Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Dzieci pandemii

Dzieci są sfrustrowane i apatyczne. Coraz mniej robią i coraz mniej się od nich wymaga. To efekt pandemii – twierdzą ich rodzice. Czy po lockdownie będziemy obserwować epidemię depresji wśród dzieci i młodzieży? Odpowiedzi na te pytania poszukuje Anna Zielińska. To właśnie stanowi psychicznemu naszego społeczeństwa, w szczególności dzieci, rok od wybuchu pandemii, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

O kondycji polskiej psychiatrii dziecięcej Jakub Pacan rozmawia z Marią Ochman.  

Mamy wiele alarmujących raportów o psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, natomiast na obecny stan pracowano przez dziesięciolecia. Bolączką psychiatrii dziecięcej nie jest tylko brak miejsc w szpitalach i placówek pomocy w kraju. Brak jest naprawdę wszystkiego. Nie ma lekarzy tej specjalności, brakuje terapeutów, personelu medycznego i całego systemu opieki środowiskowej, bez której nie możemy mówić o skutecznej pomocy młodym pacjentom. Problemy psychiczne młodzieży zaczęły lawinowo narastać wraz z przemianami cywilizacyjnymi po 1989 roku. Nikt nie był na nie przygotowany: ani rodzice, ani służba zdrowia, ani szkoła, a terapeuci wiele rzeczy musieli się uczyć na bieżąco. Po drugie psychiatria dzieci i młodzieży była zawsze tematem wstydliwym, zaniedbywanym i ukrywanym.

Z policjantem z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego jednego ze stołecznych komisariatów rozmawia Agnieszką Żurek.

 – Obostrzenia nie wpływają najlepiej na kondycję psychiczną ludzi. Od kolegów z pracy słyszę o coraz częstszych myślach samobójczych wśród młodzieży. Jest coraz więcej kradzieży w sklepach i nie są to już zwykli złodzieje, tylko ludzie niemający na chleb 

„Gospodarka odbije się od dna” - prognozuje Teresa Wojcik. 

Najnowsza prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) napawa pewnym optymizmem. Pomimo ciężkich strat w gospodarce globalnej i w poszczególnych krajach wskutek pandemii COVID-19,  MFW poprawił prognozę gLobalnego wzrostu gospodarczego do 5,5 proc. - czyli o 0,3 proc. Takie optymistyczne dane zawiera najnowszy styczniowy raport Funduszu zaprezentowany przez Gitę Gopinath, głównego ekonomistę MFW. Raport zawiera zastrzeżenie – prognoza się sprawdzi, o ile powiedzie się globalna akcja szczepień przeciw COVID-19.

 

Polecamy również tej samej autorki artykuł o uzwiązkowieniu w Google

Na ogół wszędzie na świecie związki zawodowe są w defensywie. Tymczasem pojawił się jakby sygnał odwrotnego procesu. W Stanach Zjednoczonych powstał związek zawodowy w największej firmie BigTech świata, w holdingu Alphabet/Google, zatrudniającym prawie 100 tysięcy pracowników. Amerykański ruch związkowy, unia związkowa AFL-CIO, walczy o uczciwą i sprawiedliwą przyszłość pracy w każdym sektorze gospodarki. 

Z raperem Peją rozmawia Bartosz Boruciak 

 Każdy buduje swój pomnik, ale to nie powinno wynikać z naszej próżności czy chęci bycia podziwianym. Taka fraza jest przenośnią do twojego dorobku życiowego i do tego, co po sobie zostawisz. Dlatego budujesz pomnik dla przyszłych pokoleń. Robię to w postaci utworów i muzyki. Ero poza słowami dorzuca jeszcze graffiti. To jest hip-hop. Tak go rozumiemy, czujemy i reprezentujemy.

A co jeszcze w numerze?

  • "Negatywne skutki izolacji uczniów" Marcin Koziestański rozmawia z Ryszardem Proksą, przewodniczącym Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność 
  • "Pro-life z przeszkodami" Jakub Pacan o awanturze wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego 
  • "Tylko rakija będzie niezmienna" Mateusz Kosiński rozmawia z Agrymirem Iwickim, autorem książki „Bośnia. Muzyka, kuchnia i dobrzy ludzie”
  • "Rosja pręży muskuły" Aleksander Żywczyk o rosyjskim lotniskowcu Waran 
  • "76. rocznica Marszu Śmierci" Tomasz Jagielski o obozie koncentracyjnym Stutthof
  • "Kosmodrom pod samolotem" Aleksander Żywczyk o starcie orbitalnej rakiety kosmicznej LauncherOne spod skrzydeł samolotu Kosmiczna Dziewczyna
  • "Najpojemniejsza pamięć świata w kieszeni" Aleksander Żywczyk o nowej pamięci masowej 
  • "Nacjonalizm jagielloński a mniejszość"  prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • "Jak jeden dzień" Mateusz Wyrwich przedstawia postać Kazimierza Baszczaka 
  • "Krajowa Sekcja Przemysłu Lotniczego NSZZ Solidarność skończyła 30 lat" 
  • Krajowa Sekcja Młodych przedstawia swoje osiągnięcia w 2020 r. 
  • Łukasz Bobruk opisuje lotniczy wypadek piłkarzy Manchesteru sprzed 63 lat a Anna Zielińska zapowiada Australian Open 


 

POLECANE
Globalne zakłócenia radiowe. NASA nie ma wątpliwości, co się stało Wiadomości
Globalne zakłócenia radiowe. NASA nie ma wątpliwości, co się stało

W środę, 14 maja 2025 roku, Słońce wygenerowało najpotężniejszy rozbłysk od początku roku. O godzinie 10:25 czasu polskiego doszło do emisji promieniowania o sile X2.7, którego źródłem był aktywny obszar plam słonecznych oznaczony jako AR 4087. Zjawisko zostało zarejestrowane przez Solar Dynamics Observatory - należące do NASA.

Dzieciom kazano się przebrać za przeciwną płeć. Miesiąc różnorodności we wrocławskiej podstawówce Wiadomości
Dzieciom kazano się przebrać za przeciwną płeć. "Miesiąc różnorodności" we wrocławskiej podstawówce

W ramach "Miesiąca różnorodności" psycholog jednej z wrocławskich podstawówek kazała uczniom przyjść przebranymi za płeć przeciwną. Akcja miała być obowiązkowa. O planowanej "zabawie" nie powiadomiono rodziców.

Nieoczekiwana dymisja w rosyjskiej armii. Putin odwołał ważnego generała Wiadomości
Nieoczekiwana dymisja w rosyjskiej armii. Putin odwołał ważnego generała

Przywódca Rosji Władimir Putin odwołał gen. Olega Salukowa z funkcji dowódcy rosyjskich Wojsk Lądowych - poinformowały w czwartek rosyjskie media. Generał, który odbierał niedawną defiladę wojskową na Placu Czerwonym 9 maja, został skierowany do Rady Bezpieczeństwa.

Ujawniono 169 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców Wiadomości
Ujawniono 169 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Sosnowca zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia jednej z firm działających w Katowicach - przekazał w czwartek Śląski Oddział Straży Granicznej. Okazało się, że pracodawca zatrudnił nielegalnie 169 osób.

Polski Ruch Obrony Granic zorganizuje demonstrację w Niemczech pilne
Polski Ruch Obrony Granic zorganizuje demonstrację w Niemczech

To będzie historyczny moment - zapowiadają organizatorzy. W sobotę 17 maja w Görlitz tuż za granicą z Polską, odbędzie się manifestacja zorganizowana przez Ruch Obrony Granic. Protest ma być wyrazem sprzeciwu wobec systematycznego odsyłania nielegalnych migrantów z Niemiec do Polski oraz polityki migracyjnej rządu federalnego w Berlinie.

Afera NASK. Dziennikarz Wirtualnej Polski: Wyborcza to sobie zmyśliła z ostatniej chwili
Afera NASK. Dziennikarz Wirtualnej Polski: "Wyborcza to sobie zmyśliła"

W czwartek Wirtualna Polska poinformowała, że to fundacja Akcja Demokracja, której prezesem jest Jakub Kocjan, jest powiązana z publikowaniem reklam politycznych na Facebooku. Reklamy te miały promować Rafała Trzaskowskiego i atakować jego konkurentów.

IMGW ostrzega przed burzami. Jest nowy komunikat Wiadomości
IMGW ostrzega przed burzami. Jest nowy komunikat

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla części powiatów z dziewięciu województw, głównie w centralnej Polsce. Ostrzega też przed przymrozkami na południu Polski i przed silnym wiatrem na północy kraju.

TVP już szykuje się do debaty przed II turą wyborów. Rozesłano informacje gorące
TVP już szykuje się do debaty przed II turą wyborów. Rozesłano informacje

Sztaby kandydatów na prezydenta otrzymały szczegóły dotyczące debaty prezydenckiej przed drugą turą. Ostatnie przedwyborcze spotkanie dwóch kandydatów transmitowane będzie przez Polsat, TVN i TVP - informuje Polsat News.

Hiszpańskie media: Lewandowski kluczowy w walce o mistrzostwo z ostatniej chwili
Hiszpańskie media: Lewandowski kluczowy w walce o mistrzostwo

W czwartek FC Barcelona zmierzy się z RCD Espanyolem w meczu, który może przesądzić o mistrzostwie Hiszpanii. Po wygranej Realu Madryt z Mallorcą (2:1), drużyna Hansiego Flicka musi zdobyć komplet punktów, by przypieczętować swój tytuł.

PO zapowiada pozew przeciwko Mentzenowi. Wstydu nie mają polityka
PO zapowiada pozew przeciwko Mentzenowi. "Wstydu nie mają"

Sławomir Mentzen w opublikowanym na swoim koncie w mediach społecznościowych filmie powiedział, odnosząc się do artykułu Wirtualnej Polski, że za kampanią dezinformacyjną stoją ludzie związani z Platformą Obywatelską Jego wypowiedź ma związek z dyskusją wokół spotów autorstwa osób związanych z fundacją Akcja Demokracja

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Dzieci pandemii

Dzieci są sfrustrowane i apatyczne. Coraz mniej robią i coraz mniej się od nich wymaga. To efekt pandemii – twierdzą ich rodzice. Czy po lockdownie będziemy obserwować epidemię depresji wśród dzieci i młodzieży? Odpowiedzi na te pytania poszukuje Anna Zielińska. To właśnie stanowi psychicznemu naszego społeczeństwa, w szczególności dzieci, rok od wybuchu pandemii, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

O kondycji polskiej psychiatrii dziecięcej Jakub Pacan rozmawia z Marią Ochman.  

Mamy wiele alarmujących raportów o psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, natomiast na obecny stan pracowano przez dziesięciolecia. Bolączką psychiatrii dziecięcej nie jest tylko brak miejsc w szpitalach i placówek pomocy w kraju. Brak jest naprawdę wszystkiego. Nie ma lekarzy tej specjalności, brakuje terapeutów, personelu medycznego i całego systemu opieki środowiskowej, bez której nie możemy mówić o skutecznej pomocy młodym pacjentom. Problemy psychiczne młodzieży zaczęły lawinowo narastać wraz z przemianami cywilizacyjnymi po 1989 roku. Nikt nie był na nie przygotowany: ani rodzice, ani służba zdrowia, ani szkoła, a terapeuci wiele rzeczy musieli się uczyć na bieżąco. Po drugie psychiatria dzieci i młodzieży była zawsze tematem wstydliwym, zaniedbywanym i ukrywanym.

Z policjantem z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego jednego ze stołecznych komisariatów rozmawia Agnieszką Żurek.

 – Obostrzenia nie wpływają najlepiej na kondycję psychiczną ludzi. Od kolegów z pracy słyszę o coraz częstszych myślach samobójczych wśród młodzieży. Jest coraz więcej kradzieży w sklepach i nie są to już zwykli złodzieje, tylko ludzie niemający na chleb 

„Gospodarka odbije się od dna” - prognozuje Teresa Wojcik. 

Najnowsza prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) napawa pewnym optymizmem. Pomimo ciężkich strat w gospodarce globalnej i w poszczególnych krajach wskutek pandemii COVID-19,  MFW poprawił prognozę gLobalnego wzrostu gospodarczego do 5,5 proc. - czyli o 0,3 proc. Takie optymistyczne dane zawiera najnowszy styczniowy raport Funduszu zaprezentowany przez Gitę Gopinath, głównego ekonomistę MFW. Raport zawiera zastrzeżenie – prognoza się sprawdzi, o ile powiedzie się globalna akcja szczepień przeciw COVID-19.

 

Polecamy również tej samej autorki artykuł o uzwiązkowieniu w Google

Na ogół wszędzie na świecie związki zawodowe są w defensywie. Tymczasem pojawił się jakby sygnał odwrotnego procesu. W Stanach Zjednoczonych powstał związek zawodowy w największej firmie BigTech świata, w holdingu Alphabet/Google, zatrudniającym prawie 100 tysięcy pracowników. Amerykański ruch związkowy, unia związkowa AFL-CIO, walczy o uczciwą i sprawiedliwą przyszłość pracy w każdym sektorze gospodarki. 

Z raperem Peją rozmawia Bartosz Boruciak 

 Każdy buduje swój pomnik, ale to nie powinno wynikać z naszej próżności czy chęci bycia podziwianym. Taka fraza jest przenośnią do twojego dorobku życiowego i do tego, co po sobie zostawisz. Dlatego budujesz pomnik dla przyszłych pokoleń. Robię to w postaci utworów i muzyki. Ero poza słowami dorzuca jeszcze graffiti. To jest hip-hop. Tak go rozumiemy, czujemy i reprezentujemy.

A co jeszcze w numerze?

  • "Negatywne skutki izolacji uczniów" Marcin Koziestański rozmawia z Ryszardem Proksą, przewodniczącym Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność 
  • "Pro-life z przeszkodami" Jakub Pacan o awanturze wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego 
  • "Tylko rakija będzie niezmienna" Mateusz Kosiński rozmawia z Agrymirem Iwickim, autorem książki „Bośnia. Muzyka, kuchnia i dobrzy ludzie”
  • "Rosja pręży muskuły" Aleksander Żywczyk o rosyjskim lotniskowcu Waran 
  • "76. rocznica Marszu Śmierci" Tomasz Jagielski o obozie koncentracyjnym Stutthof
  • "Kosmodrom pod samolotem" Aleksander Żywczyk o starcie orbitalnej rakiety kosmicznej LauncherOne spod skrzydeł samolotu Kosmiczna Dziewczyna
  • "Najpojemniejsza pamięć świata w kieszeni" Aleksander Żywczyk o nowej pamięci masowej 
  • "Nacjonalizm jagielloński a mniejszość"  prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • "Jak jeden dzień" Mateusz Wyrwich przedstawia postać Kazimierza Baszczaka 
  • "Krajowa Sekcja Przemysłu Lotniczego NSZZ Solidarność skończyła 30 lat" 
  • Krajowa Sekcja Młodych przedstawia swoje osiągnięcia w 2020 r. 
  • Łukasz Bobruk opisuje lotniczy wypadek piłkarzy Manchesteru sprzed 63 lat a Anna Zielińska zapowiada Australian Open 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe