Kampania emerytalna "Godny Wybór" w Gdańsku

Dzisiaj odbyło się gdańskie spotkanie informacyjne dla członków „Solidarności” w sprawie kampanii „Godny Wybór - Przywrócenie wieku emerytalnego 60-65 lat”. Z ramienia Komisji Krajowej wziął w nim udział wiceprzewodniczący Komisji Krajowej, Tadeusz Majchrowicz, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Sadurska, Poseł na Sejm i Podsekretarz Stanu Elżbieta Bojanowska, dyrektor ZUS w Gdańsku, Aneta Pawłowska, przewodniczący regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Krzysztof Dośla oraz wojewoda pomorski, Dariusz Drelich.
 Kampania emerytalna "Godny Wybór" w Gdańsku
/ fot.P.Machnica
Kampania społeczno-informacyjna „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego” została zainicjowana w Pałacu Prezydenckim 11 maja 2017 r. i będzie realizowana poprzez 16 regionalnych spotkań we wszystkich miastach wojewódzkich z udziałem przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i NSZZ „Solidarność”.

Konferencję w Gdańsku rozpoczął Tadeusz Majchrowicz, który mówił m.in o pięcioletniej batalii Solidarności w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. – Kiedy przystąpiliśmy do zbierania podpisów w sprawie referendum emerytalnego zakładaliśmy, że możemy dobić do miliona, a udało się zebrać ich ponad 2,5. Przystąpiliśmy do tej kampanii z wielką determinacją. W marcu 2012 roku Piotr Duda uzasadniał nasz wniosek obywatelski o referendum w tej sprawie na mównicy sejmowej. Prowadziliśmy nasze działania z wielkim uporem. Rozpoczęliśmy od kampanii „Stop 67 – godna praca, godna emerytura”, protestowaliśmy pod Sejmem. Przychodzili do nas ludzie reprezentujący różne zawody, nie tylko, żeby się pożalić, ale z konkretnymi argumentami. Przychodziły pielęgniarki, które nie wyobrażały sobie wykonywania swojej ciężkiej pracy mając niemal 70 lat. Podpisaliśmy umowę programową, porozumienie z ówczesnym kandydatem na urząd Prezydenta RP, Andrzejem Dudą, w której ważnym punktem była właśnie kwestia przywrócenia wieku emerytalnego. Wspierało nas mnóstwo parlamentarzystów, którzy mówili, że zrobią wszystko, żeby niższy wiek emerytalny przywrócić. Tak też się stało. Dzięki pracy tych wszystkich ludzi możemy jako związek spojrzeć w oczy wszystkim członkom, którym obiecaliśmy, że wrócimy do pierwotnego wieku emerytalnego – mówił Majchrowicz.


O założeniu ustawy obniżającej wiek emerytalny mówiła minister Elżbieta Bojanowska, która przypomniała, działania poprzedniej koalicji rządzącej, które doprowadziły do przyjęcia w maju 2012 roku ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw podniesiono powszechny wiek emerytalny docelowo do 67 lat.

6 i 7 maja 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone wnioski Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, grupy posłów na Sejm oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych dotyczące podwyższenia wieku uprawniającego do emerytury. Trybunał orzekł, że przepisy podwyższające i zrównujące wiek emerytalny kobiet i mężczyzn nie naruszają standardu konstytucyjnego. Za niezgodne z konstytucją Trybunał uznał przepisy o emeryturze częściowej, w zakresie, w jakim uzyskanie uprawnienia na warunkach w nich przewidzianych nie jest ograniczone terminem i przez to nie jest zharmonizowane ze zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Minister przypomniała, że nie było zgody Polaków na zmiany wieku emerytalnego. Reforma emerytalna była wprowadzona bez konsultacji ze społeczeństwem i przy ogromnym sprzeciwie większości. Najdobitniej świadczą o tym badania przeprowadzone w marcu 2012 roku przez CBOS.

Przedstawicielka Ministerstwa Pracy mówiła, że decyzja o kontynuowaniu zatrudnienia po osiągnięciu wieku emerytalnego albo o przejściu na emeryturę jest indywidualnym wyborem. Aby w pełni świadomie dokonać wyboru, każdy obywatel będzie mógł skorzystać z kalkulatora emerytalnego i porad doradców emerytalnych, którzy zostaną powołani w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Te nowe udogodnienia umożliwią na bieżąco wyliczenie emerytury i podjęcie decyzji o okresie przedłużenia aktywności zawodowej, po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Sadurska przypomniała, że pierwszą inicjatywą prezydenta w sprawie wieku emerytalnego było złożenie wniosku o przeprowadzenie ogólnonarodowego referendum. – Jednym z pytań, które Pan Prezydent chciał poddać pod osąd Polaków było właśnie przywrócenie wieku emerytalnego. Senat odrzucił ten wniosek w 2015 roku, ale Prezydent złożył projekt ustawy w tej sprawie. Ta ważna deklaracja Prezydenta Dudy i oczekiwania Polaków zostały zrealizowane - sejm uchwalił ustawę –  mówiła

– Inauguracja tej kampanii miała miejsce z inicjatywy Przewodniczącego KK, Piotra Dudy 11 maja w Pałacu Prezydenckim. Zmieniła się forma patrzenia na sprawy Polaków. Jesteśmy tu, aby tłumaczyć im, że mają prawo dokonać wyboru, kiedy chcą przejść na emeryturę, a ich decyzja powinna być świadoma. Wszyscy aktywni zawodowo Polacy i członkowie związku powinni być ambasadorami tej kampanii – mówiła Szefowa Kancelarii Prezydenta

Małgorzata Sadurska podziękowała „Solidarności” za wzięcie na siebie ciężaru zorganizowania spotkań na temat wieku emerytalnego i wyraziła nadzieję, że za pośrednictwem i z pomocą związkowców informacje dotrą do wszystkich pracujących.

Na koniec poinformowała, że w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce, powstają  punkty konsultacyjne, w których każdy będzie mógł dopytać i rozwiać swoje wątpliwości, a nawet wyliczyć swoją przyszłą emeryturę w zależności od wieku, kiedy zdecyduje się na nią przejść.
 
mm, pm, www.solidarnosc.gda.pl

 

POLECANE
Szef NATO: Chiny mogą namówić Rosję do ataku Wiadomości
Szef NATO: Chiny mogą namówić Rosję do ataku

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte ostrzega, że Chiny mogą próbować przekonać Rosję do zaatakowania krajów Sojuszu. Jak podkreślił w rozmowie z New York Times, taki scenariusz może spełnić się wówczas, gdy Pekin zdecyduje się na militarną agresję wobec Tajwanu.

Kinga Duda wyszła za mąż. Kim jest wybranek córki prezydenta? Wiadomości
Kinga Duda wyszła za mąż. Kim jest wybranek córki prezydenta?

Córka pary prezydenckiej wyszła za mąż. Jak doniósł serwis Shownews.pl wybranek Kingi Dudy, która chroni swoje życie prywatne przed rozgłosem, ma na imię Marek. Uroczystość weselna, według serwisu,  odbyła się w Pałacu Prezydenckim. 

Tragiczny wypadek w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Nie żyje górnik z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Nie żyje górnik

Zginął 37-letni górnik po wypadku, do którego doszło w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice, a dwaj inni są lekko ranni. Do oberwania mas skalnych doszło w sobotę wieczorem. Ogłoszono trzydniową żałobę – przekazał w niedzielę rzecznik KGHM Artur Newecki.

Mężczyzna zginął po ciosie nożem: Policja zatrzymała 7 osób. Trwa pościg za kolejnymi z ostatniej chwili
Mężczyzna zginął po ciosie nożem: Policja zatrzymała 7 osób. Trwa pościg za kolejnymi

W miejscowości Nowe (woj. kujawsko-pomorskie) 41-letnimężczyzna został pchnięty nożem i zginął na miejscu. Policja zatrzymała siedem osób, a za kolejną czwórką trwa pościg.

Nowy sondaż. Bardzo niepokojące wieści dla rządu Tuska z ostatniej chwili
Nowy sondaż. Bardzo niepokojące wieści dla rządu Tuska

Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r. - według sondażu SW Research dla Onetu uważa tak blisko połowa badanych. Przeciwną opinię wyraziła tylko jedna czwarta wyborców biorących udział w sondażu. 

Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim z ostatniej chwili
Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dotyczący rzeki Kłodnica. RCB zakazuje korzystania w jakikolwiek sposób z wód rzeki do końca lipca. Chodzi o potencjalne zagrożenie biologiczne lub chemiczne.

Przełom w relacjach USA-Ukraina? Zełenski: To była najlepsza rozmowa z prezydentem Trumpem z ostatniej chwili
Przełom w relacjach USA-Ukraina? Zełenski: To była najlepsza rozmowa z prezydentem Trumpem

To była najlepsza i maksymalnie produktywna rozmowa z prezydentem USA Donaldem Trumpem; omówiliśmy obronę powietrzną i jesteśmy wdzięczni za gotowość wsparcia – oświadczył w sobotę późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, mówiąc o ich rozmowie, do której doszło w piątek.

Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

REKLAMA

Kampania emerytalna "Godny Wybór" w Gdańsku

Dzisiaj odbyło się gdańskie spotkanie informacyjne dla członków „Solidarności” w sprawie kampanii „Godny Wybór - Przywrócenie wieku emerytalnego 60-65 lat”. Z ramienia Komisji Krajowej wziął w nim udział wiceprzewodniczący Komisji Krajowej, Tadeusz Majchrowicz, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Sadurska, Poseł na Sejm i Podsekretarz Stanu Elżbieta Bojanowska, dyrektor ZUS w Gdańsku, Aneta Pawłowska, przewodniczący regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Krzysztof Dośla oraz wojewoda pomorski, Dariusz Drelich.
 Kampania emerytalna "Godny Wybór" w Gdańsku
/ fot.P.Machnica
Kampania społeczno-informacyjna „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego” została zainicjowana w Pałacu Prezydenckim 11 maja 2017 r. i będzie realizowana poprzez 16 regionalnych spotkań we wszystkich miastach wojewódzkich z udziałem przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i NSZZ „Solidarność”.

Konferencję w Gdańsku rozpoczął Tadeusz Majchrowicz, który mówił m.in o pięcioletniej batalii Solidarności w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. – Kiedy przystąpiliśmy do zbierania podpisów w sprawie referendum emerytalnego zakładaliśmy, że możemy dobić do miliona, a udało się zebrać ich ponad 2,5. Przystąpiliśmy do tej kampanii z wielką determinacją. W marcu 2012 roku Piotr Duda uzasadniał nasz wniosek obywatelski o referendum w tej sprawie na mównicy sejmowej. Prowadziliśmy nasze działania z wielkim uporem. Rozpoczęliśmy od kampanii „Stop 67 – godna praca, godna emerytura”, protestowaliśmy pod Sejmem. Przychodzili do nas ludzie reprezentujący różne zawody, nie tylko, żeby się pożalić, ale z konkretnymi argumentami. Przychodziły pielęgniarki, które nie wyobrażały sobie wykonywania swojej ciężkiej pracy mając niemal 70 lat. Podpisaliśmy umowę programową, porozumienie z ówczesnym kandydatem na urząd Prezydenta RP, Andrzejem Dudą, w której ważnym punktem była właśnie kwestia przywrócenia wieku emerytalnego. Wspierało nas mnóstwo parlamentarzystów, którzy mówili, że zrobią wszystko, żeby niższy wiek emerytalny przywrócić. Tak też się stało. Dzięki pracy tych wszystkich ludzi możemy jako związek spojrzeć w oczy wszystkim członkom, którym obiecaliśmy, że wrócimy do pierwotnego wieku emerytalnego – mówił Majchrowicz.


O założeniu ustawy obniżającej wiek emerytalny mówiła minister Elżbieta Bojanowska, która przypomniała, działania poprzedniej koalicji rządzącej, które doprowadziły do przyjęcia w maju 2012 roku ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw podniesiono powszechny wiek emerytalny docelowo do 67 lat.

6 i 7 maja 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone wnioski Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, grupy posłów na Sejm oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych dotyczące podwyższenia wieku uprawniającego do emerytury. Trybunał orzekł, że przepisy podwyższające i zrównujące wiek emerytalny kobiet i mężczyzn nie naruszają standardu konstytucyjnego. Za niezgodne z konstytucją Trybunał uznał przepisy o emeryturze częściowej, w zakresie, w jakim uzyskanie uprawnienia na warunkach w nich przewidzianych nie jest ograniczone terminem i przez to nie jest zharmonizowane ze zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Minister przypomniała, że nie było zgody Polaków na zmiany wieku emerytalnego. Reforma emerytalna była wprowadzona bez konsultacji ze społeczeństwem i przy ogromnym sprzeciwie większości. Najdobitniej świadczą o tym badania przeprowadzone w marcu 2012 roku przez CBOS.

Przedstawicielka Ministerstwa Pracy mówiła, że decyzja o kontynuowaniu zatrudnienia po osiągnięciu wieku emerytalnego albo o przejściu na emeryturę jest indywidualnym wyborem. Aby w pełni świadomie dokonać wyboru, każdy obywatel będzie mógł skorzystać z kalkulatora emerytalnego i porad doradców emerytalnych, którzy zostaną powołani w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Te nowe udogodnienia umożliwią na bieżąco wyliczenie emerytury i podjęcie decyzji o okresie przedłużenia aktywności zawodowej, po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Sadurska przypomniała, że pierwszą inicjatywą prezydenta w sprawie wieku emerytalnego było złożenie wniosku o przeprowadzenie ogólnonarodowego referendum. – Jednym z pytań, które Pan Prezydent chciał poddać pod osąd Polaków było właśnie przywrócenie wieku emerytalnego. Senat odrzucił ten wniosek w 2015 roku, ale Prezydent złożył projekt ustawy w tej sprawie. Ta ważna deklaracja Prezydenta Dudy i oczekiwania Polaków zostały zrealizowane - sejm uchwalił ustawę –  mówiła

– Inauguracja tej kampanii miała miejsce z inicjatywy Przewodniczącego KK, Piotra Dudy 11 maja w Pałacu Prezydenckim. Zmieniła się forma patrzenia na sprawy Polaków. Jesteśmy tu, aby tłumaczyć im, że mają prawo dokonać wyboru, kiedy chcą przejść na emeryturę, a ich decyzja powinna być świadoma. Wszyscy aktywni zawodowo Polacy i członkowie związku powinni być ambasadorami tej kampanii – mówiła Szefowa Kancelarii Prezydenta

Małgorzata Sadurska podziękowała „Solidarności” za wzięcie na siebie ciężaru zorganizowania spotkań na temat wieku emerytalnego i wyraziła nadzieję, że za pośrednictwem i z pomocą związkowców informacje dotrą do wszystkich pracujących.

Na koniec poinformowała, że w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce, powstają  punkty konsultacyjne, w których każdy będzie mógł dopytać i rozwiać swoje wątpliwości, a nawet wyliczyć swoją przyszłą emeryturę w zależności od wieku, kiedy zdecyduje się na nią przejść.
 
mm, pm, www.solidarnosc.gda.pl


 

Polecane
Emerytury
Stażowe