Oficjalna prośba i modlitwa o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego J.R.R. Tolkiena

John Ronald Reuel Tolkien żył w latach 1892-1973 i był filologiem i pisarzem. Jego książki „Hobbit” i „Władca Pierścieni” ustanowiły fundamentalne kanony dla literatury fantasy. Jego syn Christopher opublikował wiele innych opowieści po jego śmierci, w tym „Silmarilliona”, jedno z najwybitniejszych dzieł w twórczości Tolkiena. „Hobbit” jest drugą najlepiej sprzedającą się książką dla dzieci na świecie, a „Władca Pierścieni” jest również jedną z najlepiej sprzedających się i najczęściej tłumaczonych książek w literaturze światowej.
J.R.R. Tolkien Oficjalna prośba i modlitwa o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego J.R.R. Tolkiena
J.R.R. Tolkien / wikimedia commons/public_domain/Unknown photo studio commissioned by Tolkien's students 1925/6 (private communication from Catherine McIlwaine, Tolkien

Tolkien i katolicyzm

Tolkien był również gorąco praktykującym katolikiem. Codziennie uczestniczył we Mszy św. i miał szczególne nabożeństwo do Eucharystii i Matki Bożej. W 1953 r. powiedział jezuicie ks. Robertowi Murrayowi o „Władcy Pierścieni”: „Władca Pierścieni jest oczywiście dziełem fundamentalnie religijnym i katolickim; początkowo nieświadomie, ale z perspektywy czasu również świadomie. To dlatego prawie nic w nim nie umieściłem, a raczej pominąłem wszystko, co mogłoby wskazywać na „coś” takiego jak religia...” (List 142). Jego najstarszy syn John został księdzem.

Tolkien kilkakrotnie pisał do swoich dzieci o Eucharystii. Jeden z listów z 1963 r. jest szczególnie godny uwagi: „Jedynym lekarstwem na zwiotczenie słabnącej wiary jest Komunia św. Najświętszy Sakrament, zawsze w pełni z sobą, doskonały, kompletny i nienaruszalny, nie działa w nikim z nas całkowicie i raz na zawsze. Podobnie jak akt wiary, musi trwać i wzrastać poprzez praktykę”. (List 250).

W Liście 43 z 1941 roku pisał także do swojego syna Michała o małżeństwie i relacjach między płciami oraz o swojej własnej życiowej ułomności. „Z ciemności mojego życia, z tak wielu rozczarowań, stawiam przed tobą jedyną wielką rzecz, jaką można kochać na ziemi: Najświętszy Sakrament [...]. Tam znajdziesz romantyzm, chwałę, honor, wierność, prawdziwą ścieżkę wszystkich swoich miłości na świecie. A nawet więcej: śmierć zgodnie z boskim paradoksem, która kończy życie i nakazuje wszystko porzucić, ale dzięki której sam smak (lub przedsmak) tego, czego szukasz w swoich ziemskich relacjach (miłość, wierność, radość), może zostać zachowany lub przybrać charakter rzeczywistości, wiecznego trwania, którego pragnie serce każdego człowieka”. Papież Franciszek użył tego cytatu w swoim orędziu bożonarodzeniowym 25 grudnia 2023 roku.

Tolkien również szczególnie czcił Matkę Bożą. Przetłumaczył „Zdrowaś Maryjo”, „Litanię Loretańską” i „Pod Twoją obronę” na swój własny język quenya i napisał wiersze do Maryi. Elf Galadriel również był pierwotnie wzorowany na Maryi, ale został później zmieniony.

Czytaj także: W Tallinie rozpoczęły się Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé

Prośba o kanonizację

W następstwie różnych działań, w których uczestniczył ojciec Daniele Ercoli z Turynu, peruwiańskie i brazylijskie stowarzyszenia Tolkiena, o. Ercoli napisał do arcybiskupa archidiecezji Birmingham, Bernarda Longleya, w 2015 roku i poprosiły go o rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego. Ten odpowiedział z zainteresowaniem, ale jeszcze nie zdecydowanie, 16 lipca 2015 r. i poprosił o międzynarodowe działania i modlitwy o beatyfikację.

We wrześniu 2018 r. w Oksfordzie odbyła się konferencja grup inicjatorów kanonizacji, niestety bez większych rezultatów. Abp Longley po raz ostatni napisał do nowo założonego Peruwiańskiego Katolickiego Towarzystwa Tolkienowskiego 2 października 2024 r., wyrażając zadowolenie z podjętych wysiłków. Odniósł się do stanowiska ks. Juliana Bootha, przedstawiciela archidiecezji ds. kanonizacji. Nie wiadomo jednak, czy wszczęto oficjalne proces informacyjny, który otworzyłby drogę do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego pisarza.

Czytaj także: Święto Świętych Młodzianków na pamiątkę Rzezi Niewiniątek

Ułożono modlitwę o kanonizację (do użytku prywatnego)

„O Trójco Przenajświętsza, dziękujemy Ci, że zaszczyciłeś Kościół osobą Johna Ronalda Reuela Tolkiena i pozwoliłeś, aby poezja Twojego stworzenia, tajemnica męki Twojego Syna i symfonia Ducha Świętego świeciły przez niego i jego twórczą wyobraźnię. Ufając w pełni Twojemu nieskończonemu miłosierdziu i macierzyńskiemu wstawiennictwu Maryi, dał nam żywy obraz Jezusa, mądrości Boga wcielonego, i pokazał nam, że świętość jest niezbędną miarą zwykłego życia chrześcijańskiego i drogą do osiągnięcia wiecznej komunii z Tobą w codziennej Eucharystii - kiedy niebo poślubia ziemię. Udziel nam, za jego wstawiennictwem i zgodnie z Twoją wolą, łask, o które błagamy [...], w nadziei, że wkrótce zostanie zaliczony do grona Twoich świętych. Amen.”

John Ronald Reuel Tolkien urodził się w 1892 r. Od wczesnej młodości interesował się językami obcymi oraz mitami. Brytyjski pisarz był profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na uniwersytecie w Oxfordzie. Trylogią „Władca pierścieni” (1954), której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantastyczną. Zmarł w 1973 r. w Londynie.

Aleteia, tom


 

POLECANE
Mężczyzna zginął po ciosie nożem: Policja zatrzymała 7 osób. Trwa pościg za kolejnymi z ostatniej chwili
Mężczyzna zginął po ciosie nożem: Policja zatrzymała 7 osób. Trwa pościg za kolejnymi

W miejscowości Nowe (woj. kujawsko-pomorskie) 41-letnimężczyzna został pchnięty nożem i zginął na miejscu. Policja zatrzymała siedem osób, a za kolejną czwórką trwa pościg.

Nowy sondaż. Bardzo niepokojące wieści dla rządu Tuska z ostatniej chwili
Nowy sondaż. Bardzo niepokojące wieści dla rządu Tuska

Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r. - według sondażu SW Research dla Onetu uważa tak blisko połowa badanych. Przeciwną opinię wyraziła tylko jedna czwarta wyborców biorących udział w sondażu. 

Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim z ostatniej chwili
Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dotyczący rzeki Kłodnica. RCB zakazuje korzystania w jakikolwiek sposób z wód rzeki do końca lipca. Chodzi o potencjalne zagrożenie biologiczne lub chemiczne.

Przełom w relacjach USA-Ukraina? Zełenski: To była najlepsza rozmowa z prezydentem Trumpem z ostatniej chwili
Przełom w relacjach USA-Ukraina? Zełenski: To była najlepsza rozmowa z prezydentem Trumpem

To była najlepsza i maksymalnie produktywna rozmowa z prezydentem USA Donaldem Trumpem; omówiliśmy obronę powietrzną i jesteśmy wdzięczni za gotowość wsparcia – oświadczył w sobotę późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, mówiąc o ich rozmowie, do której doszło w piątek.

Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

REKLAMA

Oficjalna prośba i modlitwa o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego J.R.R. Tolkiena

John Ronald Reuel Tolkien żył w latach 1892-1973 i był filologiem i pisarzem. Jego książki „Hobbit” i „Władca Pierścieni” ustanowiły fundamentalne kanony dla literatury fantasy. Jego syn Christopher opublikował wiele innych opowieści po jego śmierci, w tym „Silmarilliona”, jedno z najwybitniejszych dzieł w twórczości Tolkiena. „Hobbit” jest drugą najlepiej sprzedającą się książką dla dzieci na świecie, a „Władca Pierścieni” jest również jedną z najlepiej sprzedających się i najczęściej tłumaczonych książek w literaturze światowej.
J.R.R. Tolkien Oficjalna prośba i modlitwa o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego J.R.R. Tolkiena
J.R.R. Tolkien / wikimedia commons/public_domain/Unknown photo studio commissioned by Tolkien's students 1925/6 (private communication from Catherine McIlwaine, Tolkien

Tolkien i katolicyzm

Tolkien był również gorąco praktykującym katolikiem. Codziennie uczestniczył we Mszy św. i miał szczególne nabożeństwo do Eucharystii i Matki Bożej. W 1953 r. powiedział jezuicie ks. Robertowi Murrayowi o „Władcy Pierścieni”: „Władca Pierścieni jest oczywiście dziełem fundamentalnie religijnym i katolickim; początkowo nieświadomie, ale z perspektywy czasu również świadomie. To dlatego prawie nic w nim nie umieściłem, a raczej pominąłem wszystko, co mogłoby wskazywać na „coś” takiego jak religia...” (List 142). Jego najstarszy syn John został księdzem.

Tolkien kilkakrotnie pisał do swoich dzieci o Eucharystii. Jeden z listów z 1963 r. jest szczególnie godny uwagi: „Jedynym lekarstwem na zwiotczenie słabnącej wiary jest Komunia św. Najświętszy Sakrament, zawsze w pełni z sobą, doskonały, kompletny i nienaruszalny, nie działa w nikim z nas całkowicie i raz na zawsze. Podobnie jak akt wiary, musi trwać i wzrastać poprzez praktykę”. (List 250).

W Liście 43 z 1941 roku pisał także do swojego syna Michała o małżeństwie i relacjach między płciami oraz o swojej własnej życiowej ułomności. „Z ciemności mojego życia, z tak wielu rozczarowań, stawiam przed tobą jedyną wielką rzecz, jaką można kochać na ziemi: Najświętszy Sakrament [...]. Tam znajdziesz romantyzm, chwałę, honor, wierność, prawdziwą ścieżkę wszystkich swoich miłości na świecie. A nawet więcej: śmierć zgodnie z boskim paradoksem, która kończy życie i nakazuje wszystko porzucić, ale dzięki której sam smak (lub przedsmak) tego, czego szukasz w swoich ziemskich relacjach (miłość, wierność, radość), może zostać zachowany lub przybrać charakter rzeczywistości, wiecznego trwania, którego pragnie serce każdego człowieka”. Papież Franciszek użył tego cytatu w swoim orędziu bożonarodzeniowym 25 grudnia 2023 roku.

Tolkien również szczególnie czcił Matkę Bożą. Przetłumaczył „Zdrowaś Maryjo”, „Litanię Loretańską” i „Pod Twoją obronę” na swój własny język quenya i napisał wiersze do Maryi. Elf Galadriel również był pierwotnie wzorowany na Maryi, ale został później zmieniony.

Czytaj także: W Tallinie rozpoczęły się Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé

Prośba o kanonizację

W następstwie różnych działań, w których uczestniczył ojciec Daniele Ercoli z Turynu, peruwiańskie i brazylijskie stowarzyszenia Tolkiena, o. Ercoli napisał do arcybiskupa archidiecezji Birmingham, Bernarda Longleya, w 2015 roku i poprosiły go o rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego. Ten odpowiedział z zainteresowaniem, ale jeszcze nie zdecydowanie, 16 lipca 2015 r. i poprosił o międzynarodowe działania i modlitwy o beatyfikację.

We wrześniu 2018 r. w Oksfordzie odbyła się konferencja grup inicjatorów kanonizacji, niestety bez większych rezultatów. Abp Longley po raz ostatni napisał do nowo założonego Peruwiańskiego Katolickiego Towarzystwa Tolkienowskiego 2 października 2024 r., wyrażając zadowolenie z podjętych wysiłków. Odniósł się do stanowiska ks. Juliana Bootha, przedstawiciela archidiecezji ds. kanonizacji. Nie wiadomo jednak, czy wszczęto oficjalne proces informacyjny, który otworzyłby drogę do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego pisarza.

Czytaj także: Święto Świętych Młodzianków na pamiątkę Rzezi Niewiniątek

Ułożono modlitwę o kanonizację (do użytku prywatnego)

„O Trójco Przenajświętsza, dziękujemy Ci, że zaszczyciłeś Kościół osobą Johna Ronalda Reuela Tolkiena i pozwoliłeś, aby poezja Twojego stworzenia, tajemnica męki Twojego Syna i symfonia Ducha Świętego świeciły przez niego i jego twórczą wyobraźnię. Ufając w pełni Twojemu nieskończonemu miłosierdziu i macierzyńskiemu wstawiennictwu Maryi, dał nam żywy obraz Jezusa, mądrości Boga wcielonego, i pokazał nam, że świętość jest niezbędną miarą zwykłego życia chrześcijańskiego i drogą do osiągnięcia wiecznej komunii z Tobą w codziennej Eucharystii - kiedy niebo poślubia ziemię. Udziel nam, za jego wstawiennictwem i zgodnie z Twoją wolą, łask, o które błagamy [...], w nadziei, że wkrótce zostanie zaliczony do grona Twoich świętych. Amen.”

John Ronald Reuel Tolkien urodził się w 1892 r. Od wczesnej młodości interesował się językami obcymi oraz mitami. Brytyjski pisarz był profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na uniwersytecie w Oxfordzie. Trylogią „Władca pierścieni” (1954), której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantastyczną. Zmarł w 1973 r. w Londynie.

Aleteia, tom



 

Polecane
Emerytury
Stażowe