Puławy i Arkadia to najlepiej zachowane ogrody w stylu angielskim na kontynencie

Są w Polsce dwa parki, do których warto zajrzeć zbaczając z głównych tras drogowych. Pierwszy znajduje się w Arkadii obok Łowicza, nieopodal autostrady A2. Drugi mieści się w Puławach, przez które przebiega droga krajowa nr 12. To najlepiej zachowane parki w stylu angielskim na kontynencie europejskim. Park w Puławach to również symbol polskiej tradycji. To tu, w świątyni Sybilli oraz w Domu Gotyckim Izabela Czartoryska założyła pierwsze w Polsce muzeum.
Arkadia, fot. abigail2resident Puławy i Arkadia to najlepiej zachowane ogrody w stylu angielskim na kontynencie
Arkadia, fot. abigail2resident / pixabay
Parki powstały w wyniku twórczej rywalizacji dwóch możnych  kobiet, w pewnym sensie ikon epoki początków zaborów, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej  i wojewodziny litewskiej Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej. Wcześnie wydane za mąż, wykształcone, znające kilka języków obcych należały do elity kraju. Dobra sytuacja finansowa pozwalała im na dużą niezależność w działaniach, a rozliczne koligacje rodzinne i prowadzone przez nie salony umożliwiały zapewniały znajomość z wieloma prominentnymi osobami. Obowiązujący w tym czasie libertynizm pozwalał obu paniom na bujne życie erotyczne. Helena była faworytą ambasadora rosyjskiego w Warszawie Stackelberg, wyróżniająca zaś się urodą, elegancją i dużym temperamentem Izabella romansowała z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, Nikołajem Repninem, dukiem de Lauzun, czego owocem były dzieci uznane przez męża Izabeli księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego i noszące jego nazwisko. A jednak to nie miłostki i zdrady sprawiają, że dziś wspominam księżne.

Po rozbiorach i utracie niepodległości mieszkająca w Warszawie Izabela wraca do zdewastowanego w czasie wojen majątku w Puławach. Wraz mężem odbudowuje pałac i zakłada ogród, w którym wykorzystuje świadomie mieszaninę różnych stylów architektonicznych. W budowlach parkowo – muzealnych, zaprojektowanych przez wybitnego architekta Piotra Aignera,  księżna kolekcjonuje eksponaty mające sławić chwałę polskiego oręża i ukazać heroiczną przeszłość narodu polskiego. W 1801 roku powstaje  Świątynia Sybilli, która zgodnie nazwą ma dawać nadzieję i proroczo wskazywać na możliwość odzyskania niepodległości.  Architektura budynku nawiązuje do będącej w ruinie starożytnej świątyni w Tivoli koło Rzymu.

Dziesięć lat później powstaje Dom Gotycki, w którego ściany wbudowano fragmenty  zabytkowej architektury i rzeźby. W Domu księżna gromadzi liczne zabytki i dzieła sztuki, a wśród nich obrazy Leonarda da Vinci, Rembrandta i Rafaela Santi.  Większość z tych eksponatów przetrwała zawieruchy wojenne i została zdeponowana w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, tworząc najlepsze i najbardziej znane Polskie zbiory muzealne. 

W odpowiedzi na plany przyjaciółki Helena, żona wojewody wileńskiego Michała Hieronima Radziwiłła założyła w 1778 roku romantyczno - sentymentalny park na prawym brzegu rzeki Skierniewki, w dobrach męża. Oddalony zaledwie 6 km od Łowicza i kilkanaście kilometrów od Nieborowa ogród o powierzchni 14,5 ha otrzymał nazwę Arkadii, czyli pełnej szczęścia krainy helleńskich pasterzy.

Jak można przeczytać w pamiętnikach, Arkadia miała wyrażać stan duchowy założycielki, pełen niepokojów wewnętrznych i potrzebujący uspokojenia poprzez  kontakt z naturą (te niepokoje początku romantyzmu dobrze wyraża szkolna lektura: Cierpienia Młodego Wertera Gethego).  Helena powierzyła budowę parku architektowi Bogumiłowi Zugowi. Park ukończono przed 1800 rokiem. Do swojej śmierci w 1821 roku właścicielka gromadziła w parku rzeźby przywożone z zagranicznych podróży, a zgodnie z obyczajem w budynki wmurowywała, między innymi renesansowe elementy zdobień pochodzące z ruin zamku prymasowskiego w Łowiczu. 

Po śmierci księżnej jej potomkowie rozbierają część budowli i sprzedają Arkadię. W roku 1893 roku prawnuk księżnej Heleny, Michał Piotr Radziwiłł odkupuje Arkadię, porządkuje park i udostępnia go szerokiej publiczności. 
Dziś można zwiedzać oba parki. Ogród w Puławach pełni rolę miejskiego parku. Wstęp jest wolny.  Arkadia jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Park jest otwarty dla zwiedzających codziennie, w poniedziałki wstęp wolny.
Wokół parku w Puławach znajdują się parkingi, na których mogą parkować zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe. Przy Arkadii mieści się parking dla samochodów osobowych. Parkowanie „dużych mobilów” jest zawsze wyzwaniem.

Inspiracją do tworzenia ogrodów w stylu angielskim była filozofia Oświecenia, a dokładnie jeden z jej nurtów sentymentalizm. Nurt głosił potrzebę życia w harmonii z naturą, umiłowanie przyrody i przeszłości. Filozofia ta znalazła silne wsparcie w sztuce, która nawiązywała do tradycji antycznej, jak również w idealizacji średniowiecznego stylu architektonicznego, gotyku jako wzoru estetycznego. Nowe rozplanowanie zrywało z uporządkowaną formą ogrodu w stylu klasycystycznym, wyrażającą się w geometrycznych kształtach alejek, podcięciach drzewostanu oraz symetrycznej kompozycji przestrzeni. W miejsce umiłowania matematyki wprowadzało naturalność i swobodę. W projektach starano się wykorzystać malownicze walory terenu. Projektanci między pozornie naturalnie rosnącą roślinność wprowadzali budowle o różnorodnym przeznaczeniu i charakterze: starożytne świątynie, fragmenty gotyckich zamków, i rzeźby antyczne, które sprowadzano z Włoch. 

Andrzej Berezowski

 

POLECANE
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit tylko u nas
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit

Niemcy od dawna nie są już takim krajem, za jaki się podają. Nowe dane zza Odry pokazują bowiem, że w Niemczech jest coraz więcej przemocy wobec gejów, kobiet i Żydów. Gdyby takie statystyki wychodziły z Polski, Unia Europejska już dawno lamentowałaby nad bezpieczeństwem w naszym kraju. Jak jednak poradzą sobie z tymi problemami Niemcy?

Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca Wiadomości
Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca

Z Włoch napływają dramatyczne informacje. Podczas lotu motoparalotnią nad Porto Sant’Elpidio Felix Baumgartner, austriacki sportowiec, stracił kontrolę nad maszyną, prawdopodobnie w wyniku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, i rozbił się w basenie należącym do hotelowego kompleksu.

Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE pilne
Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE

Przez ostatnie dziesięć lat Niemcy były głównym kierunkiem dla osób ubiegających się o azyl i przybywających do Europy spoza UE. Obecnie jednak sytuacja uległa zmianie i na czele tego zestawienia pojawił się nowy kraj.

Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu Wiadomości
Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu

Blisko 80 proc. Polaków deklaruje, że przy wyborze produktów spożywczych stara się sięgać po żywność krajową, a 67 proc. uważa ją za lepszą jakościowo od zagranicznej – wynika z najnowszego raportu CBOS. Tylko 17 proc. ankietowanych wskazuje, że cena jest dla nich kluczowym kryterium podczas zakupów.

Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata tylko u nas
Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata

Armin Papperger, prezes niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG, w rozmowie z gazetą die Welt mówił o dynamicznym rozwoju niemieckiej branży zbrojeniowej, nowych zamówieniach i planach ekspansji na rynek amerykański.

W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży Wiadomości
W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży

W Zakopanem pojawił się billboard reklamujący biuro podróży ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, skierowany wyłącznie do arabskich turystów – bez polskiego tłumaczenia. Firma wzbudza kontrowersje, ponieważ w swojej ofercie ma wycieczki m.in. do Rosji.

Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem polityka
Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: "Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem"

– Choć między naszymi krajami zdarzają się spory polityczne, Węgry wciąż mają istotny interes w utrzymywaniu dobrych relacji z Polską. Wydaje się jednak, że obecne władze w Warszawie tego nie podzielają – stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn? Wiadomości
Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn?

Wicepremier Wielkiej Brytanii Angela Rayner zapowiedziała, że rząd podejmuje kroki mające na celu zwiększenie uczestnictwa obywateli w życiu publicznym. „Chcemy, aby więcej osób mogło aktywnie włączać się w brytyjską demokrację” – podkreśliła. Jednym z kluczowych elementów nowego projektu jest obniżenie wieku wyborczego z 18 do 16 lat na terenie całego kraju.

Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany z ostatniej chwili
Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany

Dziś od rana w mediach pojawiały się nieoficjalne informacje, że rzecznik Instytutu Pileckiego, Jan Gebert, ma zostać odwołany ze stanowiska. Decyzja ta miała być m.in. reakcją na skandal, jaki wywołały wpisy na profilu Instytutu na platformie X, wybielające płk. Maksymiliana Schnepfa, biorącego czynny udział w Obławie Augustowskiej. Wieczorem na stronie Instytutu Pileckiego jako rzecznik figurowała już Luiza Jurgiel-Żyła.

Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa Wiadomości
Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa

Jak drożdże wzbogacone białkiem niesporczaka radzą sobie z mikrograwitacją i promieniowaniem jonizującym w przestrzeni kosmicznej - dzięki misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego sprawdzają to naukowcy ze Szczecina, Poznania i Katowic. Pojemnik z drożdżami wrócił z orbity i jest już w Polsce.

REKLAMA

Puławy i Arkadia to najlepiej zachowane ogrody w stylu angielskim na kontynencie

Są w Polsce dwa parki, do których warto zajrzeć zbaczając z głównych tras drogowych. Pierwszy znajduje się w Arkadii obok Łowicza, nieopodal autostrady A2. Drugi mieści się w Puławach, przez które przebiega droga krajowa nr 12. To najlepiej zachowane parki w stylu angielskim na kontynencie europejskim. Park w Puławach to również symbol polskiej tradycji. To tu, w świątyni Sybilli oraz w Domu Gotyckim Izabela Czartoryska założyła pierwsze w Polsce muzeum.
Arkadia, fot. abigail2resident Puławy i Arkadia to najlepiej zachowane ogrody w stylu angielskim na kontynencie
Arkadia, fot. abigail2resident / pixabay
Parki powstały w wyniku twórczej rywalizacji dwóch możnych  kobiet, w pewnym sensie ikon epoki początków zaborów, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej  i wojewodziny litewskiej Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej. Wcześnie wydane za mąż, wykształcone, znające kilka języków obcych należały do elity kraju. Dobra sytuacja finansowa pozwalała im na dużą niezależność w działaniach, a rozliczne koligacje rodzinne i prowadzone przez nie salony umożliwiały zapewniały znajomość z wieloma prominentnymi osobami. Obowiązujący w tym czasie libertynizm pozwalał obu paniom na bujne życie erotyczne. Helena była faworytą ambasadora rosyjskiego w Warszawie Stackelberg, wyróżniająca zaś się urodą, elegancją i dużym temperamentem Izabella romansowała z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, Nikołajem Repninem, dukiem de Lauzun, czego owocem były dzieci uznane przez męża Izabeli księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego i noszące jego nazwisko. A jednak to nie miłostki i zdrady sprawiają, że dziś wspominam księżne.

Po rozbiorach i utracie niepodległości mieszkająca w Warszawie Izabela wraca do zdewastowanego w czasie wojen majątku w Puławach. Wraz mężem odbudowuje pałac i zakłada ogród, w którym wykorzystuje świadomie mieszaninę różnych stylów architektonicznych. W budowlach parkowo – muzealnych, zaprojektowanych przez wybitnego architekta Piotra Aignera,  księżna kolekcjonuje eksponaty mające sławić chwałę polskiego oręża i ukazać heroiczną przeszłość narodu polskiego. W 1801 roku powstaje  Świątynia Sybilli, która zgodnie nazwą ma dawać nadzieję i proroczo wskazywać na możliwość odzyskania niepodległości.  Architektura budynku nawiązuje do będącej w ruinie starożytnej świątyni w Tivoli koło Rzymu.

Dziesięć lat później powstaje Dom Gotycki, w którego ściany wbudowano fragmenty  zabytkowej architektury i rzeźby. W Domu księżna gromadzi liczne zabytki i dzieła sztuki, a wśród nich obrazy Leonarda da Vinci, Rembrandta i Rafaela Santi.  Większość z tych eksponatów przetrwała zawieruchy wojenne i została zdeponowana w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, tworząc najlepsze i najbardziej znane Polskie zbiory muzealne. 

W odpowiedzi na plany przyjaciółki Helena, żona wojewody wileńskiego Michała Hieronima Radziwiłła założyła w 1778 roku romantyczno - sentymentalny park na prawym brzegu rzeki Skierniewki, w dobrach męża. Oddalony zaledwie 6 km od Łowicza i kilkanaście kilometrów od Nieborowa ogród o powierzchni 14,5 ha otrzymał nazwę Arkadii, czyli pełnej szczęścia krainy helleńskich pasterzy.

Jak można przeczytać w pamiętnikach, Arkadia miała wyrażać stan duchowy założycielki, pełen niepokojów wewnętrznych i potrzebujący uspokojenia poprzez  kontakt z naturą (te niepokoje początku romantyzmu dobrze wyraża szkolna lektura: Cierpienia Młodego Wertera Gethego).  Helena powierzyła budowę parku architektowi Bogumiłowi Zugowi. Park ukończono przed 1800 rokiem. Do swojej śmierci w 1821 roku właścicielka gromadziła w parku rzeźby przywożone z zagranicznych podróży, a zgodnie z obyczajem w budynki wmurowywała, między innymi renesansowe elementy zdobień pochodzące z ruin zamku prymasowskiego w Łowiczu. 

Po śmierci księżnej jej potomkowie rozbierają część budowli i sprzedają Arkadię. W roku 1893 roku prawnuk księżnej Heleny, Michał Piotr Radziwiłł odkupuje Arkadię, porządkuje park i udostępnia go szerokiej publiczności. 
Dziś można zwiedzać oba parki. Ogród w Puławach pełni rolę miejskiego parku. Wstęp jest wolny.  Arkadia jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Park jest otwarty dla zwiedzających codziennie, w poniedziałki wstęp wolny.
Wokół parku w Puławach znajdują się parkingi, na których mogą parkować zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe. Przy Arkadii mieści się parking dla samochodów osobowych. Parkowanie „dużych mobilów” jest zawsze wyzwaniem.

Inspiracją do tworzenia ogrodów w stylu angielskim była filozofia Oświecenia, a dokładnie jeden z jej nurtów sentymentalizm. Nurt głosił potrzebę życia w harmonii z naturą, umiłowanie przyrody i przeszłości. Filozofia ta znalazła silne wsparcie w sztuce, która nawiązywała do tradycji antycznej, jak również w idealizacji średniowiecznego stylu architektonicznego, gotyku jako wzoru estetycznego. Nowe rozplanowanie zrywało z uporządkowaną formą ogrodu w stylu klasycystycznym, wyrażającą się w geometrycznych kształtach alejek, podcięciach drzewostanu oraz symetrycznej kompozycji przestrzeni. W miejsce umiłowania matematyki wprowadzało naturalność i swobodę. W projektach starano się wykorzystać malownicze walory terenu. Projektanci między pozornie naturalnie rosnącą roślinność wprowadzali budowle o różnorodnym przeznaczeniu i charakterze: starożytne świątynie, fragmenty gotyckich zamków, i rzeźby antyczne, które sprowadzano z Włoch. 

Andrzej Berezowski


 

Polecane
Emerytury
Stażowe