Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Nagonka na wolne niedziele

– Statystycy ukuli taką gradację: jest kłamstwo, łgarstwo i statystyka. Oznacza ono, że jeśli nie rozumie się statystyki albo ma się złe intencje, można za jej pomocą udowodnić każdą tezę. Chociażby taką, że wprowadzenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę spowodowało rzeź małych sklepów – w najnowszym „Tygodniku Solidarność” pisze Andrzej Berezowski i to właśnie wolnym od handlu niedzielom poświęcony jest #13 numer TS.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Nagonka na wolne niedziele
/ Tygodnik Solidarność

– Chociaż światopoglądowo jestem jemu przeciwny, to zakaz handlu w niedziele w moim przypadku przyniósł bardzo pozytywne skutki. Nie jest też prawdą, że obroty w małych sklepach zmalały


– przyznaje Tomasz Pietrzyk, przedsiębiorca, właściciel małego sklepu w Krakowie, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.

– Czy w opinii można znaleźć pozytywne aspekty ograniczenia handlu w niedzielę? – m.in. na to pytanie – w rozmowie z „TS” odpowiada Bartłomiej Baran z biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

– W opinii można znaleźć wiele wniosków z pozytywnym wydźwiękiem dla ograniczenia handlu. Szacuje się, że wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków pośrednich pozostały na zbliżonym poziomie, co przed wprowadzeniem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Wskazuje się też na pozytywne oddziaływanie regulacji na życie prywatne. Nastąpiło zmniejszenie się komercjalizacji niedzieli. W skali makro nie zmniejszyła się wielkość zatrudnienia w handlu czy wielkość sprzedaży. Analiza cytuje też dane Polskiej Izby Handlu, że nastąpił wzrost wartości sprzedaży w sklepach małoformatowych w ujęciu rok do roku 

– mówi nam Bartłomiej Baran. 


W tekście „Nie ma korelacji, nie ma statystyki” Andrzej Berezowski demaskuje statystyczne kłamstwa związane z wolnymi niedzielami. 


Media takie jak Money.pl czy TVN24 Biznes i Świat podały wyrywkową informację, która mówi, że po wprowadzeniu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę obroty małych sklepów w tygodniu spadły o 20-30 proc. (…)W sieci krąży też informacja, również przedstawiona w analizie BAS, że z powodu wprowadzenia ograniczenia zniknęło z Polski 16 000 małych sklepów. Problem polega na tym, że za bardzo nie wiadomo na jakich danych opiera się ta informacja. Według danych GUS w 2017 roku zamknięto 13 720 przedsiębiorstw handlu detalicznego, a w 2018 roku – 8834. 

Problem polega na tym, że te dane liczbowe są niewiele warte, jeśli nie wykaże się ich korelacji, czyli współzależności z wprowadzeniem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Jak na razie nie ma przekonujących publikacji o charakterze naukowym czy badawczym na ten temat. Milczące założenie, że inne czynniki wpływające na obroty czy liczbę sklepów pozostały przez ostatnie lata bez zmian (ceteris paribus), są niczym nieuprawdopodobnioną tezą. 



W artykule „Razem, ale osobno” analitycznym spojrzeniem na Koalicję Obywatelską popisuje się Jakub Pacan. 

Lider PO, konstruując Koalicję Europejską, nie tylko myślał o tworzeniu „kordonu sanitarnego” wokół PiS. Celem Schetyny jest też stworzenie wewnętrznego „kordonu sanitarnego” na opozycji, tak by nikt poza nim nie zdołał walczyć z rządzącą prawicą.  Twory takie, jak Koalicja Europejska nie są niczym nowym w polityce pod każdą szerokością geograficzną i jako takie zostały już przebadane przez politologów, socjologów i specjalistów od wizerunku politycznego na wszelkie możliwe sposoby. Warto zaczerpnąć z ich dorobku i korzystając z niektórych narzędzi, prześwietlić Koalicję, która ma być biczem na Prawo i Sprawiedliwość.


W dziale „Zagranica” Leszek Masierak z okazji piątej rocznicy wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy opisuje szczegóły aneksji Krymu. 

Pięć lat temu armia Federacji Rosyjskiej opanowała najważniejsze punkty Półwyspu Krymskiego. Aneksja Krymu, nieuznawana przez niemal cały świat, była początkiem wojny, która wciąż tli się niedaleko od naszych granic. (…) Liczebność rosyjskich sił na Krymie w ostatnich latach wzrosła dwukrotnie. Dziś stacjonuje tam około 25 tysięcy żołnierzy i marynarzy. Obronę przeciwlotniczą zapewniają najnowsze systemy rakietowe S-300 i S-400, przeciwokrętową natomiast rakiety Kalibr, Bastion i Bał – wszystkie najnowszej generacji. Lotnictwo skupione w czterech bazach ma na swoim wyposażeniu zarówno samoloty rozpoznawcze dalekiego zasięgu (Tu-142), jak i wielozadaniowe Su-30 i szturmowe Su-24 i Su-25. Marynarka wojenna natomiast dysponuje na tamtym obszarze dziesiątkami okrętów – z krążownikiem rakietowym Moskwa, szeregiem fregat przeciwlotniczych i przeciwpodwodnych, okrętami podwodnymi i desantowymi. 


W dziale „Kultura” Kamila Kamińska, aktorka, odtwórczyni roli św. Faustyny Kowalskiej w filmie „Miłość i Miłosierdzie”, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Zanim zaczęły się zdjęcia do filmu, znałaś św. Faustynę?

– Znałam tę postać, ale nie za bardzo znałam jej historię i to, że kult Bożego Miłosierdzia tak bardzo rozszerzył się dzięki św. Faustynie. Wiedziałam o istnieniu „Dzienniczka”. Kiedyś dostałam go od koleżanki do przeczytania, ale wtedy jeszcze mimo prób nie byłam gotowa na tę lekturę. Odłożyłam na półkę i dopiero w trakcie przygotowań do filmu wiedziałam, że chcę wykonać drugie podejście, żeby jak najwięcej dowiedzieć się o s. Faustynie. 


– Nie obawiasz się, że po premierze filmu ludzie będą Ciebie bardzo utożsamiać z postacią św. Faustyny Kowalskiej?

– Często granica między fikcją a rzeczywistością się zaciera. Czasami jest to trudne. Nie myślę o tym, że będę utożsamiana z postacią Faustyny, może dlatego, że gram również zupełnie odmienne postaci. Moją obecną bohaterkę Sylwię z serialu „Zakochani po uszy” spotkało dużo hejtu w internecie, na żywo wręcz przeciwnie, nawet podziwu. Obserwuję sobie ten dysonans.


W dziale „Związek” m.in. tekst Olgi Zielińskiej o proteście Solidarności pracowników oświaty w Krakowie. 


Sprawy dorosłych muszą być załatwiane między dorosłymi! – to hasło protestu Solidarności pracowników oświaty, którzy od 11 marca okupują siedzibę Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie. Związkowcy mówią, że nie chcą, by zakładnikami ich walki z rządem o godność pracowników oświaty byli uczniowie. Liczą, że rząd podejmie z nimi merytoryczne negocjacje.
Solidarność pracowników oświaty domaga się podniesienia wynagrodzeń o 15 proc. od stycznia tego roku, kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r., przywrócenia korzystniejszych dla nauczycieli zasad awansu zawodowego oraz powrotu do poprzednich zasad oceny pracy. W całej Polsce powstały sztaby protestacyjno-strajkowe, którymi kieruje Sztab Protestacyjno-Strajkowy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Protest okupacyjny w Krakowie zorganizowała Sekcja Oświaty NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego (SORM).


W numerze również m.in.: 
  • Gala wręczenia nagród w konkursie Pracodawca Przyjazny Pracownikom - Andrzej Berezowski 
  • Uwaga TSUE, LGBT, ZNP nacierają - Jakub Pacan 
  • Fort Trump, czyli stała baza USA - Teresa Wójcik
  • Jest u nas wystawa w Warszawie

Najnowszy numer "TS" (13/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Sowieckie bestialstwo na Kresach II RP tylko u nas
Tadeusz Płużański: Sowieckie bestialstwo na Kresach II RP

W nocy z 21 na 22 września 1939 r. sowieci zajęli Grodno, które przez dwa dni stawiało im opór. Bo na odparcie napastnika kresy II RP nie były gotowe. Walczyły, bo jedyną alternatywą była niewola. Walczyły z regularnymi jednostkami Armii Czerwonej, ale też z bandami przestępców, które na sygnał komitetów rewolucyjnych i na podstawie list proskrypcyjnych mordowały bezbronną ludność polską.

Fałszywe zbiórki dla powodzian. Jest apel policji z ostatniej chwili
Fałszywe zbiórki dla powodzian. Jest apel policji

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wykryło dotychczas 63 fałszywe zbiórki dla powodzian - poinformowała w piątek rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Katarzyna Nowak.

To był szok. Znana aktorka podzieliła się bolesnym wspomnieniem z ostatniej chwili
"To był szok". Znana aktorka podzieliła się bolesnym wspomnieniem

Znana aktorka Zofia Zborowska wróciła pamięcią do bolesnego wspomnienia. Za sprawą Instagrama, na którym często rozmawia z fanami podzieliła się przemyśleniami w związku ze stratą, jakiej doświadczyła. 

Co z zaplanowanym kongresem PiS? Jarosław Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Co z zaplanowanym kongresem PiS? Jarosław Kaczyński zabrał głos

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że zaplanowany na następną sobotę, 28 września, kongres partii w Przysusze odbędzie się, bo - jak ocenił - nie ma danych, że wydarzenie to mogłoby ograniczyć pomoc dla powodzian. Pytany o finanse PiS, przekazał, że zadłużenie partii zostało zredukowane.

Niemcy bardzo chcą się pozbyć imigrantów z ostatniej chwili
Niemcy bardzo chcą się pozbyć imigrantów

Niemcy zawierają od 2023 roku tzn. umowy migracyjne, które maje wspierać i regulować prawnie ich politykę migracyjną. Pierwszym państwem, z którym podpisano taka umowę były Indie. Kolejnym krajem była Gruzja.

Burza w Tańcu z gwiazdami. Jedna z uczestniczek wyjechała z ostatniej chwili
Burza w "Tańcu z gwiazdami". Jedna z uczestniczek wyjechała

Natalia Nykiel, która jest jedną z uczestniczek nowej edycji "Tańca z gwiazdami" wyjechała z Polski. Tym samym musiała przerwać intensywne treningi do tanecznego show.

Lewandowski odrzucił intratną ofertę. Kwota przyprawia o zawrót głowy z ostatniej chwili
Lewandowski odrzucił intratną ofertę. Kwota przyprawia o zawrót głowy

Robert Lewandowski, który latem 2022 roku dołączył do klubu FC Barcelona odchodząc z Bayernu Monachium, miał okazję skorzystać z jednej z najbardziej lukratywnych propozycji w swojej karierze. Hiszpańskie media informują, że Polak otrzymał gigantyczną ofertę z jednego z czołowych klubów Arabii Saudyjskiej, jednak zdecydował się ją odrzucić, pozostając wiernym Barcelonie.

Znany polski malarz nie żyje z ostatniej chwili
Znany polski malarz nie żyje

Profesor Antoni Fałat zmarł 9 września w wieku 81 lat - poinformowała w piątek PAP Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Antoni Fałat był jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych. Za swoją twórczość i działalność pedagogiczną otrzymał m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - .

Pędził jak szalony ulicami Gdańska. Sieć obiegło niepokojące nagranie z ostatniej chwili
Pędził jak szalony ulicami Gdańska. Sieć obiegło niepokojące nagranie

Media obiegło niepokojące nagranie z Gdańska. Młody mężczyzna pędził z ogromną prędkością na motocyklu, nie zważając na innych uczestników ruchu drogowego.

Sensacyjne odkrycie naukowców. Zagadka rozwiązana po 50 latach z ostatniej chwili
Sensacyjne odkrycie naukowców. Zagadka rozwiązana po 50 latach

Po latach intensywnych badań, naukowcy z NHS Blood and Transplant, wspólnie z International Blood Group Reference Laboratory oraz Uniwersytetem w Bristolu, ogłosili przełom w transfuzjologii.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Nagonka na wolne niedziele

– Statystycy ukuli taką gradację: jest kłamstwo, łgarstwo i statystyka. Oznacza ono, że jeśli nie rozumie się statystyki albo ma się złe intencje, można za jej pomocą udowodnić każdą tezę. Chociażby taką, że wprowadzenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę spowodowało rzeź małych sklepów – w najnowszym „Tygodniku Solidarność” pisze Andrzej Berezowski i to właśnie wolnym od handlu niedzielom poświęcony jest #13 numer TS.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Nagonka na wolne niedziele
/ Tygodnik Solidarność

– Chociaż światopoglądowo jestem jemu przeciwny, to zakaz handlu w niedziele w moim przypadku przyniósł bardzo pozytywne skutki. Nie jest też prawdą, że obroty w małych sklepach zmalały


– przyznaje Tomasz Pietrzyk, przedsiębiorca, właściciel małego sklepu w Krakowie, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.

– Czy w opinii można znaleźć pozytywne aspekty ograniczenia handlu w niedzielę? – m.in. na to pytanie – w rozmowie z „TS” odpowiada Bartłomiej Baran z biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

– W opinii można znaleźć wiele wniosków z pozytywnym wydźwiękiem dla ograniczenia handlu. Szacuje się, że wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków pośrednich pozostały na zbliżonym poziomie, co przed wprowadzeniem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Wskazuje się też na pozytywne oddziaływanie regulacji na życie prywatne. Nastąpiło zmniejszenie się komercjalizacji niedzieli. W skali makro nie zmniejszyła się wielkość zatrudnienia w handlu czy wielkość sprzedaży. Analiza cytuje też dane Polskiej Izby Handlu, że nastąpił wzrost wartości sprzedaży w sklepach małoformatowych w ujęciu rok do roku 

– mówi nam Bartłomiej Baran. 


W tekście „Nie ma korelacji, nie ma statystyki” Andrzej Berezowski demaskuje statystyczne kłamstwa związane z wolnymi niedzielami. 


Media takie jak Money.pl czy TVN24 Biznes i Świat podały wyrywkową informację, która mówi, że po wprowadzeniu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę obroty małych sklepów w tygodniu spadły o 20-30 proc. (…)W sieci krąży też informacja, również przedstawiona w analizie BAS, że z powodu wprowadzenia ograniczenia zniknęło z Polski 16 000 małych sklepów. Problem polega na tym, że za bardzo nie wiadomo na jakich danych opiera się ta informacja. Według danych GUS w 2017 roku zamknięto 13 720 przedsiębiorstw handlu detalicznego, a w 2018 roku – 8834. 

Problem polega na tym, że te dane liczbowe są niewiele warte, jeśli nie wykaże się ich korelacji, czyli współzależności z wprowadzeniem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Jak na razie nie ma przekonujących publikacji o charakterze naukowym czy badawczym na ten temat. Milczące założenie, że inne czynniki wpływające na obroty czy liczbę sklepów pozostały przez ostatnie lata bez zmian (ceteris paribus), są niczym nieuprawdopodobnioną tezą. 



W artykule „Razem, ale osobno” analitycznym spojrzeniem na Koalicję Obywatelską popisuje się Jakub Pacan. 

Lider PO, konstruując Koalicję Europejską, nie tylko myślał o tworzeniu „kordonu sanitarnego” wokół PiS. Celem Schetyny jest też stworzenie wewnętrznego „kordonu sanitarnego” na opozycji, tak by nikt poza nim nie zdołał walczyć z rządzącą prawicą.  Twory takie, jak Koalicja Europejska nie są niczym nowym w polityce pod każdą szerokością geograficzną i jako takie zostały już przebadane przez politologów, socjologów i specjalistów od wizerunku politycznego na wszelkie możliwe sposoby. Warto zaczerpnąć z ich dorobku i korzystając z niektórych narzędzi, prześwietlić Koalicję, która ma być biczem na Prawo i Sprawiedliwość.


W dziale „Zagranica” Leszek Masierak z okazji piątej rocznicy wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy opisuje szczegóły aneksji Krymu. 

Pięć lat temu armia Federacji Rosyjskiej opanowała najważniejsze punkty Półwyspu Krymskiego. Aneksja Krymu, nieuznawana przez niemal cały świat, była początkiem wojny, która wciąż tli się niedaleko od naszych granic. (…) Liczebność rosyjskich sił na Krymie w ostatnich latach wzrosła dwukrotnie. Dziś stacjonuje tam około 25 tysięcy żołnierzy i marynarzy. Obronę przeciwlotniczą zapewniają najnowsze systemy rakietowe S-300 i S-400, przeciwokrętową natomiast rakiety Kalibr, Bastion i Bał – wszystkie najnowszej generacji. Lotnictwo skupione w czterech bazach ma na swoim wyposażeniu zarówno samoloty rozpoznawcze dalekiego zasięgu (Tu-142), jak i wielozadaniowe Su-30 i szturmowe Su-24 i Su-25. Marynarka wojenna natomiast dysponuje na tamtym obszarze dziesiątkami okrętów – z krążownikiem rakietowym Moskwa, szeregiem fregat przeciwlotniczych i przeciwpodwodnych, okrętami podwodnymi i desantowymi. 


W dziale „Kultura” Kamila Kamińska, aktorka, odtwórczyni roli św. Faustyny Kowalskiej w filmie „Miłość i Miłosierdzie”, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Zanim zaczęły się zdjęcia do filmu, znałaś św. Faustynę?

– Znałam tę postać, ale nie za bardzo znałam jej historię i to, że kult Bożego Miłosierdzia tak bardzo rozszerzył się dzięki św. Faustynie. Wiedziałam o istnieniu „Dzienniczka”. Kiedyś dostałam go od koleżanki do przeczytania, ale wtedy jeszcze mimo prób nie byłam gotowa na tę lekturę. Odłożyłam na półkę i dopiero w trakcie przygotowań do filmu wiedziałam, że chcę wykonać drugie podejście, żeby jak najwięcej dowiedzieć się o s. Faustynie. 


– Nie obawiasz się, że po premierze filmu ludzie będą Ciebie bardzo utożsamiać z postacią św. Faustyny Kowalskiej?

– Często granica między fikcją a rzeczywistością się zaciera. Czasami jest to trudne. Nie myślę o tym, że będę utożsamiana z postacią Faustyny, może dlatego, że gram również zupełnie odmienne postaci. Moją obecną bohaterkę Sylwię z serialu „Zakochani po uszy” spotkało dużo hejtu w internecie, na żywo wręcz przeciwnie, nawet podziwu. Obserwuję sobie ten dysonans.


W dziale „Związek” m.in. tekst Olgi Zielińskiej o proteście Solidarności pracowników oświaty w Krakowie. 


Sprawy dorosłych muszą być załatwiane między dorosłymi! – to hasło protestu Solidarności pracowników oświaty, którzy od 11 marca okupują siedzibę Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie. Związkowcy mówią, że nie chcą, by zakładnikami ich walki z rządem o godność pracowników oświaty byli uczniowie. Liczą, że rząd podejmie z nimi merytoryczne negocjacje.
Solidarność pracowników oświaty domaga się podniesienia wynagrodzeń o 15 proc. od stycznia tego roku, kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r., przywrócenia korzystniejszych dla nauczycieli zasad awansu zawodowego oraz powrotu do poprzednich zasad oceny pracy. W całej Polsce powstały sztaby protestacyjno-strajkowe, którymi kieruje Sztab Protestacyjno-Strajkowy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Protest okupacyjny w Krakowie zorganizowała Sekcja Oświaty NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego (SORM).


W numerze również m.in.: 
  • Gala wręczenia nagród w konkursie Pracodawca Przyjazny Pracownikom - Andrzej Berezowski 
  • Uwaga TSUE, LGBT, ZNP nacierają - Jakub Pacan 
  • Fort Trump, czyli stała baza USA - Teresa Wójcik
  • Jest u nas wystawa w Warszawie

Najnowszy numer "TS" (13/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe