Jasna Góra: Rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy w 40. rocznicę śmierci bł. ks. Popiełuszki

„Zło dobrem zwyciężaj” to słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, który w Matce Bożej widział wielką Orędowniczkę Narodu Polskiego. W tym roku przypada 40. rocznica jego męczeńskiej śmierci. O spuściźnie tego patrona ludzi pracy przypominają na Jasnej Górze ich duszpasterze, którzy przeżywają tutaj czterodniowe rekolekcje.
Jasna Góra, Kaplica Cudownego Obrazu Jasna Góra: Rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy w 40. rocznicę śmierci bł. ks. Popiełuszki
Jasna Góra, Kaplica Cudownego Obrazu / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Anwar2 - Own work

Duszpasterze Ludzi Pracy

Tradycja mianowania w polskich diecezjach kapelanów środowisk pracowniczych wyrosła z założeń NSZZ „Solidarność”, który w swój status ma wpisane zasady katolickiej nauki społecznej. Posługa Duszpasterzy Ludzi Pracy zrodziła się w trudnym czasie walki o wolność Polski i choć zmieniają się systemy polityczne, to zawsze najważniejsza jest dla nich troska zarówno o pracowników, jak i pracodawców.

- Bł. ks. Jerzy Popiełuszko szedł do pracowników siadał razem z nimi, patrzył im w twarz i był dla nich na wyciągnięcie ręki. On uczył abyśmy z pokorą i miłością patrzyli na bliźniego, bo każdy człowiek jest niepowtarzalny i żeby go zrozumieć i by mu pomóc to trzeba patrzeć na niego tak, jak czynił to błogosławiony - powiedział ks. Jan Iłczyk z diec. kieleckiej.

Ks. Iłczyk opowiadał, że spotykając się z pracownikami i pracodawcami w przeciągu całego roku uświadamiał im, że człowiek pracy to człowiek, za którym stoi jego rodzina. - On przychodząc do pracy jest świadomy tego, że za zarobione pieniądze ma utrzymać całą rodzinę - mówił. 

Wierność przestrzegana przez wszystkich

Ks. Krzysztof Hajdun, sekretarz krajowego Duszpasterstwa Ludzi Pracy z Wrocławia i organizator rekolekcji zauważył, że ważnym zadaniem jest wierność Ewangelii. - Pokazujemy, że ta wierność powinna być przestrzegana zarówno przez pracowników jak i pracodawców. Ewangelia nie jest tylko dla tych uciemiężonych pracą, ale również dla tych, którzy ją organizują, by zapewnione były odpowiednie warunki i była godziwa płaca. Wspieramy ich poprzez wspólne spotkania aby pokazać, że nie są sami - podkreślił.

Sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Ludzi Pracy zaznaczył, że w Polsce dzieje się dużo trudnych i kontrowersyjnych rzeczy, dlatego szczególnie podczas rekolekcji modlą się w intencjach Ojczyzny i o Boże rozwiązania, by wartości o które walczyli przed laty Polacy nie odeszły.  

"Wszyscy troszczymy się o losy naszego kraju"

- Sytuacja polityczna i gospodarcza nie jest dobra. Wszyscy troszczymy się o losy naszego kraju i o młode pokolenie w jakim duchu będą wychowywane. Widzimy kryzys rodziny, która jest podstawą naszego narodu. To są największe problemy z którymi ludzie przychodzą - powiedział ks. Ryszard Puciołowski z arch. białostockiej.

Duszpasterz zwrócił uwagę, że teraz odbywa się w ich diecezji peregrynacja Obrazu Matki Bożej „Solidarności”, która gromadzi ogromne rzesze wiernych. - Bardzo dużo zawdzięczamy Matce Bożej. Jest Ona ważna dla naszej Ojczyzny i dla ludzi Solidarności, tym bardziej, że w tym roku obchodzimy 40. rocznicę męczeńskiej śmierci naszego patrona, który zainicjował pielgrzymki środowiska ludzi pracy na Jasną Górę – wyjaśniał ks. Puciołowski. Dodał, że Obraz, który teraz peregrynuje po diecezji namalował w trzech wersjach malarz Artur Chaciej i jeden z nich przekazał na Jasną Górę, a drugi bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Rekolekcje

Nauki rekolekcyjne Duszpasterzom Ludzi Pracy z całej Polski głosi bp Piotr Wawrzynek. Biskup pomocniczy diec. legnickiej w rozmowie z @JasnaGóraNews przypomniał słowa orędzia Ojca Świętego Franciszka, który zauważył, że praca dla wielu ludzi staje się bożkiem, któremu składają hołd i jest pracą dla pracy, a nie dla człowieka, tak, jak nauczał św. Jan Paweł II, mówiąc, że praca ma wydobywać w ludziach człowieczeństwo.

Bp Wawrzynek zwrócił uwagę, że powstają nowe i fundamentalne zagrożenia, którymi są m.in. wykorzystania człowieka, niegodziwe wynagrodzenie, ale też nieodpowiednie wymagania stawiane pracownikowi. Zauważył, że niektórzy ludzie zatracają z oczu Boga pokładając ufność w tym co robią i co posiadają.

Dodał, że Duszpasterze Ludzi Pracy muszą mieć serce Miłosiernego Samarytanina czyli wrażliwe i być ludźmi, którzy nie omijają bliźniego.

Tradycja pielgrzymek

Patronem Ludzi Pracy jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Wielu z duszpasterzy znało go osobiście. To ks. Jerzy we wrześniu 1983 r. zorganizował pielgrzymkę robotników Huty Warszawa na Jasną Górę. Ta inicjatywa była aktem masowej mobilizacji Polaków w trudnym okresie łamania ich praw i godności.

Od tego czasu, co roku robotnicy z różnych części Polski pielgrzymują do Częstochowy, w trzecią niedzielę września. Środowisko duszpasterzy Ludzi Pracy skupia się wokół spuścizny błogosławionego męczennika, który w Matce Bożej widział wielką Orędowniczkę Narodu Polskiego.

Ks. Jerzy Popiełuszko

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko podczas drogi krzyżowej na wałach jasnogórskich powiedział: „Tak trudno dziś zachować właściwą godność, kiedy człowiek jest poniewierany, kiedy staje się narzędziem pracy. Musimy być silni Tobą, Jezu Chryste, aby nie dać się uwieść tym, którzy chcą budować naszą Ojczyznę na tym, co ziemskie”.


Kapelan Solidarności został zamordowany w 1984 r. przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Po dziś dzień duszpasterze ludzi pracy czerpią z nauczania bł. ks. Popiełuszki. Nie ustaje także modlitwa o jego kanonizację.

Na program czterodniowych rekolekcji odbywających się w Domu Pielgrzyma, składają się konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu, spotkania duszpasterskie będące okazją do wymiany doświadczeń kapelanów posługujących w różnych środowiskach. Zakończą się w czwartek, 22 lutego Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 8.00.

 

Maria Bareła-Gawenda @JasnaGóraNews


 

POLECANE
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów z ostatniej chwili
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów

Jak donosi lokalny gorzowski serwis gorzowianin.com, na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie doszło do awantury pomiędzy policją, która zatrzymała księdza do kontroli, a żałobnikami, którzy po pogrzebie zmierzali na stypę. 

Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą tylko u nas
Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą

Co łączy spotkanie liderów czterech zachodnich państw w 2024 roku z rozmowami w Mińsku ws. Ukrainy w 2015 roku? To pokaz politycznej abdykacji Ameryki w Europie. Która zawsze prowadzi do nieszczęść dla naszej części kontynentu zwłaszcza. Ekskluzywne spotkanie Bidena z liderami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii właśnie w Berlinie, bez udziału np. Polski, Włoch czy Ukrainy, to zapowiedź polityki, jaką prowadzić będzie w Europie Kamala Harris. Oczywiście jeśli wygra wybory prezydenckie.

Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. To dobrze dla klimatu z ostatniej chwili
Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. "To dobrze dla klimatu"

Katastrofalne dane ze sklepów o wynikach sprzedaży detalicznej we wrześniu zaskoczyły dzisiaj ekspertów w całej Polsce. Optymistycznie w sprawie wypowiedziała się jednak minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, która stwierdziła, że spada sprzedaż produktów "takich, bez których czasami możemy się obyć", a poza tym, to "dobrze dla klimatu". 

Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus” z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus”

Rząd Tuska przesłał do Sejmu coroczne sprawozdanie z wykonywania ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci za rok 2023, w którym znalazły się między innymi tezy, że program 800 plus „miał ograniczony wpływ na dzietność”, oraz że „program prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia”. 

Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos z ostatniej chwili
Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos

W rozmowie z Onetem obrońca kierowcy oskarżonego o spowodowanie katastrofy lądowej na S7 mecenas Marek Wasilewski zabrał głos ws. okoliczności wypadku i stanu swojego klienta.

RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw z ostatniej chwili
RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw

Pozbawione podstaw jest przyjmowanie założenia, iż osoby powołane na stanowiska sędziowskie od 2018 r. nie są sędziami, a wydawane przez nich orzeczenia są orzeczeniami nieistniejącymi - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku przesłanym do premiera Donalda Tuska.

Pan bredzi!. Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości z ostatniej chwili
"Pan bredzi!". Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości

We wtorek przed Kancelarią Premiera odbyła się manifestacja przeciwko polityce migracyjnej rządu. Obecna na niej była kontrowersyjna reżyser, Agnieszka Holland, twórca filmu "Zielona Granica", który szkalował polską Straż Graniczną i jej działania w obronie granic państwowych.

Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji z ostatniej chwili
Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała podczas wtorkowej konferencji prasowej decyzję Polski o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Poznaniu.

Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce z ostatniej chwili
Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce

We wtorek pod Prokuraturą Krajową zjawili się rodzice przetrzymywanego od miesięcy w areszcie ks. Michała Olszewskiego.

Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu z ostatniej chwili
Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że za ostatnimi próbami dywersji w Polsce i krajach sojuszniczych stoi Rosja, dlatego zdecydował o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu. Jego personel zostanie uznany za osoby niepożądane w Polsce.

REKLAMA

Jasna Góra: Rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy w 40. rocznicę śmierci bł. ks. Popiełuszki

„Zło dobrem zwyciężaj” to słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, który w Matce Bożej widział wielką Orędowniczkę Narodu Polskiego. W tym roku przypada 40. rocznica jego męczeńskiej śmierci. O spuściźnie tego patrona ludzi pracy przypominają na Jasnej Górze ich duszpasterze, którzy przeżywają tutaj czterodniowe rekolekcje.
Jasna Góra, Kaplica Cudownego Obrazu Jasna Góra: Rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy w 40. rocznicę śmierci bł. ks. Popiełuszki
Jasna Góra, Kaplica Cudownego Obrazu / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Anwar2 - Own work

Duszpasterze Ludzi Pracy

Tradycja mianowania w polskich diecezjach kapelanów środowisk pracowniczych wyrosła z założeń NSZZ „Solidarność”, który w swój status ma wpisane zasady katolickiej nauki społecznej. Posługa Duszpasterzy Ludzi Pracy zrodziła się w trudnym czasie walki o wolność Polski i choć zmieniają się systemy polityczne, to zawsze najważniejsza jest dla nich troska zarówno o pracowników, jak i pracodawców.

- Bł. ks. Jerzy Popiełuszko szedł do pracowników siadał razem z nimi, patrzył im w twarz i był dla nich na wyciągnięcie ręki. On uczył abyśmy z pokorą i miłością patrzyli na bliźniego, bo każdy człowiek jest niepowtarzalny i żeby go zrozumieć i by mu pomóc to trzeba patrzeć na niego tak, jak czynił to błogosławiony - powiedział ks. Jan Iłczyk z diec. kieleckiej.

Ks. Iłczyk opowiadał, że spotykając się z pracownikami i pracodawcami w przeciągu całego roku uświadamiał im, że człowiek pracy to człowiek, za którym stoi jego rodzina. - On przychodząc do pracy jest świadomy tego, że za zarobione pieniądze ma utrzymać całą rodzinę - mówił. 

Wierność przestrzegana przez wszystkich

Ks. Krzysztof Hajdun, sekretarz krajowego Duszpasterstwa Ludzi Pracy z Wrocławia i organizator rekolekcji zauważył, że ważnym zadaniem jest wierność Ewangelii. - Pokazujemy, że ta wierność powinna być przestrzegana zarówno przez pracowników jak i pracodawców. Ewangelia nie jest tylko dla tych uciemiężonych pracą, ale również dla tych, którzy ją organizują, by zapewnione były odpowiednie warunki i była godziwa płaca. Wspieramy ich poprzez wspólne spotkania aby pokazać, że nie są sami - podkreślił.

Sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Ludzi Pracy zaznaczył, że w Polsce dzieje się dużo trudnych i kontrowersyjnych rzeczy, dlatego szczególnie podczas rekolekcji modlą się w intencjach Ojczyzny i o Boże rozwiązania, by wartości o które walczyli przed laty Polacy nie odeszły.  

"Wszyscy troszczymy się o losy naszego kraju"

- Sytuacja polityczna i gospodarcza nie jest dobra. Wszyscy troszczymy się o losy naszego kraju i o młode pokolenie w jakim duchu będą wychowywane. Widzimy kryzys rodziny, która jest podstawą naszego narodu. To są największe problemy z którymi ludzie przychodzą - powiedział ks. Ryszard Puciołowski z arch. białostockiej.

Duszpasterz zwrócił uwagę, że teraz odbywa się w ich diecezji peregrynacja Obrazu Matki Bożej „Solidarności”, która gromadzi ogromne rzesze wiernych. - Bardzo dużo zawdzięczamy Matce Bożej. Jest Ona ważna dla naszej Ojczyzny i dla ludzi Solidarności, tym bardziej, że w tym roku obchodzimy 40. rocznicę męczeńskiej śmierci naszego patrona, który zainicjował pielgrzymki środowiska ludzi pracy na Jasną Górę – wyjaśniał ks. Puciołowski. Dodał, że Obraz, który teraz peregrynuje po diecezji namalował w trzech wersjach malarz Artur Chaciej i jeden z nich przekazał na Jasną Górę, a drugi bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Rekolekcje

Nauki rekolekcyjne Duszpasterzom Ludzi Pracy z całej Polski głosi bp Piotr Wawrzynek. Biskup pomocniczy diec. legnickiej w rozmowie z @JasnaGóraNews przypomniał słowa orędzia Ojca Świętego Franciszka, który zauważył, że praca dla wielu ludzi staje się bożkiem, któremu składają hołd i jest pracą dla pracy, a nie dla człowieka, tak, jak nauczał św. Jan Paweł II, mówiąc, że praca ma wydobywać w ludziach człowieczeństwo.

Bp Wawrzynek zwrócił uwagę, że powstają nowe i fundamentalne zagrożenia, którymi są m.in. wykorzystania człowieka, niegodziwe wynagrodzenie, ale też nieodpowiednie wymagania stawiane pracownikowi. Zauważył, że niektórzy ludzie zatracają z oczu Boga pokładając ufność w tym co robią i co posiadają.

Dodał, że Duszpasterze Ludzi Pracy muszą mieć serce Miłosiernego Samarytanina czyli wrażliwe i być ludźmi, którzy nie omijają bliźniego.

Tradycja pielgrzymek

Patronem Ludzi Pracy jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Wielu z duszpasterzy znało go osobiście. To ks. Jerzy we wrześniu 1983 r. zorganizował pielgrzymkę robotników Huty Warszawa na Jasną Górę. Ta inicjatywa była aktem masowej mobilizacji Polaków w trudnym okresie łamania ich praw i godności.

Od tego czasu, co roku robotnicy z różnych części Polski pielgrzymują do Częstochowy, w trzecią niedzielę września. Środowisko duszpasterzy Ludzi Pracy skupia się wokół spuścizny błogosławionego męczennika, który w Matce Bożej widział wielką Orędowniczkę Narodu Polskiego.

Ks. Jerzy Popiełuszko

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko podczas drogi krzyżowej na wałach jasnogórskich powiedział: „Tak trudno dziś zachować właściwą godność, kiedy człowiek jest poniewierany, kiedy staje się narzędziem pracy. Musimy być silni Tobą, Jezu Chryste, aby nie dać się uwieść tym, którzy chcą budować naszą Ojczyznę na tym, co ziemskie”.


Kapelan Solidarności został zamordowany w 1984 r. przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Po dziś dzień duszpasterze ludzi pracy czerpią z nauczania bł. ks. Popiełuszki. Nie ustaje także modlitwa o jego kanonizację.

Na program czterodniowych rekolekcji odbywających się w Domu Pielgrzyma, składają się konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu, spotkania duszpasterskie będące okazją do wymiany doświadczeń kapelanów posługujących w różnych środowiskach. Zakończą się w czwartek, 22 lutego Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 8.00.

 

Maria Bareła-Gawenda @JasnaGóraNews



 

Polecane
Emerytury
Stażowe