Kard. Hollerich: Może być miejsce na poszerzenie nauczania Kościoła ws. święcenia kobiet

W wywiadzie dla chorwackiego tygodnika katolickiego Glas Koncila, opublikowanym 27 marca br., arcybiskup Luksemburga i członek Kolegium Kardynałów, kard. Jean-Claude Hollerich poruszył temat święcenia kobiet. Wypowiedzi hierarchy mogą budzić kontrowersje.
kard. Jean-Claude Hollerich Kard. Hollerich: Może być miejsce na poszerzenie nauczania Kościoła ws. święcenia kobiet
kard. Jean-Claude Hollerich / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/GilPe

Kard. Hollerich o święceniach kapłańskich dla kobiet

"Kardynał Jean-Claude Hollerich (...) powiedział, że nauczanie Kościoła katolickiego na temat kapłaństwa wyłącznie dla mężczyzn nie jest nieomylne, a przyszły papież może zezwolić na kapłaństwo kobiet" - podsumowała agencja CNA.

- Papież Franciszek nie chce święceń dla kobiet i jestem temu całkowicie posłuszny. Ale ludzie nadal o tym dyskutują - stwierdził luksemburski hierarcha.

- Z pewnością jest to ["Ordinatio Sacerdotalis" - dokument Jana Pawła II stwierdzający brak możliwości udzielania święceń kobietom - przyp. red.] prawdziwa nauka na swój czas i nie możemy jej tak po prostu odłożyć na bok. Ale myślę, że może być trochę miejsca na poszerzenie nauczania – aby zobaczyć, który z argumentów papieża Jana Pawła II można rozwinąć - uważa kardynał.

Hierarcha podkreśla w wywiadzie swoje posłuszeństwo papieżowi, zaznacza, że nie wszystko, co mówi Franciszek jest dla niego łatwe do przyjęcia, ale posłuszeństwo uważa za swą drogę nawrócenia. Kardynał dodaje, że sprawa święceń dla kobiet nie jest dla niego bardzo ważna, znacznie bardziej leży mu na sercu  nadanie kobietom większej roli w Kościele jako takim. Duchowny twierdzi jednak, że ewentualna zmiana nauczania ws. święceń dla kobiet leży w gestii kolejnych papieży.

Nauczanie papieskie

Przypomnijmy, że Jan Paweł II w 4 punkcie listu apostolskiego "Ordinatio Sacerdotalis", wydanego w roku 1994, napisał: 

"Choć nauka o udzielaniu święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom jest zachowywana w niezmiennej i uniwersalnej Tradycji Kościoła i głoszona ze stanowczością przez Urząd Nauczycielski w najnowszych dokumentach, to jednak w naszych czasach w różnych środowiskach uważa się ją za podlegającą dyskusji, a także twierdzi się, że decyzja Kościoła, by nie dopuszczać kobiet do święceń kapłańskich ma walor jedynie dyscyplinarny.

Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne"

- W sprawie święceń kobiet w Kościele katolickim ostatnie słowo jest jasne, powiedział św. Jan Paweł II i to pozostaje - powiedział w 2016 roku Franciszek

- Jan Paweł II był jasny i zamknął drzwi, nie będę do tego wracać. To było coś poważnego, a nie kaprys - stwierdził obecny papież dwa lata później.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. To odwet za NATO z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. "To odwet za NATO"

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Węgierski generał w Warszawie wspiera Ukrainę z ostatniej chwili
Węgierski generał w Warszawie wspiera Ukrainę

Podczas spotkania państw Bukareszteńskiej Dziewiątki w Warszawie (B9) węgierski generał Jozsef Kovacs, główny doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w Kancelarii Premiera Węgier, wsparł dążenia Ukrainy do NATO. Pokazuje to dwoistość w polityce Budapesztu wobec Kijowa - napisał w środę węgierski portal HVG.

Andrzej Duda wyjaśni ustawę Joe Bidenowi? Nowe doniesienia Bloomberga z ostatniej chwili
Andrzej Duda wyjaśni ustawę Joe Bidenowi? Nowe doniesienia Bloomberga

Prezydent RP Andrzej Duda oświadczył w wywiadzie dla agencji Bloomberga, że nie rozumie krytycznej reakcji sojuszników na przyjęcie ustawy o komisji ds. rosyjskich wpływów. Zasugerował, że może to być wynik błędnego tłumaczenia ustawy lub efekt działań polityków opozycji. Zaproponował, że może wyjaśnić sprawę w rozmowie z prezydentem Joe Bidenem.

Zapadła decyzja w sprawie m.in. Dawida Kubackiego z ostatniej chwili
Zapadła decyzja w sprawie m.in. Dawida Kubackiego

Polski Związek Narciarski ogłosił w środę skład reprezentacji Polski w skokach narciarskich na III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023.

Emerytury
Stażowe