Szczecin: Po odwołaniu abp. Dzięgi urząd administratora apostolskiego objął bp Zieliński

Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bp Zbigniew Zieliński zaprezentował 26 lutego w Kurii Metropolitalnej papieską nominację, co zgodnie z prawem nastąpiło wobec Kolegium Konsultorów w obecności Kanclerza Kurii. Tym samym zostało oficjalnie ogłoszone objęcie urzędu administratora apostolskiego - poinformowała kuria metropolitalna szczecińsko-kamieńska. Bp Zieliński będzie zarządzał diecezją do czasu wyboru nowego biskupa diecezjalnego. Dotychczasowy metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga złożył rezygnację w następstwie dochodzenia dotyczącego zaniedbań, o których mówi motu proprio "Vos estis lux mundi".
abp Andrzej Dzięga Szczecin: Po odwołaniu abp. Dzięgi urząd administratora apostolskiego objął bp Zieliński
abp Andrzej Dzięga / wikimedia.commons CC-BY 3.0/Redaktor01 - Own work
 

Po stwierdzeniu autentyczności dokumentów przez kanclerza Kurii, został publicznie odczytany wobec Kolegium Konsultorów i pracowników Kurii Metropolitalnej dokument nominacyjny wystawiony przez Dykasterię ds. Biskupów.

"Biskup administrator apostolski Zbigniew Zieliński oświadczył, że obejmuje urząd administratora apostolskiego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, zgodnie z wolą Ojca Świętego Franciszka oraz wymogami prawa kanonicznego i podpisał stosowny protokół" - poinformowała szczecińska kuria.

Nominacja

DYKASTERIA DO SPRAW BISKUPÓW

Nominacja Administratora Apostolskiego
DEKRET
Dla zapewnienia ciągłości władzy w metropolitalnym Kościele Szczecińsko-Kamieńskim po rezygnacji Jego Ekscelencji Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Ojciec Święty Franciszek, z Bożej Opatrzności papież,niniejszym dekretem Dykasterii do spraw Biskupów mianuje i ustanawia Administratorem Apostolskim wspomnianego Kościoła
Jego Ekscelencję Zbigniewa Zielińskiego
Biskupa Koszalińsko-Kołobrzeskiego
na tak długo, aż zostanie wybrany arcybiskup i obejmie w kanoniczne posiadanie archidiecezję i przyznaje mu prawa, pełnomocnictwa i obowiązki, które są w kompetencji biskupów diecezjalnych stosownie do norm prawa.
Obowiązuje bez względu na inne rozporządzenia.


Wydano w Rzymie, w siedzibie Dykasterii do spraw Biskupów, dnia 24 lutego 2024 roku.

Kard. Robert Francis Prevost, prefekt
Ilson de Jesus Montanari, sekretarz

Administrator apostolski

Administrator apostolski sede vacante (wakat stolicy biskupiej) mianowany jest przez Stolicę Apostolską, a jego urząd jest z natury tymczasowy. Biskup Zbigniew Zieliński nadal jest biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. "W naszej Archidiecezji sprawuje władzę z mandatu papieża i zapewnia zwyczajne zarządzanie diecezją do czasu wyłonienia nowego biskupa diecezjalnego" - informuje szczecińska kuria metropolitalna.

Tło sprawy

W sobotę media obiegła informacja o przyjęciu przed papieża Franciszka rezygnacji z urzędu dotychczasowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi i ustanowieniu nad tą archidiecezją administratora apostolskiego w osobie bp. Zbigniewa Zielińskiego, ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego. Z późniejszego doprecyzowania stanowiska Watykanu w postaci kolejnego dokumentu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce dowiadujemy się, że zmiana, która dokonała się w zarządzaniu archidiecezją jest konsekwencją wniosków wypływających z toczących się ws. abp. Dzięgi procesów kanonicznych.

Pierwsza ze spraw dotyczy okresu, gdy hierarcha sprawował urząd biskupa sandomierskiego. Sprawę w roku 2006 opisał portal Wiez.pl. Po wpłynięciu zeznań dwunastoletniego ministranta o wykorzystaniu seksualnym przez lokalnego proboszcza, duchowny ów zostać miał przeniesiony w inne miejsce, gdzie pełnić miał nadal funkcję proboszcza i nauczać religii w szkole podstawowej. Protokół z zeznania chłopca i nagrania w tej sprawie miały - wg dochodzenia portalu Więź.pl - zniknąć w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak podaje Wiez.pl, za zniknięcie dokumentów odpowiedzialny miał być sam ordynariusz sandomierski, który otrzymać je miał osobiście od księdza spisującego zeznania pokrzywdzonego chłopca.

W 2021 roku Wiez.pl pisała o sprawie kolejnych czterech chłopców wykorzystanych seksualnie przez duchownych diecezji sandomierskiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, których sprawy - wg Więzi - zaniedbać miał abp Andrzej Dzięga. Zarzuty dotyczyły również samego zarządzania archidiecezją. Jedną ze spraw, o których mowa, stanowił bardzo głośny medialnie casus zmarłego przed trzema laty ks. Dymera. Na podstawie powyższych zarzutów wszczęto dwa osobne procesy kanoniczne: jeden dotyczył okresu, gdy hierarcha był ordynariuszem sandomierskim, drugi okresu zarządzania przez niego archidiecezją szczecińsko-kamieńską.

Po ukazaniu się pierwszej, tj. sobotniej, informacji przekazanej przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce o przyjęciu przez papieża rezygnacji abp. Dzięgi, do opinii publicznej dotarł list arcybiskupa wyjaśniający, że przedwczesne przejście na emeryturę podyktowane jest stanem jego zdrowia. Kolejny komunikat nuncjatury wyjaśnia, że powodem zdjęcia hierarchy z urzędu jest kwestia wniosków płynących z jego procesów.

Abp Andrzej Dzięga, jako doktor habilitowany nauk prawnych i dawny dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pełnił funkcję przewodniczącego Rady Prawnej KEP przygotowującej m.in. wytyczne dotyczące postępowania w sprawach wykorzystywania seksualnego niepełnoletnich przez duchownych. Hierarcha był także członkiem członkiem: Rady Stałej, Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, Komisji Rewizyjnej, Rady ds. Rodziny i innych.

kuria.pl, lk; adg


 

POLECANE
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów z ostatniej chwili
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów

Jak donosi lokalny gorzowski serwis gorzowianin.com, na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie doszło do awantury pomiędzy policją, która zatrzymała księdza do kontroli, a żałobnikami, którzy po pogrzebie zmierzali na stypę. 

Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą tylko u nas
Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą

Co łączy spotkanie liderów czterech zachodnich państw w 2024 roku z rozmowami w Mińsku ws. Ukrainy w 2015 roku? To pokaz politycznej abdykacji Ameryki w Europie. Która zawsze prowadzi do nieszczęść dla naszej części kontynentu zwłaszcza. Ekskluzywne spotkanie Bidena z liderami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii właśnie w Berlinie, bez udziału np. Polski, Włoch czy Ukrainy, to zapowiedź polityki, jaką prowadzić będzie w Europie Kamala Harris. Oczywiście jeśli wygra wybory prezydenckie.

Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. To dobrze dla klimatu z ostatniej chwili
Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. "To dobrze dla klimatu"

Katastrofalne dane ze sklepów o wynikach sprzedaży detalicznej we wrześniu zaskoczyły dzisiaj ekspertów w całej Polsce. Optymistycznie w sprawie wypowiedziała się jednak minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, która stwierdziła, że spada sprzedaż produktów "takich, bez których czasami możemy się obyć", a poza tym, to "dobrze dla klimatu". 

Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus” z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus”

Rząd Tuska przesłał do Sejmu coroczne sprawozdanie z wykonywania ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci za rok 2023, w którym znalazły się między innymi tezy, że program 800 plus „miał ograniczony wpływ na dzietność”, oraz że „program prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia”. 

Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos z ostatniej chwili
Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos

W rozmowie z Onetem obrońca kierowcy oskarżonego o spowodowanie katastrofy lądowej na S7 mecenas Marek Wasilewski zabrał głos ws. okoliczności wypadku i stanu swojego klienta.

RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw z ostatniej chwili
RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw

Pozbawione podstaw jest przyjmowanie założenia, iż osoby powołane na stanowiska sędziowskie od 2018 r. nie są sędziami, a wydawane przez nich orzeczenia są orzeczeniami nieistniejącymi - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku przesłanym do premiera Donalda Tuska.

Pan bredzi!. Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości z ostatniej chwili
"Pan bredzi!". Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości

We wtorek przed Kancelarią Premiera odbyła się manifestacja przeciwko polityce migracyjnej rządu. Obecna na niej była kontrowersyjna reżyser, Agnieszka Holland, twórca filmu "Zielona Granica", który szkalował polską Straż Graniczną i jej działania w obronie granic państwowych.

Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji z ostatniej chwili
Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała podczas wtorkowej konferencji prasowej decyzję Polski o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Poznaniu.

Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce z ostatniej chwili
Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce

We wtorek pod Prokuraturą Krajową zjawili się rodzice przetrzymywanego od miesięcy w areszcie ks. Michała Olszewskiego.

Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu z ostatniej chwili
Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że za ostatnimi próbami dywersji w Polsce i krajach sojuszniczych stoi Rosja, dlatego zdecydował o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu. Jego personel zostanie uznany za osoby niepożądane w Polsce.

REKLAMA

Szczecin: Po odwołaniu abp. Dzięgi urząd administratora apostolskiego objął bp Zieliński

Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bp Zbigniew Zieliński zaprezentował 26 lutego w Kurii Metropolitalnej papieską nominację, co zgodnie z prawem nastąpiło wobec Kolegium Konsultorów w obecności Kanclerza Kurii. Tym samym zostało oficjalnie ogłoszone objęcie urzędu administratora apostolskiego - poinformowała kuria metropolitalna szczecińsko-kamieńska. Bp Zieliński będzie zarządzał diecezją do czasu wyboru nowego biskupa diecezjalnego. Dotychczasowy metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga złożył rezygnację w następstwie dochodzenia dotyczącego zaniedbań, o których mówi motu proprio "Vos estis lux mundi".
abp Andrzej Dzięga Szczecin: Po odwołaniu abp. Dzięgi urząd administratora apostolskiego objął bp Zieliński
abp Andrzej Dzięga / wikimedia.commons CC-BY 3.0/Redaktor01 - Own work
 

Po stwierdzeniu autentyczności dokumentów przez kanclerza Kurii, został publicznie odczytany wobec Kolegium Konsultorów i pracowników Kurii Metropolitalnej dokument nominacyjny wystawiony przez Dykasterię ds. Biskupów.

"Biskup administrator apostolski Zbigniew Zieliński oświadczył, że obejmuje urząd administratora apostolskiego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, zgodnie z wolą Ojca Świętego Franciszka oraz wymogami prawa kanonicznego i podpisał stosowny protokół" - poinformowała szczecińska kuria.

Nominacja

DYKASTERIA DO SPRAW BISKUPÓW

Nominacja Administratora Apostolskiego
DEKRET
Dla zapewnienia ciągłości władzy w metropolitalnym Kościele Szczecińsko-Kamieńskim po rezygnacji Jego Ekscelencji Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Ojciec Święty Franciszek, z Bożej Opatrzności papież,niniejszym dekretem Dykasterii do spraw Biskupów mianuje i ustanawia Administratorem Apostolskim wspomnianego Kościoła
Jego Ekscelencję Zbigniewa Zielińskiego
Biskupa Koszalińsko-Kołobrzeskiego
na tak długo, aż zostanie wybrany arcybiskup i obejmie w kanoniczne posiadanie archidiecezję i przyznaje mu prawa, pełnomocnictwa i obowiązki, które są w kompetencji biskupów diecezjalnych stosownie do norm prawa.
Obowiązuje bez względu na inne rozporządzenia.


Wydano w Rzymie, w siedzibie Dykasterii do spraw Biskupów, dnia 24 lutego 2024 roku.

Kard. Robert Francis Prevost, prefekt
Ilson de Jesus Montanari, sekretarz

Administrator apostolski

Administrator apostolski sede vacante (wakat stolicy biskupiej) mianowany jest przez Stolicę Apostolską, a jego urząd jest z natury tymczasowy. Biskup Zbigniew Zieliński nadal jest biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. "W naszej Archidiecezji sprawuje władzę z mandatu papieża i zapewnia zwyczajne zarządzanie diecezją do czasu wyłonienia nowego biskupa diecezjalnego" - informuje szczecińska kuria metropolitalna.

Tło sprawy

W sobotę media obiegła informacja o przyjęciu przed papieża Franciszka rezygnacji z urzędu dotychczasowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi i ustanowieniu nad tą archidiecezją administratora apostolskiego w osobie bp. Zbigniewa Zielińskiego, ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego. Z późniejszego doprecyzowania stanowiska Watykanu w postaci kolejnego dokumentu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce dowiadujemy się, że zmiana, która dokonała się w zarządzaniu archidiecezją jest konsekwencją wniosków wypływających z toczących się ws. abp. Dzięgi procesów kanonicznych.

Pierwsza ze spraw dotyczy okresu, gdy hierarcha sprawował urząd biskupa sandomierskiego. Sprawę w roku 2006 opisał portal Wiez.pl. Po wpłynięciu zeznań dwunastoletniego ministranta o wykorzystaniu seksualnym przez lokalnego proboszcza, duchowny ów zostać miał przeniesiony w inne miejsce, gdzie pełnić miał nadal funkcję proboszcza i nauczać religii w szkole podstawowej. Protokół z zeznania chłopca i nagrania w tej sprawie miały - wg dochodzenia portalu Więź.pl - zniknąć w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak podaje Wiez.pl, za zniknięcie dokumentów odpowiedzialny miał być sam ordynariusz sandomierski, który otrzymać je miał osobiście od księdza spisującego zeznania pokrzywdzonego chłopca.

W 2021 roku Wiez.pl pisała o sprawie kolejnych czterech chłopców wykorzystanych seksualnie przez duchownych diecezji sandomierskiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, których sprawy - wg Więzi - zaniedbać miał abp Andrzej Dzięga. Zarzuty dotyczyły również samego zarządzania archidiecezją. Jedną ze spraw, o których mowa, stanowił bardzo głośny medialnie casus zmarłego przed trzema laty ks. Dymera. Na podstawie powyższych zarzutów wszczęto dwa osobne procesy kanoniczne: jeden dotyczył okresu, gdy hierarcha był ordynariuszem sandomierskim, drugi okresu zarządzania przez niego archidiecezją szczecińsko-kamieńską.

Po ukazaniu się pierwszej, tj. sobotniej, informacji przekazanej przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce o przyjęciu przez papieża rezygnacji abp. Dzięgi, do opinii publicznej dotarł list arcybiskupa wyjaśniający, że przedwczesne przejście na emeryturę podyktowane jest stanem jego zdrowia. Kolejny komunikat nuncjatury wyjaśnia, że powodem zdjęcia hierarchy z urzędu jest kwestia wniosków płynących z jego procesów.

Abp Andrzej Dzięga, jako doktor habilitowany nauk prawnych i dawny dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pełnił funkcję przewodniczącego Rady Prawnej KEP przygotowującej m.in. wytyczne dotyczące postępowania w sprawach wykorzystywania seksualnego niepełnoletnich przez duchownych. Hierarcha był także członkiem członkiem: Rady Stałej, Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, Komisji Rewizyjnej, Rady ds. Rodziny i innych.

kuria.pl, lk; adg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe