"Zapłacimy potężną cenę". Sebastian Kaleta ostrzega przed paktem migracyjnym

- Jeśli Polacy się mu nie przeciwstawią, zapłacimy potężną cenę. Pakt migracyjny formalnie wchodzi w życie 2026 roku, ale on już faktycznie działa - powiedział poseł Sebastian Kaleta, odnosząc się w tej sprawie do wypowiedzi europosła Janusza Lewandowskiego.
Poseł Sebastian Kaleta
Poseł Sebastian Kaleta / Sejm RP Fot. Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Niedawno w rozmowie z dziennikarzem RMF FM, europoseł Janusz Lewandowski, stwierdził że pakt migracyjny zacznie obowiązywać już od 2026 r. 

Przyjęliśmy do wiadomości fakt prawny. Ten pakt został przegłosowany. Został również przegłosowany przy naszym sprzeciwie w Parlamencie Europejskim, ale przede wszystkim w Radzie. Będzie obowiązywał od roku 2026. My musimy się do tego dostosować

- powiedział Janusz Lewandowski.

Z kolei wieczorem tego samego dnia napisał na platformie X, że jego słowa słowa zostały wyrwane z kontekstu.

Jedno zdanie wyrwane z kontekstu mej rozmowy z RMF FM służy przeciwnikom politycznym, by zakłamać treść mojej wypowiedzi w której potwierdziłem słowa premiera Tuska, iż Polska nie będzie wdrażała relokacji uchodźców. Wyjaśnię przekłamanie

- napisał na platformie X Janusz Lewandowski.

Sebastian Kaleta o słowach europosła PO

W czwartek na ten temat w Telewizji Republika, red. Michał Rachoń porozmawiał z posłem Sebastianem Kaletą.

Donald Tusk kłamie, kłamał i kłamać będzie. Po to, żeby utrzymać się u władzy. I po to, żeby wepchnąć do Pałacu Prezydenckiego Rafała Trzaskowskiego

- powiedział Sebastian Kaleta. Zaznaczył także, że "kłamstwo o pakcie migracyjnym jest jednym z największych kłamstw".

Jeśli Polacy się mu nie przeciwstawią, zapłacimy potężną cenę. Pakt migracyjny formalnie wchodzi w życie 2026 roku, ale on już faktycznie działa. Niemcy bez paktu migracyjnego przerzucają do Polski swoich niechcianych migrantów. Olaf Scholz mówił oficjalnie, że wysyła ich do swoich sąsiadów. Ale do których? Do Francji, do Szwajcarii? Nie. Najłatwiej wysłać ich do Polski

- wyjaśnił polityk.

PiS domaga się wypowiedzenia paktu migracyjnego

Z kolei szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował w środę o złożeniu w Sejmie projektu uchwały zobowiązującej rząd do jednostronnego wypowiedzenia paktu migracyjnego

Zwracam się do Donalda Tuska: panie Donaldzie, sprawa się rypła, najpierw kanclerz Scholz, a ostatnio pana druh, wierny druh od lat, Janusz Lewandowski powiedział publicznie, że nie zbudował pan mniejszości blokującej i że pakt migracyjny wchodzi w życie

- powiedział Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Polityk PiS ocenił, że jeśli faktycznie pakt migracyjny wejdzie w życie, to "czeka nas zalew przez nielegalnych migrantów, właśnie podrzucanych nam z Niemiec, przez naszą zachodnią granicę". Błaszczak podkreślił, że aby do tego nie doszło, trzeba podjąć działania i przypomniał, że PiS złożył wniosek o dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. migracji. Oświadczył też, że klub składa do Sejmu projekt uchwały zobowiązującej rządu do jednostronnego wypowiedzenia paktu migracyjnego.

Kanclerz Niemiec naciska na kraje UE ws. paktu migracyjnego

Podczas debaty przed wyborami parlamentarnymi kanclerz Niemiec Olaf Scholz odniósł się do kwestii migracyjnej. Stwierdził, że niemiecki rząd może odsyłać imigrantów, którzy przekroczyli granicę kraju w sposób nieuprawniony.

Odrzucenia są całkowicie zgodne z prawem, ponieważ dotyczą przypadków, w których nie ma wniosków o azyl, a ja to umożliwiłem, dzwoniąc do wszystkich szefów państw i rządów sąsiadujących z Niemcami i mówiąc: robimy to teraz i musicie to zaakceptować, ponieważ jest to możliwe na mocy prawa europejskiego

– powiedział Olaf Scholz.

Nie jest to możliwe w kwestiach procedur azylowych, wtedy należy rozwiązać je inaczej

– dodał.

