Marek Miśko: Niemiecki Kościół idzie "swoją drogą"

Na 48 biskupów biorących udział w niemieckiej drodze synodalnej, tylko 9 sprzeciwiło się nadciągającej schizmie, 11 nie miało zdania, a 38 opowiedziało się wprost przeciwko Nauczaniu Kościoła. Niemieccy biskupi zdecydowali bowiem, że rozpoczną, wbrew Watykanowi, błogosławienie – czyli udzielanie ślubów – parom homoseksualnym. Jak to powiedział kiedyś przewodniczący niemieckiego episkopatu „Nie jesteśmy filią Rzymu” i dziś faktycznie słowa zostały przekute w czyn. Swoją drogą – jak można w tak ważnej sprawie wstrzymać się od głosu nie mieć zdania?
Tęcza. Symbol ideologii LGBT. Ilustracja poglądowa Marek Miśko: Niemiecki Kościół idzie
Tęcza. Symbol ideologii LGBT. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Widzimy dziś na własne oczy jakie owoce daje ziarno zasiane podczas słynnej „Wiosny” lat sześćdziesiątych XX wieku. W mojej ocenie - wypowiedzenie posłuszeństwa Bogu i budowanie swojego „Kościoła”, którego główną cechą ma być jego elastyczność i dopasowywanie się do świata – robić tak „żeby było miło”.

 

Niemiecka schizma dotyczy również Polaków

Porażające jest również to, jak wielu świeckich katolików staje dziś w obronie niemieckiej schizmy. W głosowaniu synodalnym za Odrą i oni w miażdżącej większości zanegowali decyzję Rzymu w tej sprawie i już zapowiadają, że błogosławienie par jednopłciowych stanie się normą. Oczywiście można powiedzieć, że nas to nie obchodzi, że Polaków to nie dotyczy. Obawiam się, że takie podejście byłoby krótkowzroczne. W mojej ocenie współczesny Kościół w Niemczech to niestety zapowiedź znacznie większych problemów, które odbiją się echem również i u nas, oczywiście nie dziś, ale za 10 czy 15 lat. To niedługo.

Laicyzacja społeczeństwa, walka z tradycyjną pobożnością, silne dekadenckie prądy, uderzenie w rodzinę, brak katechezy na odpowiednim poziomie, kryzys przywództwa, oczernianie autorytetów, upadek moralności i słaby Rzym... Z tym musimy się liczyć, bo prawdopodobnie wszystko to będzie się nasilać.

 

Łódź nabiera wody

Kościół, a więc i my sami, znaleźliśmy się dziś w jednym z najtrudniejszych okresów w historii, łódź nabiera wody, płynie z ogromną prędkością po wzburzonym morzu, na pokładzie wybuchają pożary i bunty, a ziemski kapitan chyba nie bardzo wie jak tym wszystkim sterować.

Słabość papiestwa pod przewodnictwem Franciszka nie jest jednak przyczyną tylko rezultatem. Wszyscy chcielibyśmy wyraźnego komunikatu wypowiedzianego wprost i bez zbędnej publicystyki. W przeciwnym razie można będzie odnieść wrażenie, że utwierdzanie ludzi w ich grzechu i jego błogosławienie jest przedmiotem wyłącznie sporu kompetencyjnego, a nie moralności wynikającej z Pisma Świętego. I chociaż może się nam wydawać, że problemy te są odległe i nie powinny zaprzątać nam głowy, to prędzej czy później przyjdzie się i nam z nimi zmierzyć. Warto być gotowym


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier Morawiecki o marszu Tuska: Śmieszy mnie, kiedy stare lisy organizują marsz antyrządowy z ostatniej chwili
Premier Morawiecki o marszu Tuska: Śmieszy mnie, kiedy stare lisy organizują marsz antyrządowy

Śmieszy mnie trochę, kiedy stare lisy, siedzące w polityce wiele lat, organizują marsz antyrządowy i przedstawiają go jako spontaniczny protest obywatelski – powiedział premier Mateusz Morawiecki w niedzielnym odcinku swojego podcastu.

Orban próbował pocałować premier Mołdawii w dłoń. Zrobiło się niezręcznie [VIDEO] z ostatniej chwili
Orban próbował pocałować premier Mołdawii w dłoń. Zrobiło się niezręcznie [VIDEO]

Podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w środkowej Mołdawii doszło do niezręcznej sytuacji z udziałem premiera Węgier. Polityk próbował pocałować w rękę prezydent Mołdawii Maię Sandu, jednak coś poszło nie tak.

Włochy. Tragiczny wypadek z udziałem autokaru z ostatniej chwili
Włochy. Tragiczny wypadek z udziałem autokaru

Na autostradzie A16 w pobliżu Neapolu na południu Włoch doszło do groźnego wypadku autobusu. Pojazdem podróżowało 38 pasażerów oraz dwóch kierowców. Wiadomo, że poszkodowani jechali z Lecce nad Adriatykiem w kierunku Rzymu.

[Przypominamy] Antoni Macierewicz: Gdyby nie nocna zmiana”, Polska byłaby w zupełnie innej sytuacji z ostatniej chwili
[Przypominamy] Antoni Macierewicz: Gdyby nie "nocna zmiana”, Polska byłaby w zupełnie innej sytuacji

– Gdyby nie „nocna zmiana”, Polska byłaby w zupełnie innej sytuacji. Odpowiedzialność za zablokowanie możliwości rozwoju Polski, próbę cofnięcia nas do poziomu Białorusi, spada w pełni na tych, którzy głosowali za obaleniem rządu Olszewskiego. I na Lecha Wałęsę, i na Jacka Kuronia – mówił Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim w wywiadzie, który przeprowadziliśmy po śmierci Premiera.

Zbigniew Ziobro o marszu opozycji: Nienawiść, wulgaryzmy i pogarda z ostatniej chwili
Zbigniew Ziobro o marszu opozycji: Nienawiść, wulgaryzmy i pogarda

Jako marsz nienawiści, marsz pogardy ocenił w niedzielę w Jarosławiu (Podkarpackie) minister sprawiedliwości i lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro niedzielny marsz, który odbywa się w niedzielę m.in. w Warszawie.

Jak nie chcecie słuchać.... Wałęsa obraził się na uczestników marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
"Jak nie chcecie słuchać...". Wałęsa obraził się na uczestników "marszu 4 czerwca"

Uczestnicy zorganizowanego przez PO i Donalda Tuska niedzielnego marszu zebrali się na warszawskim placu Na Rozdrożu. Marsz ma być protestem przeciw obecnym rządom. Biorą w nim udział liderzy wszystkich głównych ugrupowań opozycyjnych. Jednym z przemawiających był Lech Wałęsa.

Katarzyna Dowbor planuje wielki powrót? Jeszcze wszystkich zaskoczę z ostatniej chwili
Katarzyna Dowbor planuje wielki powrót? "Jeszcze wszystkich zaskoczę"

Katarzyna Dowbor przez 10 lat była prowadzącą "Nasz nowy dom". Po tym, jak ogłoszono, że dziennikarka musi odejść, a zastąpi ją aktorka Elżbieta Romanowska w sieci rozpętała się burza. Fani prezenterki do tej pory nie mogą pogodzić się z tak nagłą zmianą.

Premier Belgii Aleksander De Croo stracił przytomność. Zdarzył się wypadek z ostatniej chwili
Premier Belgii Aleksander De Croo stracił przytomność. Zdarzył się wypadek

Szef belgijskiego rządu Aleksander De Croo trafił do szpitala po tym, jak w sobotę po południu spadł z roweru i na chwilę stracił przytomność - poinformował media jego gabinet.

Skandal!. Uczestnicy marszu 4 czerwca oskarżają pracowników stacji benzynowej. Jest odpowiedź BP z ostatniej chwili
"Skandal!". Uczestnicy "marszu 4 czerwca" oskarżają pracowników stacji benzynowej. Jest odpowiedź BP

Dziś odbywa się tzw. "marsz 4 czerwca". Wysoki poziom emocji, skłania niektórych do wyciągania nieco histerycznych wniosków.

Szokujące sceny w Koszalinie. Ukrainiec z zarzutem zabójstwa rodaczki z ostatniej chwili
Szokujące sceny w Koszalinie. Ukrainiec z zarzutem zabójstwa rodaczki

Ukraińca Andrieja K. prokuratura rejonowa oskarża o zgwałcenie i zabójstwo 30-letniej rodaczki, której ciało znaleziono w wiacie śmietnikowej w Koszalinie. Chce, by za zbrodnię odpowiedział w warunkach recydywy – poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej Ryszard Gąsiorowski.

Emerytury
Stażowe