Kard. Mario Grech: Synodalna synteza Kościoła w Polsce to "lektura czasów obecnych"

Polska synteza krajowa to lektura czasów obecnych, w której wyrażono wielką wolę podążania Kościoła z człowiekiem dzisiejszych czasów. Ale aby wypełniać wolę Pana, nie możemy podążać w pojedynkę. Potrzebne jest podążanie razem i budowanie wspólnoty - powiedział kard. Mario Grech, sekretarz generalny zwołanego przez papieża Franciszka synodu o synodalności na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu 393. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim.
kard. Mario Grech Kard. Mario Grech: Synodalna synteza Kościoła w Polsce to
kard. Mario Grech / PAP/Krzysztof Świderski

Kard. Mario Grech podkreślił, że przyjechał do Polski, aby w tym czasie towarzyszyć polskim biskupom a jednocześnie wyrazić podziękowanie za syntezę diecezjalnego etapu synodu o synodalności, która została przesłana przez Episkopat Polski do sekretariatu synodu w Watykanie. Jak stwierdził, sekretariat generalny czekają teraz dalsze prace, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowania do przeprowadzenia kolejnego, kontynentalnego etapu synodu. Chodzi także o przygotowanie do uczestnictwa w synodzie biskupów w październiku przyszłego roku. Nie bez znaczenia będzie też pomoc Kościołom partykularnym w aplikacji wyników dotychczasowego etapu synodu.

- Rola biskupa jako duszpasterza jest niezwykle ważna nie tylko w życiu Kościoła, ale także w procesie synodalnym. Z jednej strony to ważne, że otrzymaliśmy głos Ludu Bożego, wiemy, co Lud Boży myśli i chce powiedzieć. Z drugiej strony, rozeznanie tego głosu spoczywa na konkretnych biskupach diecezjalnych, a potem także konferencji episkopatu. To właśnie głos i rozeznanie moich braci w biskupstwie jest tak niezwykle ważny, bo potwierdzać powinien wolę samego Pana - powiedział kard. Grech.

Purpurat zaznaczył, że "obecny synod zwraca uwagę na ten charyzmat profetyczny Kościoła, który wypływa z Ludu Bożego, ale także opiera się naturalnie na zmyśle wiary tegoż Ludu wszystkich ochrzczonych, ale równie mocno stoi na fundamencie magisterium Kościoła". - Jestem tu także, aby wyrazić podziękowanie, że mogłem usłyszeć głos Ludu Bożego w Polsce, ponieważ podmiotem synodu jest właśnie Lud Boży - dodał sekretarz generalny synodu.

Syntezy synodalne na świecie

Kard. Grech podkreślił, że syntezy krajowe przygotowało aż 112 ze 114 konferencji episkopatów z całego świata. To dowodzi jego zdaniem, że Kościół powszechny jest bardzo żywotny; Kościół, w którym Lud Boży naprawdę bardzo kocha swojego Pana i zwiastuje radość Ewangelii. Lud Boży pragnie, aby Kościół mówił jego językiem. To bardzo mnie pociesza - dodał.

Ponadto mnogość przygotowanych syntez wskazuje w jego opinii na to, że mamy do czynienia z Kościołem, który potrafi wskazać na pytania stawiane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety dzisiejszych czasów. - Dlatego nauczanie Soboru Watykańskiego II musimy przetłumaczyć i przedstawić ludziom na nowo - mówił.

Synteza synodalna Kościoła w Polsce

Jego zdaniem, synteza synodalna przedstawiona Stolicy Apostolskiej przez Konferencję Episkopatu Polski jest "lekturą czasów obecnych", w której wyrażona została wielka wola podążania Kościoła z człowiekiem dzisiejszych czasów. - Oczywiście, aby wypełniać wolę Pana, nie możemy podążać w pojedynkę, samotnie. Potrzebne jest podążanie razem, budowanie wspólnoty - zaznaczył.

Spotkanie we Frascati

Kard. Grech podkreślił, że nie można mówić o zakończeniu tego czy innego etapu synodu, gdyż wciąż Kościół pozostaje w fazie wsłuchiwania się. Także wszelkie zebrania i zgromadzenia na etapie kontynentalnym będą okazją do wsłuchiwania się przez Kościół w to, co przekazuje Lud Boży. Obecnie cały materiał, który w postaci syntez krajowych spłynął do sekretariatu synodu w Watykanie został poddany analizie i refleksji podczas niedawnego spotkania wyjazdowego we Frascati pod Rzymem. - Tamże, przy udziale 30 teologów z całego świata, pochyliliśmy się nad całym tym zgromadzonym materiałem. Ta lektura miała także charakter duchowego nawrócenia. Protagonistą tego procesu jest Lud Boży, ale tym pierwszym motywem, jeszcze przed Ludem Bożym, jest Duch Święty. Dlatego to pochylenie się nad dokumentami, przebiegło przede wszystkim pod znakiem modlitwy - wskazał purpurat.

Po spotkaniu we Frascati - wyjaśnił - powstał dokument, który zbiera głosy Ludu Bożego zebrane wcześniej za pośrednictwem biskupów. - Ów dokument zostanie niejako oddany Kościołom partykularnym, zapraszając je przestudiowania tego tekstu. Jednocześnie zachęcamy Kościoły na nowo do słuchania głosu Ludu Bożego. Kiedy mówię o słuchaniu Ludu Bożego, mam na myśli słuchanie Ducha Świętego, który przemawia przez wszystkich ochrzczonych - powiedział.

Dokument podsumowujący

Tenże dokument będzie przedstawiony przez sekretariat synodu, ale w praktyce będzie on odzwierciedlał to, co mówią Kościoły partykularne. Po lekturze tego tekstu biskupi diecezjalni przekażą swoje obserwacje konferencji danego episkopatu, a przedstawiciele tychże episkopatów biorący udział w etapie kontynentalnym przekażą swoje obserwacje dalej. - To umożliwi dialog między poszczególnymi Kościołami. W ten sposób Kościół w Oceanii będzie mógł usłyszeć, co mówi Kościół w Europie, ten z kolei usłyszy to, co ma do przekazania Kościół w Ameryce Południowej. To wzbogaca proces wzajemnego wsłuchiwania się - powiedział kard. Grech. 

Następny etap synodu odbędzie się między styczniem a marcem 2023 r. Stworzonych zostanie siedem dokumentów, na podstawie których powstanie dokument "instrumentum laboris" (narzędzie pracy) do dalszych prac synodalnych.

lk / Kamień Śląski


 

POLECANE
Był głosem Google Maps przez 15 lat. To pożegnanie łamie serce z ostatniej chwili
Był głosem Google Maps przez 15 lat. To pożegnanie łamie serce

Jarosław Juszkiewicz przez 15 lat był nieodłącznym towarzyszem podróży milionów Polaków, prowadząc ich za pomocą swojego rozpoznawalnego głosu w aplikacji Google Maps. W 2024 roku nadszedł jednak moment, który wielu użytkowników poruszył do głębi - dziennikarz ogłosił, że jego głos zostanie zastąpiony przez sztuczną inteligencję. Jego pożegnanie, zamieszczone w mediach społecznościowych wywołało wiele emocji.

Nie żyje legendarny sportowiec z ostatniej chwili
Nie żyje legendarny sportowiec

Świat sportu pożegnał jednego z najwybitniejszych siłaczy i kulomiotów w historii. Geoff Capes, dwukrotny mistrz świata w zawodach Strongman, brytyjski rekordzista w pchnięciu kulą i trzykrotny olimpijczyk, zmarł 23 października w wieku 75 lat. Informację o jego śmierci przekazała rodzina.

Bodnar chwali się awansem w rankingu praworządności. Potężna wpadka gorące
Bodnar chwali się awansem w "rankingu praworządności". Potężna wpadka

Adam Bodnar pochwalił się "awansem Polski w rankingu praworządności" World Justice Project. Natychmiast padło bardzo trudne pytanie.

Szydło: Czekam na przeprosiny dla polskich służb z ostatniej chwili
Szydło: Czekam na przeprosiny dla polskich służb

- Jeżeli rozmawiamy dzisiaj o dezinformacji, o prowokacjach to ja czekam, aż ktoś przeprosi wreszcie polskie służby, które zamknęły ruskiego szpiega Gonzaleza - powiedziała na forum Parlamentu Europejskiego była premier Beata Szydło.

Samuel Pereira: Ukryta agenda Donalda Tuska ws. paktu migracyjnego tylko u nas
Samuel Pereira: Ukryta agenda Donalda Tuska ws. paktu migracyjnego

„Nikt w Polsce nie dyskutuje o zgodzie na przymusową relokację migrantów. Nie ma tego problemu, ale ja będę pierwszy, który powie, ja dostanę dodatkowe miliardy euro, za to, że my przyjęliśmy tylu uchodźców z Ukrainy, ale jeśli Włochy powiedzą „pomóż nam z Lampedusą, daj trochę pieniędzy na to”, to będę pierwszy, który powie: tak. Wy nam pomagacie w tej sprawie, my wam pomożemy w tej sprawie. Będę budował prawdziwą solidarność w Europie” – te słowa Donalda Tuska sprzed roku brzmią dziś jak ponury żart.

Znany muzyk odwołał koncerty. Konieczna była operacja z ostatniej chwili
Znany muzyk odwołał koncerty. Konieczna była operacja

Igor Herbut, lider zespołu LemON, wyznał, że od pewnego czasu zmaga się z problemem zdrowotnym, który wpłynął na jego plany koncertowe. Choć artysta z trudem radził sobie z narastającym bólem, nie chciał zawieść swoich fanów i przez kilka miesięcy występował z towarzyszącym mu dyskomfortem. Dopiero gdy przepuklina, z którą walczył, zaczęła poważnie utrudniać mu życie, podjął decyzję o operacji.

Sytuacja jest dynamiczna. Groźny incydent w Mierzynie z ostatniej chwili
"Sytuacja jest dynamiczna". Groźny incydent w Mierzynie

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie poinformowała o podejrzeniu zatrucia pokarmowego w jednej z firm z Mierzyna (powiat policki), gdzie pracownicy spożywali posiłki dostarczane przez firmę cateringową. Zgłoszenie wpłynęło do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we wtorek (22 października), kiedy symptomy zatrucia zauważono u 16 osób, z czego 8 wymagało hospitalizacji.

Polityk PO zatrzymany przez CBA z ostatniej chwili
Polityk PO zatrzymany przez CBA

Na polecenie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w środę wicemarszałka woj. śląskiego Bartłomieja S. (PO). Zarówno CBA, jak i prokuratura nie podają na razie, jaki jest powód zatrzymania. Trwają czynności z udziałem samorządowca.

GIS wydał ostrzeżenie. Na ten produkt trzeba uważać z ostatniej chwili
GIS wydał ostrzeżenie. Na ten produkt trzeba uważać

GIS wydał nowe ostrzeżenie. Popularny produkt został wycofany ze sprzedaży. Wszystkie informacje podano na stronie internetowej dystrybutora.

Nastąpił wyraźny wzrost. Niepokojące doniesienia z Niemiec z ostatniej chwili
"Nastąpił wyraźny wzrost". Niepokojące doniesienia z Niemiec

Pandemia koronawirusa pozostawiła trwały ślad na zdrowiu psychicznym młodych ludzi. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Systemów Opieki Zdrowotnej (BIFG) przy kasie chorych Barmer, liczba przypadków depresji wśród dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 24 lat dramatycznie wzrosła. W 2023 roku w Niemczech chorowało na depresję 409 tysięcy młodych osób, co stanowi wzrost o prawie 30% w porównaniu z rokiem 2018, gdy zdiagnozowano 316 tysięcy przypadków.

REKLAMA

Kard. Mario Grech: Synodalna synteza Kościoła w Polsce to "lektura czasów obecnych"

Polska synteza krajowa to lektura czasów obecnych, w której wyrażono wielką wolę podążania Kościoła z człowiekiem dzisiejszych czasów. Ale aby wypełniać wolę Pana, nie możemy podążać w pojedynkę. Potrzebne jest podążanie razem i budowanie wspólnoty - powiedział kard. Mario Grech, sekretarz generalny zwołanego przez papieża Franciszka synodu o synodalności na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu 393. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim.
kard. Mario Grech Kard. Mario Grech: Synodalna synteza Kościoła w Polsce to
kard. Mario Grech / PAP/Krzysztof Świderski

Kard. Mario Grech podkreślił, że przyjechał do Polski, aby w tym czasie towarzyszyć polskim biskupom a jednocześnie wyrazić podziękowanie za syntezę diecezjalnego etapu synodu o synodalności, która została przesłana przez Episkopat Polski do sekretariatu synodu w Watykanie. Jak stwierdził, sekretariat generalny czekają teraz dalsze prace, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowania do przeprowadzenia kolejnego, kontynentalnego etapu synodu. Chodzi także o przygotowanie do uczestnictwa w synodzie biskupów w październiku przyszłego roku. Nie bez znaczenia będzie też pomoc Kościołom partykularnym w aplikacji wyników dotychczasowego etapu synodu.

- Rola biskupa jako duszpasterza jest niezwykle ważna nie tylko w życiu Kościoła, ale także w procesie synodalnym. Z jednej strony to ważne, że otrzymaliśmy głos Ludu Bożego, wiemy, co Lud Boży myśli i chce powiedzieć. Z drugiej strony, rozeznanie tego głosu spoczywa na konkretnych biskupach diecezjalnych, a potem także konferencji episkopatu. To właśnie głos i rozeznanie moich braci w biskupstwie jest tak niezwykle ważny, bo potwierdzać powinien wolę samego Pana - powiedział kard. Grech.

Purpurat zaznaczył, że "obecny synod zwraca uwagę na ten charyzmat profetyczny Kościoła, który wypływa z Ludu Bożego, ale także opiera się naturalnie na zmyśle wiary tegoż Ludu wszystkich ochrzczonych, ale równie mocno stoi na fundamencie magisterium Kościoła". - Jestem tu także, aby wyrazić podziękowanie, że mogłem usłyszeć głos Ludu Bożego w Polsce, ponieważ podmiotem synodu jest właśnie Lud Boży - dodał sekretarz generalny synodu.

Syntezy synodalne na świecie

Kard. Grech podkreślił, że syntezy krajowe przygotowało aż 112 ze 114 konferencji episkopatów z całego świata. To dowodzi jego zdaniem, że Kościół powszechny jest bardzo żywotny; Kościół, w którym Lud Boży naprawdę bardzo kocha swojego Pana i zwiastuje radość Ewangelii. Lud Boży pragnie, aby Kościół mówił jego językiem. To bardzo mnie pociesza - dodał.

Ponadto mnogość przygotowanych syntez wskazuje w jego opinii na to, że mamy do czynienia z Kościołem, który potrafi wskazać na pytania stawiane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety dzisiejszych czasów. - Dlatego nauczanie Soboru Watykańskiego II musimy przetłumaczyć i przedstawić ludziom na nowo - mówił.

Synteza synodalna Kościoła w Polsce

Jego zdaniem, synteza synodalna przedstawiona Stolicy Apostolskiej przez Konferencję Episkopatu Polski jest "lekturą czasów obecnych", w której wyrażona została wielka wola podążania Kościoła z człowiekiem dzisiejszych czasów. - Oczywiście, aby wypełniać wolę Pana, nie możemy podążać w pojedynkę, samotnie. Potrzebne jest podążanie razem, budowanie wspólnoty - zaznaczył.

Spotkanie we Frascati

Kard. Grech podkreślił, że nie można mówić o zakończeniu tego czy innego etapu synodu, gdyż wciąż Kościół pozostaje w fazie wsłuchiwania się. Także wszelkie zebrania i zgromadzenia na etapie kontynentalnym będą okazją do wsłuchiwania się przez Kościół w to, co przekazuje Lud Boży. Obecnie cały materiał, który w postaci syntez krajowych spłynął do sekretariatu synodu w Watykanie został poddany analizie i refleksji podczas niedawnego spotkania wyjazdowego we Frascati pod Rzymem. - Tamże, przy udziale 30 teologów z całego świata, pochyliliśmy się nad całym tym zgromadzonym materiałem. Ta lektura miała także charakter duchowego nawrócenia. Protagonistą tego procesu jest Lud Boży, ale tym pierwszym motywem, jeszcze przed Ludem Bożym, jest Duch Święty. Dlatego to pochylenie się nad dokumentami, przebiegło przede wszystkim pod znakiem modlitwy - wskazał purpurat.

Po spotkaniu we Frascati - wyjaśnił - powstał dokument, który zbiera głosy Ludu Bożego zebrane wcześniej za pośrednictwem biskupów. - Ów dokument zostanie niejako oddany Kościołom partykularnym, zapraszając je przestudiowania tego tekstu. Jednocześnie zachęcamy Kościoły na nowo do słuchania głosu Ludu Bożego. Kiedy mówię o słuchaniu Ludu Bożego, mam na myśli słuchanie Ducha Świętego, który przemawia przez wszystkich ochrzczonych - powiedział.

Dokument podsumowujący

Tenże dokument będzie przedstawiony przez sekretariat synodu, ale w praktyce będzie on odzwierciedlał to, co mówią Kościoły partykularne. Po lekturze tego tekstu biskupi diecezjalni przekażą swoje obserwacje konferencji danego episkopatu, a przedstawiciele tychże episkopatów biorący udział w etapie kontynentalnym przekażą swoje obserwacje dalej. - To umożliwi dialog między poszczególnymi Kościołami. W ten sposób Kościół w Oceanii będzie mógł usłyszeć, co mówi Kościół w Europie, ten z kolei usłyszy to, co ma do przekazania Kościół w Ameryce Południowej. To wzbogaca proces wzajemnego wsłuchiwania się - powiedział kard. Grech. 

Następny etap synodu odbędzie się między styczniem a marcem 2023 r. Stworzonych zostanie siedem dokumentów, na podstawie których powstanie dokument "instrumentum laboris" (narzędzie pracy) do dalszych prac synodalnych.

lk / Kamień Śląski



 

Polecane
Emerytury
Stażowe