Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" „Za męża tylko Polaka”. Polscy strażacy podbili Grecję

Na prośbę Grecji polskie władze skierowały do walki z pożarami szalejącymi w tym kraju ekipę Państwowej Straży Pożarnej. Łącznie cztery moduły GFFFV – 286 strażaków i 46 pojazdów. Polscy strażacy pełnili swoją misję od 10 do 29 sierpnia – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Teresa Wójcik. To właśnie m.in. postawie polskich strażaków poświęcone jest aktualne wydanie „TS”. 
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule „Teresy Wójcik”?


Polacy walnie wspierali Greków w walce z żywiołem. Wszyscy pojechali na podstawie osobistej, dobrowolnej decyzji. Walczyli nie tylko z ogniem, ale także z długimi zmianami działania, zmęczeniem, skąpymi godzinami snu, wysokimi temperaturami, dymem i wdychanymi pyłami, a co najważniejsze – zagrożeniem życia i zdrowia. Ich determinacja i wysoki profesjonalizm spotkały się z wielkim uznaniem w Grecji i na arenie międzynarodowej. Okazali się wspaniałymi ambasadorami Polski. (…) 
W internecie, prasie i mediach społecznościowych pojawiło się tysiące głosów uznania i podziwu dla polskich strażaków, wręcz Niagara entuzjazmu wśród Greków i przedstawicieli innych krajów Europy. Na portalu Reddit 24-letnia Holenderka Lotte z Utrechtu wypoczywająca na Evii zwierza się: „They saved us. Some guys from Poland. If I get married, I will only marry a Pole” (Ocalili nas. Jacyś faceci z Polski. Jeśli wyjdę za mąż, to tylko za Polaka).

Marcin Koziestański rozmawia z Jackiem Erkiertem, dowódcą operacyjnym zabezpieczenia logistycznego polskich strażaków walczących z pożarami w Grecji, a także wiceprzewodniczącym Regionalnej Sekcji NSZZ „Solidarność” Pożarnictwa Wielkopolski i członkiem Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”


Grecy to bardzo mili ludzie, bardzo przyjaźnie nastawieni. Byli nam ogromnie wdzięczni, że przejechaliśmy aż tyle setek kilometrów, żeby im pomóc. My prowadziliśmy inne działania, przede wszystkim dozorowanie, dogaszanie, ale pierwsza grupa polskich strażaków, jak podkreślali sami Grecy, obroniła ich miasto. Byli nam za to tak wdzięczni, że można wręcz powiedzieć, że rzucali się nam na szyję. Wiadomo, że nie mieliśmy na to czasu, ale gdy tylko wychodziliśmy do miasta, choćby po drobne zakupy, to chcieli nas ugościć i zapraszali na obiady. Nie tylko rząd grecki, ale i zwykli ludzie dowozili nam do bazy jedzenie. Nie było też żadnych problemów, jeśli chodzi chociażby o pomoc w jakichś naprawach czy potrzebnych nam tłumaczeniach na język grecki. Zawsze starali się nam pomóc. (…) Byłem w Grecji od 22 sierpnia do 1 września. Najcięższy moment dla mnie to szósty, siódmy dzień pobytu. Codzienne wstawanie o piątej rano i praca do północy spowodowała po prostu ludzkie zmęczenie materiału. Niewyspanie, wysoka temperatura, ponad 36°C non stop, zmiana klimatu – zrobiły swoje. 

O jawności płac pisze Barbara Michałowska. 

Unia Europejska dąży do tego, by płace w krajach członkowskich były jawne. Dyrektywa w tej sprawie, którą chce wprowadzić, spotyka się jednak ze sprzeciwem części pracodawców. A rozwiązania dotyczące jawności płac wprowadzane w Polsce w ostatnim czasie wydają się być niewystarczające. 

Nie milkną echa dyrektywy dotyczącej jawności płac, którą chce wprowadzić Unia Europejska. Dyrektywa zakłada m.in., że pracodawcy musieliby informować kandydatów o zarobkach na danym stanowisku. „Każdy pracownik ma mieć możliwość zwrócenia się do pracodawcy z prośbą o informacje dotyczące indywidualnego poziomu wynagrodzenia, a także średniego poziomu wynagrodzenia, z podziałem na płeć, w odniesieniu do pracowników wykonujących taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości” – pisze Business Insider. Takie rozwiązania pozytywnie oceniły w marcu NSZZ „Solidarność” i OPZZ. 

O renesansie Mao Zedonga przeczytają państwo w artykule Teresy Wójcik. 

Chiny, które stały się drugą na świecie potęgą gospodarczą – z populacją około 1,4 mld ludzi – są w rzeczywistości krajem wzrastającego ubóstwa. W ostatnich dziesięcioleciach drastycznie wzrosły nierówności społeczne. W 2015 roku w Państwie Środka 10 proc. populacji przejmowało 41 proc. dochodu narodowego. Dziś ta grupa przejmuje ponad 50 proc. Mniej więcej 600 mln Chińczyków zarabia miesięcznie średnio około 150 dolarów, choć średnia płaca została wyliczona na 350 dolarów. Z wielu danych wynika, że około 90 proc. pracujących od 20 lat nie otrzymuje podwyżek, a zdarza się nawet, że ich zarobki z roku na rok są nieco mniejsze. 

„Bitcoin w cieniu protestów” - Aleksander Żywczyk 

Salwador, najmniejsze państwo Ameryki Łacińskiej, w ciągu kilku nocy wyszarpało sobie miejsce w podręcznikach do historii i ekonomii. Wprowadzając bitcoina jako oficjalną walutę, stało się pierwszym krajem świata, które za swój oficjalny pieniądz wybrało kryptowalutę. Decyzja prezydenta Salwadoru skończyła się masowymi protestami na ulicach miast tego niewielkiego państewka. Jednak jeżeli prezydent i wojsko ustrzegą kraj przed rewolucją, w kolejce do bitcoina stoją kolejne kraje Ameryki Łacińskiej i Południowej – w tym wciąż komunistyczna Kuba.

A co jeszcze w numerze? 

  • Jakub Pacan "Walka na dwa fronty" o problemach Polski z UE w kontekście kryzysu na granicy z Białorusią 
  • "Przygotowanie do kariery zawodowej" Monika Pszkit-Sobiech 
  • "Łukaszenka wie lepiej" Barbara Michałowska o roli Polski w propagandzie Białoruskiej 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz- "Korekta i glosa" 
  • "Śmierć czasi się w poduszkach" Aleksander Żywczyk o problemach z poduszką powietrzną Takata
  • Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje film "Annette" a Agnieszka Żurek film "Teddy" 
  • Mateusz Kosiński o rocznicy porozumienia jastrzębskiego 
  • Relacja z ostatniego webinaru Krajowej Sekcji Młodych 
  • W dziale sport: Łukasz Bobruk o ostatnich meczach biało-czerwonych i Basia Michałowska o powrocie Kubicy do F1


 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni Wiadomości
Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni

Sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca; wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Harry został wychłostany. Burza w Pałacu Buckingham Wiadomości
"Harry został wychłostany". Burza w Pałacu Buckingham

Meghan Markle znów znalazła się w centrum medialnych doniesień. Tym razem chodzi o jej życie w brytyjskiej rodzinie królewskiej, a dokładniej o trudności z zaakceptowaniem pozycji, jaką zajęła po ślubie z księciem Harrym.

Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował z ostatniej chwili
Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował

KGHM Polska Miedź S.A. wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Zarząd Spółki podjął decyzję o rozpoczęciu prac w zakresie rozpoznania geologiczno-hydrogeologicznego dla projektów: GG-2 "Odra", Retków oraz Gaworzyce.

