynuuje swoją myśl ks. Bartołd. 

Czy Polsce grozi sekularyzacja? Na pytanie te w artykule – „Chyba się nie dogadamy” odpowiada Jakub Pacan. 

Lewica w Polsce chce nam zaserwować laickość w sensie separatystycznym i doprowadzić do delegitymizacji kulturalnej i politycznej tożsamości religii. Kościół w przestrzeni publicznej ma symbolicznie nie istnieć. Pomysły z kartą LGBT+ są tego preludium.


W numerze także rozmowa ze świeżo upieczonym mistrzem świata w skokach narciarskich – Dawidem Kubackim, który zdradził Leszkowi Masierakowi co robi w wolnym czasie. 

W wolnych chwilach jakoś się od gór nie oddalam. Jeśli pogoda pozwala, lubię się wybrać na lotnisko w Nowym Targu polatać modelami lub szybowcem, a gdy pogody brak, lubię podłubać sobie w modelarni. Zdarza się też że lubię ot tak poleniuchować sobie w domu, bo czasami w sezonie mi tego brakuje.

W dziale zagranica Halina Kaczmarczyk opisuje przedwyborczą sytuację w Izraelu, oczywiście w kontekście Polskim. 

Nie ma większego znaczenia dla Polski i Polaków, kto zostanie premierem Izraela po wyborach parlamentarnych, które odbędą się 9 kwietnia 2019 roku. Budowana starannie i przez lata machina propagandowa przeciwko nam będzie działać bez zmian, niemal jak perpetuum mobile. Jeśli obecny premier Izraela, Beniamin Netanjahu, pozostanie na następną, piątą już kadencję, to należałoby wybrać na naczelnika państwa polskiego, politycznego łobuza na wzór Putina, Ławrowa, ostatecznie watażki Łukaszenki. Tylko osobowości tego pokroju mogą się przeciwstawić Netanjahu. 


A w dziale kultura: 

– Nie mam stylu muzycznego, z którym w pełni się identyfikuję. Jednak najbliższy był mi… jazz. To nie jest jednak płyta stricte jazzowa. Wielu jazzmanów poczułoby się obrażonych. Ustalmy więc, że jest to mieszanka popu i jazzu 

– mówi CeZik, muzyk, kompozytor, autor tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

W dziale „Historia” Leszek Masierak pisze o zajęciu przez III Rzeszę Czechosłowacji

Jeszcze przed podpisaniem przez prezydenta Czecho-Słowacji berlińskiej deklaracji pierwsze jednostki Wehrmachtu przekroczyły granicę. Armia czechosłowacka pozostała w koszarach i złożyła broń. Jedyny przypadek zbrojnego oporu miał miejsce po południu 14 marca w mieście Mistek. W tamtejszych koszarach Czajanka stacjonował III batalion 8 pułku piechoty dowodzony przez kapitana Karela Pavlika. Widząc niemieckich żołnierzy zmierzających w stronę koszarowej bramy, Czesi otworzyli ogień. Napastnicy skoncentrowali większe siły, zyskali wsparcie artyleryjskie i wprowadzili do akcji samochód pancerny – lecz druga próba ataku również została odparta. Obrońcy mieli jednak bardzo niewielkie zapasy amunicji – dalsza walka była niemożliwa. Na rozkaz dowódcy pułku czescy żołnierze złożyli broń. W walce poległo i odniosło rany kilkunastu napastników, obrońcy mieli jedynie trzech rannych. W nocy wszyscy żołnierze czescy zostali zwolnieni do domów. Dopiero kilka lat później kapitan Pavlik został aresztowany przez Gestapo i trafił do obozu koncentracyjnego w Mathausen – zmarł tam w 1943 roku.


W dziale „Związek” rozmowa Roberta Wąsika o znaczeniu social mediów w prowadzeniu związku z Wojciechem Kasprzykiem przewodniczącym NSZZ Solidarność w Castorama Polska. 

– Rozmawiając z młodym pokoleniem, usłyszałem kiedyś: jeśli nie masz Facebooka, nie istniejesz. Ludzie są zaangażowani w funkcjonowanie w cyfrowym świecie i należy to wykorzystać, bo taka komunikacja to najlepszy sposób przekazywania informacji. (…) Mamy stronę internetową, ale przede wszystkim profil na Facebooku i YouTubie, gdzie wrzucamy nasze filmy. Z racji tego, że jesteśmy organizacją rozproszoną po całym kraju, używamy także bramki SMS-owej – w ten sposób informujemy pracowników o nowych treściach. To skuteczniejsze niż komunikacja mailowa. Jednak Facebook jest lokomotywą, która to wszystko ciągnie. Nasz profil ma już prawie 2 tys. polubień, a w ciągu miesiąca przybywa średnio sto „lajków”. Obecnie nasze posty odbiera kilka tysięcy osób 

- zdradza nam Wojciech Kasprzyk. 

Poza tym w numerze m.in. felietony:
  • Biniecki
  • Gil
  • Gac
  • Janowski
  • Krysztopa
Najnowszy numer "TS" (12/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Sowieckie bestialstwo na Kresach II RP tylko u nas
Tadeusz Płużański: Sowieckie bestialstwo na Kresach II RP

W nocy z 21 na 22 września 1939 r. sowieci zajęli Grodno, które przez dwa dni stawiało im opór. Bo na odparcie napastnika kresy II RP nie były gotowe. Walczyły, bo jedyną alternatywą była niewola. Walczyły z regularnymi jednostkami Armii Czerwonej, ale też z bandami przestępców, które na sygnał komitetów rewolucyjnych i na podstawie list proskrypcyjnych mordowały bezbronną ludność polską.

Fałszywe zbiórki dla powodzian. Jest apel policji z ostatniej chwili
Fałszywe zbiórki dla powodzian. Jest apel policji

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wykryło dotychczas 63 fałszywe zbiórki dla powodzian - poinformowała w piątek rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Katarzyna Nowak.

To był szok. Znana aktorka podzieliła się bolesnym wspomnieniem z ostatniej chwili
"To był szok". Znana aktorka podzieliła się bolesnym wspomnieniem

Znana aktorka Zofia Zborowska wróciła pamięcią do bolesnego wspomnienia. Za sprawą Instagrama, na którym często rozmawia z fanami podzieliła się przemyśleniami w związku ze stratą, jakiej doświadczyła. 

Co z zaplanowanym kongresem PiS? Jarosław Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Co z zaplanowanym kongresem PiS? Jarosław Kaczyński zabrał głos

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że zaplanowany na następną sobotę, 28 września, kongres partii w Przysusze odbędzie się, bo - jak ocenił - nie ma danych, że wydarzenie to mogłoby ograniczyć pomoc dla powodzian. Pytany o finanse PiS, przekazał, że zadłużenie partii zostało zredukowane.

Niemcy bardzo chcą się pozbyć imigrantów z ostatniej chwili
Niemcy bardzo chcą się pozbyć imigrantów

Niemcy zawierają od 2023 roku tzn. umowy migracyjne, które maje wspierać i regulować prawnie ich politykę migracyjną. Pierwszym państwem, z którym podpisano taka umowę były Indie. Kolejnym krajem była Gruzja.

Burza w Tańcu z gwiazdami. Jedna z uczestniczek wyjechała z ostatniej chwili
Burza w "Tańcu z gwiazdami". Jedna z uczestniczek wyjechała

Natalia Nykiel, która jest jedną z uczestniczek nowej edycji "Tańca z gwiazdami" wyjechała z Polski. Tym samym musiała przerwać intensywne treningi do tanecznego show.

Lewandowski odrzucił intratną ofertę. Kwota przyprawia o zawrót głowy z ostatniej chwili
Lewandowski odrzucił intratną ofertę. Kwota przyprawia o zawrót głowy

Robert Lewandowski, który latem 2022 roku dołączył do klubu FC Barcelona odchodząc z Bayernu Monachium, miał okazję skorzystać z jednej z najbardziej lukratywnych propozycji w swojej karierze. Hiszpańskie media informują, że Polak otrzymał gigantyczną ofertę z jednego z czołowych klubów Arabii Saudyjskiej, jednak zdecydował się ją odrzucić, pozostając wiernym Barcelonie.

Znany polski malarz nie żyje z ostatniej chwili
Znany polski malarz nie żyje

Profesor Antoni Fałat zmarł 9 września w wieku 81 lat - poinformowała w piątek PAP Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Antoni Fałat był jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych. Za swoją twórczość i działalność pedagogiczną otrzymał m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - .

Pędził jak szalony ulicami Gdańska. Sieć obiegło niepokojące nagranie z ostatniej chwili
Pędził jak szalony ulicami Gdańska. Sieć obiegło niepokojące nagranie

Media obiegło niepokojące nagranie z Gdańska. Młody mężczyzna pędził z ogromną prędkością na motocyklu, nie zważając na innych uczestników ruchu drogowego.

Sensacyjne odkrycie naukowców. Zagadka rozwiązana po 50 latach z ostatniej chwili
Sensacyjne odkrycie naukowców. Zagadka rozwiązana po 50 latach

Po latach intensywnych badań, naukowcy z NHS Blood and Transplant, wspólnie z International Blood Group Reference Laboratory oraz Uniwersytetem w Bristolu, ogłosili przełom w transfuzjologii.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" Ks. Bogdan Bartołd: Usuwa się nas z przestrzeni publicznej

– Prawdy objawionej się nie głosuje. Dlatego nie jestem demokratą. Człowiek jest istotą omylną i nie może zmieniać fundamentów prawdy poprzez chwilowy kaprys. Ja się na to nie godzę – mówi Jakubowi Pacanowi ks. Bogdan Bartołd, proboszcz bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie i to właśnie podważanie fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej stanowi temat #12 numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" Ks. Bogdan Bartołd: Usuwa się nas z przestrzeni publicznej
/ Tygodnik Solidarność

– Kiedy studiowałem filozofię, zapadła mi w pamięć nauka Platona, którą teraz sparafrazuję: „demokracja to sytuacja, gdzie mądrzejszą mniejszością rządzi głupsza większość”. Mówię to w sposób przekorny, lecz im dłużej żyję, tym bardziej dochodzę do wniosku, że Platon miał rację. W demokracji mamy ciągle jakieś wybory, a nie możemy demokratycznie redefiniować pewnych prawd, jak np. małżeństwo, poszanowanie życia ludzkiego. Tego się nie da w sposób demokratyczny określać. W tej chwili niektórzy uważają, że nic lepszego nie wymyślono. Rządy monarchiczne i autorytarne się nie sprawdziły, więc uznano, że jak najwięcej osób powinno uczestniczyć we władzy. Ten system ma swoje wady, o czym przypominał Jan Paweł II, że demokracja, jeżeli nie będzie oparta na wartościach, czyli Dekalogu, to stanie się systemem totalitarnym 

- kontynuuje swoją myśl ks. Bartołd. 

Czy Polsce grozi sekularyzacja? Na pytanie te w artykule – „Chyba się nie dogadamy” odpowiada Jakub Pacan. 

Lewica w Polsce chce nam zaserwować laickość w sensie separatystycznym i doprowadzić do delegitymizacji kulturalnej i politycznej tożsamości religii. Kościół w przestrzeni publicznej ma symbolicznie nie istnieć. Pomysły z kartą LGBT+ są tego preludium.


W numerze także rozmowa ze świeżo upieczonym mistrzem świata w skokach narciarskich – Dawidem Kubackim, który zdradził Leszkowi Masierakowi co robi w wolnym czasie. 

W wolnych chwilach jakoś się od gór nie oddalam. Jeśli pogoda pozwala, lubię się wybrać na lotnisko w Nowym Targu polatać modelami lub szybowcem, a gdy pogody brak, lubię podłubać sobie w modelarni. Zdarza się też że lubię ot tak poleniuchować sobie w domu, bo czasami w sezonie mi tego brakuje.

W dziale zagranica Halina Kaczmarczyk opisuje przedwyborczą sytuację w Izraelu, oczywiście w kontekście Polskim. 

Nie ma większego znaczenia dla Polski i Polaków, kto zostanie premierem Izraela po wyborach parlamentarnych, które odbędą się 9 kwietnia 2019 roku. Budowana starannie i przez lata machina propagandowa przeciwko nam będzie działać bez zmian, niemal jak perpetuum mobile. Jeśli obecny premier Izraela, Beniamin Netanjahu, pozostanie na następną, piątą już kadencję, to należałoby wybrać na naczelnika państwa polskiego, politycznego łobuza na wzór Putina, Ławrowa, ostatecznie watażki Łukaszenki. Tylko osobowości tego pokroju mogą się przeciwstawić Netanjahu. 


A w dziale kultura: 

– Nie mam stylu muzycznego, z którym w pełni się identyfikuję. Jednak najbliższy był mi… jazz. To nie jest jednak płyta stricte jazzowa. Wielu jazzmanów poczułoby się obrażonych. Ustalmy więc, że jest to mieszanka popu i jazzu 

– mówi CeZik, muzyk, kompozytor, autor tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

W dziale „Historia” Leszek Masierak pisze o zajęciu przez III Rzeszę Czechosłowacji

Jeszcze przed podpisaniem przez prezydenta Czecho-Słowacji berlińskiej deklaracji pierwsze jednostki Wehrmachtu przekroczyły granicę. Armia czechosłowacka pozostała w koszarach i złożyła broń. Jedyny przypadek zbrojnego oporu miał miejsce po południu 14 marca w mieście Mistek. W tamtejszych koszarach Czajanka stacjonował III batalion 8 pułku piechoty dowodzony przez kapitana Karela Pavlika. Widząc niemieckich żołnierzy zmierzających w stronę koszarowej bramy, Czesi otworzyli ogień. Napastnicy skoncentrowali większe siły, zyskali wsparcie artyleryjskie i wprowadzili do akcji samochód pancerny – lecz druga próba ataku również została odparta. Obrońcy mieli jednak bardzo niewielkie zapasy amunicji – dalsza walka była niemożliwa. Na rozkaz dowódcy pułku czescy żołnierze złożyli broń. W walce poległo i odniosło rany kilkunastu napastników, obrońcy mieli jedynie trzech rannych. W nocy wszyscy żołnierze czescy zostali zwolnieni do domów. Dopiero kilka lat później kapitan Pavlik został aresztowany przez Gestapo i trafił do obozu koncentracyjnego w Mathausen – zmarł tam w 1943 roku.


W dziale „Związek” rozmowa Roberta Wąsika o znaczeniu social mediów w prowadzeniu związku z Wojciechem Kasprzykiem przewodniczącym NSZZ Solidarność w Castorama Polska. 

– Rozmawiając z młodym pokoleniem, usłyszałem kiedyś: jeśli nie masz Facebooka, nie istniejesz. Ludzie są zaangażowani w funkcjonowanie w cyfrowym świecie i należy to wykorzystać, bo taka komunikacja to najlepszy sposób przekazywania informacji. (…) Mamy stronę internetową, ale przede wszystkim profil na Facebooku i YouTubie, gdzie wrzucamy nasze filmy. Z racji tego, że jesteśmy organizacją rozproszoną po całym kraju, używamy także bramki SMS-owej – w ten sposób informujemy pracowników o nowych treściach. To skuteczniejsze niż komunikacja mailowa. Jednak Facebook jest lokomotywą, która to wszystko ciągnie. Nasz profil ma już prawie 2 tys. polubień, a w ciągu miesiąca przybywa średnio sto „lajków”. Obecnie nasze posty odbiera kilka tysięcy osób 

- zdradza nam Wojciech Kasprzyk. 

Poza tym w numerze m.in. felietony:
  • Biniecki
  • Gil
  • Gac
  • Janowski
  • Krysztopa
Najnowszy numer "TS" (12/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe