Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": 21xTAK historia niezwykła

- Porozumienie dąbrowskie, zwane katowickim, przesądziło o powstaniu i uznaniu ogólnopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Dlatego było decydujące dla upadku władzy partii komunistycznej w Polsce – pisze w najnowszym numerze „TS” Teresa Wójcik. To właśnie wydarzeniom przed 41. lat, gdy rodziła się Solidarność, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ foto. TS

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

Porozumienie dąbrowskie, będące fundamentem fascynujących dokonań najpierw Komitetu Strajkowego, a następnie MKZ Katowice, winno zająć należne mu miejsce w najnowszej historii Polski, obok porozumień z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia. Huta Katowice była w tym czasie największym zakładem pracy w całym regionie, zatrudniała ponad 20 tys. ludzi. Jej znaczenie i wpływ obejmowały nie tylko ówczesne województwo katowickie, ale także województwa sąsiednie, a pośrednio cały kraj. Właśnie w tym środowisku został przedstawiony postulat zarejestrowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” jako struktury ogólnopolskiej. 

M.in. o znaczeniu wydarzeń z 1980 r. z dr. Karolem Nawrockim, prezesem Instytutu Pamięći Narodowej rozmawia Mateusz Kosiński 

 Gdańsk to dla mnie szczególne miejsce, ale też Solidarność jest dla mnie szczególnym fenomenem – i to fenomenem w skali świata. Na skutek strajków sierpniowych Solidarność przywróciła wiarę w godność człowieka i wolność. Później usiłowano tę wiarę zdławić 13 grudnia 1981 r., ale mamy wszyscy świadomość, że bez Solidarności nie byłoby wolności. Strajki w sierpniu 1980 r. to również wspomnienie jednoczenia się Polaków wobec walki z systemem komunistycznym. Z jednej strony wiemy, że korpus znaczeń socjalnych był bardzo ważny, on do dzisiaj zostaje jedną z najważniejszych kwestii dla Solidarności, ale z drugiej strony wymiar antykomunistyczny, wolnościowy był równie ważny. Warto pamiętać, że to, co przyniósł system totalitarny w latach 80., to, jak rozprawiano się z działaczami Solidarności po 13 grudnia 1981 r., jest doskonałym przykładem, że Polska jeszcze długo po zakończeniu II wojny światowej nie była państwem wolnym, tylko państwem kolonialnym.

 

„Sajgon Bidena”, czyli koszmarny finisz misji w Afganistanie – raportuje Michał Bruszewski 

Dezercja Afgańskiej Armii Narodowej oddającej miasta islamistom bez wystrzału. Ucieczka prezydenta Aszrafa Ghaniego wraz ze świtą i setki cywili uciekających w popłochu przed wkraczającymi do Kabulu talibami. Dantejskie sceny na kabulskim lotnisku – ostatnim skrawku ziemi zachodniej koalicji. Entuzjazm światowej lewicy wobec Joe Bidena jakby przygasł. Pośpieszna ewakuacja US Army z Afganistanu zamieniła się w koszmar, który zaciąży na prezydenturze Bidena.

Lucyfer i „cieplna kopuła” - o upalnym lecie w Europie pisze Teresa Wójcik


W tym roku w Syrakuzach na Sycylii padł europejski rekord ciepła – 48,8°C. Do końca śródziemnomorskiego lata dość daleko, możliwe, że rekord zostanie jeszcze pobity. Upalne lata w krajach basenu Morza Śródziemnego to reguła, jednak w tym roku – jak utrzymują media i eksperci klimatu – temperatury są niebezpiecznie wysokie. Przyczyną zabójczych anomalii cieplnych ma być globalne ocieplenie klimatu. Jednocześnie w tym regionie pojawia się zimowa anomalia – coraz częściej w Atenach i w Rzymie pada śnieg i temperatura spada kilka stopni poniżej zera. Tyle że to upały przynoszą klęskę ogromnych pożarów. 

Sztuczna inteligencja Google’a przedłuży nam życie? - odpowiada Aleksander Żywczyk


Google zapowiada, że liczne zespoły naukowe pracujące nad szczepionkami i lekami będą miały nie lada wsparcie. W Izraelu powstaje potężne centrum badawczo-rozwojowe, w którym jedna z największych sztucznych inteligencji świata będzie pracowała nad przedłużeniem i poprawieniem jakości ludzkiego życia. Na jej czele staną nie lekarze, ale informatycy i inżynierowie.

A co jeszcze w numerze? 

  • Relacja z gali "Człowieka Roku 2020 Tygodnika Solidarność" autorstwa Marcina Koziestańskiego 
  • "Kryzys przez (nie)Porozumienie" - Marcin Krzeszowiec o rozłamie w Zjednoczonej Prawicy 
  • Marcin Koziestański rozmawia z Patrykiem Jakim
  • "Cena ropy pod znakiem zapytania" Aleksandra Żywczyka 
  • "Chińskie kopalnie pod kanadyjskim klonem" - ten sam autor o przeprowadzce kopalni kryptowalut 
  • prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Prosty lud" "
  • "Koncern naftowy przegrał z... afrykańskim plemieniem" Aleksander Żywczyk o pieniądzach, które Shell zapłaci za wyciek ropy w Nigerii
  • "Przebyć całą Polskę dla świętego" z ks. Bogumiłem Lempkowskim, który pokonał 1000 km rowerem w kilkanaście dni, by swoim wysiłkiem wstawić się za szybką kanonizacją błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, rozmawia Konrad Wernicki
  • Z Magdaleną Daniel rozmawia Bartosz Boruciak 
  • Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje film "Zielony rycerz". 
  • W dziale sport: "Pożegnanie legendy - Gerd Mueller nie żyje" Łukasza Bobruka i "Olimpijczycy na Stadionie Śląskim" Barbary Michałowskiej 


 

POLECANE
Czy Niemcy są w stanie prowadzić wojnę? Niemiecki minister obrony mówi o lukach pilne
Czy Niemcy są w stanie prowadzić wojnę? Niemiecki minister obrony mówi o lukach

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius, zapytany, czy siły zbrojne Niemiec są we właściwej kondycji, odparł: "Jesteśmy na dobrej drodze".

Scholz wygwizdany w Magdeburgu. Niemcy wieczorem wyszli na ulice z ostatniej chwili
Scholz wygwizdany w Magdeburgu. Niemcy wieczorem wyszli na ulice

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz został wygwizdany na ulicach Magdeburga, gdzie przyjechał dzień po piątkowym zamachu terrorystycznym.

Trump grozi przejęciem kontroli nad Kanałem Panamskim. „Bez zadawania pytań” polityka
Trump grozi przejęciem kontroli nad Kanałem Panamskim. „Bez zadawania pytań”

Donald Trump zagroził w sobotę, że USA przejmą kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, iż Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego. Chodzi, m.in. o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Rano przyszedł SS-man i wyczytał kilka nazwisk tylko u nas
"Rano przyszedł SS-man i wyczytał kilka nazwisk"

Po rozpracowaniu przez rybnickie gestapo (dzięki zdrajcy Jana Ziętka) organizacji konspiracyjnej rybnickiego ZWZ, ponad 60 osób aresztowano w dniach 11-13.02.1943 r. i przewieziono dnia 13.02.1943 r. do KL Auschwitz. Tam, po osadzeniu w bloku 2a, przetrzymywano więźniów przez okres śledztwa. Dodaję, ze w bloku tym rozdzielono przybyłych na „kobiety na prawo, mężczyźni na lewo” i na leżąco na betonowej posadzce oczekiwali na przesłuchania (a trwało to w niektórych przypadkach aż 3 miesiące).

Niemieckie media: Czy Niemcy będą jeździli do pracy do Polski? gorące
Niemieckie media: Czy Niemcy będą jeździli do pracy do Polski?

Niemiecki Nordkurier opisuje przypadek polskiego emigranta w Niemczech Bogumiła Pałki, który pracuje w Niemczech jako tłumacz przysięgły - "Czy Niemcy będą jeździli do pracy do Polski?" - czytamy w tytule artykułu.

Karol Nawrocki domaga się jednostronnego wypowiedzenia Paktu Migracyjnego polityka
Karol Nawrocki domaga się jednostronnego wypowiedzenia Paktu Migracyjnego

- Wszystkimi wstrząsnęły tragiczne informacje o zamachu w Magdeburgu. Łączę się w bólu z najbliższymi ofiar oraz modlę się o zdrowie dla wszystkich poszkodowanych - powiedział Karol Nawrocki na krótkim wideo, w którym skomentował wczorajszą tragedię w Niemczech.

Musiałem zacząć od zera. Znany dziennikarz przerwał milczenie Wiadomości
"Musiałem zacząć od zera". Znany dziennikarz przerwał milczenie

Artur Rawicz przez lata był jedną z kluczowych postaci polskiego dziennikarstwa muzycznego. Jego pasja do rozmów z artystami oraz ogromna wiedza o muzyce, zwłaszcza rapie, przyniosły mu dużą popularność. Niewielu jednak wiedziało, że w ostatnich latach zmagał się z poważnymi problemami, które doprowadziły go do kryzysu życiowego.

Francja: brutalny, zbiorowy gwałt na Polce Wiadomości
Francja: brutalny, zbiorowy gwałt na Polce

W miejscowości Gap we Francji doszło do dramatycznego zdarzenia. 42-letnia kobieta polskiego pochodzenia została zgwałcona przez trzech mężczyzn. Do zdarzenia doszło 13 grudnia, gdy przyjechała odwiedzić swoją córkę i przyjaciółkę.

Atak na jarmark w Magdeburgu. Nowe wstrząsające ustalenia Wiadomości
Atak na jarmark w Magdeburgu. Nowe wstrząsające ustalenia

Dziewięcioletnie dziecko i czworo dorosłych zginęło w piątkowym ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu - poinformował szef prokuratury w tym mieście, Horst Walter Nopens. 200 osób zostało rannych.

Tragiczne odkrycie nad rzeką Oława. Trwa akcja służb Wiadomości
Tragiczne odkrycie nad rzeką Oława. Trwa akcja służb

Nad rzeką Oława na Dolnym Śląsku doszło do tragicznego odkrycia. Policja i służby ratunkowe znalazły ciało około 40-letniej kobiety. Kilka dni wcześniej, niedaleko miejsca zdarzenia, znaleziono jej rzeczy osobiste, w tym torebkę i tajemniczy list adresowany do rodziny.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": 21xTAK historia niezwykła

- Porozumienie dąbrowskie, zwane katowickim, przesądziło o powstaniu i uznaniu ogólnopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Dlatego było decydujące dla upadku władzy partii komunistycznej w Polsce – pisze w najnowszym numerze „TS” Teresa Wójcik. To właśnie wydarzeniom przed 41. lat, gdy rodziła się Solidarność, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ foto. TS

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

Porozumienie dąbrowskie, będące fundamentem fascynujących dokonań najpierw Komitetu Strajkowego, a następnie MKZ Katowice, winno zająć należne mu miejsce w najnowszej historii Polski, obok porozumień z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia. Huta Katowice była w tym czasie największym zakładem pracy w całym regionie, zatrudniała ponad 20 tys. ludzi. Jej znaczenie i wpływ obejmowały nie tylko ówczesne województwo katowickie, ale także województwa sąsiednie, a pośrednio cały kraj. Właśnie w tym środowisku został przedstawiony postulat zarejestrowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” jako struktury ogólnopolskiej. 

M.in. o znaczeniu wydarzeń z 1980 r. z dr. Karolem Nawrockim, prezesem Instytutu Pamięći Narodowej rozmawia Mateusz Kosiński 

 Gdańsk to dla mnie szczególne miejsce, ale też Solidarność jest dla mnie szczególnym fenomenem – i to fenomenem w skali świata. Na skutek strajków sierpniowych Solidarność przywróciła wiarę w godność człowieka i wolność. Później usiłowano tę wiarę zdławić 13 grudnia 1981 r., ale mamy wszyscy świadomość, że bez Solidarności nie byłoby wolności. Strajki w sierpniu 1980 r. to również wspomnienie jednoczenia się Polaków wobec walki z systemem komunistycznym. Z jednej strony wiemy, że korpus znaczeń socjalnych był bardzo ważny, on do dzisiaj zostaje jedną z najważniejszych kwestii dla Solidarności, ale z drugiej strony wymiar antykomunistyczny, wolnościowy był równie ważny. Warto pamiętać, że to, co przyniósł system totalitarny w latach 80., to, jak rozprawiano się z działaczami Solidarności po 13 grudnia 1981 r., jest doskonałym przykładem, że Polska jeszcze długo po zakończeniu II wojny światowej nie była państwem wolnym, tylko państwem kolonialnym.

 

„Sajgon Bidena”, czyli koszmarny finisz misji w Afganistanie – raportuje Michał Bruszewski 

Dezercja Afgańskiej Armii Narodowej oddającej miasta islamistom bez wystrzału. Ucieczka prezydenta Aszrafa Ghaniego wraz ze świtą i setki cywili uciekających w popłochu przed wkraczającymi do Kabulu talibami. Dantejskie sceny na kabulskim lotnisku – ostatnim skrawku ziemi zachodniej koalicji. Entuzjazm światowej lewicy wobec Joe Bidena jakby przygasł. Pośpieszna ewakuacja US Army z Afganistanu zamieniła się w koszmar, który zaciąży na prezydenturze Bidena.

Lucyfer i „cieplna kopuła” - o upalnym lecie w Europie pisze Teresa Wójcik


W tym roku w Syrakuzach na Sycylii padł europejski rekord ciepła – 48,8°C. Do końca śródziemnomorskiego lata dość daleko, możliwe, że rekord zostanie jeszcze pobity. Upalne lata w krajach basenu Morza Śródziemnego to reguła, jednak w tym roku – jak utrzymują media i eksperci klimatu – temperatury są niebezpiecznie wysokie. Przyczyną zabójczych anomalii cieplnych ma być globalne ocieplenie klimatu. Jednocześnie w tym regionie pojawia się zimowa anomalia – coraz częściej w Atenach i w Rzymie pada śnieg i temperatura spada kilka stopni poniżej zera. Tyle że to upały przynoszą klęskę ogromnych pożarów. 

Sztuczna inteligencja Google’a przedłuży nam życie? - odpowiada Aleksander Żywczyk


Google zapowiada, że liczne zespoły naukowe pracujące nad szczepionkami i lekami będą miały nie lada wsparcie. W Izraelu powstaje potężne centrum badawczo-rozwojowe, w którym jedna z największych sztucznych inteligencji świata będzie pracowała nad przedłużeniem i poprawieniem jakości ludzkiego życia. Na jej czele staną nie lekarze, ale informatycy i inżynierowie.

A co jeszcze w numerze? 

  • Relacja z gali "Człowieka Roku 2020 Tygodnika Solidarność" autorstwa Marcina Koziestańskiego 
  • "Kryzys przez (nie)Porozumienie" - Marcin Krzeszowiec o rozłamie w Zjednoczonej Prawicy 
  • Marcin Koziestański rozmawia z Patrykiem Jakim
  • "Cena ropy pod znakiem zapytania" Aleksandra Żywczyka 
  • "Chińskie kopalnie pod kanadyjskim klonem" - ten sam autor o przeprowadzce kopalni kryptowalut 
  • prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Prosty lud" "
  • "Koncern naftowy przegrał z... afrykańskim plemieniem" Aleksander Żywczyk o pieniądzach, które Shell zapłaci za wyciek ropy w Nigerii
  • "Przebyć całą Polskę dla świętego" z ks. Bogumiłem Lempkowskim, który pokonał 1000 km rowerem w kilkanaście dni, by swoim wysiłkiem wstawić się za szybką kanonizacją błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, rozmawia Konrad Wernicki
  • Z Magdaleną Daniel rozmawia Bartosz Boruciak 
  • Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje film "Zielony rycerz". 
  • W dziale sport: "Pożegnanie legendy - Gerd Mueller nie żyje" Łukasza Bobruka i "Olimpijczycy na Stadionie Śląskim" Barbary Michałowskiej 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe