Nie żyje Bohdan Smoleń, legenda polskiego kabaretu. Miał 69 lat
Aktor ostatnie dni życia spędził w szpitalu. Przeszedł poważną infekcję, przez którą pojawiły się u niego problemy z oddychaniem. Nie udało mu się pokonać choroby.
Polski aktor, piosenkarz komediowy, artysta kabaretowy, członek słynnego w okresie PRL kabaretu „Tey” z Poznania, filantrop, założyciel „Fundacji Stworzenia Pana Smolenia”. Przez 5 lat prowadził polonijny program Ludzie listy piszą w TVP Polonia. Nagrał także „Smoleniowe bajanie, czyli całkiem dorosłe bajki” – zbiór przerobionych satyrycznie bajek, np. o Bajka o pronitce z płytami, Szklana rura itp.
Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 roku w Bielsku-Białej. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej. Był Absolwent Akademii Rolniczej (Wydział Zootechniki) w Krakowie. W latach 1968–1977 występował w krakowskim kabarecie Pod Budą (był jego założycielem), z którym na Famie w 1972 otrzymał główną nagrodę.
W 1970 roku ożenił się z Teresą. Mieli trzech synów: Macieja, Piotra i Bartosza.
W 1978 roku rozpoczął współpracę z Zenonem Laskowikiem, który został też jego przyjacielem. To on namówił go do przenosin do Poznania. Tam przez 7 lat występował kabarecie „Tey”, który stał się jednym z najbardziej lubianych przez Polaków kabaretów. Na festiwalu w Opolu w 1981 otrzymał tytuł Mister Obiektywu. W połowie lat 80. w duecie z Krzysztofem Krawczykiem nagrał kilka humorystycznych piosenek („Mężczyzna po czterdziestce”, „Dziewczyny, które mam na myśli” do melodii przeboju Willie Nelsona i Julio Iglesiasa To all the girls I loved before z 1984). W 1987 wraz z Krzysztofem Jaślarem przygotował komedię antyczną „Wykopaliska”, w której zagrał obok Andrzeja Zaorskiego. Współpracował również z kabaretem „Długi”.
Prowadził z żoną Teresą sklep zoologiczny w Poznaniu. W 1988 Piotr, jeden z jego trzech synów, powiesił się. Niespełna rok później samobójstwo popełniła żona artysty. Po tych wydarzeniach aktor popadł w depresję i wycofał się na kilka lat z życia publicznego.
Na początku lat 90. próbował wrócić na scenę kabaretową, jednak nie odniósł takich sukcesów, jak jeszcze dekadę wcześniej. W latach 1995-1997 z popularnymi producentami muzyki disco polo nagrał 3 płyty z humorystycznymi utworami. W 1999 roku Smoleń zaczął grać rolę listonosza "Edzia" w serialu "Świat według Kiepskich". Jego postać była znana z mówienia wierszem i śmiesznych powiedzonek.
Bohdan Smoleń opuścił ten padół łez , dziękujemy Panie Bohdanie za lata śmiechu.
— dr DziadekAntyKomuch (@PanPirat69) 15 grudnia 2016
Bohdan Smoleń coraz bardziej podupadał na zdrowiu. Ograniczył swoją aktywność i przeniósł do wsi Baranówko pod Poznaniem. W 2007 roku założył fundację pod nazwą "Fundacja Stworzenia Pana Smolenia", zajmującą się hipoterapią dla dzieci. W latach 2007-2010 przeszedł dwa udary mózgu i zawał serca. W 2009 roku odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" z rąk ministra kultury. Za swoją działalność charytatywną otrzymał również Order Ecce Homo i "Gwiazdę Dobroczynności".
Źródło: Wikipedia Commons
Odszedł Bohdan Smoleń. Na zawsze w pamięci. Dziękujemy za wywoływanie uśmiechu i refleksji. Spoczywaj w pokoju Panie Bohdanie. pic.twitter.com/2hlzgvm9dd
— Mapa Przeszlości (@MapaPrzeszlosci) 15 grudnia 2016