Na misjach przebywa 1662 polskich misjonarzy i misjonarek

Aktualnie posługuje na misjach 1662 polskich misjonarzy i misjonarek. Przebywają oni w 99 krajach na wszystkich kontynentach. Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 660. Kraje, w których już od wielu lat znajduje się najwięcej polskich misjonarzy, to: Kamerun – 101, Zambia – 65, Tanzania – 57, Madagaskar – 41, Republika Centralnej Afryki – 36, Republika Południowej Afryki – 34 i Ghana – 23. W Afryce i na Madagaskarze przebywa 66 księży diecezjalnych, 257 zakonników, 322 siostry zakonne i 15 osób świeckich. Wkrótce Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom, który przypada w Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia. W tym roku będziemy go obchodzić pod hasłem: „Chrystus nadzieją dla świata”.
Chrystus na krzyżuusa Na misjach przebywa 1662 polskich misjonarzy i misjonarek
Chrystus na krzyżuusa / pixabay.com/geralt

Publikujemy dane Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z na 1 października 2024 r.:

W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 646 misjonarzy i misjonarek z Polski. Krajami, w których jest najwięcej polskich misjonarzy, są: Brazylia – 193, Boliwia – 104, Argentyna – 93, Peru – 49 i Ekwador – 39. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przebywa 143 księży diecezjalnych, 319 zakonników, 168 sióstr zakonnych i 16 osób świeckich.

W Azji jest 280 polskich misjonarzy. Już od wielu lat najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Kazachstanie – 97, w Japonii – 24, na Filipinach – 23, Uzbekistanie – 15 osób i w Tajwanie – 15. W Azji przebywa 44 księży diecezjalnych, 120 zakonników, 113 siostry zakonne i 3 osoby świeckie.

W Oceanii pracuje 63 misjonarzy. Wszystkie osoby pracują w Papui Nowej Gwinei.
W Oceanii przebywa 16 księży diecezjalnych, 40 zakonników, 6 sióstr zakonnych i 1 osoba świecka.

W Ameryce Północnej pracuje 13 misjonarzy. Większość osób pracuje
w Kanadzie – 8, na Alasce – 4 i Bermudy – 1. W Ameryce Północnej przebywa 4 księży diecezjalnych, 8 zakonników i 1 osoba świecka.

Statystyka polskich misjonarzy według przynależności diecezjalnej

Na świecie pracuje 273 księży diecezjalnych, z poszczególnych diecezji.  Diecezja tarnowska – 48, archidiecezja przemyska – 18, archidiecezja krakowska – 11, diecezja rzeszowska – 11, diecezja sandomierska – 10, diecezja opolska – 10, archidiecezja lubelska – 9, archidiecezja częstochowska – 8, archidiecezja katowicka – 8, archidiecezja gdańska – 7, archidiecezja warszawska – 7, i diecezja pelplińska.

Wśród polskich misjonarzy jest 7 tys. 744 zakonników. Są to m.in.: Werbiści – 141, Franciszkanie Konwentualni – 66, Salezjanie – 57, Pallotyni – 52, Franciszkanie - 50. A także 608 sióstr zakonnych, m.in.: Franciszkanki Misjonarki Maryi – 42, Służebnice Ducha Świętego – 39, Elżbietanki – 36, Siostry Misjonarki Miłości – 33, Siostry Miłosierdzia – 24, Siostry Józefitki -22, Siostry Nazaretanki – 22, Służebniczki Starowiejskie – 21, Siostry Salezjanki - 19; 36 misjonarzy świeckich, m.in.: diecezja bielsko – żywiecka ­– 4, archidiecezja krakowska – 3, diecezja warszawsko-praska – 3, archidiecezja warszawska – 3, misjonarze świeccy SMA – 3.

Polscy Biskupi Misyjni

W szeregach polskich misjonarzy jest 23 biskupów: w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 11, w Afryce i na Madagaskarze – 5, w Azji – 2, w Oceanii – 3 i 2 w Ameryce Północnej. 

