ONI RZĄDZĄ POLSKIM ŻUŻLEM

ONI RZĄDZĄ POLSKIM ŻUŻLEM

W moich poprzednich dwóch artykułach pisałem o najlepszych polskich i zagranicznych żużlowcach sezonu 2022, najlepszych jeźdźcach na trzech różnych poziomach rozgrywkowych, największych objawieniach, rozczarowaniach, pechowcach, trenerach, sponsorach i imprezach żużlowych. Obiecałem na końcu zająć się najbardziej wpływowymi ludźmi polskiego „czarnego sportu”.

A oto nie „5”,a „15”. Uznałem, że trzeba przedstawić listę aż trzykrotnie szerszą, bo owych „influential people” w polskim żużlu jest naprawdę sporo. Oczywiście jest to lista bardzo subiektywna, mająca jednak podstawy merytoryczne.
Kolejność jest następująca:
1. – 2.    prezes PZMot i prezes FIM Europe Michał Sikora oraz prezes Ekstraligi Wojciech Stępniewski.
Uzasadnienie: Michał Sikora : dla wybranego w zeszłym roku prezesa europejskiej części Międzynarodowej Federacji Motorowej – pierwszy Polak na tym stanowisku! - żużel jest zapewne istotną, ale jedną z kilku dziedzin, którymi się zajmuje, obok np. rajdów samochodowych czy wyścigów motocyklowych. Tak jest na szczeblu europejskim i tak jest na szczeblu krajowym. Jednak jako prezes PZMot i człowiek władz (Rady Nadzorczej) Ekstraligi miał na przykład decydujący wpływ na zakaz jazdy w polskich rozgrywkach w zeszłym roku dla żużlowców – Rosjan - ale też ich powrót w najbliższym sezonie.
Z kolei Wojciech Stępniewski to od lat prezes Ekstraligi – najsilniejszej i najbogatszej ligi świata, którego sukcesem jest przyprowadzenie olbrzymich pieniędzy do żużla z tytułu transmisji telewizyjnych. Stąd jego decydująca rola w polskim speedwayu.

3.    Andrzej Witkowski – honorowy prezes PZMot, członek Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a do niedawna skarbnik PKOI. Formalnie odpowiadają inni, ale jego wpływów lekceważyć nie wolno. Bądź co bądź prezesem PZMot-u był przeszło 30 lat!

4.    Piotr Szymański – przewodniczący GKSŻ. Udziela się też na szczeblu europejskim. Ma wpływ na bieżące, ale bardzo ważne sprawy, jak wybór dat i miejsc turniejów międzynarodowych i krajowych, „dzikie karty” - i nie tylko...

5.    Ryszard Kowalski – wiceprezes Ekstraligi żużlowej, zastępca Wojciecha Stępniewskiego. Posiada praktycznie największy wpływ na bieżące sprawy organizacyjne pierwszego poziomu rozgrywek w Polsce.

6.    duet Kępów: Marek (ojciec) i Jakub (syn). Pierwszy - były żużlowiec i trener, wszedł do zarządu Ekstraligi, drugi jest prezesem najbogatszego klubu w Polsce, mistrza kraju w DMP i MPPK – Motoru Lublin.

7.    Andrzej Rusko – od zawsze prezes Sparty Wrocław (klub zmieniał nazwy w zależności od sponsorów: Polsat, Atlas, Betard itp.), poza latami, gdy tym klubem kierowałem ja (1999-2001), lub jego żona Krystyna Kloc-Rusko. W innych klubach prezesi się zmieniają, on trwa. Przez sześć lat byłem jego wiceprezesem (1997-1999 i 2001-2005).
8.    Zbigniew Fijałkowski – bardzo znany ,ale często niedoceniany człowiek o bardzo dużym wpływie na kwestie regulaminowe (choć nie tylko!).

9.    Rafał Dobrucki – trener kadry narodowej seniorów i juniorów. To on decyduje, kto jeździ dla Biało-Czerwonych, a często ma też istotny wpływ na to, kto dostanie „dziką kartę” na organizowane w Polsce GP i SEC. Do wyznaczonych przez niego terminów zgrupowań reprezentacji muszą dostosować się kluby czy organizatorzy różnych balów i plebiscytów żużlowych.

10.    Adam Krużyński – szef NICE Polska, przez lata potężnego sponsora żużla oraz szef Rady Nadzorczej klubu w Toruniu. Przez wiele lat budował relacje z zawodnikami. Mówi się, że na szereg z nich ma istotny wpływ.

11.    Leszek Demski – szef sędziów oraz prowadzący bardzo oglądany program „Kontrowersje” na Canal +. Ma decydujący wpływ na pracę sędziów.

12.    Tomasz Dryła – dziennikarz, spiker z wielkim fanklubem. Wpływowy dzięki posłuchowi wśród kibiców żużla. „Trendsetter”, gdy chodzi o bojkot Rosjan w Ekstralidze.

13.    Ryszard Kowalski – tuner. Szykuje silniki dla najlepszych – i wciąż jest w tym najlepszy.

14.    Tomasz Błaszak – wieloletni sponsor klubu z Leszna, a także SEC. Inwestuje spore pieniądze, a jego zaletą i wadą jednocześnie jest to, że się nie wtrąca.

15.    Piotr Otręba – może mało znany medialnie, ale bardzo ważny, gdy chodzi o Ekstraligę, jej marketing itd. Najbliższy współpracownik Wojciecha Stępniewskiego, w jakiejś mierze „szara eminencja”.

Zaraz za tą „15” widzę następujące osoby:
Karol Lejman i Maciej Polny – organizatorzy przeszło 20 imprez żużlowych rocznie w Polsce(i po części zagranicą);
Marek Cieślak – przez kilkanaście lat „Narodowy”, a teraz mający wpływ na żużlową opinię przez częste występy w mediach;
Michał Świącik – prezes bogatego klubu z Częstochowy z aspiracjami na tytuł mistrza, dla niektórych kontrowersyjny, ale chyba niespecjalnie go to obchodzi;
Józef Dworakowski – wieloletni prezes Leszna i wciąż jego sponsor, budzący szacunek całej żużlowej Polski;
Marek Wojaczek – wieloletni sędzia żużlowy, aktywny w strukturach FIM;
Krzysztof Mrozek – wieloletni prezes z Rybnika, działający na wielu jak płachta na byka, głośno mówiący to, co inni myślą po cichu;

Choć Dariusz Ostafiński na tymże portalu umieścił mnie w „13” najbardziej wpływowych ludzi polskiego żużla, ja siebie nie wymieniam, nie przez skromność, bo znam swoje zasługi, ale po prostu nie wypada.

To długa lista i subiektywna, ale każda kandydatura jest tu w sporej mierze uzasadniona.

*tekst ukazał się na portalu interia.pl (09.01.2023)


 

POLECANE
Polacy porównali rząd Tuska z rządami PiS. Jest sondaż z ostatniej chwili
Polacy porównali rząd Tuska z rządami PiS. Jest sondaż

Polacy porównali rząd Zjednoczonej Prawicy z rządem Donalda Tuska. Jest sondaż UCE Research dla serwisu Onet.

Cztery godziny brutalnych ataków. Prokuratura Bodnara przesłuchuje sędzię, która ośmieliła się zadać mu pytanie Wiadomości
"Cztery godziny brutalnych ataków". Prokuratura Bodnara przesłuchuje sędzię, która ośmieliła się zadać mu pytanie

Maria Szczepaniec, sędzia Sądu Najwyższego została wezwana do Prokuratury Krajowej. Zeznawała w charakterze świadka, ale przesłuchanie określiła jednoznacznie: "To były cztery godziny brutalnych, opresyjnych ataków”. Przyznała też: "Teraz wiem, co mogła czuć Barbara Skrzypek". Sędzia podkreśliła, że w jej przekonaniu agresywne przesłuchanie było zemstą za jej pytanie do Adama Bodnara podczas posiedzenia SN, dotyczącego stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich.

Zadaliśmy Mateuszowi Morawieckiemu pytania o notowania rządu, migrację i Zielony Ład tylko u nas
Zadaliśmy Mateuszowi Morawieckiemu pytania o notowania rządu, migrację i Zielony Ład

- Polacy mogą wywierać presję społeczną na rządzie, tak aby ten zrobił jeszcze coś w tej kadencji – mówi w krótkiej rozmowie z Mateuszem Kosińskim Mateusz Morawiecki, były premier.

Wkupił się w serca wielu ludzi. Smutny komunikat warszawskiego zoo z ostatniej chwili
"Wkupił się w serca wielu ludzi". Smutny komunikat warszawskiego zoo

Warszawskie zoo chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro.

 Nie będę to ja. Szymon Hołownia ujawnia szczegóły rozmów koalicyjnych z ostatniej chwili
"Nie będę to ja". Szymon Hołownia ujawnia szczegóły rozmów koalicyjnych

Marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia poinformował we wtorek, że Polska 2050 otrzyma stanowisko wicepremiera oraz wicemarszałka Sejmu. Dodał, że nie będzie pełnił żadnej z tych funkcji.

Poważna afera na Ukrainie. Służby ścigają służby Wiadomości
Poważna afera na Ukrainie. Służby ścigają służby

Państwowe służby zaczęły ścigać przedstawicieli Narodowego Biura Antykorupcyjnego (NABU). To ostatnie zajmuje się na co dzień ściganiem korupcji na najwyższym szczeblu. Mamy poważne obawy co do tej spawy i zamierzamy omówić te wydarzenia z liderami rządu – oświadczyli ambasadorzy G7.

PKP Intercity wydał pilny komunikat gorące
PKP Intercity wydał pilny komunikat

PKP Intercity wystartował z nową ofertą, w której podróżni mogą liczyć na wyjątkowe zniżki. Należy dobrze wyczuć moment, bo liczba miejsc i czas promocji są ograniczone.

Zygmunt Solorz odwołany. Cyfrowy Polsat ma nowego szefa z ostatniej chwili
Zygmunt Solorz odwołany. Cyfrowy Polsat ma nowego szefa

Zygmunt Solorz został odwołany z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu – poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie. Dodano także, że Andrzej Abramczuk został powołany na nowego prezesa firmy.

Rekonstrukcja rządu. Szłapka ujawnia szczegóły polityka
Rekonstrukcja rządu. Szłapka ujawnia szczegóły

Jak podał rzecznik rządu, w środę o godz. 10 zostaną ogłoszone konkrety dotyczące rekonstrukcji rządu. Rada Ministrów ma zostać "odchudzona" m.in. o ministrów bez teki. Niemal pewne jest, że powstaną dwa nowe, duże resorty: gospodarczy i energetyczny. W piątek odbędzie się pierwsze posiedzenie zmienionego rządu.

Jest nacisk na czystki. Rzeszowska PGE chce zwolnić przewodniczącego Solidarności Wiadomości
"Jest nacisk na czystki". Rzeszowska PGE chce zwolnić przewodniczącego Solidarności

W stosunku do 9 pracowników, w tym związkowców, m.in. przewodniczącego KM NSZZ "S", pracodawca wystąpił do organizacji związkowej z pismem o zamiarze rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika. Jak przekonują związkowcy, do końca sierpnia ta lista prawdopodobnie się poszerzy.

REKLAMA

ONI RZĄDZĄ POLSKIM ŻUŻLEM

ONI RZĄDZĄ POLSKIM ŻUŻLEM

W moich poprzednich dwóch artykułach pisałem o najlepszych polskich i zagranicznych żużlowcach sezonu 2022, najlepszych jeźdźcach na trzech różnych poziomach rozgrywkowych, największych objawieniach, rozczarowaniach, pechowcach, trenerach, sponsorach i imprezach żużlowych. Obiecałem na końcu zająć się najbardziej wpływowymi ludźmi polskiego „czarnego sportu”.

A oto nie „5”,a „15”. Uznałem, że trzeba przedstawić listę aż trzykrotnie szerszą, bo owych „influential people” w polskim żużlu jest naprawdę sporo. Oczywiście jest to lista bardzo subiektywna, mająca jednak podstawy merytoryczne.
Kolejność jest następująca:
1. – 2.    prezes PZMot i prezes FIM Europe Michał Sikora oraz prezes Ekstraligi Wojciech Stępniewski.
Uzasadnienie: Michał Sikora : dla wybranego w zeszłym roku prezesa europejskiej części Międzynarodowej Federacji Motorowej – pierwszy Polak na tym stanowisku! - żużel jest zapewne istotną, ale jedną z kilku dziedzin, którymi się zajmuje, obok np. rajdów samochodowych czy wyścigów motocyklowych. Tak jest na szczeblu europejskim i tak jest na szczeblu krajowym. Jednak jako prezes PZMot i człowiek władz (Rady Nadzorczej) Ekstraligi miał na przykład decydujący wpływ na zakaz jazdy w polskich rozgrywkach w zeszłym roku dla żużlowców – Rosjan - ale też ich powrót w najbliższym sezonie.
Z kolei Wojciech Stępniewski to od lat prezes Ekstraligi – najsilniejszej i najbogatszej ligi świata, którego sukcesem jest przyprowadzenie olbrzymich pieniędzy do żużla z tytułu transmisji telewizyjnych. Stąd jego decydująca rola w polskim speedwayu.

3.    Andrzej Witkowski – honorowy prezes PZMot, członek Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a do niedawna skarbnik PKOI. Formalnie odpowiadają inni, ale jego wpływów lekceważyć nie wolno. Bądź co bądź prezesem PZMot-u był przeszło 30 lat!

4.    Piotr Szymański – przewodniczący GKSŻ. Udziela się też na szczeblu europejskim. Ma wpływ na bieżące, ale bardzo ważne sprawy, jak wybór dat i miejsc turniejów międzynarodowych i krajowych, „dzikie karty” - i nie tylko...

5.    Ryszard Kowalski – wiceprezes Ekstraligi żużlowej, zastępca Wojciecha Stępniewskiego. Posiada praktycznie największy wpływ na bieżące sprawy organizacyjne pierwszego poziomu rozgrywek w Polsce.

6.    duet Kępów: Marek (ojciec) i Jakub (syn). Pierwszy - były żużlowiec i trener, wszedł do zarządu Ekstraligi, drugi jest prezesem najbogatszego klubu w Polsce, mistrza kraju w DMP i MPPK – Motoru Lublin.

7.    Andrzej Rusko – od zawsze prezes Sparty Wrocław (klub zmieniał nazwy w zależności od sponsorów: Polsat, Atlas, Betard itp.), poza latami, gdy tym klubem kierowałem ja (1999-2001), lub jego żona Krystyna Kloc-Rusko. W innych klubach prezesi się zmieniają, on trwa. Przez sześć lat byłem jego wiceprezesem (1997-1999 i 2001-2005).
8.    Zbigniew Fijałkowski – bardzo znany ,ale często niedoceniany człowiek o bardzo dużym wpływie na kwestie regulaminowe (choć nie tylko!).

9.    Rafał Dobrucki – trener kadry narodowej seniorów i juniorów. To on decyduje, kto jeździ dla Biało-Czerwonych, a często ma też istotny wpływ na to, kto dostanie „dziką kartę” na organizowane w Polsce GP i SEC. Do wyznaczonych przez niego terminów zgrupowań reprezentacji muszą dostosować się kluby czy organizatorzy różnych balów i plebiscytów żużlowych.

10.    Adam Krużyński – szef NICE Polska, przez lata potężnego sponsora żużla oraz szef Rady Nadzorczej klubu w Toruniu. Przez wiele lat budował relacje z zawodnikami. Mówi się, że na szereg z nich ma istotny wpływ.

11.    Leszek Demski – szef sędziów oraz prowadzący bardzo oglądany program „Kontrowersje” na Canal +. Ma decydujący wpływ na pracę sędziów.

12.    Tomasz Dryła – dziennikarz, spiker z wielkim fanklubem. Wpływowy dzięki posłuchowi wśród kibiców żużla. „Trendsetter”, gdy chodzi o bojkot Rosjan w Ekstralidze.

13.    Ryszard Kowalski – tuner. Szykuje silniki dla najlepszych – i wciąż jest w tym najlepszy.

14.    Tomasz Błaszak – wieloletni sponsor klubu z Leszna, a także SEC. Inwestuje spore pieniądze, a jego zaletą i wadą jednocześnie jest to, że się nie wtrąca.

15.    Piotr Otręba – może mało znany medialnie, ale bardzo ważny, gdy chodzi o Ekstraligę, jej marketing itd. Najbliższy współpracownik Wojciecha Stępniewskiego, w jakiejś mierze „szara eminencja”.

Zaraz za tą „15” widzę następujące osoby:
Karol Lejman i Maciej Polny – organizatorzy przeszło 20 imprez żużlowych rocznie w Polsce(i po części zagranicą);
Marek Cieślak – przez kilkanaście lat „Narodowy”, a teraz mający wpływ na żużlową opinię przez częste występy w mediach;
Michał Świącik – prezes bogatego klubu z Częstochowy z aspiracjami na tytuł mistrza, dla niektórych kontrowersyjny, ale chyba niespecjalnie go to obchodzi;
Józef Dworakowski – wieloletni prezes Leszna i wciąż jego sponsor, budzący szacunek całej żużlowej Polski;
Marek Wojaczek – wieloletni sędzia żużlowy, aktywny w strukturach FIM;
Krzysztof Mrozek – wieloletni prezes z Rybnika, działający na wielu jak płachta na byka, głośno mówiący to, co inni myślą po cichu;

Choć Dariusz Ostafiński na tymże portalu umieścił mnie w „13” najbardziej wpływowych ludzi polskiego żużla, ja siebie nie wymieniam, nie przez skromność, bo znam swoje zasługi, ale po prostu nie wypada.

To długa lista i subiektywna, ale każda kandydatura jest tu w sporej mierze uzasadniona.

*tekst ukazał się na portalu interia.pl (09.01.2023)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe