Nowy sondaż poparcia dla partii politycznych
W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez pracownię United Surveys dla "Wirtualnej Polski", w wyborach parlamentarnych na KO chciałoby zagłosować 32 proc. badanych osób - jest to wzrost o 2,8 punktu procentowego. Z kolei dotychczasowy lider, czyli PiS uzyskałoby 30,3 proc. poparcia, tracąc do 2,1 punktu procentowego w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w połowie stycznia b.r.
Konfederacja i Trzecia Droga ze spadkiem poparcia
Na dalszych pozycji znajduje się Konfederacja z poparciem 12,8 proc. badanych, co oznacza spadek o 0,7 punktu procentowego. Na czwartym miejscu znalazła się Trzecia Droga z poparciem 8,4 proc., tracąc tym samym 0,6 punktu procentowego.
Natomiast Lewica w stosunku do poprzedniego sondażu zyskała 0,8 punktu procentowego, co oznacza poparcie na poziomie 8,2 proc. Partia Razem uzyskała 0,5 proc., tracąc 1,6 punktu procentowego.
Odsetek osób niezdecydowanych wzrósł do 7,8 proc., co stanowi wzrost o 2,4 punktu procentowego.
-
Nie żyje popularna influencerka. Tragiczne okoliczności śmierci
-
Sensacyjne doniesienia ws. polskiego piłkarza. Dołączy do znanego klubu
Podział w Sejmie wg. liczby mandatów
Portal "Wirtualna Polska" przedstawił również podział w Sejmie wg. liczby mandatów, które mogłyby uzyskać ugrupowania. Wyliczenia zostały wykonane na bazie kalkulatora prof. Jarosława Flisa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wykorzystał metodę D'Hondta - to system przeliczania głosów na mandaty stosowany w systemach wyborczych opartych na ordynacji proporcjonalnej.
Koalicja Obywatelska uzyskałaby 175 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 165 mandatów, Konfederacja - 58 mandatów, Trzecia Droga - 31 mandatów, Lewica - 30 mandatów.
W takim przypadku obecna koalicja rządząca - KO, Trzecia Droga i Lewica - posiadałaby 236 mandatów, co dałoby większość niezbędną do rządzenia. Natomiast ewentualna koalicji PiS i Konfederacji uzyskałaby 223 mandaty, co nie pozwoliłoby im sprawować rządów.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 24-26 stycznia 2025 roku metodą CATI & CAWI na próbie 1000 osób. Błąd oszacowania to ±3 proc. - margines błędu statystycznego wynosi 3 punkty procentowe, co oznacza, że rzeczywiste poparcie dla danej partii lub opinii może różnić się o maksymalnie ±3 pkt proc. od wyniku podanego w sondażu.