Ameryce Łacińska i Karaiby

bp Krzysztof Białasik SVD – Boliwia (diec. Oruro)
bp Zdzisław Błaszczyk – Brazylia (São Sebastião de Rio de Janeiro)
bp Stanisław Dowłasiewicz OFM Conv – Boliwia (Santa Cruz de la Sierra)
bp Jan Kot OMI – Brazylia (Ze Doca)
bp Krzysztof Kudławiec – Ekwador (Daule)
bp Romuald Maciej Kujawski – Brazylia (Porto Nacional)
bp Marian Marek Piątek CSSR – Brazylia (Coari)
bp Bonifacy Antoni Reimann OFM – Boliwia (Ńuflo de Chavez)
bp Józef Słaby CSSR – Argentyna (prałatura terytorialna Esquel)
bp Jan Wilk OFM Conv – Brazylia (Anapolis)
bp Edward Zielski – Brazylia (Campo Maior)

Afryka i Madagaskar

bp Stanisław Dziuba OSPPE – Republika Południowej Afryki (Umzimkulu)
bp Mirosław Gucwa – Republika Centralnej Afryki (Bouar)
bp Adam Musiałek SCJ – Republika Południowej Afryki (De Aar) 
bp Jan Ozga – Kamerun (Doume-Abong-Mbang)
bp Zygmunt Robaszkiewicz MSF – Madagaskar (Morombe)

Azja

abp Tomasz Peta – Kazachstan (Astana)
bp Jerzy Maculewicz OFM Conv. – Uzbekistan 

Oceania

bp Walenty Gryk SVD – Papua Nowa Gwinea (Goroka)
bp Dariusz Kałuża MSF – Papua Nowa Gwinea (Bougainville) 
bp Józef Roszyński SVD – Papua Nowa Gwinea (Wewak)

Ameryka Północna

bp Wiesław Krótki OMI – Kanada (Churchill-Baie d’Hudson)
bp Wiesław Śpiewak CR – Bermudy (Hamilton)

ar


 

POLECANE
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

REKLAMA

Na misjach przebywa 1662 polskich misjonarzy i misjonarek

Aktualnie posługuje na misjach 1662 polskich misjonarzy i misjonarek. Przebywają oni w 99 krajach na wszystkich kontynentach. Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 660. Kraje, w których już od wielu lat znajduje się najwięcej polskich misjonarzy, to: Kamerun – 101, Zambia – 65, Tanzania – 57, Madagaskar – 41, Republika Centralnej Afryki – 36, Republika Południowej Afryki – 34 i Ghana – 23. W Afryce i na Madagaskarze przebywa 66 księży diecezjalnych, 257 zakonników, 322 siostry zakonne i 15 osób świeckich. Wkrótce Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom, który przypada w Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia. W tym roku będziemy go obchodzić pod hasłem: „Chrystus nadzieją dla świata”.
Chrystus na krzyżuusa Na misjach przebywa 1662 polskich misjonarzy i misjonarek
Chrystus na krzyżuusa / pixabay.com/geralt

Publikujemy dane Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z na 1 października 2024 r.:

W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 646 misjonarzy i misjonarek z Polski. Krajami, w których jest najwięcej polskich misjonarzy, są: Brazylia – 193, Boliwia – 104, Argentyna – 93, Peru – 49 i Ekwador – 39. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przebywa 143 księży diecezjalnych, 319 zakonników, 168 sióstr zakonnych i 16 osób świeckich.

W Azji jest 280 polskich misjonarzy. Już od wielu lat najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Kazachstanie – 97, w Japonii – 24, na Filipinach – 23, Uzbekistanie – 15 osób i w Tajwanie – 15. W Azji przebywa 44 księży diecezjalnych, 120 zakonników, 113 siostry zakonne i 3 osoby świeckie.

W Oceanii pracuje 63 misjonarzy. Wszystkie osoby pracują w Papui Nowej Gwinei.
W Oceanii przebywa 16 księży diecezjalnych, 40 zakonników, 6 sióstr zakonnych i 1 osoba świecka.

W Ameryce Północnej pracuje 13 misjonarzy. Większość osób pracuje
w Kanadzie – 8, na Alasce – 4 i Bermudy – 1. W Ameryce Północnej przebywa 4 księży diecezjalnych, 8 zakonników i 1 osoba świecka.

Statystyka polskich misjonarzy według przynależności diecezjalnej

Na świecie pracuje 273 księży diecezjalnych, z poszczególnych diecezji.  Diecezja tarnowska – 48, archidiecezja przemyska – 18, archidiecezja krakowska – 11, diecezja rzeszowska – 11, diecezja sandomierska – 10, diecezja opolska – 10, archidiecezja lubelska – 9, archidiecezja częstochowska – 8, archidiecezja katowicka – 8, archidiecezja gdańska – 7, archidiecezja warszawska – 7, i diecezja pelplińska.

Wśród polskich misjonarzy jest 7 tys. 744 zakonników. Są to m.in.: Werbiści – 141, Franciszkanie Konwentualni – 66, Salezjanie – 57, Pallotyni – 52, Franciszkanie - 50. A także 608 sióstr zakonnych, m.in.: Franciszkanki Misjonarki Maryi – 42, Służebnice Ducha Świętego – 39, Elżbietanki – 36, Siostry Misjonarki Miłości – 33, Siostry Miłosierdzia – 24, Siostry Józefitki -22, Siostry Nazaretanki – 22, Służebniczki Starowiejskie – 21, Siostry Salezjanki - 19; 36 misjonarzy świeckich, m.in.: diecezja bielsko – żywiecka ­– 4, archidiecezja krakowska – 3, diecezja warszawsko-praska – 3, archidiecezja warszawska – 3, misjonarze świeccy SMA – 3.

Polscy Biskupi Misyjni

W szeregach polskich misjonarzy jest 23 biskupów: w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 11, w Afryce i na Madagaskarze – 5, w Azji – 2, w Oceanii – 3 i 2 w Ameryce Północnej. 

Ameryce Łacińska i Karaiby

bp Krzysztof Białasik SVD – Boliwia (diec. Oruro)
bp Zdzisław Błaszczyk – Brazylia (São Sebastião de Rio de Janeiro)
bp Stanisław Dowłasiewicz OFM Conv – Boliwia (Santa Cruz de la Sierra)
bp Jan Kot OMI – Brazylia (Ze Doca)
bp Krzysztof Kudławiec – Ekwador (Daule)
bp Romuald Maciej Kujawski – Brazylia (Porto Nacional)
bp Marian Marek Piątek CSSR – Brazylia (Coari)
bp Bonifacy Antoni Reimann OFM – Boliwia (Ńuflo de Chavez)
bp Józef Słaby CSSR – Argentyna (prałatura terytorialna Esquel)
bp Jan Wilk OFM Conv – Brazylia (Anapolis)
bp Edward Zielski – Brazylia (Campo Maior)

Afryka i Madagaskar

bp Stanisław Dziuba OSPPE – Republika Południowej Afryki (Umzimkulu)
bp Mirosław Gucwa – Republika Centralnej Afryki (Bouar)
bp Adam Musiałek SCJ – Republika Południowej Afryki (De Aar) 
bp Jan Ozga – Kamerun (Doume-Abong-Mbang)
bp Zygmunt Robaszkiewicz MSF – Madagaskar (Morombe)

Azja

abp Tomasz Peta – Kazachstan (Astana)
bp Jerzy Maculewicz OFM Conv. – Uzbekistan 

Oceania

bp Walenty Gryk SVD – Papua Nowa Gwinea (Goroka)
bp Dariusz Kałuża MSF – Papua Nowa Gwinea (Bougainville) 
bp Józef Roszyński SVD – Papua Nowa Gwinea (Wewak)

Ameryka Północna

bp Wiesław Krótki OMI – Kanada (Churchill-Baie d’Hudson)
bp Wiesław Śpiewak CR – Bermudy (Hamilton)

ar



 

Polecane
Emerytury
Stażowe