Fatalne wieści dla Tuska. Większość Polaków za dymisją premiera [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Fatalne wieści dla Tuska. Większość Polaków za dymisją premiera [SONDAŻ]

Po przegranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich, próbach podważenia legalności wyboru Karola Nawrockiego przez środowiska KO i napięciach w koalicji rządzącej, nasila się kryzys związany z przywództwem Donalda Tuska.

Paryż znosi stuletni zakaz. Komunikat dla mieszkańców i turystów z ostatniej chwili
Paryż znosi stuletni zakaz. Komunikat dla mieszkańców i turystów

W Paryżu po raz pierwszy od ponad wieku można legalnie wskoczyć do Sekwany. Władze miasta otworzyły trzy specjalne kąpieliska, z których mieszkańcy i turyści mogą korzystać za darmo do 31 sierpnia.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" „Za męża tylko Polaka”. Polscy strażacy podbili Grecję

Na prośbę Grecji polskie władze skierowały do walki z pożarami szalejącymi w tym kraju ekipę Państwowej Straży Pożarnej. Łącznie cztery moduły GFFFV – 286 strażaków i 46 pojazdów. Polscy strażacy pełnili swoją misję od 10 do 29 sierpnia – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Teresa Wójcik. To właśnie m.in. postawie polskich strażaków poświęcone jest aktualne wydanie „TS”. 
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule „Teresy Wójcik”?


Polacy walnie wspierali Greków w walce z żywiołem. Wszyscy pojechali na podstawie osobistej, dobrowolnej decyzji. Walczyli nie tylko z ogniem, ale także z długimi zmianami działania, zmęczeniem, skąpymi godzinami snu, wysokimi temperaturami, dymem i wdychanymi pyłami, a co najważniejsze – zagrożeniem życia i zdrowia. Ich determinacja i wysoki profesjonalizm spotkały się z wielkim uznaniem w Grecji i na arenie międzynarodowej. Okazali się wspaniałymi ambasadorami Polski. (…) 
W internecie, prasie i mediach społecznościowych pojawiło się tysiące głosów uznania i podziwu dla polskich strażaków, wręcz Niagara entuzjazmu wśród Greków i przedstawicieli innych krajów Europy. Na portalu Reddit 24-letnia Holenderka Lotte z Utrechtu wypoczywająca na Evii zwierza się: „They saved us. Some guys from Poland. If I get married, I will only marry a Pole” (Ocalili nas. Jacyś faceci z Polski. Jeśli wyjdę za mąż, to tylko za Polaka).

Marcin Koziestański rozmawia z Jackiem Erkiertem, dowódcą operacyjnym zabezpieczenia logistycznego polskich strażaków walczących z pożarami w Grecji, a także wiceprzewodniczącym Regionalnej Sekcji NSZZ „Solidarność” Pożarnictwa Wielkopolski i członkiem Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”


Grecy to bardzo mili ludzie, bardzo przyjaźnie nastawieni. Byli nam ogromnie wdzięczni, że przejechaliśmy aż tyle setek kilometrów, żeby im pomóc. My prowadziliśmy inne działania, przede wszystkim dozorowanie, dogaszanie, ale pierwsza grupa polskich strażaków, jak podkreślali sami Grecy, obroniła ich miasto. Byli nam za to tak wdzięczni, że można wręcz powiedzieć, że rzucali się nam na szyję. Wiadomo, że nie mieliśmy na to czasu, ale gdy tylko wychodziliśmy do miasta, choćby po drobne zakupy, to chcieli nas ugościć i zapraszali na obiady. Nie tylko rząd grecki, ale i zwykli ludzie dowozili nam do bazy jedzenie. Nie było też żadnych problemów, jeśli chodzi chociażby o pomoc w jakichś naprawach czy potrzebnych nam tłumaczeniach na język grecki. Zawsze starali się nam pomóc. (…) Byłem w Grecji od 22 sierpnia do 1 września. Najcięższy moment dla mnie to szósty, siódmy dzień pobytu. Codzienne wstawanie o piątej rano i praca do północy spowodowała po prostu ludzkie zmęczenie materiału. Niewyspanie, wysoka temperatura, ponad 36°C non stop, zmiana klimatu – zrobiły swoje. 

O jawności płac pisze Barbara Michałowska. 

Unia Europejska dąży do tego, by płace w krajach członkowskich były jawne. Dyrektywa w tej sprawie, którą chce wprowadzić, spotyka się jednak ze sprzeciwem części pracodawców. A rozwiązania dotyczące jawności płac wprowadzane w Polsce w ostatnim czasie wydają się być niewystarczające. 

Nie milkną echa dyrektywy dotyczącej jawności płac, którą chce wprowadzić Unia Europejska. Dyrektywa zakłada m.in., że pracodawcy musieliby informować kandydatów o zarobkach na danym stanowisku. „Każdy pracownik ma mieć możliwość zwrócenia się do pracodawcy z prośbą o informacje dotyczące indywidualnego poziomu wynagrodzenia, a także średniego poziomu wynagrodzenia, z podziałem na płeć, w odniesieniu do pracowników wykonujących taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości” – pisze Business Insider. Takie rozwiązania pozytywnie oceniły w marcu NSZZ „Solidarność” i OPZZ. 

O renesansie Mao Zedonga przeczytają państwo w artykule Teresy Wójcik. 

Chiny, które stały się drugą na świecie potęgą gospodarczą – z populacją około 1,4 mld ludzi – są w rzeczywistości krajem wzrastającego ubóstwa. W ostatnich dziesięcioleciach drastycznie wzrosły nierówności społeczne. W 2015 roku w Państwie Środka 10 proc. populacji przejmowało 41 proc. dochodu narodowego. Dziś ta grupa przejmuje ponad 50 proc. Mniej więcej 600 mln Chińczyków zarabia miesięcznie średnio około 150 dolarów, choć średnia płaca została wyliczona na 350 dolarów. Z wielu danych wynika, że około 90 proc. pracujących od 20 lat nie otrzymuje podwyżek, a zdarza się nawet, że ich zarobki z roku na rok są nieco mniejsze. 

„Bitcoin w cieniu protestów” - Aleksander Żywczyk 

Salwador, najmniejsze państwo Ameryki Łacińskiej, w ciągu kilku nocy wyszarpało sobie miejsce w podręcznikach do historii i ekonomii. Wprowadzając bitcoina jako oficjalną walutę, stało się pierwszym krajem świata, które za swój oficjalny pieniądz wybrało kryptowalutę. Decyzja prezydenta Salwadoru skończyła się masowymi protestami na ulicach miast tego niewielkiego państewka. Jednak jeżeli prezydent i wojsko ustrzegą kraj przed rewolucją, w kolejce do bitcoina stoją kolejne kraje Ameryki Łacińskiej i Południowej – w tym wciąż komunistyczna Kuba.

A co jeszcze w numerze? 

  • Jakub Pacan "Walka na dwa fronty" o problemach Polski z UE w kontekście kryzysu na granicy z Białorusią 
  • "Przygotowanie do kariery zawodowej" Monika Pszkit-Sobiech 
  • "Łukaszenka wie lepiej" Barbara Michałowska o roli Polski w propagandzie Białoruskiej 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz- "Korekta i glosa" 
  • "Śmierć czasi się w poduszkach" Aleksander Żywczyk o problemach z poduszką powietrzną Takata
  • Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje film "Annette" a Agnieszka Żurek film "Teddy" 
  • Mateusz Kosiński o rocznicy porozumienia jastrzębskiego 
  • Relacja z ostatniego webinaru Krajowej Sekcji Młodych 
  • W dziale sport: Łukasz Bobruk o ostatnich meczach biało-czerwonych i Basia Michałowska o powrocie Kubicy do F1



 

Polecane
Emerytury
Stażowe