Abp Gądecki na Mszy pogrzebowej: Śp. Patryk Michalski był strażakiem z krwi i kości

- W gronie rodziny, bliskich i znajomych stajemy przy ołtarzu, aby podziękować Panu Bogu za osobę i życie śp. starszego ogniomistrza Patryka Michalskiego, strażaka z krwi i kości, 34-latka z 12-letnim stażem, człowieka odważnego i pełnego chęci pomagania bliźniemu, który zginął w akcji ratunkowej w czasie pożaru kamienicy na poznańskich Jeżycach – powiedział 30 sierpnia abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. pogrzebowej w intencji tragicznie zmarłego śp. st. ogn. Patryka Michalskiego.
abp Stanisław Gądecki Abp Gądecki na Mszy pogrzebowej: Śp. Patryk Michalski był strażakiem z krwi i kości
abp Stanisław Gądecki / (mr) PAP/Jakub Kaczmarczyk

W Eucharystii w katedrze poznańskiej, której przewodniczył metropolita poznański, uczestniczyli m.in. ks. st. bryg. dr Jan Krynicki, krajowy kapelan strażaków, kapelani Państwowej Straży Pożarnej, kapelani Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Prawosławnego, rodzice, rodzina i narzeczona śp. st. ogn. Patryka Michalskiego, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, sekretarz stanu w MSWiA, wojewoda wielkopolska, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej wraz z zastępcami, zastępca Komendanta Głównego Policji, dowódca Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, marszałek województwa, komendant wojewódzki Policji w Poznaniu, władze samorządowe oraz druhny i druhowie ochotniczych straży pożarnych, poczty sztandarowe i strażacy z całej Polski.

Miłość bliźniego

W homilii metropolita poznański podjął refleksję na temat miłości bliźniego oraz etosu strażaka. Przypomniał, że chrześcijanie są powołani do tego, aby kochać bliźniego w taki sposób, w jaki pokochał nas Jezus, czyli aż do końca, aż do śmierci na krzyżu.

- Miłość nakazana przez Chrystusa jest nowym wzorcem miłości, jest także ostatecznym motywem, dla którego ludzie wierzący winni odnosić się do siebie nawzajem z miłością. Nowe przykazanie miłości to najpierw nowy sposób bycia człowieka, a w konsekwencji – nowy sposób działania i odnoszenia się do bliźnich – podkreślił metropolita poznański.

Zaznaczył, że kochać bliźniego miłością Chrystusa to najpierw być, a dopiero potem działać.

- Miłość nie jest uczuciem, miłość jest decyzją. Kochać to znaczy podjąć decyzję, by troszczyć się o dobro drugiego człowieka. Kochać to być w taki sposób w życiu drugiego człowieka, by ten mógł stawać się piękniejszą wersją siebie samego – przekonywał abp Gądecki.

Czytaj także: Dykasteria Nauki Wiary zatwierdziła nabożeństwo maryjne związane objawieniami sprzed 150 lat

Etos strażaka

Przypomniał, że w ramach szeroko rozumianego etosu Polaka sytuuje się etos strażaka.

- Naczelną wartością, na której Polacy opierali swój etos, była wiara w Boga. Słowo Boże było źródłem naszej moralności, a wiara religijna kształtowała obyczajowość naszego narodu – zauważył metropolita poznański.

Podkreślił, że w etos Polaków wpisany jest także duch ofiary, a „Polacy, broniąc wartości, byli gotowi do najwyższej ofiary cierpienia, a nawet daniny własnego życia”.

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że w ramach szeroko rozumianego etosu Polaka sytuuje się etos strażaka. - To hart ducha, poświęcenie, kompetencja, odwaga, stanowczość. Z reguły strażak to człowiek, na którego można liczyć w potrzebie – nie tylko podczas pożarów, ale i wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych, to ratownictwo przedmedyczne, podwodne, chemiczne – stwierdził abp Gądecki.

Podkreślił, że strażacy wykonują tę służbę z potrzeby serca, z konieczności, aby być tam, gdzie zagrożeni ludzie potrzebują pomocy. Odczuwają odpowiedzialność za ludzkie życie i zdrowie, a „narażać swojego życia i zdrowia dla ratowania innych nie można inaczej, jak tylko w oparciu o silne motywacje i w przekonaniu, że tak trzeba: Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Wskazał też na źródło, z którego wynika etos strażacki. - Etos strażacki wypływa z miłości bliźniego i znajduje najwyższe uznanie w słowach Chrystusa: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich – mówił ks. arcybiskup.

Zaznaczył, że st. ogn. Patryk Michalski etos strażaka miał we krwi.

Uroczystości pogrzebowe

Po Mszy św. dyrektor Biura Odznaczeń i Nominacji w Kancelarii Prezydenta RP Piotr Olejniczak ogłosił, że postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy st. ogn. Patryk Michalski został odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność. Odznaczenie wręczył Renacie Michalskiej, matce tragicznie zmarłego strażaka, minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

Po uroczystej Mszy św. w katedrze trumna z ciałem starszego ogniomistrza Patryka Michalskiego została umieszczona na wozie bojowym i przewieziona na poznański cmentarz Miłostowo. 

Śp. st. ogn. Patryk Michalski urodził się 2.02.1990 r. w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie). Służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął 1 lutego 2012 r. w Komendzie Miejskiej PSP we Włocławku na stanowisku stażysty. Od 1 stycznia 2017 r. został przeniesiony na własny wniosek do Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu. W toku służby systematycznie podnosił swoje kwalifikacje zawodowe. Funkcjonariusz posiadał  m.in. kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w zakresie ratownictwa wodno-nurkowego na poziomie specjalistycznym. Był nurkiem MSWIA w Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Wodno-Nurkowego i miał uprawnienia do kierowania pracami podwodnymi. Uczestniczył w licznych akcjach ratowniczych. Podczas interwencji po katastrofie lotniczej w Kłecku w dniu 29.03.2022 r. wydobył pilota zakleszczonego we wraku samolotu znajdującego się pod powierzchnią wody. Wykazał się ogromną ofiarnością, podejmując maksymalny wysiłek fizyczny, pracując w ekstremalnych warunkach. Zginął w nocy z 24 na 25 sierpnia, w akcji ratunkowej w czasie pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu.

29 sierpnia odbyła się Msza św. pogrzebowa w intencji śp. st. ogn. Łukasza Włodarczyka, który pełnił służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, również tragicznie zmarłego w pożarze kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu. W kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Tuchorzy Eucharystii przewodniczył bp Jan Glapiak, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Pogrzeb odbył się na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Czytaj także: "Patron i kapelan Solidarności". Na Jasnej Górze otwarto wystawę o bł. ks. Jerzym Popiełuszce

Tragiczna śmierć strażaków

Pożar kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu wybuchł w nocy z 24 na 25 sierpnia. W wyniku zdarzenia dwóch strażaków poniosło śmierć, kilkanaście osób, w większości strażaków, zostało rannych i wymagało hospitalizacji. W momencie zdarzenia w kamienicy przebywało ok. 20 osób. Ewakuowani mieszkańcy znaleźli schronienie u rodzin, a pozostali zostali zakwaterowani w hotelu przy ul. Łozowej w Poznaniu.

Służby otrzymały zgłoszenie o pożarze budynku ok. godz. 23. Prawdopodobnie w kamienicy najpierw pojawił się ogień, a potem doszło do wybuchu. Ulica Kraszewskiego na poznańskich Jeżycach jest gęsto zabudowana kamienicami.

msz


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków tylko u nas
Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków

Do ofiar strzelano z bliskiej odległości, nakazując im stawać nad wykopanym grobem. Nie dobitych zasypywano ziemią, dzieci rozbijano o drzewa” – napisała Barbara Bojarska w książce „Piaśnica”. Tu jesienią 1939 r., krótko po agresji na Polskę, Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje ludności cywilnej.

Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie Wiadomości
Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie

UFO a nauka. Z dużym lękiem udostępniałem ten materiał. Materiał o UFO to bardzo trudna sprawa. Czy naukowcy powinni w ogóle uczestniczyć w dyskusji na takie tematy? - 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie - mówi w rozmowie prof. Michio Kaku.

Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował z ostatniej chwili
Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powołał w piątek europosła Jacka Ozdobę oraz wicedyrektora klubu PiS Mateusza Kurzejewskiego na wicerzeczników Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja jest konsekwencją połączenia ugrupowania z Suwerenną Polską - powiedział PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.

GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek z ostatniej chwili
GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) opublikował pilny komunikat. Chodzi o popularny lek - BIOFLEKS % 0.9 Izotonik Sodyum Klorür çözeltisi Steril. Decyzja została podjęta z uwagi na poważne wątpliwości dotyczące jakości preparatu.

Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie z ostatniej chwili
Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie

Przywódca Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek, że nie pojedzie na szczyt państw grupy G20, który w dniach 18-19 listopada odbędzie się w Brazylii. Wyjaśnił, że Rosję będzie tam reprezentował ktoś inny.

Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle z ostatniej chwili
Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle

Niepokojące doniesienia ws. Kamila Glika. Znany piłkarz nabawił się poważnej kontuzji.

Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024 tylko u nas
Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024

Kolejny „odcinek” niemieckich opinii o Polsce i naszych sprawach czas zacząć. Zacznijmy, nie bez przyczyny, od tego, że skończymy tę relację na 1.09. Nie trzeba przecież tłumaczyć co to za data. Wiążą się z nią dziesiątki, trudnych do omówienia, wątków.

Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III

Król Wielkiej Brytanii Karol III wraz z żoną, królową Kamilą, przybył w piątek do Australii, rozpoczynając najdłuższą i najdalszą wizytę zagraniczną od czasu objęcia tronu ponad dwa lata temu. To także jego pierwsza podróż poza Europę po wykryciu nowotworu na początku tego roku.

Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy z ostatniej chwili
Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowym wywiadzie dla Financial Times podkreślił, że przystąpienie Ukrainy do NATO jest kluczowym elementem jego "planu zwycięstwa". Prezydent Ukrainy twierdzi, że formalne zaproszenie Ukrainy do Sojuszu podniesie morale narodu i armii oraz zmusi Władimira Putina do negocjacji, ponieważ Putin „rozumie tylko siłę”.

Polska jest krajem bezpiecznym żywnościowo. I oby tak zostało Wiadomości
Polska jest krajem bezpiecznym żywnościowo. I oby tak zostało

Kwestie bezpieczeństwa żywnościowego muszą być traktowane przez polityków tak poważnie, jak bezpieczeństwo militarne czy energetyczne. Kolejnym elementem suwerenności jest niezależność logistyczno-transportowa, co udowodniły kryzysy ostatnich lat, takie jak wojna, pandemia czy ewakuacja z Afganistanu.

REKLAMA

Abp Gądecki na Mszy pogrzebowej: Śp. Patryk Michalski był strażakiem z krwi i kości

- W gronie rodziny, bliskich i znajomych stajemy przy ołtarzu, aby podziękować Panu Bogu za osobę i życie śp. starszego ogniomistrza Patryka Michalskiego, strażaka z krwi i kości, 34-latka z 12-letnim stażem, człowieka odważnego i pełnego chęci pomagania bliźniemu, który zginął w akcji ratunkowej w czasie pożaru kamienicy na poznańskich Jeżycach – powiedział 30 sierpnia abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. pogrzebowej w intencji tragicznie zmarłego śp. st. ogn. Patryka Michalskiego.
abp Stanisław Gądecki Abp Gądecki na Mszy pogrzebowej: Śp. Patryk Michalski był strażakiem z krwi i kości
abp Stanisław Gądecki / (mr) PAP/Jakub Kaczmarczyk

W Eucharystii w katedrze poznańskiej, której przewodniczył metropolita poznański, uczestniczyli m.in. ks. st. bryg. dr Jan Krynicki, krajowy kapelan strażaków, kapelani Państwowej Straży Pożarnej, kapelani Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Prawosławnego, rodzice, rodzina i narzeczona śp. st. ogn. Patryka Michalskiego, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, sekretarz stanu w MSWiA, wojewoda wielkopolska, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej wraz z zastępcami, zastępca Komendanta Głównego Policji, dowódca Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, marszałek województwa, komendant wojewódzki Policji w Poznaniu, władze samorządowe oraz druhny i druhowie ochotniczych straży pożarnych, poczty sztandarowe i strażacy z całej Polski.

Miłość bliźniego

W homilii metropolita poznański podjął refleksję na temat miłości bliźniego oraz etosu strażaka. Przypomniał, że chrześcijanie są powołani do tego, aby kochać bliźniego w taki sposób, w jaki pokochał nas Jezus, czyli aż do końca, aż do śmierci na krzyżu.

- Miłość nakazana przez Chrystusa jest nowym wzorcem miłości, jest także ostatecznym motywem, dla którego ludzie wierzący winni odnosić się do siebie nawzajem z miłością. Nowe przykazanie miłości to najpierw nowy sposób bycia człowieka, a w konsekwencji – nowy sposób działania i odnoszenia się do bliźnich – podkreślił metropolita poznański.

Zaznaczył, że kochać bliźniego miłością Chrystusa to najpierw być, a dopiero potem działać.

- Miłość nie jest uczuciem, miłość jest decyzją. Kochać to znaczy podjąć decyzję, by troszczyć się o dobro drugiego człowieka. Kochać to być w taki sposób w życiu drugiego człowieka, by ten mógł stawać się piękniejszą wersją siebie samego – przekonywał abp Gądecki.

Czytaj także: Dykasteria Nauki Wiary zatwierdziła nabożeństwo maryjne związane objawieniami sprzed 150 lat

Etos strażaka

Przypomniał, że w ramach szeroko rozumianego etosu Polaka sytuuje się etos strażaka.

- Naczelną wartością, na której Polacy opierali swój etos, była wiara w Boga. Słowo Boże było źródłem naszej moralności, a wiara religijna kształtowała obyczajowość naszego narodu – zauważył metropolita poznański.

Podkreślił, że w etos Polaków wpisany jest także duch ofiary, a „Polacy, broniąc wartości, byli gotowi do najwyższej ofiary cierpienia, a nawet daniny własnego życia”.

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że w ramach szeroko rozumianego etosu Polaka sytuuje się etos strażaka. - To hart ducha, poświęcenie, kompetencja, odwaga, stanowczość. Z reguły strażak to człowiek, na którego można liczyć w potrzebie – nie tylko podczas pożarów, ale i wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych, to ratownictwo przedmedyczne, podwodne, chemiczne – stwierdził abp Gądecki.

Podkreślił, że strażacy wykonują tę służbę z potrzeby serca, z konieczności, aby być tam, gdzie zagrożeni ludzie potrzebują pomocy. Odczuwają odpowiedzialność za ludzkie życie i zdrowie, a „narażać swojego życia i zdrowia dla ratowania innych nie można inaczej, jak tylko w oparciu o silne motywacje i w przekonaniu, że tak trzeba: Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Wskazał też na źródło, z którego wynika etos strażacki. - Etos strażacki wypływa z miłości bliźniego i znajduje najwyższe uznanie w słowach Chrystusa: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich – mówił ks. arcybiskup.

Zaznaczył, że st. ogn. Patryk Michalski etos strażaka miał we krwi.

Uroczystości pogrzebowe

Po Mszy św. dyrektor Biura Odznaczeń i Nominacji w Kancelarii Prezydenta RP Piotr Olejniczak ogłosił, że postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy st. ogn. Patryk Michalski został odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność. Odznaczenie wręczył Renacie Michalskiej, matce tragicznie zmarłego strażaka, minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

Po uroczystej Mszy św. w katedrze trumna z ciałem starszego ogniomistrza Patryka Michalskiego została umieszczona na wozie bojowym i przewieziona na poznański cmentarz Miłostowo. 

Śp. st. ogn. Patryk Michalski urodził się 2.02.1990 r. w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie). Służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął 1 lutego 2012 r. w Komendzie Miejskiej PSP we Włocławku na stanowisku stażysty. Od 1 stycznia 2017 r. został przeniesiony na własny wniosek do Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu. W toku służby systematycznie podnosił swoje kwalifikacje zawodowe. Funkcjonariusz posiadał  m.in. kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w zakresie ratownictwa wodno-nurkowego na poziomie specjalistycznym. Był nurkiem MSWIA w Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Wodno-Nurkowego i miał uprawnienia do kierowania pracami podwodnymi. Uczestniczył w licznych akcjach ratowniczych. Podczas interwencji po katastrofie lotniczej w Kłecku w dniu 29.03.2022 r. wydobył pilota zakleszczonego we wraku samolotu znajdującego się pod powierzchnią wody. Wykazał się ogromną ofiarnością, podejmując maksymalny wysiłek fizyczny, pracując w ekstremalnych warunkach. Zginął w nocy z 24 na 25 sierpnia, w akcji ratunkowej w czasie pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu.

29 sierpnia odbyła się Msza św. pogrzebowa w intencji śp. st. ogn. Łukasza Włodarczyka, który pełnił służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, również tragicznie zmarłego w pożarze kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu. W kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Tuchorzy Eucharystii przewodniczył bp Jan Glapiak, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Pogrzeb odbył się na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Czytaj także: "Patron i kapelan Solidarności". Na Jasnej Górze otwarto wystawę o bł. ks. Jerzym Popiełuszce

Tragiczna śmierć strażaków

Pożar kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu wybuchł w nocy z 24 na 25 sierpnia. W wyniku zdarzenia dwóch strażaków poniosło śmierć, kilkanaście osób, w większości strażaków, zostało rannych i wymagało hospitalizacji. W momencie zdarzenia w kamienicy przebywało ok. 20 osób. Ewakuowani mieszkańcy znaleźli schronienie u rodzin, a pozostali zostali zakwaterowani w hotelu przy ul. Łozowej w Poznaniu.

Służby otrzymały zgłoszenie o pożarze budynku ok. godz. 23. Prawdopodobnie w kamienicy najpierw pojawił się ogień, a potem doszło do wybuchu. Ulica Kraszewskiego na poznańskich Jeżycach jest gęsto zabudowana kamienicami.

msz



 

Polecane
Emerytury
Stażowe