Wspomniał również o unijnym pakcie migracyjnym, który został przyjęty przez Radę UE w maju zeszłego roku. 

Wkrótce zobaczymy ogromną poprawę, ale wszystko dzieje się w Bundestagu, a pan Merz je powstrzymuje. Jest to wdrożenie europejskiego paktu azylowego. Te prawa wejdą w życie w całej Europie, w przyszłym roku, dlatego też będą nam pomocne i muszą zostać uchwalone już teraz w Niemczech

– zaznaczył kanclerz Niemiec.

Jedna z prowadzących debatę wspomniała o postawie polskiego premiera Donalda Tuska ws. unijnego paktu migracyjnego.

Donald Tusk mówi, że nie chce przestrzegać wspólnej dyrektywy azylowej 

– powiedziała prowadząca debatę.

W odpowiedzi Olaf Scholz stwierdził, że dzięki unijnym przepisom Niemcy będą mogli odsyłać migrantów do innych krajów europejskich, tam gdzie najpierw zostali oni zidentyfikowani.

Tak, ale chcę konkretnie, żeby to, co wymusiłem, wydarzyło się najpierw. Właśnie dlatego chcę powiedzieć, że tych, którzy przybyli z innego kraju europejskiego i zostali tam zidentyfikowani, będziemy mogli łatwiej odesłać

– podkreślił Olaf Scholz. 

Dziś jest to bardzo trudne, bo za każdym razem potrzebujemy zgody innego kraju europejskiego, ale w przyszłości będzie inaczej

– dodał.

Rada UE zatwierdziła pakt migracyjny

14 maja 2024 r. ministrowie finansów państw unijnych ostatecznie zatwierdzili pakt migracyjny. Przeciwko głosowały trzy kraje: Polska, Słowacja i Węgry. Pakt ma kompleksowo regulować sprawy migracji w Unii Europejskiej, w tym kwestie związane z pomocą udzielaną krajom pod presją migracyjną.

Nowe przepisy mają też rozłożyć odpowiedzialność za zarządzanie migracją w Unii pomiędzy wszystkie kraje członkowskie. Ma temu służyć mechanizm obowiązkowej solidarności, który zakłada rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób. Ma on polegać na udzielaniu wsparcia krajom znajdującym się pod presją migracyjną przez pozostałe państwa członkowskie. Alternatywnie państwa unijne będą mogły zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych UE.


 

POLECANE
To jest smutne świadectwo. Premier Węgier o oświadczeniu szefowej dyplomacji UE polityka
"To jest smutne świadectwo". Premier Węgier o oświadczeniu szefowej dyplomacji UE

W środę szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas opublikowała oświadczenie ws. rozmowy prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Do tego komunikatu postanowił się odnieść premier Węgier Viktor Orban.

Rabka-Zdrój: Atak na 14-latkę. Podejrzany usłyszał zarzuty Wiadomości
Rabka-Zdrój: Atak na 14-latkę. Podejrzany usłyszał zarzuty

W środę w Rabce-Zdrój mężczyzna zaatakował 14-latkę, która szła do szkoły. Napastnik został spłoszony przez przechodniów, a następnie zatrzymany przez policję. Teraz podejrzany usłyszał zarzuty od prokuratury.

Karol Nawrocki: Solidarność dała mi skrzydła gorące
Karol Nawrocki: Solidarność dała mi skrzydła

– Nasze programy się spotykają. Mamy wiele punktów, które łączą kandydata obywatelskiego i NSZZ "Solidarność", więc to wsparcie jest dla mnie bardzo ważne – powiedział w rozmowie z Tygodnikiem Solidarność i portalem tysol.pl kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

Obywatele jakich krajów cieszą się w Polsce sympatią? Sondaż Wiadomości
Obywatele jakich krajów cieszą się w Polsce sympatią? Sondaż

W styczniowym sondażu CBOS zadał Polakom pytanie, jakie narody cieszą się ich największą sympatią, a jakie wzbudzają jej najmniej.

Nowy rządowy program mieszkaniowy tylko dla rynku wtórnego pilne
Nowy rządowy program mieszkaniowy tylko dla rynku wtórnego

Rządowy program "Klucz do mieszkania" zakłada wsparcie dla zakupu mieszkania tylko z rynku wtórnego oraz zakup domów z rynku wtórnego, lub działki i budowy domu metodą gospodarczą - poinformował minister rozwoju Krzysztof Paszyk.

Politycy PiS ujawnili hasło konferencji programowej Karola Nawrockiego polityka
Politycy PiS ujawnili hasło konferencji programowej Karola Nawrockiego

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, posłowie PiS odnieśli się do zapowiedzianej wcześniej konferencji programowej Karola Nawrockiego, która odbędzie się 2 marca na Mazowszu. Ujawnili również pod jakim hasłem odbędzie się to wydarzenie.

Słynny hollywoodzki aktor pozwany za napaść. Nowe zarzuty Wiadomości
Słynny hollywoodzki aktor pozwany za napaść. Nowe zarzuty

Brytyjskie media informują, że słynny aktor bierze udział w procesie cywilnym, który toczy się w Sądzie Najwyższym w Londynie, w związku z ponownym oskarżeniem o napaść na tle seksualnym.

Poniesie konsekwencje. Lider CDU uderza w Elona Muska Wiadomości
"Poniesie konsekwencje". Lider CDU uderza w Elona Muska

- Elon Musk poniesie konsekwencje za wtrącanie się w niemiecką kampanię wyborczą - powiedział lider CDU Friedrich Merz. W ten sposób odniósł się do udzielonego przez miliardera wsparcia dla Alice Weidel i AfD.

Piotr Duda: Mamy wspierać pana Bążura z partii, która podnosiła wiek emerytalny? gorące
Piotr Duda: Mamy wspierać pana Bążura z partii, która podnosiła wiek emerytalny?

– Jeżeli chcemy mieć wiek emerytalnym na obecnym poziomie - głosujmy na Karola Nawrockiego (...) Kogo mamy wspierać? Pana Bążura z partii, która podnosiła wiek emerytalny? – mówił w czwartek szef Solidarności Piotr Duda, tuż po zakończeniu uroczystości związanych z podpisaniem umowy programowej pomiędzy Karolem Nawrockim a NSZZ "Solidarność".

„Kompromitacja”. Specjaliści w szoku po zapowiedzi Tuska i szefa Google gorące
„Kompromitacja”. Specjaliści w szoku po zapowiedzi Tuska i szefa Google

W czwartek premier Donald Tusk wraz z dyrektorem Google Sundarem Pichai ogłosili porozumienie ws. inwestycji amerykańskiej firmy w rozwój sztucznej inteligencji w Polsce. Zdaniem amerykańskiego koncernu, sztuczna inteligencja mogłaby przyczynić się do wygenerowania dodatkowych 50 mld euro PKB w naszym kraju w ciągu 10 lat. W tej sprawie w mediach społecznościowych pojawiły się liczne komentarze, także ze strony specjalistów z branży technologicznej.

REKLAMA

"Zapłacimy potężną cenę". Sebastian Kaleta ostrzega przed paktem migracyjnym

- Jeśli Polacy się mu nie przeciwstawią, zapłacimy potężną cenę. Pakt migracyjny formalnie wchodzi w życie 2026 roku, ale on już faktycznie działa - powiedział poseł Sebastian Kaleta, odnosząc się w tej sprawie do wypowiedzi europosła Janusza Lewandowskiego.
Poseł Sebastian Kaleta
Poseł Sebastian Kaleta / Sejm RP Fot. Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Niedawno w rozmowie z dziennikarzem RMF FM, europoseł Janusz Lewandowski, stwierdził że pakt migracyjny zacznie obowiązywać już od 2026 r. 

Przyjęliśmy do wiadomości fakt prawny. Ten pakt został przegłosowany. Został również przegłosowany przy naszym sprzeciwie w Parlamencie Europejskim, ale przede wszystkim w Radzie. Będzie obowiązywał od roku 2026. My musimy się do tego dostosować

- powiedział Janusz Lewandowski.

Z kolei wieczorem tego samego dnia napisał na platformie X, że jego słowa słowa zostały wyrwane z kontekstu.

Jedno zdanie wyrwane z kontekstu mej rozmowy z RMF FM służy przeciwnikom politycznym, by zakłamać treść mojej wypowiedzi w której potwierdziłem słowa premiera Tuska, iż Polska nie będzie wdrażała relokacji uchodźców. Wyjaśnię przekłamanie

- napisał na platformie X Janusz Lewandowski.

Sebastian Kaleta o słowach europosła PO

W czwartek na ten temat w Telewizji Republika, red. Michał Rachoń porozmawiał z posłem Sebastianem Kaletą.

Donald Tusk kłamie, kłamał i kłamać będzie. Po to, żeby utrzymać się u władzy. I po to, żeby wepchnąć do Pałacu Prezydenckiego Rafała Trzaskowskiego

- powiedział Sebastian Kaleta. Zaznaczył także, że "kłamstwo o pakcie migracyjnym jest jednym z największych kłamstw".

Jeśli Polacy się mu nie przeciwstawią, zapłacimy potężną cenę. Pakt migracyjny formalnie wchodzi w życie 2026 roku, ale on już faktycznie działa. Niemcy bez paktu migracyjnego przerzucają do Polski swoich niechcianych migrantów. Olaf Scholz mówił oficjalnie, że wysyła ich do swoich sąsiadów. Ale do których? Do Francji, do Szwajcarii? Nie. Najłatwiej wysłać ich do Polski

- wyjaśnił polityk.

PiS domaga się wypowiedzenia paktu migracyjnego

Z kolei szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował w środę o złożeniu w Sejmie projektu uchwały zobowiązującej rząd do jednostronnego wypowiedzenia paktu migracyjnego

Zwracam się do Donalda Tuska: panie Donaldzie, sprawa się rypła, najpierw kanclerz Scholz, a ostatnio pana druh, wierny druh od lat, Janusz Lewandowski powiedział publicznie, że nie zbudował pan mniejszości blokującej i że pakt migracyjny wchodzi w życie

- powiedział Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Polityk PiS ocenił, że jeśli faktycznie pakt migracyjny wejdzie w życie, to "czeka nas zalew przez nielegalnych migrantów, właśnie podrzucanych nam z Niemiec, przez naszą zachodnią granicę". Błaszczak podkreślił, że aby do tego nie doszło, trzeba podjąć działania i przypomniał, że PiS złożył wniosek o dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. migracji. Oświadczył też, że klub składa do Sejmu projekt uchwały zobowiązującej rządu do jednostronnego wypowiedzenia paktu migracyjnego.

Kanclerz Niemiec naciska na kraje UE ws. paktu migracyjnego

Podczas debaty przed wyborami parlamentarnymi kanclerz Niemiec Olaf Scholz odniósł się do kwestii migracyjnej. Stwierdził, że niemiecki rząd może odsyłać imigrantów, którzy przekroczyli granicę kraju w sposób nieuprawniony.

Odrzucenia są całkowicie zgodne z prawem, ponieważ dotyczą przypadków, w których nie ma wniosków o azyl, a ja to umożliwiłem, dzwoniąc do wszystkich szefów państw i rządów sąsiadujących z Niemcami i mówiąc: robimy to teraz i musicie to zaakceptować, ponieważ jest to możliwe na mocy prawa europejskiego

– powiedział Olaf Scholz.

Nie jest to możliwe w kwestiach procedur azylowych, wtedy należy rozwiązać je inaczej

– dodał.

Wspomniał również o unijnym pakcie migracyjnym, który został przyjęty przez Radę UE w maju zeszłego roku. 

Wkrótce zobaczymy ogromną poprawę, ale wszystko dzieje się w Bundestagu, a pan Merz je powstrzymuje. Jest to wdrożenie europejskiego paktu azylowego. Te prawa wejdą w życie w całej Europie, w przyszłym roku, dlatego też będą nam pomocne i muszą zostać uchwalone już teraz w Niemczech

– zaznaczył kanclerz Niemiec.

Jedna z prowadzących debatę wspomniała o postawie polskiego premiera Donalda Tuska ws. unijnego paktu migracyjnego.

Donald Tusk mówi, że nie chce przestrzegać wspólnej dyrektywy azylowej 

– powiedziała prowadząca debatę.

W odpowiedzi Olaf Scholz stwierdził, że dzięki unijnym przepisom Niemcy będą mogli odsyłać migrantów do innych krajów europejskich, tam gdzie najpierw zostali oni zidentyfikowani.

Tak, ale chcę konkretnie, żeby to, co wymusiłem, wydarzyło się najpierw. Właśnie dlatego chcę powiedzieć, że tych, którzy przybyli z innego kraju europejskiego i zostali tam zidentyfikowani, będziemy mogli łatwiej odesłać

– podkreślił Olaf Scholz. 

Dziś jest to bardzo trudne, bo za każdym razem potrzebujemy zgody innego kraju europejskiego, ale w przyszłości będzie inaczej

– dodał.

Rada UE zatwierdziła pakt migracyjny

14 maja 2024 r. ministrowie finansów państw unijnych ostatecznie zatwierdzili pakt migracyjny. Przeciwko głosowały trzy kraje: Polska, Słowacja i Węgry. Pakt ma kompleksowo regulować sprawy migracji w Unii Europejskiej, w tym kwestie związane z pomocą udzielaną krajom pod presją migracyjną.

Nowe przepisy mają też rozłożyć odpowiedzialność za zarządzanie migracją w Unii pomiędzy wszystkie kraje członkowskie. Ma temu służyć mechanizm obowiązkowej solidarności, który zakłada rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób. Ma on polegać na udzielaniu wsparcia krajom znajdującym się pod presją migracyjną przez pozostałe państwa członkowskie. Alternatywnie państwa unijne będą mogły zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych UE.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe