Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rok pandemii

– Choć koncerny farmaceutyczne nigdy nie ukrywały, że interesowało ich znacznie więcej niż gigantyczne dochody, kryzys związany z pandemią koronawirusa pokazał, jak daleko sięga ich władza – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność Aleksander Żywczyk. To właśnie trwającej już od ponad roku pandemii koronawirusa poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

A co jeszcze w artykule Aleksandra Żywczyka? 

W starciu z koncernami Big Pharma przegrywają dzisiaj całe państwa, przegrała również Unia Europejska, która godziła się na wszystkie warunki największych graczy na rynku leków, wiedząc, że ich deklaracje są niemożliwe do spełnienia. Obnażona słabość Komisji Europejskiej osłabiła UE i pokazała wyższość państw narodowych i finansowanych przez nie badań naukowych nad wciąż unijną solidarnością. Dzisiaj środki farmakologiczne stały się bronią w walce o światowy prymat nie tylko w gospodarce. Sytuacja pandemiczna pozwala silnym na rozgrywanie słabych – właściwie wszystko, co dzieje się obecnie w związku ze szczepieniami przeciwko koronawirusowi, wypełnia definicję globalnej wojny. 

O psychologicznych skutkach rocznej pandemii pisze Agnieszka Żurek

Lęk, zmęczenie, frustracja, irytacja, nuda czy apatia – te emocje stały się nieodłącznymi towarzyszami życia dla wielu z nas na przestrzeni roku covidowych obostrzeń. Mija właśnie 12 miesięcy od pierwszego komunikatu: „Musimy wprowadzić pewne obostrzenia na okres kilku tygodni”. Dziś nikt już chyba nie wierzy w szybkie ich odwołanie. Jakie skutki wywiera na nas długotrwała izolacja?

O dezinformacji dotyczącej nauki Kościoła pisze Aleksandra Jakubiak 

Kiedy śledzimy rozmaite fora i komentarze w mediach społecznościowych, to dojść możemy do przekonania, że istnieje niezliczone mrowie „specjalistów” w trzech dziedzinach: polityce, medycynie i teologii. Zostawmy dwie pierwsze, przyjrzyjmy się trzeciej. 
Ilu internetowych dyskutantów ze swadą peroruje o tym, co w Kościele najistotniejsze, niespecjalnie się przy tym przejmując jakąkolwiek realną wiedzą na ten temat, z jakichś powodów uważając się za oświeconych w materii rangi teologicznych spraw, często zresztą odwrotnie proporcjonalnie do faktycznego stanu swych kwalifikacji?

O walce miasta Gdańsk z Solidarnością pisze Robert Wąsik 

Na jakiej podstawie gdańscy urzędnicy uważają, iż Związek „czerpał korzyści” z promowania za własne pieniądze słów papieża Jana Pawła II i z promowania najnowszej historii Polski? Trudno powiedzieć. Obchody 40-lecia powstania Solidarności, która zapisała jeden z najbardziej chlubnych rozdziałów w polskich dziejach, także dziejach Gdańska, trudno bowiem uznać za promowanie działalności czysto związkowej. Taka argumentacja miasta budzi co najmniej daleko idące wątpliwości. 

O „micie zielonych miejsc pracy” pisze Teresa Wójcik 

Biden, zdeklarowany zwolennik związków zawodowych, stoi przed kolejnym wyzwaniem. W sektorach energetyki węglowej i gazowej do związków zawodowych należy odpowiednio 10 i 11 procent pracowników, liczonych od setek i tysięcy zatrudnionych. To znacząca siła. W energetyce jądrowej uzwiązkowienie wynosi nawet 12 procent. Tymczasem w sektorach energetyki solarnej i wiatrowej do związków należy odpowiednio tylko 4 i 6 procent ogółu zatrudnionych (wg danych na 2020 rok). Przy stałym zatrudnieniu wynoszącym od kilku do kilkudziesięciu ludzi to grupa niemal niedostrzegalna. W Stanach Zjednoczonych we wszystkich branżach przemysłowych do związków zawodowych należy około 6 proc. stałych pracowników.

A co jeszcze w numerze?

 

  • „Problem globalny” - Mateusz Kosiński przedstawia pandemiczną sytuację na świecie
  • „Pandemia zagubienia” - Jakub Pacan pisze o braku zrozumienia młodych Polaków przez polityków 
  • „Zerknąć poza horyzont” - Mateusz Kosiński odpowiada Kai Godek 
  • „Zły gazociąg” - Teresa Wójcik o Nord Stream 2
  • „Żarłoczne Jabłko” - Aleksander Żywczyk o zakupie niewielkich firm przez potężne korporacje
  • "Jesteśmy głodni nowych rzeczy" Bartosz Boruciak rozmawia z Tokarą i Perkozem z zespołu Tekno
  • "Krzyki i krzyki" - Sebastian Pytel recenzuje film "Malcolm i Maria" 
  • "Tajemnicze zwolnienia, czyli w co gra SI?" Aleksander Żywczyk o zwolnieniu z Google Margaret Mitchell, która zajmuje się etyką sztucznej inteligencji 
  • "Stalin i Lenin w praktyce" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Gdyby szyja wzoru Polaka, Polki" Ewa Górska przedstawia Grażynę Przybylską-Wendt
  •  "S" okupowała szpital w Ciborzu - Marcin Koziestański o konflikcie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu 
  • W dziale sport - "Kobiety chcą skakać dalej" Anny Zielińskiej i "Kosa w Krakowie" Łukasza Bobruka


 

POLECANE
Donald Tusk uderza w Ruch Obrony Granic i ogłasza przejścia graniczne infrastrukturą krytyczną z ostatniej chwili
Donald Tusk uderza w Ruch Obrony Granic i ogłasza przejścia graniczne "infrastrukturą krytyczną"

– Na granicy z Niemcami wszystkie przejścia graniczne stały się obiektami infrastruktury krytycznej. To znaczy, że te miejsca podlegają szczególnej ochronie – przekazał w poniedziałek premier Donald Tusk.

To dziś uczynię. Marszałek Hołownia złożył deklarację pilne
"To dziś uczynię". Marszałek Hołownia złożył deklarację

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że w poniedziałek podpisze postanowienie o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego. Wyraził nadzieję, że zostanie ono opublikowane jeszcze tego dnia

Poseł PO miała wraz z żoną gangstera szukać kobiet, które byłyby gotowe oskarżyć Nawrockiego o sutenerstwo z ostatniej chwili
Poseł PO miała wraz z żoną gangstera szukać kobiet, które byłyby gotowe oskarżyć Nawrockiego o sutenerstwo

Szokujące informacje nt. brudnych kulisów kampanii prezydenckiej zdradził w poniedziałek tygodnik "Wprost".

Co to za chory pomysł. Burza po programie TVN gorące
"Co to za chory pomysł". Burza po programie TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Polacy nie chcą już jeździć do pracy do Niemiec tylko u nas
Polacy nie chcą już jeździć do pracy do Niemiec

Niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Zeit (FAZ) opublikowała w ostatnich dniach bardzo interesującą relacją na temat przemian na niemieckim rynku pracy, dotyczącą także Polaków.

Efekt Tuska. Hurtowe ceny energii w Polsce jednego dnia wzrosły 50-krotnie gorące
"Efekt Tuska". Hurtowe ceny energii w Polsce jednego dnia wzrosły 50-krotnie

Pierwszy w sezonie upał spowodował, że w ciągu jednego dnia ceny energii wzrosły 50-krotnie – przekazały PAP Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W upalne wieczory klimatyzatory powodują wzrost zużycia prądu, a jeśli nie pracują OZE, zastąpić je musi droższa energia konwencjonalna.

Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka pilne
Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Będziemy pod wpływem niżu znad południowej Skandynawii. Z zachodu na wschód kraju będzie się przemieszczał chłodny front atmosferyczny. Upał utrzyma się jeszcze jedynie na krańcach południowo-wschodnich. Pochmurna pogoda z przelotnymi opadami deszczu, a na wschodzie także z burzami, przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływała na nastrój i sprawność psychofizyczną.

Siemoniak poinformował o karach dla członków ROG. Wystawiono dziesiątki mandatów z ostatniej chwili
Siemoniak poinformował o karach dla członków ROG. "Wystawiono dziesiątki mandatów"

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak przekazał, że członkowie Ruchu Obrony Granic (ROG) zostali ukarani przez policję licznymi mandatami. W sprawie jednej z osób prokuratura wszczęła śledztwo.

Trump: Będą dodatkowe cła za sprzyjanie BRICS z ostatniej chwili
Trump: Będą dodatkowe cła za sprzyjanie BRICS

Stany Zjednoczone nałożą dodatkowe 10-procentowe cła na każdy kraj sprzyjający polityce BRICS - zapowiedział w poniedziałek prezydent USA Donald Trump. W brazylijskim Rio de Janeiro trwa dwudniowy szczyt tej nieformalnej organizacji.

Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy pilne
Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi remonty ruszyły pełną parą. Warszawiacy i turyści, którzy odwiedzają stolicę, muszą się liczyć z poważnymi utrudnieniami w mieście.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rok pandemii

– Choć koncerny farmaceutyczne nigdy nie ukrywały, że interesowało ich znacznie więcej niż gigantyczne dochody, kryzys związany z pandemią koronawirusa pokazał, jak daleko sięga ich władza – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność Aleksander Żywczyk. To właśnie trwającej już od ponad roku pandemii koronawirusa poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

A co jeszcze w artykule Aleksandra Żywczyka? 

W starciu z koncernami Big Pharma przegrywają dzisiaj całe państwa, przegrała również Unia Europejska, która godziła się na wszystkie warunki największych graczy na rynku leków, wiedząc, że ich deklaracje są niemożliwe do spełnienia. Obnażona słabość Komisji Europejskiej osłabiła UE i pokazała wyższość państw narodowych i finansowanych przez nie badań naukowych nad wciąż unijną solidarnością. Dzisiaj środki farmakologiczne stały się bronią w walce o światowy prymat nie tylko w gospodarce. Sytuacja pandemiczna pozwala silnym na rozgrywanie słabych – właściwie wszystko, co dzieje się obecnie w związku ze szczepieniami przeciwko koronawirusowi, wypełnia definicję globalnej wojny. 

O psychologicznych skutkach rocznej pandemii pisze Agnieszka Żurek

Lęk, zmęczenie, frustracja, irytacja, nuda czy apatia – te emocje stały się nieodłącznymi towarzyszami życia dla wielu z nas na przestrzeni roku covidowych obostrzeń. Mija właśnie 12 miesięcy od pierwszego komunikatu: „Musimy wprowadzić pewne obostrzenia na okres kilku tygodni”. Dziś nikt już chyba nie wierzy w szybkie ich odwołanie. Jakie skutki wywiera na nas długotrwała izolacja?

O dezinformacji dotyczącej nauki Kościoła pisze Aleksandra Jakubiak 

Kiedy śledzimy rozmaite fora i komentarze w mediach społecznościowych, to dojść możemy do przekonania, że istnieje niezliczone mrowie „specjalistów” w trzech dziedzinach: polityce, medycynie i teologii. Zostawmy dwie pierwsze, przyjrzyjmy się trzeciej. 
Ilu internetowych dyskutantów ze swadą peroruje o tym, co w Kościele najistotniejsze, niespecjalnie się przy tym przejmując jakąkolwiek realną wiedzą na ten temat, z jakichś powodów uważając się za oświeconych w materii rangi teologicznych spraw, często zresztą odwrotnie proporcjonalnie do faktycznego stanu swych kwalifikacji?

O walce miasta Gdańsk z Solidarnością pisze Robert Wąsik 

Na jakiej podstawie gdańscy urzędnicy uważają, iż Związek „czerpał korzyści” z promowania za własne pieniądze słów papieża Jana Pawła II i z promowania najnowszej historii Polski? Trudno powiedzieć. Obchody 40-lecia powstania Solidarności, która zapisała jeden z najbardziej chlubnych rozdziałów w polskich dziejach, także dziejach Gdańska, trudno bowiem uznać za promowanie działalności czysto związkowej. Taka argumentacja miasta budzi co najmniej daleko idące wątpliwości. 

O „micie zielonych miejsc pracy” pisze Teresa Wójcik 

Biden, zdeklarowany zwolennik związków zawodowych, stoi przed kolejnym wyzwaniem. W sektorach energetyki węglowej i gazowej do związków zawodowych należy odpowiednio 10 i 11 procent pracowników, liczonych od setek i tysięcy zatrudnionych. To znacząca siła. W energetyce jądrowej uzwiązkowienie wynosi nawet 12 procent. Tymczasem w sektorach energetyki solarnej i wiatrowej do związków należy odpowiednio tylko 4 i 6 procent ogółu zatrudnionych (wg danych na 2020 rok). Przy stałym zatrudnieniu wynoszącym od kilku do kilkudziesięciu ludzi to grupa niemal niedostrzegalna. W Stanach Zjednoczonych we wszystkich branżach przemysłowych do związków zawodowych należy około 6 proc. stałych pracowników.

A co jeszcze w numerze?

 

  • „Problem globalny” - Mateusz Kosiński przedstawia pandemiczną sytuację na świecie
  • „Pandemia zagubienia” - Jakub Pacan pisze o braku zrozumienia młodych Polaków przez polityków 
  • „Zerknąć poza horyzont” - Mateusz Kosiński odpowiada Kai Godek 
  • „Zły gazociąg” - Teresa Wójcik o Nord Stream 2
  • „Żarłoczne Jabłko” - Aleksander Żywczyk o zakupie niewielkich firm przez potężne korporacje
  • "Jesteśmy głodni nowych rzeczy" Bartosz Boruciak rozmawia z Tokarą i Perkozem z zespołu Tekno
  • "Krzyki i krzyki" - Sebastian Pytel recenzuje film "Malcolm i Maria" 
  • "Tajemnicze zwolnienia, czyli w co gra SI?" Aleksander Żywczyk o zwolnieniu z Google Margaret Mitchell, która zajmuje się etyką sztucznej inteligencji 
  • "Stalin i Lenin w praktyce" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Gdyby szyja wzoru Polaka, Polki" Ewa Górska przedstawia Grażynę Przybylską-Wendt
  •  "S" okupowała szpital w Ciborzu - Marcin Koziestański o konflikcie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu 
  • W dziale sport - "Kobiety chcą skakać dalej" Anny Zielińskiej i "Kosa w Krakowie" Łukasza Bobruka



 

Polecane
Emerytury
Stażowe