KRYTERIUM ASÓW ZA NAMI - MPPK PRZED NAMI!

KRYTERIUM ASÓW ZA NAMI - MPPK PRZED NAMI!

Wreszcie! „Kryterium Asów” w Bydgoszczy – w mieście, które siedem razy było stolicą polskiego żużla i siedem razy też zdobywało tytuł wicemistrza Polski, ale również jest rekordzistą, gdy chodzi o tytuły MPPK (aż 11 razy!) – oraz turniej pożegnalny Piotra Protasiewicza w Zielonej Górze rozpoczęły sezon żużlowy 2023. Długo na niego czekaliśmy. Jednak trochę krócej niż to było w latach ubiegłych – i dobrze -  przez szybszy start Ekstraligi, a wcześniej różnych turniejów wydłużamy sezon w tej dyscyplinie sportu.

To zaszczyt trzeci rok z rzędu być Patronem Honorowym „Kryterium Asów”. Dzień wcześniej miałem niemniejszy przywilej bycia Patronem Honorowym wystawy z okazji 100-lecia żużla w Polsce. Miała ona miejsce w jednej z galerii handlowych w grodzie nad Brdą, potrwa do 11 kwietnia, ale co najważniejsze jest to początek cyklu wystaw, które odbędą się w różnych miastach Polski w najbliższych miesiącach. Choćby w Częstochowie w czerwcu, tuż przed inauguracyjnym turniejem Speedway Euro Championship. Zapewne najbardziej prestiżowa wystawa tego cyklu odbędzie się przed majowym Grand Prix w Warszawie. Będzie ona miała miejsce w Centrum Olimpijskim, tam, gdzie mieści się PKOI i Muzeum Sportu i Turystyki. Eksponaty znajdą się aż na czterech piętrach. Zapowiadam ten cykl, bo przecież dla każdego fana tej dyscypliny  jej historia jest czymś szczególnie ważnym. Fajnie, że mogę w tym pomóc.

 

O wynikach turniejów pierwszego żużlowego weekendu pisać nie będę – Państwo je znacie . Mnie jednak, jako Patrona Honorowego najbardziej cieszy świetna obsada „Kryterium Asów”. W zasadzie niewiele ustępująca GP czy SEC.

 

„Przeszłość to dziś tylko cokolwiek dalej” pisał Norwid. Przejdźmy jednak do przyszłości.

 

Zapraszam w piątek do Rzeszowa na Mistrzostwa Polski Par Klubowych. Odbędą się one już po raz siódmy pod moim Patronatem Honorowym. W ostatnich sześciu latach MPPK dwukrotnie gościł w Ostrowie Wielkopolskim, ale też w Gdańsku, Bydgoszczy, Grudziądzu i Poznaniu. Tym razem będą to jednak wyjątkowe MPPK, bo odbędą się po raz 50!

 

W klasyfikacji liczby medali prowadzi Gorzów - 22, ale w oficjalnej klasyfikacji medalowej Bydgoszcz, bo zdobyła najwięcej tytułów mistrza (11 oraz 6 medali srebrnych i 2 brązowe) przed Lesznem (10-9-2). Przed rokiem swój pierwszy tytuł w MPPK wywalczył Motor Lublin. Ponadto pojadą: wicemistrz Leszno oraz trzy najlepsze drużyny w DMP (poza Lublinem): Gorzów, Częstochowa, Toruń; najlepsza drużyna I Ligi czyli absolutny debiutant Ekstraligi Krosno oraz gospodarze.

 

W ostatnich latach, gdy patronowałem tym zawodom, dwukrotnie zdarzało się, że kluby z niższych lig m.in. dzięki atutowi własnego toru zdobywały medale. Tak było w przypadku Ostrowa Wielkopolskiego i Bydgoszczy.

 

Emocje zatem gwarantowane. Do zobaczenia w Rzeszowie, w najbliższy piątek o 19:00. Warto przyjechać, choćby dlatego, żeby obejrzeć stadion, na którym swoje mecze rozgrywają na co dzień I-ligowe drużyny piłkarskie Stal Rzeszów i Resovia, a także w ostatnich trzech latach odbywały się MŚ w long tracku…

 

*tekst ukazał się na portalu interia.pl (27.03.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Greta Thunberg: Skończyłam szkołę i nie będę dłużej strajkować dla klimatu z ostatniej chwili
Greta Thunberg: Skończyłam szkołę i nie będę dłużej strajkować dla klimatu

Szwedka Greta Thunberg, która w 2018 roku zapoczątkowała przed szwedzkim parlamentem strajk szkolny dla klimatu, oświadczyła, że kończy swój udział w tym proteście. Ruch piątkowych manifestacji obiegł świat, ale z czasem osłabł na znaczeniu. W Szwecji młodzi popierają prawicę.

Czy Tusk ma powody, by obawiać się prac komisji? Są wyniki badania z ostatniej chwili
Czy Tusk ma powody, by obawiać się prac komisji? Są wyniki badania

Czy Donald Tusk ma powody, by obawiać się prac komisji? – takie pytanie zadała Polakom pracownia Social Changes.

Prezes PiS: Silna i nowoczesna Polska nie jest w smak Berlinowi z ostatniej chwili
Prezes PiS: Silna i nowoczesna Polska nie jest w smak Berlinowi

Polska silna, aspirująca do odgrywania współmiernej do jej potencjału roli w Europie nie jest w smak Berlinowi i polskim środowiskom kompradorskim – napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do Forum Klubów "Gazety Polskiej" woj. podlaskiego cytowanym przez portal niezalezna.pl.

Polska zapłaci miliardy euro kar? „Die Welt”: Niemcy są zwycięzcami unijnego kompromisu azylowego z ostatniej chwili
Polska zapłaci miliardy euro kar? „Die Welt”: Niemcy są zwycięzcami unijnego kompromisu azylowego

Szefowie MSW państw unijnych przyjęli w czwartek stanowisko negocjacyjne, dotyczące reformy regulacji migracyjnych na terenie Unii Europejskiej. Jeśli to rozwiązanie faktycznie wejdzie w życie, presja migracyjna na Niemcy powinna w przyszłości się zmniejszyć, Berlin jest zwycięzcą tego kompromisu - komentuje w piątek portal dziennika "Welt".

Tragiczne wieści. Nie żyje senator Koalicji Obywatelskiej z ostatniej chwili
Tragiczne wieści. Nie żyje senator Koalicji Obywatelskiej

Nie żyje senator Koalicji Obywatelskiej Barbara Borys-Damięcka – przekazała w piątek poseł PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Parlamentarzystka miała 85 lat.

Skandal w Niemczech. Ostra reakcja Beaty Szydło z ostatniej chwili
Skandal w Niemczech. Ostra reakcja Beaty Szydło

Niemieckie elity zawsze są gotowe do tropienia "łamania praworządności", ale zachowują wymowne milczenie wobec wpisu współprzewodniczącej prawicowej partii AfD Alice Weidel, która sugeruje, że wschodnie Niemcy są tak naprawdę "środkowymi Niemcami" – zwróciła uwagę była szefowa polskiego rządu Beata Szydło.

Polska zapłaci miliardy euro kar? Czechy będą zwolnione, ponieważ przyjęły dużą liczbę uchodźców z Ukrainy z ostatniej chwili
Polska zapłaci miliardy euro kar? Czechy będą zwolnione, ponieważ przyjęły "dużą liczbę uchodźców z Ukrainy"

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego. Teraz oba kraje są zagrożone karami. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku Czech.

Niepokojący raport. Coraz więcej cyberzaburzeń u młodych ludzi z ostatniej chwili
Niepokojący raport. Coraz więcej cyberzaburzeń u młodych ludzi

Z raportu Instytutu Pokolenia "Smartfon? Tak, ale z głową!" wynika, że regularne przekraczanie przez młodych ludzi granic bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych powoduje nie tylko samotność, problemy z zaufaniem do innych ludzi, ale też wiele problemów zdrowotnych.

Służbowy samochód Straży Granicznej obrzucony kamieniami i cegłami przez migrantów z ostatniej chwili
Służbowy samochód Straży Granicznej obrzucony kamieniami i cegłami przez migrantów

Grupa ponad 20 cudzoziemców na granicy polsko-białoruskiej zaatakowała funkcjonariuszy Straży Granicznej. Kamieniami i cegłami obrzucony został służbowy samochód SG. To kolejne uszkodzone auto formacji w wyniku ataków migrantów – podała w piątek SG.

„Padł z wrażenia”. Piotr Kraśko zaliczył upadek na wizji [WIDEO] z ostatniej chwili
„Padł z wrażenia”. Piotr Kraśko zaliczył upadek na wizji [WIDEO]

Trwa turniej tenisowy French Open 2023, podczas którego Polskę reprezentuje Iga Świątek. Jej przeciwniczką będzie Czeszka Karolina Muchova. Dziennikarz Piotr Kraśko udał się do Paryża, by komentować bieżące wydarzenia. Sieć obiegło nagranie, na którym widać, jak reporter nagle upada. Co się stało?

Emerytury
Stażowe