W Jelczu-Laskowicach wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę

12 maja w Jelczu-Laskowicach NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk oraz Solidarność Powiatu Oławskiego zorganizowały sympozjum upamiętniające księdza Jerzego Popiełuszkę.
Sympozjum w Jelczu-Laskowicach W Jelczu-Laskowicach wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę
Sympozjum w Jelczu-Laskowicach / fot. Stowarzyszenie Jednostka Sokołów

„Tylko naród wolny duchowo i miłujący prawdę może trwać i tworzyć dla przyszłości”. Rok 2024 został ogłoszony rokiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji na terenie całego kraju odbywają się różnego rodzaju inicjatywy upamiętniające osobę kapłana.

12 maja w Jelczu-Laskowicach NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk oraz Solidarność Powiatu Oławskiego zorganizowały sympozjum upamiętniające księdza Jerzego. Stowarzyszenie Patriotyczne Jednostka Sokołów pomagało w przygotowaniach oraz opracowało główny temat sympozjum.

Dzień rozpoczął się od Mszy Świętej koncelebrowanej przez dziekana dekanatu ks. mgr. Janusza Nowickiego oraz przez wikariusza ks. Krzysztofa Wojtasia przy relikwiach bł. księdza Jerzego Popiełuszki.

Po Mszy Świętej w Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach odbyło się odsłonięcie wystawy pt. „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko – Kapłan i Męczennik”.

Minuta ciszy

Następnie sekretarz Solidarności powiatu oławskiego Łukasz Dyczyński przywitał wszystkich przybyłych gości i uczestników sympozjum i otworzył wystawę. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: przewodniczący Regionu Dolnego Śląska Solidarności Kazimierz Kimso, burmistrz Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice pan Piotr Stajszczyk, europoseł Beata Kempa, Tadeusz Świerczewski, działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel Solidarności Walczącej, Stanisław Sakwa, działacz opozycji antykomunistycznej Solidarność Zagłębia Miedziowego, Waldemar Wiązowski, Solidarność Jelczańska, wiceprzewodniczący Solidarności Powiatu Oławskiego Daniel Wituszyński, przewodnicząca Solidarności Oświaty Zespół Szkół Kasprowicza w Jelczu Laskowicach pani Wioletta Maciejewska-Żymańczyk, członkowie Komisji Zakładowej Solidarności Powiatu Oławskiego, przedstawiciele Fundacji Ku Korzeniom, rodziny działaczy Grupy Jelczańskiej Solidarności, Tadeusz Kochnowicz Sybirak z Koła Sybiraków Powiatu Oławskiego, związkowcy, działacze opozycji antykomunistycznej, emerytowani członkowie Solidarności, mieszkańcy Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice.

Minutą ciszy uczestnicy spotkania uczcili pamięć Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w dniu ich ogólnopolskiego święta.

Następnie dr Stanisław Bogaczewicz z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu przeprowadził rozmowę z przyjacielem księdza Jerzego – Tadeuszem Świerczewskim.

W świadectwie usłyszano o początkach działalności wrocławskiego RKS-u, druku i kolportażu prasy. Przechytrzenia funkcjonariuszy UB i MO pod planowane manifestacje na ulicach Wrocławia plus kilka nieznanych faktów z relacji między Kornelem Morawieckim a Władysławem Frasyniukiem.

Nieznanym tematem podczas konferencji była przyjaźń między Tadeuszem Świerczewskim oraz ks. Jerzym Popiełuszko. Warto zaznaczyć, iż temat został przedstawiony pierwszy raz po tylu latach dzięki tej konferencji.

Nie zabrakło także ciekawych pytań z sali od uczestników spotkania.

Całość spotkania dopełniła projekcja filmu Instytutu Pamięci Narodowej pt. „ Jerzy Popiełuszko – Kapłan i Męczennik”.

Dzięki Regionowi Dolnego Śląska NSZZ „Solidarność” każdy z uczestników prelekcji dostał publikację na temat błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz biografie ludzi Solidarności Regionu Dolnego Śląska.

„Śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki zintensyfikowała działania duchowieństwa”

Słowa wstępu wygłosił Łukasz Dyczyński. – Wystawa i zbliżająca się rocznica męczeństwa jest okazją do przedstawienia niezłomnej postawy kapłana w obronie wartości chrześcijańskich – mówił przedstawiciel Jednostki Sokołów. – Słowa pod fotografiami dotyczące jego kazań nie straciły swej mocy przekazu mimo upływu lat. Fragmenty jego nauczania wydają się jeszcze bardziej aktualne niż w latach, kiedy ksiądz Jerzy je głosił. Na początku lat 80. podczas nocy stanu wojennego słowo homilii księdza Jerzego głoszone co miesiąc w kościele Świętego Stanisława Kostki w Warszawie podczas Mszy za Ojczyznę było umocnieniem nadziei i zachętą, aby na fundamencie ewangelicznych prawdy budować w sercach siłę do życia godnego chrześcijanina.

Dr Stanisław Bogaczewicz zaś powiedział do zebranych: – Dzięki temu zaproszeniu mogłem poznać osobiście pana Tadeusza, z którym odbyłem bardzo długą rozmowę, i okazuje się, że pewne wątki podjęte przez pana Tadeusza znane mi były tylko z literatury, opracowań i archiwaliów. Jestem zaszczycony, bo to jest pierwsza taka inicjatywa w Polsce 40. rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Inicjatywa jest o tyle cenna, bo bardzo często zapominamy również o fakcie, że jest to 35. rocznica śmierci trzech kapłanów. Dwóch zamordowanych w styczniu 1989 roku – ksiądz Stefan Niedzielak i ksiądz Stanisław Suchowolec – oraz ksiądz Sylwester Zych. Śmierć tych kapłanów legła u podstaw transformacji ustrojowej, która zainicjowana była rozmowami w Magdalence i rozmowami Okrągłego Stołu. To też jest bardzo istotny element. Sądzę, że warto przypominać o tym, że śmierć księdza Jerzego Popiełuszki później w jakiś sposób zintensyfikowała działania wobec duchowieństwa katolickiego Polsce, które było zaangażowane bardzo szeroko w ruch Solidarności.

CZYTAJ TAKŻE: Zatrzymaj Zielony Ład! Solidarność w Gdańsku zachęca do zbiórki podpisów pod referendum


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dziś w Polsce strajkują… bankomaty Wiadomości
Dziś w Polsce strajkują… bankomaty

Euronet przekazał, że dzisiaj będzie prowadził akcję trakcyjną, która „ma zwrócić uwagę na obecną sytuację operatorów bankomatów”.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Propozycja rządu zdejmie kolejną barierę. Imigrantów w Polsce będzie jeszcze więcej pilne
Propozycja rządu zdejmie kolejną barierę. Imigrantów w Polsce będzie jeszcze więcej

Państwowa Inspekcja Pracy ostrzegła, że zniesienie kar za nieumyślne zatrudnianie nielegalnych imigrantów spotęguje skalę problemu nielegalnej imigracji do Polski – poinformował wtorkowy "Puls Biznesu".

Kylian Mbappé zszedł z boiska cały we krwi. Już wiadomo, co mu się stało Wiadomości
Kylian Mbappé zszedł z boiska cały we krwi. Już wiadomo, co mu się stało

Kylian Mbappé ma złamany nos po poniedziałkowym meczu z Austrią w mistrzostwach Europy. Kapitan piłkarskiej reprezentacji Francji doznał kontuzji w 86. minucie, walcząc o piłkę w powietrzu z obrońcą Kevinem Danso.

Rosyjska rafineria płonie po ataku dronów pilne
Rosyjska rafineria płonie po ataku dronów

Pożar wybuchł w rafinerii ropy naftowej w Azowie w graniczącym z Ukrainą obwodzie rostowskim Rosji po ataku dronów w nocy z poniedziałku na wtorek – poinformowały lokalne władze.

Niepokojące doniesienia ws. znanego aktora. Trafił do szpitala z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia ws. znanego aktora. Trafił do szpitala

Niezwykle popularny brytyjski aktor trafił w poniedziałkowy wieczór do szpitala po tym, jak spadł ze sceny – podało BBC.

Potężne uderzenie w polski system społeczny: Nielegalni imigranci będą uprzywilejowani względem Polaków Wiadomości
Potężne uderzenie w polski system społeczny: Nielegalni imigranci będą uprzywilejowani względem Polaków

Nielegalni imigranci, których pobyt na terenie Polski i całej Unii Europejskiej zostanie zalegalizowany będą uprzywilejowani względem Polaków – wynika z przyjętych przez Radę UE dokumentów: Dyrektywy ws. ustanowienia norm dotyczących przyjmowania osób ubiegających się o ochronę międzynarodową oraz dokumentu ją implementującego.

Nie żyje twórca wielkich hitów muzycznych Wiadomości
Nie żyje twórca wielkich hitów muzycznych

Paul Spencer z grupy producentów tworzących muzykę dance Dario G nie żyje. Jest on twórcą takich hitów jak „Sunchyme” i „Carnaval de Paris”.

Austria wycofuje poparcie: upadek filaru Zielonego Ładu? gorące
Austria wycofuje poparcie: upadek filaru Zielonego Ładu?

Austriacka minister środowiska zagłosowała wbrew woli własnego rządu ws. zatwierdzenia filaru Zielonego Ładu.

„Ukrywał Żyda na parafii”. W serii „Nie tylko Ulmowie” – ks. Edward Tabaczkowski [WIDEO] Wiadomości
„Ukrywał Żyda na parafii”. W serii „Nie tylko Ulmowie” – ks. Edward Tabaczkowski [WIDEO]

We wrześniu 1939 r. Rzesza Niemiecka i Związek Sowiecki dokonały zbrojnej inwazji na Polskę, rozpoczynając II wojnę światową. W wyniku tej agresji prawie 6 milionów polskich obywateli straciło życie, w tym ok. 3 miliony Polaków żydowskiego pochodzenia. Na okupowanych terenach Polski Niemcy wprowadzili karę śmierci nawet za najmniejszą pomoc Żydom...

REKLAMA

W Jelczu-Laskowicach wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę

12 maja w Jelczu-Laskowicach NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk oraz Solidarność Powiatu Oławskiego zorganizowały sympozjum upamiętniające księdza Jerzego Popiełuszkę.
Sympozjum w Jelczu-Laskowicach W Jelczu-Laskowicach wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę
Sympozjum w Jelczu-Laskowicach / fot. Stowarzyszenie Jednostka Sokołów

„Tylko naród wolny duchowo i miłujący prawdę może trwać i tworzyć dla przyszłości”. Rok 2024 został ogłoszony rokiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji na terenie całego kraju odbywają się różnego rodzaju inicjatywy upamiętniające osobę kapłana.

12 maja w Jelczu-Laskowicach NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk oraz Solidarność Powiatu Oławskiego zorganizowały sympozjum upamiętniające księdza Jerzego. Stowarzyszenie Patriotyczne Jednostka Sokołów pomagało w przygotowaniach oraz opracowało główny temat sympozjum.

Dzień rozpoczął się od Mszy Świętej koncelebrowanej przez dziekana dekanatu ks. mgr. Janusza Nowickiego oraz przez wikariusza ks. Krzysztofa Wojtasia przy relikwiach bł. księdza Jerzego Popiełuszki.

Po Mszy Świętej w Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach odbyło się odsłonięcie wystawy pt. „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko – Kapłan i Męczennik”.

Minuta ciszy

Następnie sekretarz Solidarności powiatu oławskiego Łukasz Dyczyński przywitał wszystkich przybyłych gości i uczestników sympozjum i otworzył wystawę. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: przewodniczący Regionu Dolnego Śląska Solidarności Kazimierz Kimso, burmistrz Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice pan Piotr Stajszczyk, europoseł Beata Kempa, Tadeusz Świerczewski, działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel Solidarności Walczącej, Stanisław Sakwa, działacz opozycji antykomunistycznej Solidarność Zagłębia Miedziowego, Waldemar Wiązowski, Solidarność Jelczańska, wiceprzewodniczący Solidarności Powiatu Oławskiego Daniel Wituszyński, przewodnicząca Solidarności Oświaty Zespół Szkół Kasprowicza w Jelczu Laskowicach pani Wioletta Maciejewska-Żymańczyk, członkowie Komisji Zakładowej Solidarności Powiatu Oławskiego, przedstawiciele Fundacji Ku Korzeniom, rodziny działaczy Grupy Jelczańskiej Solidarności, Tadeusz Kochnowicz Sybirak z Koła Sybiraków Powiatu Oławskiego, związkowcy, działacze opozycji antykomunistycznej, emerytowani członkowie Solidarności, mieszkańcy Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice.

Minutą ciszy uczestnicy spotkania uczcili pamięć Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w dniu ich ogólnopolskiego święta.

Następnie dr Stanisław Bogaczewicz z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu przeprowadził rozmowę z przyjacielem księdza Jerzego – Tadeuszem Świerczewskim.

W świadectwie usłyszano o początkach działalności wrocławskiego RKS-u, druku i kolportażu prasy. Przechytrzenia funkcjonariuszy UB i MO pod planowane manifestacje na ulicach Wrocławia plus kilka nieznanych faktów z relacji między Kornelem Morawieckim a Władysławem Frasyniukiem.

Nieznanym tematem podczas konferencji była przyjaźń między Tadeuszem Świerczewskim oraz ks. Jerzym Popiełuszko. Warto zaznaczyć, iż temat został przedstawiony pierwszy raz po tylu latach dzięki tej konferencji.

Nie zabrakło także ciekawych pytań z sali od uczestników spotkania.

Całość spotkania dopełniła projekcja filmu Instytutu Pamięci Narodowej pt. „ Jerzy Popiełuszko – Kapłan i Męczennik”.

Dzięki Regionowi Dolnego Śląska NSZZ „Solidarność” każdy z uczestników prelekcji dostał publikację na temat błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz biografie ludzi Solidarności Regionu Dolnego Śląska.

„Śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki zintensyfikowała działania duchowieństwa”

Słowa wstępu wygłosił Łukasz Dyczyński. – Wystawa i zbliżająca się rocznica męczeństwa jest okazją do przedstawienia niezłomnej postawy kapłana w obronie wartości chrześcijańskich – mówił przedstawiciel Jednostki Sokołów. – Słowa pod fotografiami dotyczące jego kazań nie straciły swej mocy przekazu mimo upływu lat. Fragmenty jego nauczania wydają się jeszcze bardziej aktualne niż w latach, kiedy ksiądz Jerzy je głosił. Na początku lat 80. podczas nocy stanu wojennego słowo homilii księdza Jerzego głoszone co miesiąc w kościele Świętego Stanisława Kostki w Warszawie podczas Mszy za Ojczyznę było umocnieniem nadziei i zachętą, aby na fundamencie ewangelicznych prawdy budować w sercach siłę do życia godnego chrześcijanina.

Dr Stanisław Bogaczewicz zaś powiedział do zebranych: – Dzięki temu zaproszeniu mogłem poznać osobiście pana Tadeusza, z którym odbyłem bardzo długą rozmowę, i okazuje się, że pewne wątki podjęte przez pana Tadeusza znane mi były tylko z literatury, opracowań i archiwaliów. Jestem zaszczycony, bo to jest pierwsza taka inicjatywa w Polsce 40. rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Inicjatywa jest o tyle cenna, bo bardzo często zapominamy również o fakcie, że jest to 35. rocznica śmierci trzech kapłanów. Dwóch zamordowanych w styczniu 1989 roku – ksiądz Stefan Niedzielak i ksiądz Stanisław Suchowolec – oraz ksiądz Sylwester Zych. Śmierć tych kapłanów legła u podstaw transformacji ustrojowej, która zainicjowana była rozmowami w Magdalence i rozmowami Okrągłego Stołu. To też jest bardzo istotny element. Sądzę, że warto przypominać o tym, że śmierć księdza Jerzego Popiełuszki później w jakiś sposób zintensyfikowała działania wobec duchowieństwa katolickiego Polsce, które było zaangażowane bardzo szeroko w ruch Solidarności.

CZYTAJ TAKŻE: Zatrzymaj Zielony Ład! Solidarność w Gdańsku zachęca do zbiórki podpisów pod referendumOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe