Co z religią w szkole? Oświatowa Solidarność zaniepokojona

Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji o zmianie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w praktyce prowadzi do wyprowadzania lekcji religii ze szkół. Tysiące nauczycieli katechetów niepokoi się o swoją pracę.
 Co z religią w szkole? Oświatowa Solidarność zaniepokojona
/ Marcin Żegliński/Tygodnik Solidarność

We wtorek 21.05.2024 r. przed siedzibą Sejmu w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Stowarzyszenia Katechetów Świeckich wraz z przedstawicielami oświatowej Solidarności na temat stanowiska w sprawie projektu rozporządzenia z dnia 29.04.2024 o zmianie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Została również przedstawiona nowa kampania SKŚ: Wychowanie do wartości w szkole – religia lub etyka dla każdego ucznia.

Wadliwe prawnie

Wśród organizatorów byli Piotr Janowicz, przewodniczący SKŚ, Dariusz Kwiecień, katecheta z SKŚ, Dorota Kwiecień z SKŚ, Waldemar Jakubowski, przewodniczący oświatowej Solidarności, Lesław Ordon, przewodniczący oświatowej „S” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

– Mamy do czynienia z działaniami Ministerstwa Edukacji, które są nie do końca przemyślanie, nie do końca są uporządkowane i kierowane być może nie racjonalnymi przekonaniami, ale emocjami. Nie wyobrażam sobie, jeśliby rozporządzenie weszło w życie we wrześniu, jak dyrektorzy i nauczyciele ułożą plany lekcji, ramówki. To w zasadzie nie do zrobienia. To rozporządzenie jest wadliwe prawnie i ze względu na pragmatykę szkolną. Uważamy, że lekcje religii bądź etyki są ważnym elementem kształtowania dzieci i młodzieży. Nie może być tak, by nasza młodzież nie miała wiedzy o podstawowych prawach moralnych, która pozwoli choćby na tyle, by odczytywać znaki kultury. Dlatego uważamy, że lekcje religii powinny być prowadzone w takim wymiarze jak do tej pory. Oczywiście wiemy, że zmienia się społeczeństwo, dlatego popieramy pomysł, by tam, gdzie nie da się zorganizować lekcji religii, były lekcje etyki. Nie możemy sobie pozwolić na to, by ze szkół wyszło pokolenie bez podstawowej wiedzy i wrażliwości na wartości. Z tego miejsca deklarujemy wszelką pomoc o Stowarzyszeniu Katechetów Świeckich – mówił na konferencji przed siedzibą Sejmu Waldemar Jakubowski, przewodniczący oświatowej Solidarności.

To rozporządzenie jest wadliwe prawnie i ze względu na pragmatykę szkolną. Uważamy, że lekcje religii bądź etyki są ważnym elementem kształtowania dzieci i młodzieży.

 

Czytaj także: Waldemar Jakubowski: z listy lektur nie mogą zniknąć pozycje kształtujące tożsamość narodową

W projekcie rozporządzenia z dnia 29.04.2024 o zmianie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach istnieje możliwość łączenia różnych klas w jednej lekcji religii, co może być trudne, ponieważ nie wszystkie klasy zaczynają i kończą lekcje w tym samym czasie. Lekcje religii są często jako pierwsze i ostatnie, łączenie mogłoby skutkować tym, że część uczniów musiałaby przychodzić na nie wcześniej do szkoły lub czekać po skończonych zajęciach. W rozporządzeniu to w gestii samorządów jest utrzymywanie lekcji religii, wiele samorządów ma problemy finansowe, a oświata stanowi znaczną część ich wydatków. Doświadczenie wskazuje, że ze strony samorządów mogą być formy nacisków na dyrektorów, by oszczędzać na lekcjach religii.

Czytaj więcej: WZD Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S”. Przyjęto uchwałę programową

– Świeckich katechetów i nauczycieli religii jest w Polsce około 33 tys. ludzi. W wyniku działań obecnego kierownictwa resortu edukacji tysiące katechetów może stracić pracę. Domagamy się dla nich godnych warunków pracy, poszanowania ich przez ministerstwo i poważnego traktowania. To też są nauczyciele. Poza tym świat jest coraz bardziej niespokojny i w tych warunkach potrzebna nam jest silna tożsamość, wychowywanie młodych ludzi do wartości, patriotyzmu, dumy z polskości. Proszę zobaczyć, ilu ludzi nie przyznaje się dzisiaj do polskości. Ograniczenie lekcji religii, etyki, jak również historii jest niebezpieczne dla poczucia przynależności narodowej, tożsamości, wspólnoty i własnego państwa – mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Waldemar Jakubowski, przewodniczący oświatowej Solidarności.

Świeckich katechetów i nauczycieli religii jest w Polsce około 33 tys. ludzi. W wyniku działań obecnego kierownictwa resortu edukacji tysiące katechetów może stracić pracę.

 

Czytaj także: Niedoszacowane środki na podwyżki dla nauczycieli? Solidarność: Nie mamy takich sygnałów. Rozmowa dnia

– Jako nauczyciel historii i instruktor harcerski patrzę na wychowanie i formowanie młodzieży kompleksowo. Zmiany wprowadzane przez ministerstwo idą w złym kierunku i są niebezpieczne z punktu widzenia wartości. Widzimy rugowanie chrześcijaństwa z edukacji, młode pokolenie ma być bez właściwości, świadomości własnego dziedzictwa narodowego i duchowego. Religia uczy nie tylko wiary, ale też odpowiedzialności za drugiego, uczy mądrego patriotyzmu, uwrażliwia na ład moralny w społeczeństwie. Ministerstwo wypycha religię ze szkół w białych rękawiczkach. Nie mówią, że usuwają religię, ale dają możliwość samorządom wpływać na dyrektorów szkół w sposób zawoalowany, by tych lekcji było mniej lub nie było ich wcale – tłumaczy w rozmowie z portalem Tysol.pl Lechosław Ordon, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” sekcji oświaty.

Czytaj także: Miasto Gdańsk chce uciszyć Solidarność? Piotr Duda: To próba cenzury

Czytaj więcej: Rodzice przeciwni pomysłowi Nowackiej. Minister odpowiada


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Niemiecka lewica chce zakazu AfD Wiadomości
Waldemar Krysiak: Niemiecka lewica chce zakazu AfD

Niemiecka lewica chce zakazu AfD. Partia znana z krytyki Uni Europejskiej i niechęci do „postępu” ma stanowić zagrożenie dla demokracji, mimo że obecnie zdaje się reprezentować opinie dziesiątek milionów obywateli. Czy nasi sąsiedzi opowiedzą się za zakazem Alternatywy dla Niemiec?

Skandaliczna grafika Lewicy. Internauci wściekli gorące
Skandaliczna grafika Lewicy. Internauci wściekli

Dzisiaj na twitterowym profilu Lewicy pojawił się skandaliczny wpis, w którym członkowie tej formacji chwalili się tym, że udało im storpedować propozycje, które miały zwiększyć bezpieczeństwo polskich żołnierzy. Wpis zilustrowano... zdjęciem z grudnia 1970 roku, na którym ówcześni demonstranci niosą na drzwiach ciało zabitego przez władze Zbyszka Godlewskiego.

Donald Sutherland nie żyje Wiadomości
Donald Sutherland nie żyje

Nie żyje 88-letni Donald Sutherland, zdobywca dwóch Złotych Globów i honorowego Oscara za całokształt twórczości.

Balon z obwodu królewieckiego nad Polską pilne
Balon z obwodu królewieckiego nad Polską

Dowództwo Operacyjne RSZ poinformowało w mediach społecznościowych, że na polską przestrzeń powietrzną wleciał rosyjski balon. Służby zdecydowały, że pozwolą mu opuścić Polskę, a o sprawie poinformowali ich Rosjanie.

Rada Warszawy podjęła decyzję ws. Rafała Trzaskowskiego polityka
Rada Warszawy podjęła decyzję ws. Rafała Trzaskowskiego

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski uzyskał absolutorium Rady Warszawy z tytułu wykonania budżetu za 2023 r. Zdecydowali o tym w czwartek radni mającej większość Koalicji Obywatelskiej. Przeciw był opozycyjny klub Prawa i Sprawiedliwości.

Prawica we Francji rośnie w siłę. Jest sondaż z ostatniej chwili
Prawica we Francji rośnie w siłę. Jest sondaż

We Francji prawicowe Zjednoczenie Narodowe, czyli dawny Front Narodowy Marine Le Pen, nadal prowadzi w sondażach przedwyborczych z poparciem wynoszącym 34 proc. – wynika z badania ośrodka Ifop, którego rezultaty opublikowano w czwartek.

Atak na polską granicę. Straż Graniczna pokazała nagranie z ostatniej chwili
Atak na polską granicę. Straż Graniczna pokazała nagranie

W czwartek Straż Graniczna poinformowała o nieudanej próbie przekroczenia polskiej granicy przez grupę kilkudziesięciu migrantów z Białorusi. Incydent miał miejsce na odcinku granicznej rzeki Przewłoka.

Nie żyje prof. Tomasz Zubilewicz z ostatniej chwili
Nie żyje prof. Tomasz Zubilewicz

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie poinformował o śmierci prof. Tomasza Zubilewicza, specjalisty chirurgii naczyniowej i angiologii. Profesor zmarł w czwartek.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął sensacyjną decyzję z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął sensacyjną decyzję

Pałac Buckingham ogłosił, że Rodzina Królewska przełoży planowane wydarzenia, aby nie rozpraszać uwagi od kampanii wyborczej.

Spółki skarbu państwa zarobiły o wiele mniej niż rok temu z ostatniej chwili
Spółki skarbu państwa zarobiły o wiele mniej niż rok temu

O 7,9 mld zł mniej niż w ubiegłym roku zarobiły w pierwszym kwartale 2024 państwowe spółki z nowym kierownictwem mianowanym przez koalicyjny rząd Donalda Tuska – informuje Business Insider.

REKLAMA

Co z religią w szkole? Oświatowa Solidarność zaniepokojona

Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji o zmianie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w praktyce prowadzi do wyprowadzania lekcji religii ze szkół. Tysiące nauczycieli katechetów niepokoi się o swoją pracę.
 Co z religią w szkole? Oświatowa Solidarność zaniepokojona
/ Marcin Żegliński/Tygodnik Solidarność

We wtorek 21.05.2024 r. przed siedzibą Sejmu w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Stowarzyszenia Katechetów Świeckich wraz z przedstawicielami oświatowej Solidarności na temat stanowiska w sprawie projektu rozporządzenia z dnia 29.04.2024 o zmianie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Została również przedstawiona nowa kampania SKŚ: Wychowanie do wartości w szkole – religia lub etyka dla każdego ucznia.

Wadliwe prawnie

Wśród organizatorów byli Piotr Janowicz, przewodniczący SKŚ, Dariusz Kwiecień, katecheta z SKŚ, Dorota Kwiecień z SKŚ, Waldemar Jakubowski, przewodniczący oświatowej Solidarności, Lesław Ordon, przewodniczący oświatowej „S” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

– Mamy do czynienia z działaniami Ministerstwa Edukacji, które są nie do końca przemyślanie, nie do końca są uporządkowane i kierowane być może nie racjonalnymi przekonaniami, ale emocjami. Nie wyobrażam sobie, jeśliby rozporządzenie weszło w życie we wrześniu, jak dyrektorzy i nauczyciele ułożą plany lekcji, ramówki. To w zasadzie nie do zrobienia. To rozporządzenie jest wadliwe prawnie i ze względu na pragmatykę szkolną. Uważamy, że lekcje religii bądź etyki są ważnym elementem kształtowania dzieci i młodzieży. Nie może być tak, by nasza młodzież nie miała wiedzy o podstawowych prawach moralnych, która pozwoli choćby na tyle, by odczytywać znaki kultury. Dlatego uważamy, że lekcje religii powinny być prowadzone w takim wymiarze jak do tej pory. Oczywiście wiemy, że zmienia się społeczeństwo, dlatego popieramy pomysł, by tam, gdzie nie da się zorganizować lekcji religii, były lekcje etyki. Nie możemy sobie pozwolić na to, by ze szkół wyszło pokolenie bez podstawowej wiedzy i wrażliwości na wartości. Z tego miejsca deklarujemy wszelką pomoc o Stowarzyszeniu Katechetów Świeckich – mówił na konferencji przed siedzibą Sejmu Waldemar Jakubowski, przewodniczący oświatowej Solidarności.

To rozporządzenie jest wadliwe prawnie i ze względu na pragmatykę szkolną. Uważamy, że lekcje religii bądź etyki są ważnym elementem kształtowania dzieci i młodzieży.

 

Czytaj także: Waldemar Jakubowski: z listy lektur nie mogą zniknąć pozycje kształtujące tożsamość narodową

W projekcie rozporządzenia z dnia 29.04.2024 o zmianie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach istnieje możliwość łączenia różnych klas w jednej lekcji religii, co może być trudne, ponieważ nie wszystkie klasy zaczynają i kończą lekcje w tym samym czasie. Lekcje religii są często jako pierwsze i ostatnie, łączenie mogłoby skutkować tym, że część uczniów musiałaby przychodzić na nie wcześniej do szkoły lub czekać po skończonych zajęciach. W rozporządzeniu to w gestii samorządów jest utrzymywanie lekcji religii, wiele samorządów ma problemy finansowe, a oświata stanowi znaczną część ich wydatków. Doświadczenie wskazuje, że ze strony samorządów mogą być formy nacisków na dyrektorów, by oszczędzać na lekcjach religii.

Czytaj więcej: WZD Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S”. Przyjęto uchwałę programową

– Świeckich katechetów i nauczycieli religii jest w Polsce około 33 tys. ludzi. W wyniku działań obecnego kierownictwa resortu edukacji tysiące katechetów może stracić pracę. Domagamy się dla nich godnych warunków pracy, poszanowania ich przez ministerstwo i poważnego traktowania. To też są nauczyciele. Poza tym świat jest coraz bardziej niespokojny i w tych warunkach potrzebna nam jest silna tożsamość, wychowywanie młodych ludzi do wartości, patriotyzmu, dumy z polskości. Proszę zobaczyć, ilu ludzi nie przyznaje się dzisiaj do polskości. Ograniczenie lekcji religii, etyki, jak również historii jest niebezpieczne dla poczucia przynależności narodowej, tożsamości, wspólnoty i własnego państwa – mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Waldemar Jakubowski, przewodniczący oświatowej Solidarności.

Świeckich katechetów i nauczycieli religii jest w Polsce około 33 tys. ludzi. W wyniku działań obecnego kierownictwa resortu edukacji tysiące katechetów może stracić pracę.

 

Czytaj także: Niedoszacowane środki na podwyżki dla nauczycieli? Solidarność: Nie mamy takich sygnałów. Rozmowa dnia

– Jako nauczyciel historii i instruktor harcerski patrzę na wychowanie i formowanie młodzieży kompleksowo. Zmiany wprowadzane przez ministerstwo idą w złym kierunku i są niebezpieczne z punktu widzenia wartości. Widzimy rugowanie chrześcijaństwa z edukacji, młode pokolenie ma być bez właściwości, świadomości własnego dziedzictwa narodowego i duchowego. Religia uczy nie tylko wiary, ale też odpowiedzialności za drugiego, uczy mądrego patriotyzmu, uwrażliwia na ład moralny w społeczeństwie. Ministerstwo wypycha religię ze szkół w białych rękawiczkach. Nie mówią, że usuwają religię, ale dają możliwość samorządom wpływać na dyrektorów szkół w sposób zawoalowany, by tych lekcji było mniej lub nie było ich wcale – tłumaczy w rozmowie z portalem Tysol.pl Lechosław Ordon, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” sekcji oświaty.

Czytaj także: Miasto Gdańsk chce uciszyć Solidarność? Piotr Duda: To próba cenzury

Czytaj więcej: Rodzice przeciwni pomysłowi Nowackiej. Minister odpowiadaOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe