Wyklęci znowu wyklęci – najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”

Po latach programowego zamilczania historii o żołnierzach podziemia antykomunistycznego lat 1944–1963, a następnie latach oddolnej, społecznej pracy na rzecz przywracania pamięci o nich szerszemu gronu społecznemu, przyszedł czas, kiedy uroczystości upamiętniające Niezłomnych gromadziły przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Wydawało się, że tak będzie już zawsze, że okres „partyzantki” w tym obszarze jest już za nami. Tak się jednak nie stało i wygląda na to, że Wyklęci zaczęli znowu być niewygodni. Dlaczego? O tym piszemy w bieżącym numerze „Tygodnika Solidarność”.
Wyklęci znów wyklęci Wyklęci znowu wyklęci – najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”
Wyklęci znów wyklęci / okładka: Krzysztof Brynecki

Wyklęci znów wyklęci

„Pod koniec stycznia 2024 roku oburzenie środowisk niepodległościowych wywołało zerwanie znaku Polski Walczącej i tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym z gmachu historycznego budynku Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Trudno nie uznać tego gestu za symboliczny w świetle działań nowego rządu w różnych aspektach polityki historycznej i edukacji, a także zapowiedzi likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej, decyzji o zaprzestaniu organizowania przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych uroczystości upamiętniających Józefa Kurasia «Ognia» oraz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych oraz odwołania szefa samego urzędu Jana Józefa Kasprzyka”

– pisze na naszych łamach Agnieszka Żurek, przypominając, że do ideałów reprezentowanych przez Żołnierzy Niezłomnych sięgali także kapelani Solidarności – bł. ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Stefan Niedzielak i wielu innych.

Wymazywanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych idzie w parze z przywracaniem na ważne państwowe stanowiska mentalnych spadkobierców ich prześladowców. Teresa Wójcik w teście pt. „Nowe-stare kadry” zauważa, że na stanowiskach ważnych ze względu na bezpieczeństwo państwa pojawiają się funkcjonariusze wywodzący się z kręgu dawnej WSW i mniej dawnej WSI.

„Wojskowe służby specjalne komunistycznego państwa nie zostały w Polsce radykalnie wymienione. Przeszły z PRL-u niemal nietknięte do III RP, co jest groźne zwłaszcza wobec rosyjskiego sąsiedztwa. Po 35 latach wciąż są obecne problemy z tym niebezpiecznym dziedzictwem”

– podkreśla nasza autorka.

Niemodni, niewygodni, znienawidzeni

Do mentalnych (a często także materialnych) spadkobierców beneficjentów systemu komunistycznego nawiązuje w swoim tekście także Jakub Pacan. W tekście pt. „Niemodni, niewygodni, znienawidzeni” pisze:

„1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tysiące resortowych rodzin przeżywa złość. Przypomina im się, że na zwalczaniu «leśnych band» i «faszystów» uszyte są ich rodzinne awanse, kariery i dobrobyt na pokolenia. Takiego wypominania nikt nie lubi”.

Odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

W najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Barbara Michałowska opisuje sukces Solidarności, odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

„Wiadomo już, że odpis na ZFŚS wyniesie w tym roku 2417,14 zł na jednego pracownika. To o 502,80 zł więcej niż w ubiegłym półroczu, a zarazem największy wzrost od wielu lat”

– zaznacza w swoim tekście.

Solidarność z rolnikami

Na łamach „Tygodnika Solidarność” wspieramy polskich rolników walczących w imieniu nas wszystkich z absurdami unijnej polityki rolnej.

„Zielony Ład miał powstrzymać katastrofę klimatyczną. Ale prawdziwą katastrofą – społeczną i ekonomiczną – jest sam Zielony Ład. Właśnie zapewne dlatego za rolnikami wkrótce pójdą następni. Tego tematu nie ma zamiaru odpuszczać także Solidarność, która czuje, że ze względu na rolę, którą już nieraz odgrywała w historii Polski i Europy, a także przez poczucie obowiązku wobec polskich pracowników, musi znów stanąć w ich obronie”

– podkreśla redaktor naczelny „TS” Michał Ossowski.

„Ale najgorsze dla establishmentu jest to, że rolnicy pokazują, że można mówić «nie». To ich «nie» może się stać już niedługo zaraźliwym przykładem dla tych wszystkich, których polityka klimatyczna ugryzie w następnej kolejności. Dla mieszkańców domów jednorodzinnych, użytkowników aut, pracowników branży chemicznej czy samochodowej. Nie dla bogatych, których stać na zapłacenie swoistego «ekopodatku», ale dla normalsów, bo to w imieniu normalsa mówi dziś rolnik. Nawet jeśli normals tego jeszcze nie pojmuje”

– zauważa w swoim felietonie pt. „Dziś rolnik mówi w imieniu normalsa” zastępca redaktora naczelnego „TS” Rafał Woś.

Rząd zacofania i zastoju

O „rządzie zacofania i zastoju” pisze na naszych łamach Mariusz Staniszewski.

„Lewicowo-liberalna koalicja wygrała wybory, proponując skok w nowoczesność. Nie zauważyła jednak, że dla Polaków oznacza to raczej budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego niż pigułkę «dzień po» i aborcję na życzenie”

– wskazuje publicysta.

 

W bieżącym numerze „Tygodnika Solidarność” znajdą Państwo także m.in. wywiad Jakuba Pacana z dr. Jackiem Sokołowskim o magicznym myśleniu polskiej prawicy oraz rozmowę z Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie o „Sztuce neutralnej klimatycznie”, czyli m.in. o tym, jak artyści przy pomocy cenzury finansowej są wprzęgani w machinę lewicowo-liberalnego szaleństwa ideologicznego.

Serdecznie zachęcamy do lektury!


 

POLECANE
Nie żyje gwiazda programu „Taniec z gwiazdami”. Ten wpis łamie serce z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda programu „Taniec z gwiazdami”. Ten wpis łamie serce

Niedawno media obiegła smutna wiadomość o śmierci tancerza z brytyjskiej wersji programu „Taniec z gwiazdami”. Wpis bliskiej mu osoby łamie serce.

Zamach na Donalda Trumpa. Pojawiły się nowe informacje z ostatniej chwili
Zamach na Donalda Trumpa. Pojawiły się nowe informacje

Federalne Biuro Śledcze potwierdziło ostatecznie, że podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii, niemal dwa tygodnie temu, Donald Trump został raniony kulą. "To, co trafiło byłego prezydenta Trumpa w ucho, to był pocisk, cały lub rozdrobniony na mniejsze kawałki, wystrzelony z karabinu zmarłego" - głosi opublikowane w piątek oświadczenie FBI.

Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO] z ostatniej chwili
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO]

Dziś ma miejsc otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Nie obyło się bez skandalu.

Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej z ostatniej chwili
Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, która wprowadza tzw. "rentę wdowią". Nowe przepisy przewidują dodatkowe świadczenie dla owdowiałych od 1 stycznia 2027 roku.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane

Niemieckie służby opublikowały raport dotyczący sytuacji na polsko-niemieckiej granicy. Podano dane.

Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego tylko u nas
Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego

Przy ulicy Lisa-Fittko-Straße w Berlinie miało powstać 215 mieszkań socjalnych. Koszty wynajmu mieszkań to jeden z najważniejszych tematów i bolączką niemieckiej stolicy.

Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost z ostatniej chwili
Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost

Nikt do tej pory nie zgłosił się po odebranie ciała Jacka Jaworka. Prokuratura czeka na decyzję rodziny, ale wszystko wskazuje na to, że potrójnego zabójcę z Borowców będzie musiała pochować opieka społeczna.

Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę z ostatniej chwili
Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę

Tuż przed startem ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu policja zdecydowała o pilnej ewakuacji placu nieopodal trasy pochodu sportowców.

Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę z ostatniej chwili
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę

Minister Finansów Andrzej Domański zapowiedział w Sejmie, że od 1 stycznia 2025 roku zlikwidowana zostanie składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży środków trwałych.

Znany program znika z TVP2 po 33 latach z ostatniej chwili
Znany program znika z TVP2 po 33 latach

Po ponad 30 latach z anteny TVP2 znika "Panorama". Nowa "Panorama" ma mieć teraz nową formułę i będzie emitowana w TVP Info.

REKLAMA

Wyklęci znowu wyklęci – najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”

Po latach programowego zamilczania historii o żołnierzach podziemia antykomunistycznego lat 1944–1963, a następnie latach oddolnej, społecznej pracy na rzecz przywracania pamięci o nich szerszemu gronu społecznemu, przyszedł czas, kiedy uroczystości upamiętniające Niezłomnych gromadziły przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Wydawało się, że tak będzie już zawsze, że okres „partyzantki” w tym obszarze jest już za nami. Tak się jednak nie stało i wygląda na to, że Wyklęci zaczęli znowu być niewygodni. Dlaczego? O tym piszemy w bieżącym numerze „Tygodnika Solidarność”.
Wyklęci znów wyklęci Wyklęci znowu wyklęci – najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”
Wyklęci znów wyklęci / okładka: Krzysztof Brynecki

Wyklęci znów wyklęci

„Pod koniec stycznia 2024 roku oburzenie środowisk niepodległościowych wywołało zerwanie znaku Polski Walczącej i tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym z gmachu historycznego budynku Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Trudno nie uznać tego gestu za symboliczny w świetle działań nowego rządu w różnych aspektach polityki historycznej i edukacji, a także zapowiedzi likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej, decyzji o zaprzestaniu organizowania przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych uroczystości upamiętniających Józefa Kurasia «Ognia» oraz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych oraz odwołania szefa samego urzędu Jana Józefa Kasprzyka”

– pisze na naszych łamach Agnieszka Żurek, przypominając, że do ideałów reprezentowanych przez Żołnierzy Niezłomnych sięgali także kapelani Solidarności – bł. ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Stefan Niedzielak i wielu innych.

Wymazywanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych idzie w parze z przywracaniem na ważne państwowe stanowiska mentalnych spadkobierców ich prześladowców. Teresa Wójcik w teście pt. „Nowe-stare kadry” zauważa, że na stanowiskach ważnych ze względu na bezpieczeństwo państwa pojawiają się funkcjonariusze wywodzący się z kręgu dawnej WSW i mniej dawnej WSI.

„Wojskowe służby specjalne komunistycznego państwa nie zostały w Polsce radykalnie wymienione. Przeszły z PRL-u niemal nietknięte do III RP, co jest groźne zwłaszcza wobec rosyjskiego sąsiedztwa. Po 35 latach wciąż są obecne problemy z tym niebezpiecznym dziedzictwem”

– podkreśla nasza autorka.

Niemodni, niewygodni, znienawidzeni

Do mentalnych (a często także materialnych) spadkobierców beneficjentów systemu komunistycznego nawiązuje w swoim tekście także Jakub Pacan. W tekście pt. „Niemodni, niewygodni, znienawidzeni” pisze:

„1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tysiące resortowych rodzin przeżywa złość. Przypomina im się, że na zwalczaniu «leśnych band» i «faszystów» uszyte są ich rodzinne awanse, kariery i dobrobyt na pokolenia. Takiego wypominania nikt nie lubi”.

Odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

W najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Barbara Michałowska opisuje sukces Solidarności, odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

„Wiadomo już, że odpis na ZFŚS wyniesie w tym roku 2417,14 zł na jednego pracownika. To o 502,80 zł więcej niż w ubiegłym półroczu, a zarazem największy wzrost od wielu lat”

– zaznacza w swoim tekście.

Solidarność z rolnikami

Na łamach „Tygodnika Solidarność” wspieramy polskich rolników walczących w imieniu nas wszystkich z absurdami unijnej polityki rolnej.

„Zielony Ład miał powstrzymać katastrofę klimatyczną. Ale prawdziwą katastrofą – społeczną i ekonomiczną – jest sam Zielony Ład. Właśnie zapewne dlatego za rolnikami wkrótce pójdą następni. Tego tematu nie ma zamiaru odpuszczać także Solidarność, która czuje, że ze względu na rolę, którą już nieraz odgrywała w historii Polski i Europy, a także przez poczucie obowiązku wobec polskich pracowników, musi znów stanąć w ich obronie”

– podkreśla redaktor naczelny „TS” Michał Ossowski.

„Ale najgorsze dla establishmentu jest to, że rolnicy pokazują, że można mówić «nie». To ich «nie» może się stać już niedługo zaraźliwym przykładem dla tych wszystkich, których polityka klimatyczna ugryzie w następnej kolejności. Dla mieszkańców domów jednorodzinnych, użytkowników aut, pracowników branży chemicznej czy samochodowej. Nie dla bogatych, których stać na zapłacenie swoistego «ekopodatku», ale dla normalsów, bo to w imieniu normalsa mówi dziś rolnik. Nawet jeśli normals tego jeszcze nie pojmuje”

– zauważa w swoim felietonie pt. „Dziś rolnik mówi w imieniu normalsa” zastępca redaktora naczelnego „TS” Rafał Woś.

Rząd zacofania i zastoju

O „rządzie zacofania i zastoju” pisze na naszych łamach Mariusz Staniszewski.

„Lewicowo-liberalna koalicja wygrała wybory, proponując skok w nowoczesność. Nie zauważyła jednak, że dla Polaków oznacza to raczej budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego niż pigułkę «dzień po» i aborcję na życzenie”

– wskazuje publicysta.

 

W bieżącym numerze „Tygodnika Solidarność” znajdą Państwo także m.in. wywiad Jakuba Pacana z dr. Jackiem Sokołowskim o magicznym myśleniu polskiej prawicy oraz rozmowę z Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie o „Sztuce neutralnej klimatycznie”, czyli m.in. o tym, jak artyści przy pomocy cenzury finansowej są wprzęgani w machinę lewicowo-liberalnego szaleństwa ideologicznego.

Serdecznie zachęcamy do lektury!



 

Polecane
Emerytury
Stażowe