Prokuratura: Była wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu oskarżona o korupcję

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Patrycji Z. – byłej wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA, oraz przeciwko Jakubowi M. – byłemu dyrektorowi Departamentu Projektów Własnych Agencji Rozwoju Przemysłu SA. Śledztwo było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.
Siedziba ARP w Warszawie Prokuratura: Była wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu oskarżona o korupcję
Siedziba ARP w Warszawie / Wikipedia - Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0

Pieniądze w gotówce, drogie samochody i hotele

Była wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA Patrycja Z. została oskarżona o przyjęcie korzyści majątkowych i osobistych od oskarżonego Wojciecha W. – prezesa jednej ze spółek akcyjnych ze Śląska specjalizującej się w projektowaniu, wdrażaniu i integracji oprogramowania, systemów informatycznych oraz w zaawansowanej automatyce przemysłowej. Patrycja Z. przyjęła od Wojciecha W. środki pieniężne w kwocie prawie 250 tysięcy złotych. Pieniądze te zostały przekazane jej za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Kanadzie w Ontario, co miało utrudnić wykrycie przestępczego procederu. Ponadto oskarżony Wojciech W. opłacił Patrycji Z. oraz członkom jej najbliższej rodziny kilkudniowy pobyt w drogim hotelu oraz wyposażenie jej mieszkania. Oskarżona Patrycja Z. bezpłatnie korzystała również z samochodów należących do spółki Wojciecha W. i powiązanych z nim osób marki BMW X6 oraz marki Porsche Panamera.

Były dyrektor Departamentu Projektów Własnych Agencji Rozwoju Przemysłu SA Jakub M. również został oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowych i osobistych od oskarżonego Wojciecha W. – prezesa jednej ze spółek akcyjnych ze Śląska specjalizującej się w projektowaniu, wdrażaniu i integracji oprogramowania, systemów informatycznych oraz w zaawansowanej automatyce przemysłowej. Jakub M. przyjął od Wojciecha W. środki pieniężne w kwocie prawie 25 tysięcy złotych. Pieniądze te zostały przekazane mu za pośrednictwem firmy jego ojca z branży informatycznej pod pozorem wykonania usługi, która nigdy nie została zlecona i wykonana. Miało to utrudnić wykrycie przestępczego procederu. Ponadto Wojciech W. obiecał Jakubowi M. spłatę za niego w ciągu 4 lat kredytu hipotecznego zaciągniętego przez Jakuba M. na zakup mieszkania.

Zarówno Jakub M., jak i Patrycja Z. otrzymali od Wojciecha W. obietnicę, że w przypadku pojawienia się problemów w Agencji Rozwoju Przemysłu SA zatrudni on ich w jednej ze swoich spółek na kierowniczych stanowiskach, do czego ostatecznie doszło.

Patrycja Z. w zamian za korzyści majątkowe i osobiste przekazywała pracownikom spółek Wojciecha W. posiadane przez siebie dokumenty i informacje, które nie były publicznie dostępne, a które dotyczyły inwestycji planowanych przez spółki publiczne. Działania takie podejmował również oskarżony Jakub M., który ściśle współdziałał ze swoją przełożoną Patrycją Z. Miało to stworzyć Wojciechowi W. przewagę nad konkurencyjnymi firmami i umożliwić podpisanie intratnych kontraktów przez jego spółki ze spółkami publicznymi. Ponadto Patrycja Z. w kontaktach z oskarżonym Wojciechem W. powoływała się na wpływy w jednej ze spółek z branży chemicznej oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Zapewniała go przy tym o posiadaniu przez siebie możliwości załatwienia jego spraw.

Czytaj także: USA: Szef Pentagonu Lloyd Austin trafił na intensywną terapię

Członkowie rodziny i dyrektor spółki na ławie oskarżonych

Na ławie oskarżonych zasiądzie także Wojciech W., który został oskarżony o wręczanie korzyści majątkowych i osobistych oraz ich obietnicy zarówno Patrycji Z., jak i Jakubowi M. oraz o płatną protekcję. Wojciech W. odpowie również przed sądem za podrobienie dokumentów oraz za posiadanie narkotyków.

Wojciech W. został oskarżony przez prokuratora o czyny z art. 229 § 4 kk w zb. z art 230a § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk; z art. 229 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk; z art. 270 § 1 kk; z art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Patrycja Z. została oskarżona przez prokuratora o czyn z art. 228 § 1 i 5 kk w zb. z art. 230 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk.

Jakub M. został oskarżony przez prokuratora o czyn z art. 228 § 1 kk w zb. z art. 299 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk.

Na ławie oskarżonych zasiądą także członkowie najbliższej rodziny oskarżonego Jakuba M. oraz dyrektor w jednej ze spółek oskarżonego Wojciecha W.

Ojciec Jakuba M. Zbigniew M. został oskarżony o pomoc synowi w przyjęciu łapówki (art. 18  § 3 kk w zw. z art. 228 § 1 kk) oraz o pranie brudnych pieniędzy (art. 299 § 1 kk). Za pranie brudnych pieniędzy (art. 299 § 1 kk) odpowie również żona Jakuba M. – oskarżona Agnieszka M.-K.

Natomiast dyrektor w jednej ze spółek oskarżonego Wojciecha W. – oskarżony Arkadiusz G., został oskarżony przez prokuratora o udzielanie pomocy Wojciechowi W. we wręczaniu łapówek (art. 18 § 3 kk w zw. z art. 229 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk; z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 229 § 4 kk w zw. z art. 12 § 1 kk).

Czytaj również: Protestujący w Dorohusku rolnicy przygotowali kukłę Kołodziejczaka z pachołkiem na głowie [FOTO]

Oskarżonym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności

Do popełnienia tych przestępstw doszło od 2015 roku do końca marca 2016 roku.

Łapówka pozwoliła na zwolnienie 20 milionów złotych gwarancji bankowej.

W innej sprawie prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie także oskarżył Patrycję Z. – byłą wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA o przyjmowanie korzyści majątkowych od wiceprezesa jednej ze spółek z branży meblarskiej z Podkarpacia. Patrycja Z. jako korzyści majątkowe przyjęła od niego opłacenie pobytu w posiadłości wypoczynkowo-rekreacyjnej, sfinansowanie pobytu w Dubaju, wejściówki do loży VIP na zawody żużlowe Grand Prix oraz alkohol.

W zamian za te korzyści majątkowe jako wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA Patrycja Z. podczas oficjalnych spotkań prezentowała ofertę handlową jednej ze spółek z branży meblarskiej z Podkarpacia, promowała jej produkty i umawiała spotkania prezesa tej spółki z przedstawicielami firm, z którymi prowadziła rozmowy jako wiceprezes ARP. Ponadto Patrycja Z. podjęła się pośrednictwa w załatwieniu sprawy tej spółki. Polegała ona na uzyskaniu korzystnej dla spółki decyzji w przedmiocie zwolnienia i przyśpieszenia zwolnienia gwarancji bankowej należytego wykonania umowy w kwocie ponad 20 milionów złotych. Gwarancja ta została ustanowiona w ramach przyznanego spółce wsparcia finansowego udzielonego w związku z realizacją projektu w kwocie prawie 40 milionów złotych, pochodzącego ze środków Unii Europejskiej.

Patrycja Z. została oskarżona o popełnienie czynu z art. 228 § 1 kk w zb. z art. 230 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk.

Na ławie oskarżonych zasiądzie również Jerzy K. – wiceprezes jednej ze spółek z branży meblarskiej z Podkarpacia. Odpowie on za skorumpowanie Patrycji Z. (art. 229 § 1 kk w zb. z art. 230a § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk). Wspólnie z Jerzym K. w przestępczym procederze uczestniczyła również Maria K., która była kierownikiem projektu realizowanego przez meblarską spółkę z Podkarpacia ze środków Unii Europejskiej. Została ona oskarżona o popełnienie przestępstwa z art. 230a § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk, które popełniła, współdziałając z Jerzym K.      

Do popełnienia tych wszystkich przestępstw doszło w 2015 roku.


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Prokuratura: Była wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu oskarżona o korupcję

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Patrycji Z. – byłej wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA, oraz przeciwko Jakubowi M. – byłemu dyrektorowi Departamentu Projektów Własnych Agencji Rozwoju Przemysłu SA. Śledztwo było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.
Siedziba ARP w Warszawie Prokuratura: Była wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu oskarżona o korupcję
Siedziba ARP w Warszawie / Wikipedia - Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0

Pieniądze w gotówce, drogie samochody i hotele

Była wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA Patrycja Z. została oskarżona o przyjęcie korzyści majątkowych i osobistych od oskarżonego Wojciecha W. – prezesa jednej ze spółek akcyjnych ze Śląska specjalizującej się w projektowaniu, wdrażaniu i integracji oprogramowania, systemów informatycznych oraz w zaawansowanej automatyce przemysłowej. Patrycja Z. przyjęła od Wojciecha W. środki pieniężne w kwocie prawie 250 tysięcy złotych. Pieniądze te zostały przekazane jej za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Kanadzie w Ontario, co miało utrudnić wykrycie przestępczego procederu. Ponadto oskarżony Wojciech W. opłacił Patrycji Z. oraz członkom jej najbliższej rodziny kilkudniowy pobyt w drogim hotelu oraz wyposażenie jej mieszkania. Oskarżona Patrycja Z. bezpłatnie korzystała również z samochodów należących do spółki Wojciecha W. i powiązanych z nim osób marki BMW X6 oraz marki Porsche Panamera.

Były dyrektor Departamentu Projektów Własnych Agencji Rozwoju Przemysłu SA Jakub M. również został oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowych i osobistych od oskarżonego Wojciecha W. – prezesa jednej ze spółek akcyjnych ze Śląska specjalizującej się w projektowaniu, wdrażaniu i integracji oprogramowania, systemów informatycznych oraz w zaawansowanej automatyce przemysłowej. Jakub M. przyjął od Wojciecha W. środki pieniężne w kwocie prawie 25 tysięcy złotych. Pieniądze te zostały przekazane mu za pośrednictwem firmy jego ojca z branży informatycznej pod pozorem wykonania usługi, która nigdy nie została zlecona i wykonana. Miało to utrudnić wykrycie przestępczego procederu. Ponadto Wojciech W. obiecał Jakubowi M. spłatę za niego w ciągu 4 lat kredytu hipotecznego zaciągniętego przez Jakuba M. na zakup mieszkania.

Zarówno Jakub M., jak i Patrycja Z. otrzymali od Wojciecha W. obietnicę, że w przypadku pojawienia się problemów w Agencji Rozwoju Przemysłu SA zatrudni on ich w jednej ze swoich spółek na kierowniczych stanowiskach, do czego ostatecznie doszło.

Patrycja Z. w zamian za korzyści majątkowe i osobiste przekazywała pracownikom spółek Wojciecha W. posiadane przez siebie dokumenty i informacje, które nie były publicznie dostępne, a które dotyczyły inwestycji planowanych przez spółki publiczne. Działania takie podejmował również oskarżony Jakub M., który ściśle współdziałał ze swoją przełożoną Patrycją Z. Miało to stworzyć Wojciechowi W. przewagę nad konkurencyjnymi firmami i umożliwić podpisanie intratnych kontraktów przez jego spółki ze spółkami publicznymi. Ponadto Patrycja Z. w kontaktach z oskarżonym Wojciechem W. powoływała się na wpływy w jednej ze spółek z branży chemicznej oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Zapewniała go przy tym o posiadaniu przez siebie możliwości załatwienia jego spraw.

Czytaj także: USA: Szef Pentagonu Lloyd Austin trafił na intensywną terapię

Członkowie rodziny i dyrektor spółki na ławie oskarżonych

Na ławie oskarżonych zasiądzie także Wojciech W., który został oskarżony o wręczanie korzyści majątkowych i osobistych oraz ich obietnicy zarówno Patrycji Z., jak i Jakubowi M. oraz o płatną protekcję. Wojciech W. odpowie również przed sądem za podrobienie dokumentów oraz za posiadanie narkotyków.

Wojciech W. został oskarżony przez prokuratora o czyny z art. 229 § 4 kk w zb. z art 230a § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk; z art. 229 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk; z art. 270 § 1 kk; z art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Patrycja Z. została oskarżona przez prokuratora o czyn z art. 228 § 1 i 5 kk w zb. z art. 230 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk.

Jakub M. został oskarżony przez prokuratora o czyn z art. 228 § 1 kk w zb. z art. 299 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk.

Na ławie oskarżonych zasiądą także członkowie najbliższej rodziny oskarżonego Jakuba M. oraz dyrektor w jednej ze spółek oskarżonego Wojciecha W.

Ojciec Jakuba M. Zbigniew M. został oskarżony o pomoc synowi w przyjęciu łapówki (art. 18  § 3 kk w zw. z art. 228 § 1 kk) oraz o pranie brudnych pieniędzy (art. 299 § 1 kk). Za pranie brudnych pieniędzy (art. 299 § 1 kk) odpowie również żona Jakuba M. – oskarżona Agnieszka M.-K.

Natomiast dyrektor w jednej ze spółek oskarżonego Wojciecha W. – oskarżony Arkadiusz G., został oskarżony przez prokuratora o udzielanie pomocy Wojciechowi W. we wręczaniu łapówek (art. 18 § 3 kk w zw. z art. 229 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk; z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 229 § 4 kk w zw. z art. 12 § 1 kk).

Czytaj również: Protestujący w Dorohusku rolnicy przygotowali kukłę Kołodziejczaka z pachołkiem na głowie [FOTO]

Oskarżonym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności

Do popełnienia tych przestępstw doszło od 2015 roku do końca marca 2016 roku.

Łapówka pozwoliła na zwolnienie 20 milionów złotych gwarancji bankowej.

W innej sprawie prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie także oskarżył Patrycję Z. – byłą wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA o przyjmowanie korzyści majątkowych od wiceprezesa jednej ze spółek z branży meblarskiej z Podkarpacia. Patrycja Z. jako korzyści majątkowe przyjęła od niego opłacenie pobytu w posiadłości wypoczynkowo-rekreacyjnej, sfinansowanie pobytu w Dubaju, wejściówki do loży VIP na zawody żużlowe Grand Prix oraz alkohol.

W zamian za te korzyści majątkowe jako wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA Patrycja Z. podczas oficjalnych spotkań prezentowała ofertę handlową jednej ze spółek z branży meblarskiej z Podkarpacia, promowała jej produkty i umawiała spotkania prezesa tej spółki z przedstawicielami firm, z którymi prowadziła rozmowy jako wiceprezes ARP. Ponadto Patrycja Z. podjęła się pośrednictwa w załatwieniu sprawy tej spółki. Polegała ona na uzyskaniu korzystnej dla spółki decyzji w przedmiocie zwolnienia i przyśpieszenia zwolnienia gwarancji bankowej należytego wykonania umowy w kwocie ponad 20 milionów złotych. Gwarancja ta została ustanowiona w ramach przyznanego spółce wsparcia finansowego udzielonego w związku z realizacją projektu w kwocie prawie 40 milionów złotych, pochodzącego ze środków Unii Europejskiej.

Patrycja Z. została oskarżona o popełnienie czynu z art. 228 § 1 kk w zb. z art. 230 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk.

Na ławie oskarżonych zasiądzie również Jerzy K. – wiceprezes jednej ze spółek z branży meblarskiej z Podkarpacia. Odpowie on za skorumpowanie Patrycji Z. (art. 229 § 1 kk w zb. z art. 230a § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk). Wspólnie z Jerzym K. w przestępczym procederze uczestniczyła również Maria K., która była kierownikiem projektu realizowanego przez meblarską spółkę z Podkarpacia ze środków Unii Europejskiej. Została ona oskarżona o popełnienie przestępstwa z art. 230a § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk, które popełniła, współdziałając z Jerzym K.      

Do popełnienia tych wszystkich przestępstw doszło w 2015 roku.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe