Co się dzieje? Fala zwolnień grupowych w całym kraju

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w końcu marca 159 firm zadeklarowało zwolnienie grupowe 17 tys. pracowników – poinformował Forsal.pl. Doniesienia o fali zwolnień grupowych docierają już od kilku miesięcy.
Zakład Stellantis Co się dzieje? Fala zwolnień grupowych w całym kraju
Zakład Stellantis / fot. Stellantis

Wśród powodów wymienia się szczególnie sytuację gospodarczą, także w strefie euro, która przekłada się na sytuację polskich przedsiębiorstw.

Zamykają zakłady, pracownicy tracą pracę

Duże zwolnienia zaplanowano m.in. w Scanii. Pracę traci tam 700 osób. Gdy pisaliśmy o tym fakcie w ubiegłym roku, pracodawca tak motywował zwolnienia: „aby zapewnić rentowność w zmieniającym się otoczeniu rynkowym oraz zagwarantować klientom dostęp do konkurencyjnych i zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności, Zarząd koncernu Scania zdecydował o zmianie globalnej strategii produkcji autobusów”.

Osiemset osób straci pracę w wyniku likwidacji płockiej fabryki Levi Strauss & Co. Sam pracodawca poinformował, że od dłuższego czasu firma mierzyła się z coraz trudniejszym rynkiem pracy w Płocku, który stanowił poważne wyzwanie dla zatrudniania wykwalifikowanych pracowników i utrzymania pełnej wydajności zakładu, a także ze stale rosnącymi kosztami produkcji. „Biorąc pod uwagę szybko zmieniający się krajobraz operacyjny, z wysoką inflacją i stale rosnącymi kosztami energii, firma pracuje nad całym łańcuchem dostaw, aby zapewnić elastyczność, zarządzać kosztami i wspierać długoterminowe cele strategiczne. W tym przypadku oznacza to szukanie bardziej pionowego modelu dla pracy, która była wykonywana w Płocku” – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

– Jest to dla nas spodziewana, ale przez to nie mniej gorzka wiadomość – powiedziała Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w polskich zakładach Stellantis, gdy poinformowano o likwidacji zakładu tej spółki w Bielsku-Białej i zwolnieniu 468 osób. – O problemach spółki wiedzieliśmy doskonale od dłuższego czasu, sami ich doświadczaliśmy podczas wymuszonych przestojów w produkcji. Ta decyzja kończy długi okres niepewności, w którym funkcjonowaliśmy od kilku lat – dodawała.

Z kolei, jak przekazuje Money.pl, zwolnienia grupowe w Nokii, które obejmą według doniesień medialnych 800 osób, są częścią planu restrukturyzacyjnego, który zaplanowany został do 2026 r.

Kilkaset osób zwalniają likwidowane fabryki meblarskie. Zwolnienia grupowe zgłosiły też m.in. Carrefour (200 osób), Neonet (100 osób), Centrum Usług Wspólnych Pepsico (200 osób), Aptiv Services Poland (370 osób), Octopus Energy (317 osób), Ikea (130 osób), MM Kwidzyn (110 osób) czy likwidowany Zakład Porcelany Stołowej Karolina (181 osób). Zwolnienia zaplanowała też firma Forte (237 osób)*, ABB (600 osób) czy Volvo Buses (400 osób).

Niemal 170 pracowników odlewni stali w Elblągu w ciągu niespełna roku może stracić pracę – poinformował kilka dni temu lokalny portal info.elblag.pl.

Marek Lachowicz: Branże emisyjne bardziej odczuwają politykę Zielonego Ładu

Zapytaliśmy Marka Lachowicza, ekonomistę, specjalistę ds. polityki klimatycznej, o powody zwolnień grupowych.

– Część firm przenosi produkcję za granicę z uwagi na niższe koszty pracy, korzystniejszy system podatkowy, ogólnie do lokalizacji bardziej sprzyjających działalności danego przedsiębiorstwa. Inne mogą zmagać się ze spadkiem popytu lub koniecznością restrukturyzacji, ograniczenia kosztów. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, niekoniecznie zewnętrzne. Nawet najlepszym zdarzają się przypadki złej oceny oczekiwań konsumenta docelowego czy niewłaściwego zarządzania – przekonuje.

Pytany o to, czy wpływ na zwolnienia ma również tzw. Zielony Ład, odpowiada, że przypadki aktualnych zwolnień grupowych należałoby przeanalizować indywidualnie, by móc ocenić, czy miały one związek z polityką Zielonego Ładu, czy też nie. – Niewątpliwie branże emisyjne, np produkcja stali czy ciepłownictwo, bardziej ją odczuwają niż te, które w toku działalności CO2 nie emitują – mówi.

CZYTAJ TAKŻE: Odlewnia stali w Elblągu do zamknięcia. 166 osób do zwolnienia?

*Otrzymaliśmy od firmy "Fotre" SA prośbę o zamieszczenie sprostowania informacji dotyczącej zwolnień w tej firmie.

"Nieprawdą jest stwierdzenie, iż Fabryki Mebli „FORTE" S.A. planują grupowe zwolnienia 237 osób w 2024 roku. Proces zwolnień zapowiedziany w raporcie bieżącym z dn.3.11.2023 roku rozpoczął się 3 listopada 2023 roku i zakończył się 31 stycznia 2024 roku"

- napisali przedstawiciele Fabryki Mebli „FORTE" SA.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Na stanowiska wracają ludzie związani z WSI Wiadomości
Na stanowiska wracają ludzie związani z WSI

Na stanowiska państwowe wracają ludzie związani kiedyś z WSI, których powiązania stanowią ryzyko dla RP. Kolejne sygnały wskazują, że przy obecnych rządach promowane będą środowiska, które zostały w czasie rządów PiS odcięte od wpływów na funkcjonowanie państwa.

Autobus staranowany przez ciężarówkę. 12 osób w szpitalu gorące
Autobus staranowany przez ciężarówkę. 12 osób w szpitalu

12 osób trafiło do szpitala po wypadku na ulicy Bałtyckiej w Olsztynie, gdzie wywrotka staranowała miejski autobus i auta osobowe - podał rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej Grzegorz Różański. Według niego stan pięciu z tych osób określono jako zagrażający życiu.

Michał Fijoł odwołany ze stanowiska prezesa Polskiej Grupy Lotniczej z ostatniej chwili
Michał Fijoł odwołany ze stanowiska prezesa Polskiej Grupy Lotniczej

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej odwołała Michała Fijoła z funkcji prezesa spółki.

Paweł Jędrzejewski: Polskie MSZ przeciwko wzmocnieniu NATO Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Polskie MSZ przeciwko wzmocnieniu NATO

Narasta napięcie pomiędzy Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Rodzina zjadła niedźwiedzia. Skutki okazały się katastrofalne  Wiadomości
Rodzina zjadła niedźwiedzia. Skutki okazały się katastrofalne

Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC) poinformowało, że sześć osób zaraziło się włośnicą po zjedzeniu niedogotowanego mięsa niedźwiedzia czarnego lub żywności skażonej krzyżowo tym mięsem podczas zjazdu rodzinnego w 2022 roku.

„Onet brał pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości, a teraz robi pseudoaferę” polityka
„Onet brał pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości, a teraz robi pseudoaferę”

„Onet ochoczo brał pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. Dziś robi pseudoaferę, że pieniądze dostał też wysoce wyspecjalizowany szpital ortopedyczny w Otwocku” – napisał Zbigniew Ziobro w serwisie X.

„Przepraszam, wypadły mi zęby”. Nieoczekiwana wpadka w niegdyś popularnym „Pytaniu na śniadanie” w TVP Wiadomości
„Przepraszam, wypadły mi zęby”. Nieoczekiwana wpadka w niegdyś popularnym „Pytaniu na śniadanie” w TVP

Po siłowym przejęciu TVP – na rozkaz byłego ministra kultury ppłk. Sienkiewicza – media publiczne dotykają różne plagi, kłopoty finansowe, szokująco spada oglądalność. A teraz jeszcze to.

Prezydent Duda stanął w obronie wielkich inwestycji w Polsce polityka
Prezydent Duda stanął w obronie wielkich inwestycji w Polsce

– Nie wolno pozwolić, by wielkie inwestycje w Polsce zostały zatrzymane – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Konina (woj. wielkopolskie). Zapowiedział walkę o budowę CPK, a także o zbudowanie elektrowni jądrowej w regionie.

Kołodziejczak stwierdził, że rezygnacja z Zielonego Ładu „byłaby najbardziej na rękę Rosji” tylko u nas
Kołodziejczak stwierdził, że rezygnacja z Zielonego Ładu „byłaby najbardziej na rękę Rosji”

– Rezygnacja ze wszystkich założeń Zielonego Ładu byłaby najbardziej na rękę Rosji – ocenił w poniedziałek w Brukseli wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Dodał, że zapisy Zielonego Ładu muszą być jednak wprowadzone na miarę kieszeni rolników i konsumentów.

Poważna wpadka Platformy. Nie chcą bronić granicy z obwodem królewieckim? polityka
Poważna wpadka Platformy. Nie chcą bronić granicy z obwodem królewieckim?

Platforma Obywatelska opublikowała spot wyborczy. Pojawia się w nim mapka z zaznaczonymi miejscami, w których miałyby stanąć dodatkowe wzmocnienia w ramach programu Tarcza Wschód. Problem polega na tym, że nie obejmują one granicy z Rosją w obwodzie królewieckim.

REKLAMA

Co się dzieje? Fala zwolnień grupowych w całym kraju

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w końcu marca 159 firm zadeklarowało zwolnienie grupowe 17 tys. pracowników – poinformował Forsal.pl. Doniesienia o fali zwolnień grupowych docierają już od kilku miesięcy.
Zakład Stellantis Co się dzieje? Fala zwolnień grupowych w całym kraju
Zakład Stellantis / fot. Stellantis

Wśród powodów wymienia się szczególnie sytuację gospodarczą, także w strefie euro, która przekłada się na sytuację polskich przedsiębiorstw.

Zamykają zakłady, pracownicy tracą pracę

Duże zwolnienia zaplanowano m.in. w Scanii. Pracę traci tam 700 osób. Gdy pisaliśmy o tym fakcie w ubiegłym roku, pracodawca tak motywował zwolnienia: „aby zapewnić rentowność w zmieniającym się otoczeniu rynkowym oraz zagwarantować klientom dostęp do konkurencyjnych i zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności, Zarząd koncernu Scania zdecydował o zmianie globalnej strategii produkcji autobusów”.

Osiemset osób straci pracę w wyniku likwidacji płockiej fabryki Levi Strauss & Co. Sam pracodawca poinformował, że od dłuższego czasu firma mierzyła się z coraz trudniejszym rynkiem pracy w Płocku, który stanowił poważne wyzwanie dla zatrudniania wykwalifikowanych pracowników i utrzymania pełnej wydajności zakładu, a także ze stale rosnącymi kosztami produkcji. „Biorąc pod uwagę szybko zmieniający się krajobraz operacyjny, z wysoką inflacją i stale rosnącymi kosztami energii, firma pracuje nad całym łańcuchem dostaw, aby zapewnić elastyczność, zarządzać kosztami i wspierać długoterminowe cele strategiczne. W tym przypadku oznacza to szukanie bardziej pionowego modelu dla pracy, która była wykonywana w Płocku” – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

– Jest to dla nas spodziewana, ale przez to nie mniej gorzka wiadomość – powiedziała Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w polskich zakładach Stellantis, gdy poinformowano o likwidacji zakładu tej spółki w Bielsku-Białej i zwolnieniu 468 osób. – O problemach spółki wiedzieliśmy doskonale od dłuższego czasu, sami ich doświadczaliśmy podczas wymuszonych przestojów w produkcji. Ta decyzja kończy długi okres niepewności, w którym funkcjonowaliśmy od kilku lat – dodawała.

Z kolei, jak przekazuje Money.pl, zwolnienia grupowe w Nokii, które obejmą według doniesień medialnych 800 osób, są częścią planu restrukturyzacyjnego, który zaplanowany został do 2026 r.

Kilkaset osób zwalniają likwidowane fabryki meblarskie. Zwolnienia grupowe zgłosiły też m.in. Carrefour (200 osób), Neonet (100 osób), Centrum Usług Wspólnych Pepsico (200 osób), Aptiv Services Poland (370 osób), Octopus Energy (317 osób), Ikea (130 osób), MM Kwidzyn (110 osób) czy likwidowany Zakład Porcelany Stołowej Karolina (181 osób). Zwolnienia zaplanowała też firma Forte (237 osób)*, ABB (600 osób) czy Volvo Buses (400 osób).

Niemal 170 pracowników odlewni stali w Elblągu w ciągu niespełna roku może stracić pracę – poinformował kilka dni temu lokalny portal info.elblag.pl.

Marek Lachowicz: Branże emisyjne bardziej odczuwają politykę Zielonego Ładu

Zapytaliśmy Marka Lachowicza, ekonomistę, specjalistę ds. polityki klimatycznej, o powody zwolnień grupowych.

– Część firm przenosi produkcję za granicę z uwagi na niższe koszty pracy, korzystniejszy system podatkowy, ogólnie do lokalizacji bardziej sprzyjających działalności danego przedsiębiorstwa. Inne mogą zmagać się ze spadkiem popytu lub koniecznością restrukturyzacji, ograniczenia kosztów. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, niekoniecznie zewnętrzne. Nawet najlepszym zdarzają się przypadki złej oceny oczekiwań konsumenta docelowego czy niewłaściwego zarządzania – przekonuje.

Pytany o to, czy wpływ na zwolnienia ma również tzw. Zielony Ład, odpowiada, że przypadki aktualnych zwolnień grupowych należałoby przeanalizować indywidualnie, by móc ocenić, czy miały one związek z polityką Zielonego Ładu, czy też nie. – Niewątpliwie branże emisyjne, np produkcja stali czy ciepłownictwo, bardziej ją odczuwają niż te, które w toku działalności CO2 nie emitują – mówi.

CZYTAJ TAKŻE: Odlewnia stali w Elblągu do zamknięcia. 166 osób do zwolnienia?

*Otrzymaliśmy od firmy "Fotre" SA prośbę o zamieszczenie sprostowania informacji dotyczącej zwolnień w tej firmie.

"Nieprawdą jest stwierdzenie, iż Fabryki Mebli „FORTE" S.A. planują grupowe zwolnienia 237 osób w 2024 roku. Proces zwolnień zapowiedziany w raporcie bieżącym z dn.3.11.2023 roku rozpoczął się 3 listopada 2023 roku i zakończył się 31 stycznia 2024 roku"

- napisali przedstawiciele Fabryki Mebli „FORTE" SA.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe