Jest reakcja ministerstwa na apel związkowców ws. filmu „Klecha”

„Mając świadomość historycznego znaczenia tematu filmu «Klecha», MKiDN i PISF udzieliły dodatkowego wsparcia, dzięki któremu proces produkcji filmu zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy” – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wyjaśnieniu przesłanym KAI w związku z opublikowanym 27 kwietnia na portalu ekai.pl artykułem „Związkowcy piszą do wicepremiera Glińskiego w sprawie filmu «Klecha»”. Ministerstwo przypomina, że dystrybucja filmu uległa opóźnieniu z uwagi na konflikt między podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji, niezależny od MKiDN oraz PISF.
Od lewej: amb. Frederic Billet, min. Piotr Gliński Jest reakcja ministerstwa na apel związkowców ws. filmu „Klecha”
Od lewej: amb. Frederic Billet, min. Piotr Gliński / PAP/Albert Zawada

 

Publikujemy treść przesłanego wyjaśnienia:

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

Prace nad filmem „Klecha” opowiadające o losach ks. Romana Kotlarza są już w końcowej fazie. Ze względu na wewnętrzny konflikt pomiędzy dwoma prywatnymi podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji – niezależny od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – dystrybucja filmu uległa opóźnieniu. Należy podkreślić, że film powstał dzięki decydującemu wsparciu ze środków publicznych MKiDN i PISF. Mając świadomość historycznego znaczenia tematu MKiDN i PISF udzieliły także dodatkowego wsparcia finansowego, dzięki któremu proces produkcji zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy. „Klecha” jest jednym z ponad 200 filmów historycznych, w realizację których zaangażowane jest MKiDN. 

Obecnie produkcja przechodzi proces restrukturyzacji, którym zajmuje się doświadczona firma produkcyjna „Monolith Films”. Pod kątem artystycznym film jest już dziełem ukończonym. Mimo, że opóźnienie w dystrybucji filmu wynika wyłącznie z przyczyn od nas niezależnych, koszty związane z dodatkowymi pracami końcowymi zostaną w pełni pokryte przez MKiDN i PISF. 

O filmie

Film, oparty na historii księdza Romana Kotlarza, opowiada historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. „Grupy D“ – ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie MSW. Szefem spec oddziału zostaje pozbawiony skrupułów, cynicznie manipulujący ludźmi „Mistrzo”. Pobicia, uprowadzenia, podpalenia i prowokacje, to sztandarowe metody pracy tajnej grupy, której jednym z ważniejszych zadań jest zastraszanie i próba pozyskania do współpracy niezłomnego księdza Romana, proboszcza z podradomskiego Pelagowa, ze szczególną perfidią prześladowanego przez komunistyczne służby już od czasów studiów w Seminarium Duchownym w Krakowie w latach 50. Nękany nocnymi telefonami z pogróżkami i szantażowany ksiądz Roman nie ustaje jednak w działaniach wspierających strajkujących robotników z Radomia, co wywołuje furię „Mistrza” i popycha go do podjęcia coraz drastyczniejszych kroków. Nieudana próba zamachu na życie kapłana tylko zwiększa jego determinację w walce o prawa pokrzywdzonych.

Ponad 200 filmów o polskiej historii

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami podległymi (Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, Techfilmem, Narodowym Centrum Kultury oraz Biurem Programu „Niepodległa”), a także przy znacznym wsparcie TVP, jest zaangażowane w powstanie i realizację ponad 200 filmów opowiadających o polskiej historii. To nie tylko filmy fabularne, ale też dokumentalne, edukacyjne, animacje i seriale.

Na ekranach już się pojawiły lub są ukończone i oczekują na dystrybucję m.in. takie produkcje jak: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (historia elitarnego Dywizjonu 303), „Kartka z Powstania” (film VR o Powstaniu Warszawskim), „Legiony” (opowieść o bojowym czynie Legionów), „Piłsudski” (fragment biografii Józefa Piłsudskiego), „Kurier”, (film inspirowany misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego w czasie II wojny światowej), „Zieja” (historia ks. Jana Ziei – kapelana wojny ’20 r., Szarych Szeregów i AK, członka KOR-u), „Orzeł. Ostatni Patrol” (opowieść o okręcie podwodnym ORP „Orzeł”), „Orlęta” (obrona Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 r.), „Mistrz” (dzieje pięściarza Tadeusza „Teddy” Pietrzykowskiego – więźnia Auschwitz), „Żeby nie było śladów” (film o morderstwie Grzegorza Przemyka i esbeckim „śledztwie” po jego śmierci), „Śmierć Zygielbojma” (tragiczna historia Szmula Zygielbojma – członka Rady Narodowej RP w czasie II wojny światowej) i kilkadziesiąt innych. 

W trakcie realizacji są m.in. „Jak bardzo mnie kochasz” (historia rodziny Ulmów z Markowej zamordowanej za pomoc Żydom), „1939 – List do Putina” (okoliczności wybuchu II wojny światowej i rola sojuszu niemiecko-rosyjskiego), „Ptaki Auschwitz” (film oparty na prawdziwej historii ucieczki z Auschwitz), „Rebelia – Twierdza Wrocław” (dramatyczne rozdziały historii Solidarności Walczącej), „Walcząca” (opowieść o historii znaku Polski Walczącej) „Raport Pileckiego” (film fabularny o rotmistrzu Witoldzie Pileckim) i „Czerwone maki” (opowieść o bitwie o Monte Cassino).

MKiDN, maj / Warszawa


 

POLECANE
Nie żyje młoda surferka. Zabiła ją ryba Wiadomości
Nie żyje młoda surferka. Zabiła ją ryba

Do tragicznej sytuacji doszło u wybrzeży indonezyjskiej wyspy Masokut Island, niedaleko Sumatry. Młoda surferka i influencerka nie żyje po tym, jak na swojej drodze "spotkała rybę".

Polską pominięta przez Berlin. MSZ zabiera głos polityka
Polską pominięta przez Berlin. MSZ zabiera głos

Polska została pominięta i nie wzięła udziału w spotkaniu zorganizowanym przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza, na którym rozmawiano o możliwym zakończeniu wojny na Ukrainie. Rzecznik MSZ zabrał głos w tej sprawie.

Lewica wściekła na Tuska. Nowy przydomek premiera z ostatniej chwili
Lewica wściekła na Tuska. Nowy przydomek premiera

"Brunatny Donald" – taki przydomek zyskał premier w środowiskach lewicy po tym, jak ogłosił zawieszenie prawa azylu" – donosi w poniedziałek tygodnik "Wprost". 

Oddajcie nam, co ukradliście. Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham z ostatniej chwili
"Oddajcie nam, co ukradliście". Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham

Wokół Pałacu Buckingham znów robi się głośno. Wszystko za sprawą skandalu, który rozegrał się w australijskim parlamencie. Król Karol, który od kilku miesięcy zmaga się z chorobą nowotworową, stał się podczas podróży ofiarą napaści.

Stara baba obraża młodą dziewczynę, wstyd. W sieci zawrzało po emisji popularnego programu TVN Wiadomości
"Stara baba obraża młodą dziewczynę, wstyd". W sieci zawrzało po emisji popularnego programu TVN

W ostatnim odcinku popularnego talent show stacji TVN sporo się działo. Trwa 13. edycja programu "Top Model"

Wiadomości
Wizyta ambasador Wielkiej Brytanii w PGZ Stoczni Wojennej

17 października PGZ Stocznia Wojenna miała przyjemność gościć Jej Ekscelencję Annę Clunes, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, wraz z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Babcock International. Wizyta miała na celu pogłębienie współpracy między polskim i brytyjskim sektorem obronnym.

Znany youtuber Budda aresztowany. Gorzkie słowa jego brata z ostatniej chwili
Znany youtuber "Budda" aresztowany. Gorzkie słowa jego brata

Nie milkną echa zatrzymania i aresztowania jednego z najbardziej znanych polskich youtuberów - Kamila L. "Buddy". Jego brat Krzysztof nie szczędził gorzkich słów.

Obecny atak na 800 plus to zorganizowany hejt. Jego celem jest zlikwidowanie programu Wiadomości
"Obecny atak na 800 plus to zorganizowany hejt. Jego celem jest zlikwidowanie programu"

Widoczna obecnie zmasowana akcja mediów krytykujących 800 plus, budzi podejrzenia, czy obecnie rządzący nie będą chcieli wycofać się lub znacząco zmienić kryteriów przyznawania tego świadczenia. Co na to była premier Beata Szydło?

Szef Pentagonu ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy z ostatniej chwili
Szef Pentagonu ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w poniedziałek w Kijowie nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 milionów dolarów.

Profesor Pingwin: Tak kopałem się z koniem tylko u nas
Profesor Pingwin: Tak kopałem się z koniem

Jaki Roman Giertych jest, każdy widzi. Adwokat, wielokrotny poseł, obecnie młot Donalda Tuska na PiS-owców, a od jakiegoś czasu – w opinii wielu, guru internetowej fabryki hejtu. Jak do tego doszło? I co ważniejsze – jakie ma to przełożenie na naszą rzeczywistość? Zapraszam Was w fascynującą podróż po Sieci Na Wybory.

REKLAMA

Jest reakcja ministerstwa na apel związkowców ws. filmu „Klecha”

„Mając świadomość historycznego znaczenia tematu filmu «Klecha», MKiDN i PISF udzieliły dodatkowego wsparcia, dzięki któremu proces produkcji filmu zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy” – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wyjaśnieniu przesłanym KAI w związku z opublikowanym 27 kwietnia na portalu ekai.pl artykułem „Związkowcy piszą do wicepremiera Glińskiego w sprawie filmu «Klecha»”. Ministerstwo przypomina, że dystrybucja filmu uległa opóźnieniu z uwagi na konflikt między podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji, niezależny od MKiDN oraz PISF.
Od lewej: amb. Frederic Billet, min. Piotr Gliński Jest reakcja ministerstwa na apel związkowców ws. filmu „Klecha”
Od lewej: amb. Frederic Billet, min. Piotr Gliński / PAP/Albert Zawada

 

Publikujemy treść przesłanego wyjaśnienia:

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

Prace nad filmem „Klecha” opowiadające o losach ks. Romana Kotlarza są już w końcowej fazie. Ze względu na wewnętrzny konflikt pomiędzy dwoma prywatnymi podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji – niezależny od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – dystrybucja filmu uległa opóźnieniu. Należy podkreślić, że film powstał dzięki decydującemu wsparciu ze środków publicznych MKiDN i PISF. Mając świadomość historycznego znaczenia tematu MKiDN i PISF udzieliły także dodatkowego wsparcia finansowego, dzięki któremu proces produkcji zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy. „Klecha” jest jednym z ponad 200 filmów historycznych, w realizację których zaangażowane jest MKiDN. 

Obecnie produkcja przechodzi proces restrukturyzacji, którym zajmuje się doświadczona firma produkcyjna „Monolith Films”. Pod kątem artystycznym film jest już dziełem ukończonym. Mimo, że opóźnienie w dystrybucji filmu wynika wyłącznie z przyczyn od nas niezależnych, koszty związane z dodatkowymi pracami końcowymi zostaną w pełni pokryte przez MKiDN i PISF. 

O filmie

Film, oparty na historii księdza Romana Kotlarza, opowiada historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. „Grupy D“ – ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie MSW. Szefem spec oddziału zostaje pozbawiony skrupułów, cynicznie manipulujący ludźmi „Mistrzo”. Pobicia, uprowadzenia, podpalenia i prowokacje, to sztandarowe metody pracy tajnej grupy, której jednym z ważniejszych zadań jest zastraszanie i próba pozyskania do współpracy niezłomnego księdza Romana, proboszcza z podradomskiego Pelagowa, ze szczególną perfidią prześladowanego przez komunistyczne służby już od czasów studiów w Seminarium Duchownym w Krakowie w latach 50. Nękany nocnymi telefonami z pogróżkami i szantażowany ksiądz Roman nie ustaje jednak w działaniach wspierających strajkujących robotników z Radomia, co wywołuje furię „Mistrza” i popycha go do podjęcia coraz drastyczniejszych kroków. Nieudana próba zamachu na życie kapłana tylko zwiększa jego determinację w walce o prawa pokrzywdzonych.

Ponad 200 filmów o polskiej historii

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami podległymi (Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, Techfilmem, Narodowym Centrum Kultury oraz Biurem Programu „Niepodległa”), a także przy znacznym wsparcie TVP, jest zaangażowane w powstanie i realizację ponad 200 filmów opowiadających o polskiej historii. To nie tylko filmy fabularne, ale też dokumentalne, edukacyjne, animacje i seriale.

Na ekranach już się pojawiły lub są ukończone i oczekują na dystrybucję m.in. takie produkcje jak: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (historia elitarnego Dywizjonu 303), „Kartka z Powstania” (film VR o Powstaniu Warszawskim), „Legiony” (opowieść o bojowym czynie Legionów), „Piłsudski” (fragment biografii Józefa Piłsudskiego), „Kurier”, (film inspirowany misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego w czasie II wojny światowej), „Zieja” (historia ks. Jana Ziei – kapelana wojny ’20 r., Szarych Szeregów i AK, członka KOR-u), „Orzeł. Ostatni Patrol” (opowieść o okręcie podwodnym ORP „Orzeł”), „Orlęta” (obrona Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 r.), „Mistrz” (dzieje pięściarza Tadeusza „Teddy” Pietrzykowskiego – więźnia Auschwitz), „Żeby nie było śladów” (film o morderstwie Grzegorza Przemyka i esbeckim „śledztwie” po jego śmierci), „Śmierć Zygielbojma” (tragiczna historia Szmula Zygielbojma – członka Rady Narodowej RP w czasie II wojny światowej) i kilkadziesiąt innych. 

W trakcie realizacji są m.in. „Jak bardzo mnie kochasz” (historia rodziny Ulmów z Markowej zamordowanej za pomoc Żydom), „1939 – List do Putina” (okoliczności wybuchu II wojny światowej i rola sojuszu niemiecko-rosyjskiego), „Ptaki Auschwitz” (film oparty na prawdziwej historii ucieczki z Auschwitz), „Rebelia – Twierdza Wrocław” (dramatyczne rozdziały historii Solidarności Walczącej), „Walcząca” (opowieść o historii znaku Polski Walczącej) „Raport Pileckiego” (film fabularny o rotmistrzu Witoldzie Pileckim) i „Czerwone maki” (opowieść o bitwie o Monte Cassino).

MKiDN, maj / Warszawa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe