Obywatele jakich krajów cieszą się w Polsce sympatią? Sondaż
![piesi Obywatele jakich krajów cieszą się w Polsce sympatią? Sondaż](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135444/173945826571a8fb6f67a8d841fa39f8.jpg)
W tegorocznym rankingu CBOS najbardziej lubianych przez Polaków narodów pierwsze miejsce zajmują Włosi, wobec których sympatię wyraża 60 proc. badanych. Drugie miejsce w tym rankingu należy do Amerykanów: 58 proc. badanych lubi ten naród, a trzecim najbardziej lubianym przez Polaków narodem są Hiszpanie - 55 proc. ankietowanych deklaruje względem nich sympatię.
Najbardziej lubiane przez Polaków narody
Na kolejnym miejscu znaleźli się Czesi, którzy budzą sympatię 54 proc. badanych Polaków. Wśród 50 proc. badanych sympatię budzą Anglicy, na dalszym miejscu znaleźli się Słowacy, względem których sympatię deklaruje 48 proc. badanych.
Kto znalazł się na dalszych lokatach?
Kolejne miejsce należy do Norwegów, których lubi 48 proc. ankietowanych, następna lokata należy do Litwinów, których lubi 43 proc. badanych przez CBOS Polaków. Wśród 42 proc. badanych sympatię budzą Francuzi.
Dalej z 40-proc. sympatią badanych znaleźli się Węgrzy, następnie Estończycy (36 proc.).
A co z innymi?
Pozostałe miejsca zajęli Niemcy (33 proc. ankietowanych ich lubi, lecz 32 proc. ich nie lubi), następnie u 30 proc. badanych Polaków sympatię budzą Ukraińcy (38 proc. deklaruje względem nich niechęć).
Kogo Polacy nie lubią?
Najmniej lubianymi przez Polaków narodami są: Rosjanie (72 proc. wyraża względem nich niechęć, 14 proc. - obojętność, a 8 proc. – sympatię), Białorusini (48 proc. ich nie lubi, dla 24 proc. są oni obojętni, a wśród 20 proc. budzą sympatię) oraz Romowie (43 proc. ich nie lubi, 31 proc. wyraża względem nich obojętność, a 18 proc – sympatię).
Jak podkreśla CBOS, po odnotowanej przed rokiem poprawie nastawienia do wielu nacji, w tym roku zarejestrowano pogorszenie, wyrażające się raczej w spadku sympatii, niż wzroście niechęci.
Zmiany postrzegania sąsiadów
CBOS zaznacza, że dość wyraźnie zmniejszyła się sympatia do naszych sąsiadów – Słowaków (spadek deklaracji sympatii o 12 punktów procentowych, wzrost niechęci o 4 punkty), Ukraińców (spadek sympatii o 10 punktów, wzrost niechęci o 8 punktów), Litwinów (spadek sympatii o 8 punktów, wzrost niechęci o 2 punkty), Niemców (spadek sympatii o 7 punktów), Czechów (spadek sympatii o 7 punktów, wzrost niechęci o 3 punkty).
Czas upływa, a wraz z nim sympatia
CBOS zauważył też, że już po raz drugi z kolei pogarsza się nasze nastawienie do narodów, które bardzo wyraźnie zyskały w naszych oczach po wybuchy wojny w Ukrainie, tj. do Ukraińców, Amerykanów (spadek sympatii o 7 punktów przy wzroście niechęci o 2 punkty) i Anglików (spadek sympatii o 5 punktów, przy wzroście niechęci o 3 punkty).
„Zaznaczyć jednak należy, że po inwazji Rosji na Ukrainę nastawienie do tych nacji było rekordowo wysokie”
– podkreślono.