Rafał Górski: Las sobie poradzi

"Warto sprostować dwie kwestie. Po pierwsze, Puszcza Białowieska została wpisana na listę światowego dziedzictwa ludzkości już w 1979 i ten wpis obejmował park narodowy. W 1992 r. wpis rozszerzono o białoruską część Puszczy, a w 2014 r. objęto także całą polską część. Wpisano ją nie jako las dziewiczy (czyli nietknięty ręką ludzką), jak sugeruje to min. Szyszko, ale na podstawie dwóch kryteriów: (1) jako wyjątkowy przykład procesów ekologicznych i biologicznych istotnych w ewolucji i rozwoju ekosystemów oraz zespołów zwierzęcych i roślinnych oraz (2) z uwagi na obecność siedlisk naturalnych najbardziej reprezentatywnych i najważniejszych dla ochrony in situ różnorodności biologicznej, włączając te, w których występują zagrożone gatunki o wyjątkowej uniwersalnej wartości z punktu widzenia nauki lub ochrony przyrody. Po drugie, nie ma konfliktu między wymogami UNESCO a dyrektywą siedliskową UE w kwestii Puszczy – zarówno UNESCO (o czym można przeczytać w opublikowanym na stronie MŚ raporcie), jak i Komisja Europejska uważają, że obecna wycinka Puszczy zagraża jej walorom przyrodniczym.”
 Rafał Górski: Las sobie poradzi
/ Janusz Korbel
Czyje to słowa? Profesora Krzysztofa Spalika, przewodniczącego Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej Polskiej Akademii Nauk. A poniże głos komentarza mój i Moniki Kotulak, ekspertki Instytutu Spraw Obywatelskich, do wywiadu z Pawłem Muchą, Rzecznikiem Ministerstwa Środowiska:

1.    Nieprawdą jest że Puszcza Białowieska „jest ręką człowieka poczyniona”. Puszcza powstała po ostatnim zlodowaceniu. W szkole uczyli nas, że wtedy jeszcze człowieka nie było. Nieprawdą jest, że Puszcza Białowieska była „kształtowana ręką człowieka”. Fragmenty puszczy są i były pod wpływem człowieka, ale nie CAŁA puszcza. Właśnie te fragmenty gdzie nie była ruszana są naszym skarbem narodowym i dzięki nim Puszcza Białowieska jest w UNESCO.

2.    Debata na temat Puszczy Białowieskiej powinna odbywać się w oparciu o naukę. Opieranie wszystkiego na dokumentach, jak chce Ministerstwo Środowiska, nie jest dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia polskiej racji stanu. Organizacje społeczne mówią o puszczy to co mówi nauka. Polecamy lekturę opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

3.    Pan rzecznik zauważa, że „mamy dzisiaj do czynienia z obiektem, który wszystkich zachwyca”. Zwracamy uwagę, że zachwycają części lasu (Puszczy Białowieskiej), a nie części plantacji desek.

4.    Zgadzamy się z panem rzecznikiem, że jest możliwy kompromis między dobrem lokalnej społeczności i dobrem puszczy. Bo puszczę można użytkować nieinwazyjnie np. przez turystykę. Z czego mieszkańcy już korzystają. Nie zgadzamy się na traktowanie Puszczy Białowieskiej, jak plantacji desek.

5.    Co do pradziadów, którzy gospodarowali Puszczą dbając o jej wyjątkowe walory to  warto zauważyć, że pradziadowie działali na inną skalę. Ścięli parę drzew tu i tam, mieli barcie na miód i wszystko było w równowadze. Dziadowie już skalę zwiększali, kiedy cieli na potęgę.

6.    Przykre jest, że działalność Ministerstwa Środowiska wzbudza emocje, zamieszanie i powoduje zamęt. Przykłady? Wbrew temu, co twierdzi Pan Rzecznik prof. Szyszko nie wygrał sprawy dotyczącej Rospudy w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Profesor chciał budować drogę przez Rospudę. Trybunał zakazał budowania w tym miejscu. Gdzie tu jest wygrana? Inny przykład. Pan Rzecznik w wywiadzie mówi: „Dlatego, że zamierają drzewostany, często pojawiają się zespoły trawiaste, które są uboższe z punktu widzenia różnorodności (…)”. To teza ani nie poparta nauką ani wiedzą leśną. Na obumarłych drzewach odradzają się nowe! I jeśli pozwolimy to odrodzą się takie gatunki, które tam są naturalne a nie świerk. Trzeci przykład: nieprawdą jest, że aktywiści mówią „człowiek jest największym wrogiem przyrody, należy przyrodę przed człowiekiem zamykać”. Nie chcemy Puszczy Białowieskiej zamykać. Nie chcemy jej ciąć. Firma „Lasy Państwowe” zamknęła puszczę zakazując obywatelom wstępu do części gospodarczej. Kto zamyka?

7.    Kornik się pojawia i znika niezależnie od partii rządzącej, to są naturalne fluktuacje. Świerk nie jest naturalny w Puszczy Białowieskiej, więc jest bardziej wrażliwy na kornika, tym bardziej w monokulturach w których jest sadzony. Polecamy wykład dr hab. Bogdana Jaroszewicza - kierownika Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego, pt. Kornik w Puszczy Białowieskiej - klęska czy naturalna dynamika lasu?.
 

 

POLECANE
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena z ostatniej chwili
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena

Karol Nawrocki ogłosił właśnie, że udało mu się podczas rozmowy z Donaldem Trumpem przekonać go do zmiany decyzji ws. ograniczenia eksportu do Polski chipów wysokiej technologii, potrzebnych w rozwoju technologii AI. Ograniczenia nałożyła na Polskę administracja Joe Bidena.

Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka tylko u nas
Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka

W dniu 10 maja 1923 roku Watykan opublikował dekret potępiający i zakazujący rozpowszechniania broszury zatytułowanej Pojawienie się Najświętszej Maryi Panny na świętej górze La Salette.Zawierała ona treść objawień maryjnych, w tym apokaliptyczne stwierdzenia, takie jak to, że „Rzym utraci wiarę i stanie się siedzibą Antychrysta”. W tej sprawie Jacques Maritain, jeden z najwybitniejszych filozofów chrześcijańskich XX wieku, spotkał się kiedyś z papieżem Benedyktem XV.

Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze z ostatniej chwili
Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze

– Prezydent Trump nie zrezygnuje z żądania, by sojusznicy wydawali 5 proc. PKB na obronność – powiedział we wtorek ambasador USA przy NATO Matthew Whittaker. Przestrzegł też Unię Europejską przed wykluczaniem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w tym kontekście.

Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał tylko u nas
Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał

- (...) wyglądał na zmęczonego i bez energii. Od samego początku zwróciłem na to uwagę, gdy tylko go zobaczyłem. Miał też bardzo zły makijaż, który go postarzał. Wypadł niekorzystnie, było widać znużenie - mówi po debacie w TVP ekspert ds. wizerunku, politolog dr Sergiusz Trzeciak.

Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał z ostatniej chwili
Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

"Nikt już nie wierzy w twoje kłamstwa i hipokryzję, Donaldzie" – pisze na platformie X kandydat na prezydenta Rumunii George Simion, odpowiadając na wpis Donalda Tuska.

Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa tylko u nas
Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa

„Słychać wycie? Znakomicie” – tak jedyny w Europie premier-hejter skwitował komentarze do jego sobotniej wyprawy do Kijowa. I opatrzył je swoim zdjęciem z Zełenskim, Macronem, Starmerem i Merzem. Na pozór Donald Tusk znalazł się przez moment niemal w centrum światowej polityki.

Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny

Narodowy Bank Polski (NBP) zgromadził już ponad 509 ton złota, wyprzedzając Europejski Bank Centralny. To nie tylko symboliczny sukces, ale też silny sygnał dla rynków i inwestorów.

Tusk planuje znów oszukać Polaków. Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie z ostatniej chwili
"Tusk planuje znów oszukać Polaków". Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie

"Na użycie Sił Zbrojnych poza granicami państwa niezbędna jest zgoda prezydenta. Tylko Karol Nawrocki gwarantuje, że jej nie będzie" – pisze na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując zaskakującą wypowiedź gen. Keitha Kellogga ws. misji pokojowej na Ukrainie.

Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion zachęcał we wtorek w Zabrzu do głosowania na Karola Nawrockiego. Popierany przez PiS obywatelski kandydat podczas wiecu gratulował też mieszkańcom Zabrza, że w niedzielnym referendum odwołali popieraną przez KO prezydent miasta.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni

Ważna wiadomość dla mieszkańców Gdyni i wszystkich, którym leży na sercu lokalne dziedzictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra kultury, która wcześniej skreśliła historyczne korty i stadion przy ul. Ejsmonda z listy zabytków. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia.

REKLAMA

Rafał Górski: Las sobie poradzi

"Warto sprostować dwie kwestie. Po pierwsze, Puszcza Białowieska została wpisana na listę światowego dziedzictwa ludzkości już w 1979 i ten wpis obejmował park narodowy. W 1992 r. wpis rozszerzono o białoruską część Puszczy, a w 2014 r. objęto także całą polską część. Wpisano ją nie jako las dziewiczy (czyli nietknięty ręką ludzką), jak sugeruje to min. Szyszko, ale na podstawie dwóch kryteriów: (1) jako wyjątkowy przykład procesów ekologicznych i biologicznych istotnych w ewolucji i rozwoju ekosystemów oraz zespołów zwierzęcych i roślinnych oraz (2) z uwagi na obecność siedlisk naturalnych najbardziej reprezentatywnych i najważniejszych dla ochrony in situ różnorodności biologicznej, włączając te, w których występują zagrożone gatunki o wyjątkowej uniwersalnej wartości z punktu widzenia nauki lub ochrony przyrody. Po drugie, nie ma konfliktu między wymogami UNESCO a dyrektywą siedliskową UE w kwestii Puszczy – zarówno UNESCO (o czym można przeczytać w opublikowanym na stronie MŚ raporcie), jak i Komisja Europejska uważają, że obecna wycinka Puszczy zagraża jej walorom przyrodniczym.”
 Rafał Górski: Las sobie poradzi
/ Janusz Korbel
Czyje to słowa? Profesora Krzysztofa Spalika, przewodniczącego Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej Polskiej Akademii Nauk. A poniże głos komentarza mój i Moniki Kotulak, ekspertki Instytutu Spraw Obywatelskich, do wywiadu z Pawłem Muchą, Rzecznikiem Ministerstwa Środowiska:

1.    Nieprawdą jest że Puszcza Białowieska „jest ręką człowieka poczyniona”. Puszcza powstała po ostatnim zlodowaceniu. W szkole uczyli nas, że wtedy jeszcze człowieka nie było. Nieprawdą jest, że Puszcza Białowieska była „kształtowana ręką człowieka”. Fragmenty puszczy są i były pod wpływem człowieka, ale nie CAŁA puszcza. Właśnie te fragmenty gdzie nie była ruszana są naszym skarbem narodowym i dzięki nim Puszcza Białowieska jest w UNESCO.

2.    Debata na temat Puszczy Białowieskiej powinna odbywać się w oparciu o naukę. Opieranie wszystkiego na dokumentach, jak chce Ministerstwo Środowiska, nie jest dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia polskiej racji stanu. Organizacje społeczne mówią o puszczy to co mówi nauka. Polecamy lekturę opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

3.    Pan rzecznik zauważa, że „mamy dzisiaj do czynienia z obiektem, który wszystkich zachwyca”. Zwracamy uwagę, że zachwycają części lasu (Puszczy Białowieskiej), a nie części plantacji desek.

4.    Zgadzamy się z panem rzecznikiem, że jest możliwy kompromis między dobrem lokalnej społeczności i dobrem puszczy. Bo puszczę można użytkować nieinwazyjnie np. przez turystykę. Z czego mieszkańcy już korzystają. Nie zgadzamy się na traktowanie Puszczy Białowieskiej, jak plantacji desek.

5.    Co do pradziadów, którzy gospodarowali Puszczą dbając o jej wyjątkowe walory to  warto zauważyć, że pradziadowie działali na inną skalę. Ścięli parę drzew tu i tam, mieli barcie na miód i wszystko było w równowadze. Dziadowie już skalę zwiększali, kiedy cieli na potęgę.

6.    Przykre jest, że działalność Ministerstwa Środowiska wzbudza emocje, zamieszanie i powoduje zamęt. Przykłady? Wbrew temu, co twierdzi Pan Rzecznik prof. Szyszko nie wygrał sprawy dotyczącej Rospudy w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Profesor chciał budować drogę przez Rospudę. Trybunał zakazał budowania w tym miejscu. Gdzie tu jest wygrana? Inny przykład. Pan Rzecznik w wywiadzie mówi: „Dlatego, że zamierają drzewostany, często pojawiają się zespoły trawiaste, które są uboższe z punktu widzenia różnorodności (…)”. To teza ani nie poparta nauką ani wiedzą leśną. Na obumarłych drzewach odradzają się nowe! I jeśli pozwolimy to odrodzą się takie gatunki, które tam są naturalne a nie świerk. Trzeci przykład: nieprawdą jest, że aktywiści mówią „człowiek jest największym wrogiem przyrody, należy przyrodę przed człowiekiem zamykać”. Nie chcemy Puszczy Białowieskiej zamykać. Nie chcemy jej ciąć. Firma „Lasy Państwowe” zamknęła puszczę zakazując obywatelom wstępu do części gospodarczej. Kto zamyka?

7.    Kornik się pojawia i znika niezależnie od partii rządzącej, to są naturalne fluktuacje. Świerk nie jest naturalny w Puszczy Białowieskiej, więc jest bardziej wrażliwy na kornika, tym bardziej w monokulturach w których jest sadzony. Polecamy wykład dr hab. Bogdana Jaroszewicza - kierownika Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego, pt. Kornik w Puszczy Białowieskiej - klęska czy naturalna dynamika lasu?.
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe